offline
- Trpe Grozni
- Legendarni građanin
- Pridružio: 03 Apr 2008
- Poruke: 5922
|
raketaš ::
Ma gledaj pod pojmom bestrzajca ja podrazumijevam i RPG -7 i sve slično tome , tako da bi se tu dalo nabrojati puno više sustava od Gustava.
OSA odnosno francuski STRIM je bila "navlakuša" , kad smo to počeli raditi nismo znali da Francuzi paralelno sa raketom rade i na "bestrzajcu" , kad smo to shvatili bilo je već prekasno i moralo se dati armiji nešto u ruke , i dali smo taj krpež od OSE M79
Treba to gledati u kontekstu toga da je tada u naoružanju bio RB-57 , totalno zastrjelih karakteristika , a da su se pojavom ruskog tenka T-72 u evropi svima tresle gaće, a nama je bio cilj upravo taj tenk i to njegov prednji oklop , a ne hitac s boka ili s guza.
A da bi tu zvijer pješak dočekao na nekoj livadi i pucao sa 300 m zaboravi , dao bi petama vjetra ili bi pucao na njega sa 500-700m , a i da ga pogodi šta mu može kad glava nema probojnost .
Nemojmo se zavaravati sa nekim termobaričnim BG to su alternative , to su neki bočni pravci , i treba to imati u tom kalibru protiv bunkera , ali na glavni tenk i na njegov prednji oklop ići sa raketom OSA koja nikada nije ispunila TTZ ?????.
Kao prvo lanser je ispao za metar predugačak i sad treba sa tim sulunarom ići kroz kukuruze , drugo je u gradskoj borbi , ali mi smo trebali čekati ruski tenk na livadi.
Cijev je ispala predugačka jer nismo mogli napraviti "makarone" koji bi brže izgarali. Dizanjem tlaka smo mogli skratiti vrijeme rada motora , ali tlak u motoru nismo mogli podići više jer bi se na +50 sve razletilo, a sa kraćom cijevi bi strijelac dobi vatreni mlaz u glavu na -30 C . Da li ste svjesni da je u trenutku opaljenja motora u toj kompozitnoj cijevi energija ravna energiji Đerdapa, i ako se motor ne ugasi u cijevi jadna mu majka.
Makaroni nisu mogli biti tanji , da brže izgore , jer bi tada morali biti duži , a nama je falilo čvrstoće na kidanje, jednostavno nismo imali neku sibirsku brezu da od nje napravimo dobru i jaku nitrocelulozu , potrebnu za dugačke makarone.
Sa tom konfiguracijom rakete , a bez marševskog motora , nije bilo šanse pogoditi tenk u jurišu kod iole jačeg bočnog vjetra , bez marš motora raketa sama od sebe ode uz vjetar , a samo uz asistenciju marš motora može ostati u pravcu lansiranja , ali je bočni vjetar translatira , jednostavno je paralelno pomakne , a taj se pomak može uzeti kao preticanje.
Marš motor je u prvoj fazi bio zamišljen kao dio konstrukcije unutar kumulativnog lijevka, i trebao je kroz pedesetk malih mlaznica održavati brzinu rakete i pravac, na to je utrošeno 3-4 godine rada i ništa .
U drugoj alternativi marš motor je bio iza BG i puhao je kroz nekoliko mlaznica bočno ili kroz jednu centralnu mlaznicu kroz glavni motor , mogao bih sad nabrojati desetak varijanti koje su sve urađene i poligonski ispitane, sa negativnim rezultatom.
Da bi stvar radila kako treba bilo je potrebno postići točnu brzinu na ustima lansirne cijevi i to uvijek istu i ljeti i zimi , i nakon toga sačekati , da se krilca otvore i da se raketa smiri i onda u milisekundu točno upaliti marševski motor , i to u trenutku kad je raketa u svom osciliranju u"nuli " na pravcu.
Mislim da je Goddard ovdje prisutan daleko kompetentniji od mene da nam nešto kaže o ovim problemima jer ja ovo znam samo iz diskusija za stolom , kafanskim ili onim drugim .
Dakle da pojednostavim trebalo je na 700 m pogoditi tenk i pri tome razvaliti 700 mm oklopa , a mi smo se stalno motali oko 300 / 300 , a ne vjerujem da je i sa današnjim tehnologijama moguće ostvariti početni TTZ.
[ironija] Sto, niste tada imali photoshop i paint kao neki danasnji strucnjaci (forumski i vanforumski), pa ljudi ovde na taj nacin prave Nove Avione, nove tenkove, puske, transportere i svakakva ostala cuda, a ne za jedan marsevski motor. [/ironija]
|