Poslao: 02 Dec 2007 22:30
|
offline
- aramis s
- SuperModerator
- Pridružio: 18 Jul 2007
- Poruke: 28723
- Gde živiš: iznad smoga Beograda
|
@kibo
Probojnost bojeve glave je 800mm homogenog (valjanog)oklopa sa verovatnoćom od 50% ili 700mm sa verovatnoćom od 70%.To važi za uslove bez ERA.
Skoro isti učinak imaju današnje bojeve glave kalibra 90-95mm, pa bi mnogo jednostavnije bilo poraditi na daljem razvoju raketa za Osu, i opremiti je nišanskom spravom sa laserskim daljinomerom za precizno dejstvo na daljinama do 600m.
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
|
Poslao: 03 Dec 2007 14:18
|
offline
- Pridružio: 05 Nov 2007
- Poruke: 1070
|
Plav Medved ::Ne skontaste me... [u]Imamo upotrebljivu stvarcicu[/u] koja se zove "Bumbar", ne budite deca. Drzao sam ga u rukama. Sasvim dobro sljaka; uz odeljenje koje ih prati, dva coveka ga opsluzuju naoruzana, osim njega, automatskim pistoljima, za otklanjanje neposredne bliske opasnosti, a utoke se nose uz desnu butinu. Ljudi ga nose, a ne pusike koje ne mogu da izdrze par kilometara setnje ni sa obicnom M70 uz "benkicu" od jos par kg-a na sebi. Cvilavci mi ispred kucnog praga ni ne trebaju.
Ubojni domet mu je 500m , a od tenka ko nadje saraf da je ceo... Uz to je i visekratno upotrebljiv, pa mu je i cena, prihvatljiva. "Osa" slicno njemu je, samo malo manjeg kalibra - 90mm, takodje VEOMA zanimljiva. Odma sam se zaljubijo u nji na prvi pogled.
http://www.avijacijabezgranica.com/forum/viewtopic.php?t=8649
|
|
|
|
Poslao: 15 Dec 2007 12:13
|
offline
- Plav Medved
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 30 Sep 2007
- Poruke: 27
- Gde živiš: Blizu tamo necega sto je poznato
|
Nije da sam zaljubljenik, ali znam sta sam drzao u rukama jos 2003. , ne dam se tek tako lud praviti budalom , ne znam zapravo koliko je sve ovo tacno, ali...
PROTIVOKLOPNI VOĐENI RAKETNI SISTEM BUMBAR
Osnovna namena i koncept sredstva
Protivoklopni vođeni raketni sistem BUMBAR je lako prenosno protivoklopno sredstvo za napadna i odbrambena dejstva na malim daljinama. BUMBAR mogu koristiti najniže taktičke jedinice pešadije u svim borbenim situacijama uz sve prednosti zaklanjanja koje omogućava konfiguracija terena, fortifikacijski objekti i urbana sredina. Mogućnost lansiranja iz zatvorenog prostora daje BUMBARU atribut pravog odbrambenog oružja. Domet do 600 m uz mogućnost povećanja do 1000 m, odlično je prilagođen zoni neposredne protivoklopne odbrane pešadije.
U poređenju sa ručnim bacačima raketa maksimalni domet rakete BUMBAR je dvostruko ili čak trostruko veći, uz ukupnu masu i ukupnu fleksibilnost taktičke upotrebe koja je uporediva sa ručnim lanserima nevođenih raketa i uz efikasnost na cilju koja je uporediva sa teškim sistemima vođenih raketa velikog dometa. Domet sistema BUMBAR praktično pokriva minimalni domet protivoklopnih sistema za velike daljine na kome je verovatnoća pogađanja cilja ovih sistema srazmerno mala.
