SVLR 300mm Smerč/Tornado

15

SVLR 300mm Smerč/Tornado

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5338

Pukovniče u principu mislimo isto samo se malo razlikujemo u definiciji nekih vremenskih pojmova kao što je aktivna faza leta i slično

Kad kažem da se u SSSR u, u vrijeme razvoja i početnih serija Smerča nije moglo nešto napraviti onda ne mislim da se to nešto apsolutno nije moglo napraviti , nego nije imalo smisla razvijati nešto što je preskupo i prekomplicirano .

Tako i ova korekcija na smerču , to što se njemu generator gasa pali već u lanseru i što on dimi na mlaznicama ne znači da su one aktivne i da je raketa upravljiva . Po izlasku iz lansera raketa uopće nama primjerenu brzinu da bi te mlaznice bile efikasne , brzina se mijenja sveke stotinke sekunde ... tko bi to sve obradio i zašto, kad je jednostavnije da sačekati da motor svoje odradi , a onda ostaje još dosta vremena da se u relativno stabilnim uvjetima brzine i rotacije rakete izvrši korekcija putanje. Jedino što se dosta brzo mijenja je gustoća atmosfere , ali što je tu je, njene se karakteristike znaju i moguće ih je uzeti kao faktor u algoritmu upravljanja .

Princip rada tog gasgeneratora i mlaznica sam već negdje opisao , ali ne mogu naći na kojoj temi Rusi ih nazivaju usilitelj .. pojačalo , što one zapravo i jesu .. fluidićko pojačalo na bazi efekta upravljanja graničnim slojem.

Gas generator ima specifično oblikovano pogonsko punjenje, istovremeno izgaraju dva čela i rupa , samo je vanjska površina barutnog bloka inhibirana . https://en.wikipedia.org/wiki/BATES , to osigurava konstantni priliv plinova , a to znači da 4 glavne mlaznice moraju biti stalno otvorene ,i imati stalno istu površinu isticanja kako bi tlak u motoru bio konstantan .

Mlaz plinova se zatim usmjerava lijevo ili desno u sklopu nalik ovom , to je opet jedno fluidičko pojačalo , gdje se sa malim i slabim primarnim mlazom može odvojiti glavnu struju oplinova i usmjeriti je lijevo ili desno



Tu primarnu struju plinova stvara jedan sklop nalik na onaj sa Strela 2


samo što se plinovi ne vode na klipiće odnosno mrdalice več se koriste kao primarni mlaz u fluidičkom pojačalu.

Dalje je stvar još zanimljivija upuhivanjem mlaza plinova u određenu zonu na glavi rakete remetimo strujanje zraka oko rakete te se cijela raketa ponaša kao jedno pojačalo .




O bloku upravljanja budem drugom prilikom , a bilo je toga i na filmovima iz tvornice , možda bi se mogla izvući koja fotka gdi se vide ploćice sa elektroničkim komponentama , nema tu puno nekih čipova ni kompjutera, naime tada toga nije ni bilo

http://npo-poisk.ru/produktsiya/bortovye-sistemy-upravleniya-rszo



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5490

Tražeći podatak o trajanju aktivne faze leta (vrijeme rada motora) za Smerč, naišao sam na ove zanimljive dijagrame.







O upadnom kutu i završnoj brzini nisam imao nikakve predodžbe tako da mi ne vrijedi ništa ni komentirati, ali definitivno sam očekivao veći plafon leta na tom krajnjem dometu od 70km. Vezano, isto tako i znatno duže vrijeme cijelog leta od ove 144 sekunde. Po ovome, aktivna faza bi mogla biti 15-20 sekundi.

Najveći domet se postiže sa elevacijom 52 deg, a za očekivati je sa 45 !?
Interesantno kako su krivulje Elevacija-Domet i Vrijeme-Domet gotovo linearne, jedino od 68-70km počinju 'vrludat'. I ostale 3 krivulje (plafon, brzina i kut) u tom djelu apscice isto tako 'polude'.