BUMBAR je prvenstveno protivoklopni sistem, ali njegove osobine omogućavaju izvršenje mnogo šireg spektra borbenih zadataka. Višenamenska upotreba sistema ostvarena je primenom alternativnih bojevih glava za uništavanje neprijateljskih bunkera, otpornih tačaka, utvrđenih objekata i pešadije u poljskim zaklonima. Visoka prenosivist i borbena autonomija, zajedno sa fleksibilnošću taktičke upotrebe, mogućnosti dejstva iz zatvorenog prostora, uz visoku efikasnost primenjenih bojnih glava, čini BUMBAR pogodnim za primenu u antiterorističkim operacijama, posebno u urbanim sredinama. Treba naglasiti još dve taktičke prednosti BUMBARA koje, osim u klasičnoj protivoklopnoj borbi, posebno dolaze do izražaja u savremenim antiterorističkim dejstvima u urbanim sredinama. To su kratak minimalni efikasni domet (60 m) na kome se raketa može efikasno voditi do cilja, kao i velika verovatnoća pogađanja brzih relativno malih ciljeva (laka borbena vozila, naoružana i oklopljena terenska vozila) na kratkim dometima (do 200 m); Princip direktnog vođenja do cilja po nišanskoj liniji, koji podrazumeva primenu teške bojne glave (srazmerno veće mase nego u slučaju bojnih glava PO raketnih sistema razvijenih na bazi takozvanih upravljivih raketa, kod kojih se primenjuju lakše bojne glave koje dejstvuju na oklop iz gornje polusfere) omogućava veću efikasnost protiv utvrđenih objkata, posebno značajnu u antiterorističkoj borbi.
Sa stanovišta odnosa cena - efiaksnost, primenjeni koncept omogućava da cena BUMBARA bude znatno niža od cene sistema baziranih na upravljivim raketama iste kategorije dometa, a uz veću verovatnoću pogađanja koju omogućava vođenje rakete. Sistemi 3. generacije, kod kojih su primenjene glave za samonavođenje, značajno su skuplji od sistema baziranih na upravljivim raketama.
Taktička upotreba
Oružjem BUMBAR rukuje jedan vojnik iz dvočlanog protivoklopnog tima. Drugi vojnik nosi, u zavisnosti od taktičke situacije, jednu, dve ili tri rezervne rakete u transportno- lansirnim cevima. Na ciljeve do borbenih daljina od 300 m raketa se može lansirati sa ramena strelca, a preko 300 m sa postolja ili oslonca. Raketa se lansira sa ramena, u stojećem ili klečećem položaju, u kojima strelac koristi raspoloživi prirodni oslonac ili, u slučaju urbane sredine, prozor, otvor u zidu ili slično. Mogućnost lansiranja sa ramena znatno proširuje fleksibilnost taktičke upotrebe BUMBARA, skraćuje vreme dejstva, te doprinosi dinamici borbenog dejstva. U saglasnosti sa dinamikom dejstva jeste i kratko vreme zamene lansirne cevi posle lansiranja sa cevi sa novom raketom.
Lansiranje sa ramena omogućava efikasno vođenje rakete do daljina od 300m, što je uslovljeno stabnilnošću nišanske linije, odnosno ograničenjima operatora. Korišćenjem oslonca nišanska linija se stabilizuje i daljina dejstva se povećava na maksimalnih 600 m (odnosno 1000 kod nove varijante rakete). Primena lansirnog postolja sa dvonošcem ili tronošcem, sa mehanizmom za praćenje cilja po azimutu i elevaciji omogućava ostvarivanje dejstva na maksimalnoj daljini u uslovima nepostojanja prirodnih ili drugih oslonaca iz sedećeg/klečećeg ili ležećeg položaja.
Raketa se do cilja vodi pomoću uređaja za vođenje i lansiranje. Ovaj uređaj u marševskom položaju prenosi strelac zajedno sa dvonožnim/tronožnim postonjem, u posebnom rancu. U zavisnosti od taktičke situacije strelac, pored ranca, može da nosi jednu do dve rakete, tako da borbeni dvočlani tim u borbi prenosi do 5 raketa, čime se postiže visoka borbena autonomija. Kada strelac želi da gađa cilj, on postavlja uređaj za vođenje i lasiranje na raketu u lansirnoj cevi. Sa stanovišta fleksibilnosti taktičke upotrebe BUMBARA, značajan kvalitet unosi rešenje projektovanja slike sa TV kamere uređaja za vođenje i lansiranje na monitor na okularu strelca smešten na borbenom šlemu. Prenos slike izvodi se kablom i omogućava udobniji položaj glave strelca, bolji pregled borbene situacije neposredno pre izvođenja gađanja i širu mogućnost korišćenja raspoloživih oslonaca, odnosno zaklona, uključujući i zaklon od neposredne streljačke vatre. Zajedno sa malim demaskiranjem i mogućnosti lansiranja iz zatvorenog prostora, ova osobina doprinosi povećanju verovatnoće preživljavanja strelca.
Opis sistema BUMBAR
Sistem BUMBAR zasnovan je na primeni usavršenog poluautomatskog komandnog sistema vođenja (SACLOS). Nakon lansiranja potrebno je da strelac samo drži končanicu nišanskog uređaja na željenoj tački cilja, dok raketa leti oko nišanske linije do susreta sa ciljem. Prema načinu vođenja, BUMBAR spada u sisteme druge generacije, ali poseduje dve osobine protivoklopnih sistema treće generacije. To su „meki" način lansiranja rakete malom početnom brzinom koji omogućava dejstvo iz zatvorene prostorije i mali demaskirajući efekat na vatrenom položaju, kao i zaštita lokatora uređaja za vođenje i lasiranje rakete od ometanja ostvarena je primenom SSD matričnih senzora brzog računara za obradu slike i robustnog algoritma za prepoznavanje trasera rakete. Primenom odgovarajućeg softvera za obradu signala u računaru lokatora određuje se položaj rakete uz odbacivanje smetnji. Sinhronizaciju rada TV kamere u sistemu za vođenje i trasera vrši hibridno električno kolo na raketi u trajanju od dve sekunde pre starta rakete. Mikrokabl za prenos komandi na raketu je zadržan zbog efikasne zaštite od ometanja i smanjenja cene rakete.
Protivoklopna vođena raketa sistema BUMBAR, ima tandem kumulativnu bojnu glavu. Rastojanje od četiri kalibra između bojnih glava, postignuto je postavljanjem osnovne bojne glave iza marševskog raketnog motora.
Minimalna daljina gađanja od 60m određena je zonom bezbednosti operatora od dejstva tandem kumulativne bojne glave. Uvođenje rakete u tunel vođenja na rastojanju od 60 m ostvareno je snažnim sistemom za upravljanje vektorom potiska marševskog motora smeštenim u blizini težišta rakete. Novo rešenje sistema za upravljanje vektorom potiska omogućava raketi da „oštro" manevriše i pri malim brzinama (u odnosu na poznate rakete druge generacije poluprečnik krivine putanje je manji osam puta u prvih 100 m leta). Marševski motor se pali pošto raketa dejstvom startnog motora pređe rastojanju od približno 3 metra od lansera.
Pošto je pravilno usmerio oruđe postavljanjem cilja u centar končanice nišanskog sistema, strelac treba da pritisne okidač držeći cilj sve vreme u centru končanice, dok raketa ne pogodi cilj. Uređaj za vođenje i laniranje određuje putanju na osnovu detektovane IC energije koju emituje traser smešten na zadnjem delu rakete. Podaci o putanji rakete porede se sa linijom viziranja koju određuje strelac usmeravanjem oružja prema cilju. Ukoliko raketa odstupa od linije viziranja, uređaj generiše upravljačke signale za korekciju putanje koji se šalju mikrokablom prema raketi. Raketom se upravlja sa jednim parom interceptora na svakom od mlaznika marševskog motora. Unošenjem interceptora u izduvne mlazeve marševskog motora u različitim trajanjima obezbeđuje se minimalno odstupanje rakete od linije viziranja cilja. Pri udaru u cilj kontaktna kapa rakete se kratko spoji i aktivira upaljač prvo pomoćne, a zatim osnovne bojne glave. Pomoćna bojeva glava treba da neutrališe eksplozivni reaktivni oklop tenka i time omogućava efikasno dejstvo kumulativnog mlaza osnovne bojeve glave rakete na osnovni oklop tenka. Kada je završeno vođenje rakete, strelac skida uređaj za vođenje i lansiranje sa lansirne cevi i postavlja ga na cev sa novom raketom.