Tablični prikaz dijagrama samo za Smerč




offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5338

Pukovniče skoro pa uvijek se maksimalni dometi postižu sa elevacijama većim od 45, raketa ili granata kod tih većih elevacija brže prođe kroz guste slojeve atmosfere pa se nabere koji kilometar više , ali raketa ode i višlje u stratosferu i tamo onda "zaluta". Zbog tog lutanja i tumaranja po statosferi i dijegrami luduju na tim velikim dometima.

Smerč je velika i teška raketa i on se sa tim velikim dometima bori sa atmosferom upravo svojom masom , svojom inercijom , a ne elagancijom oblika ili nekom silnom aerodinamikom , pa i betonski blok te mase bi letio skoro tako daleko . Ta velika masa je iskorištena da on na dometima oko 60 km bez puno mudrovanja ima rasturanje nešto kao GRAD na dometima 20 km ili MLRS na dometu 35 km.

U javnosti je dosta nepoznanica oke te korekture putanje , a još više je šuplje novinarske priče o nekim čarobnim osobinama tog projektila.

U ono vrijeme kad je Smerć stvaran , Denežkin i ekipa nisu imao skoro ništa od suvremene elektronike , čak mislim da je general Vučurović u to doba bio u povoljnijoj situaciji glede nabavke sofisticiranih senzora i elektronike za Orkana sa zapada.

Sovjeti su krenuli desetak godina prije nas u razvoj rakete , a uveli smo ih naoružanje i mi i oni u isto vrijeme, s tim da smo mi već imali neko ratno iskustvo u primjeni.

Nas je definitivno sjebala politika i ona glupa baba koja se zasrala kad je shvatila da smo dužni 18 milijardi dolara i uvela mi par- nepar i točkice na sve životno važne potrepštine, a trebalo je dovesti 7500 radnika u Vogošću.

No vratimo se raketljini .. zbog onih spiralnih žljebova u lanseru raketa se već na izlasku iz lansera vrti ko sumanuta , da bi elektronika znala što je gore , a što dolje mora imati žiroskop onakav kao na Maljutki , taj žiroskop preko kliznih konatakata ili preko obrtnih transformatora ( selsin ) http://www.enciklopedija.hr/natuknica.aspx?ID=55309 javlja elektronici- daje informaciju kad je glavna osa gore dolje ili lijevo desno, on zapravo zadržava koordinatni sustav lansera , jer se žiro zaletava u lanseru i njegove se blokade oslobađaju tik prije lansiranja , i on pamti taj položaj kao nulto stanje.

Smatram da se svi žiroskopi (svih raketa predviđenih za lansiranje ) zaletavaju paralelno jer bi naknadno zaletavanje bilo iz već poremećenog položaja lansera. Za razliku od toga kod Orkana je predviđena korekcija lansera prije svakog hica.

Sad kad znamo što je gore, a što dolje , moramo znati u kom pravcu gleda lanser i pod kojim smo kutem elevacije , to opet preuzima žiroskop. Sa održavanjem pravca laniranja je skoro sve jasno , bilo kakvo skretanje od tog pravca , uslijed poremećaja lansera ili bočnog vjetra dovodio do automatskog ispravljanja pravca preko onih fluidičkih kerefeka , i to je ta famozna korekcija. Raketa u toku te aktivne korekcije prođe zonu brzih vjetrova, i ostaje na pravcu lansiranja , da li elekteronika u raketi uračuna istu tu korekciju i za fazi silaska iz stratosfere ne znam , ali ne vjerujem da su to tada mogli napraviti. ( znamo da u toj fazi leta gas generator više ne radi , a i žiro je do tada pobudalio ) .

I to je sve . ha ha ako ste očekivali neku korekciju po elevaciji , e nema toga , to bi bilo isuviše složeno , trebalo bi na bazi mjerenja ubrzanja izračunati brzinu i pređeni put , te to usporediti sa tablicama gađanja i na bazi razlike tabličnih podataka i stvarnog stanja napraviti korekciju.