Sistem BUMBAR sastoji se od oružja, merno-ispitne opreme sa rezervnim alatom i priborom, opreme za obuku i opreme za pakovanje
Taktičko- tehničke karakteristike sistema BUMBAR
- komandno vođena raketa druge generacije sa mikrokablom za prenos komandi
- kalibar rakete ..................................................................................................... 136mm
- minimalni domet ........................................................................................ 60m
- maksimalni domet...........................................................600m ( u razvoju 1000 m)
- vreme leta do cilja na 600 m 3 s
- verovatnoća pogađanja nepokretnih i pokretnih ciljeva .......................... veća od 0.95
- probojnost bojne glave ............................................................................ preko 1000mm
- masa lansirnog sistema na vatrenom položaju ......................................................... 18 kg
- dužina oruđa u marševskom položaju ............................................................... 1164mm
- broj poslužilaca ....................................................................................................... dva
- mali demaskirajući efekat na vatrenom položaju
- mogućnost gađanja iz zatvorene prostorije
- mogućnost gađanja noću
- masa rakete u transportno-lasnirnoj cevi ....................................................... 14 kg
- masa rakete ............................................................................................... 12 kg
- bojna glava tandem kumulativna
- kalibar osnovne bojeve glave .................................................................. 136mm
- kalibar pomoćne bojeve glave ................................................................. 55mm
- maksimalna brzina rakete ........................................................................... 250m/s
- početna brzina rakete 18m/s
- vreme od povlačenja okidača do pogađanja cilja na daljini od 600 m ......... manje od 5 s
- masa tronošca ....................................................................................................... 4 kg
- masa uređaja za vođenje .............................................................................. 4 kg
- masa lansirne cevi 2 kg
- ugao nadvišenja ose LC 10|O
Uređaj za vođenje i lansiranje ima sledeće karakteristike:
- IC senzor CCD TV kamera
- spektralno područje 0.7-1.1 mikrometara
- vidno polje širokougaonog objektiva 10
- ugao nadvišenja ose širokougaonog objektiva 6'
- vidno polje uskougaonog objektiva 1,2
- osa uskougaonog objektiva paralelna sa osom nišanskog durbina
- vidno polje nišanskog durbina 12
- uvećanje nišanskog durbina 3 puta
Značajna tehnička dostignuća razvijena i primenjena na sistemu BUMBAR
- Tandem kumulativna bojna glava za uništenje savremenih tenkova i tenkova sa ERO
- Optoelektronski digitalni TV koordinator rakete za koji su razvijeni novi računari i softver za vođenje i upravljanje raketom
- Zaštita koordinatora od ometanja IC mamcima primenom robustnih algoritama za frekventnu, amplitudsku, položajnu i diferencijalnu diskriminaciju smetnji, koji rade u sinhronizaciji sa IC traserom rakete
- Savremena rešenja bloka elektronike rakete, primenom mikroprocesora i namenski razvijenih konektora interfejsa rakete i lansirne cevi
- Novo rešenje nišanskog durbina sa CCD TV kamerom i LCD čime su otklonjeni ergonomski problemi i olakšana tehnologija njegove izrade
- Visoko efikasan sistem za upravljanje vektorom potiska rakete koji 25% aksijalne komponente potiska pretvara u bočnu upravljačku silu rakete
- Robustno rešenje pogonske grupe rakete otporno na temperaturske varijacije ambijenta u operativnom temperaturskom području od -ZO°S do 50°S
- Novo rešenje slobodnog žiroskopa koji se zaleće energijom gasa pod pritiskom iz gasogeneratora, za PO rakete čiji let traje do 10z
- Novi mikrokabl visoke prekidne čvrstoće, od ugljeničnih vlakana, za dozvučne brzine rakete do 600 t/z
- Savremeno rešenje lansirne cevi i njoj pripadajućih elemenata od lakih materijala koja je ujedno i kontejener za skladištenje i transport rakete
Predstojeća usavršavanja sistema:
Faza 1. Integracija termovizijske kamere; povećanje dometa na 1000 m; razvoj novih bojnih glava - termobaričke i probojno-rušeće; nove bojne glave namenjene su dejstvu na utvrđene objekte; uvođenje pokretne končanice sa automatskim praćenjem cilja u lokator uređaja za vođenje i lansiranje
Faza 2.: Integracija glave za samonavođenje
A link i sa slicicama je:
ecdlcentar.com/baza/ecdl_informacije/vazni_clanci/y22/1_bumbar.pdf
|
|
|
|
Poslao: 15 Dec 2007 14:56
|
offline
- Kibo
- Legendarni građanin
- Pridružio: 03 Okt 2007
- Poruke: 7498
- Gde živiš: gde i mnogi Srbi pre mene
|
Ja sam hteo nesto oko Strsljena da napisem na ovu temu. Po mojem misljenju Strsljen nije razvijen za probijanje oklopa tenkova i borbenih vozila, mislim u praksi, vec za probijanje debelih zidina bunkera, i raznih utvrdjenja. Naravno, on je u osnovi protivoklopno sredstvo, ali meni to lici samo na teoriju.
Zasto ja tako mislim? Evo objasnjenja.
U ratovima se pokazalo da dobro utvrdjeni gradovi, sa podrumima i jakim uporistima, kao sto su bunkeri ili improvizovani bunker, mogu da budu jaka prepreka, isto kao i rusevine koje nastaje kada dodje do bombardovanja, pre nego sto nastupi pesadija i krene u ciscenje.
Mislim da se to prvi put pokazalo u Staljingradu u drugom svetskom ratu. Tu se videlo recimo koliko je uzasno tesko isterati zilavog protivnika iz grada i koliko je tu snaga potrebno, pogotovo tu vojnici stradaju ko muve.
Sad kakve to veze ima sa Strsljenom? Pa lepo, videlo se da mora da se upotrebe protivoklopne rakete protiv takvih jakih utvrdjenja, naravno upotrebljavane su Zolje, koje su bile lakse za poneti. Zatim i Ose, ali je verovatnoca da "nacnes" jedan dobro utvrdjen bunker sa jednom Zoljom mala. Ipak tu se stavlja dosta tvrdog materijala, kao i zemlje, peska, sodera itd. Negde se koristio i armirani beton.
I sada dok ti cekas da ti neko donese dovoljno Zolja ili rakete za Osu, a pri tome gubis dosta vremena i sa time i dosta vojnika (pokazalo se da su gradske borbe najkrvavije i odnose najvise zivota vojnicima), imas jednostavniju varijantu a to je Strsljen.
Dobro utvrdjen bunker nema ARO, za njega nije potrebna neka tehnika navodjenja raketa, vec samo jednostavno dosta velika kolicina jakog eksploziva.
Opet, u gradskim uslovima se iz dosta blizih daljina ispaljuje protivoklopna raketa, pa sad ako pogdi dobro je ali ako ne pogodi onda bezi. Zato je i opravdana jednokratna upotreba.
Naravno da je to samo neka moja teorija, ali ona ipak opravdava zasto je napravljen Strsljen. Uostalom mislim da se kod razvoja bumbara uzeo bas strsljen za osnovu. Eto recimo kalibar, koji je dosa veliki.
Naravno ovo sve pisem kao laik ali opet mogu da razumem zasto je doslo do konstrukcije Strsljena i koja je njegova prava namena, mislim u praksi.
Jedino sto ne znam, da li je moguce ispaljivati Strsljen i otvorenog prostora? To je opravdano pitanje, jer bas u gradskoj borbi dolazis u polozaj da ti je potrebna protivoklopna raketa, a ti se nalazis u nekim rusevinama ili podrumu, tako da bi mogao da gadjas neprijatelja iz sigurnog polozaja.
Znam da kod Zolje to nije moguce, za Osu isto ne znam, pa bih zamolio neko strucno lice da objasni.
Unapred hvala na objasnjenju.
|
|
|
|
Poslao: 15 Dec 2007 19:51
|
offline
- aramis s
- SuperModerator
- Pridružio: 18 Jul 2007
- Poruke: 28723
- Gde živiš: iznad smoga Beograda
|
@kibo
ni jedan naš PO raketni sistem osim Bumbara nema meki start. Postoji način da se taj nedostatak ispravi pomoću rezervoara sa gelom u koji ističu vreli gasovi iz raketnog motora gde se rashlađuju i kao takvi napuštaju cev, ali daleko smo mi od toga.
Što se tiče bunkera bolji je sistem probijanja pomoću bojevih glava sa plastičnim explozivom ili Ruagov MEP koji probija 25cm armiranog betona ili 50cm cigle
|
|
|
|
Poslao: 15 Dec 2007 22:10
|
offline
- Kibo
- Legendarni građanin
- Pridružio: 03 Okt 2007
- Poruke: 7498
- Gde živiš: gde i mnogi Srbi pre mene
|
Hvala na informaciji aramis! Za Zolju sam znao ali za Osu i Strsljena nisam bio siguran, ipak ja licno bih Strsljena shvatio tako kako sam gore napisao, posto nema smisla napraviti sistem sa toliko velikim kalibrom rakete a samo za jednokratnu upotrebu i malog dometa.
Bumbaru je takodje uz sve pohvale dosta mali domet. Moze se samo upotrebljavati od strane pesadinaca, zar ne bi bilo bolje da su odmah razvili oko Bumbara i pravu protivoklopnu raketu koja bi mogla biti lansirana i sa BOV-a ili drugih sredstava OMJ?
Treba samo dodati jaci motor ( to je izgleda i problem ) i naravno odgovarajuci softver i sistem za navodjenje. Za softver, mislim da imamo dosta inteligentnih i sposobnih mladih ljudi i treba njih ukljuciti u to. Ovo drugo ipak treba prepustiti iskusnim inzenjerima.
Ipak voleo bih da Bumbar bude zaista uspesan projekat, samo treba imati volje i naravno para.
Ljudi koji rukovode tim projektom trebaju racunati i na uspeh za izvoz, a na trziste se ne izlazi samo sa time, bojim se da je to premalo i da ce biti samo upotrebljeno kod nas i verovatno ga mozes prodati jos samo tzv. Banana-republikama.
|
|
|
|
Poslao: 15 Dec 2007 22:54
|
offline
- aramis s
- SuperModerator
- Pridružio: 18 Jul 2007
- Poruke: 28723
- Gde živiš: iznad smoga Beograda
|
@Kibo
ima stvari koje se od Bumbara mogu iskoristiti, ali da bi se dobila prava PO raketa srednjeg dometa treba izmeniti koncepciju rakete.Tu više nema mesta vektorisanju potiska,već mora da se uvede upravljanje kanarima da bi se iskoristila kinetika rakete i gaso generator u sklopu pogona zbog očuvanja brzine u letu.To su već velike promene i zašto ne odraditi još nešto, a to već nije Bumbar.
|
|
|
|
Poslao: 15 Dec 2007 23:11
|
offline
- Kibo
- Legendarni građanin
- Pridružio: 03 Okt 2007
- Poruke: 7498
- Gde živiš: gde i mnogi Srbi pre mene
|
Aramis, iskreno receno ja to gledam samo kao laik i sad ako se ne moze upotrebiti raketa, onda se moze zadrzati koncept a on i nije tako los, mislim sa ovim Bumbarom necemo imati puno uspeha na trzistu, ima tu daleko boljih stvari, sto mene navodi opet na pitanje da li je imalo smisla razviti Bumbar, bolje je bilo poboljsati Strsljen.
Strsljen je dosta jednostavniji kako za produkciju tako i za upotrebu, e sad jedina mu je mana sto je previse tezak za PO raketu i to za samo jednokratno lansiranje, ne znam meni se cini da je Bumbar samo pokusaj da se uklone nedostaci Strsljena, inace nekih bitnih promena tu nema.
I dalje ostaje samo oruzje za pesadiju, domet je relativno mali, ne znam, bolje bi bilo razviti pravu PO raketu sa lanserom i vecim dometom makar 5.000 m.
Jer sta ce nam Bumbar oko cega se trose dosta para a u principu vec to imas samo u puno jednostavnijoj varijanti a to je Strsljen. Nisam strucnjak ali kada pogledam karakteristike oruzja, nije bas neka ogromna razlika, izmedju Bumbara i Strsljena, bolje bi bilo razviti na tom konceptu pravu PO raketu sa namerom i komercionalnog uspeha.
Pare koje ulazes se vracaju (trgovac po struci) ali samo ako izbacis na trziste nesto dobro sto moze da konkurise kvalitetom i cenom.
|
|
|
|
Poslao: 16 Dec 2007 08:33
|
offline
- vasiljevic
- Elitni građanin
- Pridružio: 09 Jan 2006
- Poruke: 1519
- Gde živiš: Beograd
|
@Kibo:
Bumbar je raketa malog dometa koja ima namenu da zameni sisteme OSA i bestrzajne topove kod nas i da poveca efikasnost na tim daljinama, dakel na daljinama reda 600 do 1000 metara. Zato je i maksimalni projektovani domet za Bumbar 1000 metara.
Strsljen je namenjen da se bori sa novijim generacijama tenkova, zato je velika i masa jer treba velika bojeva glava. Problem kod njega je sto je po obicaju posao nedovrsen, tacnije bojeva glava kod njega nije optimizovana kako treba i danas se ti rezultati postizu sa manjim B/G. Dali bi ga ja nosio na bojistu? Ne. Moje misljenje je da je mnogo bolje za takve obracune koristiti Bumbar, prvenstveno jer je verovatnnoca pogadjanja cilja veca, ima meki start pa ga je lakse upotrebljavati, imam veci domet a ja mislim da tenk treba zaustaviti dovoljno daleko od pesadije. I tu je glavna razlika izmedju Bumbara i Strsljena, verovatnoca pogotka i domet.
Nama danas u proizvodnji fali prava raketa velikog dometa, nesto kao Izraelski Spike ili nove ruske rakete. Nesto sto ima domet 3000 pa do 5500 metara. Ali to zahteva potpuno novi dizajn, bilo da ga kopiramo bilo da ga radimo po licenci.
|
|
|
|