No rusi ne bi bili rusi da se nisu dosjetili kako i to jednostavno iskorigirati . Znamo da raketa ima elektronski tempirni upaljać, koji nakon cca dvije minute razdvaja bojevu glavu od motora i izbacuje bombice odnosno sub projktile , rusi su uveli jednu popravku vremena razdvajanja , i to tako da jedan akcelerometar koji se nalazi u pravcu uzdužne ose rakete bez obzira na njeno mahanje repom i rotaciju mjeri isključivo ubrzanje u pravcu uzdužne ose. Iz tog ubrzanja se može izračunati i maksimalna brzina rakete i njena promjena u toku leta , ali i ono najvažnije dužina luka parabole koju je raketa prešla . Da bude potpuno jasno to nisu koordinate u kartezijevom sustavu , već dužina luka za kojeg znamo samo početnu točku , to jest početnu elevaciju , ali je to bilo dovoljno da se na bazi dužine luka izvede korekcija vremena razdvajanja bojeve glave.

Rekao bih da se raketa uvijek lansira sa parametrima da padne malo dalje od cilja , a onda se to vrijeme skrati i razdvoji bojevu glavu koja se usporava padobranom , znači ne leti ako daleko kao motorska sekcija

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5490

Svi tipovi raketa za Smerč koji se koriste u vojsci RF su sa odvojivim bojevim glavama (i kazetne i fugasne). Ali nisu sve sa padobranima. Šema trajektorije sa prethodne strane je za 9M55K1 (odvojiva kazetna glava kočena padobranom, samoupravljive bomblete), a ove tablice gore su za 9M55K (odvojiva kazetna glava, bez padobrana, neupravljive bomblete).

Upadni kut na krajnjem dometu od 70km je 58,5 i pretpostavljam oba podatka su za cilj, odnosno za bomblete. Sekcija raketnog motora nakon odvajanja završi gdje završi, ali kod ovih krajnjih dometa bude tu negdje.

Inače, u onom ukrajinskom sranju od rata, baš po ovoj temi su danima raspredali i crtali šeme i karte. Početkom 2015. gađan je aerodrom kod Kramatorska i sadržaj kazetnih glava je navodno pogodio cilj, ali su sekcije motora završile u gradu par kilometara dalje po pravcu gađanja. I na osnovu udaljenosti od do, kuteva pod kojim su motori zarovali u zemlju, tablica gađanja itd dobili su lokaciju lansiranja.
Naravno, svaka strana po svojoj teoriji...dijametralno suprotno.

Samo je jedna raketa sa neodvojivom bojevom glavom (fugasna), tip 9M542 sa dometom 120km. Za izvoz.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5338

Napisano: 29 Okt 2016 7:16

Sovjeti , a kasnije Rusi i Ukrajinci rade niz modifikacija sustava upravljanja , ono što sam opisao je sustav koji je usvojen u naoružanje istovremeno kad i naš Orkan , i to je sustav rađen u seriji , a mislim da ga još proizvode.

Tu i tamo se pojavi na nekom sajmu neka modifikacija i počne se o tome pričati , tako i ta raketa sa fugasnom neodvojivom glavom se proizvodi isključivo za izvoz. Nemam podataka o dubokoj modifikaciji sustava upravljanja o kojoj se govori , ali me ne bi čudilo da je to ista ona raketa koja se lijepo vidi na ukrajinskom filmu sa impulsnim motorićima koji rade već na ustima cijevi .

Ako se želi na dometu od 12o km pogoditi nešto veličine nogometnog stadiona onda sa korekcijom treba početi odmah kako bi se ispravili nedostaci lansera , naime lanseer za razliku od našeg Orkana nema servouređaj za stabilizaciju i on nakon ispaljivanja prve rakete prilično šara po nebu.

To je stvar filozofije gradnje raketnog sustava , Vučur je išao za time da raketa bude glupa i jednostavna za izradu , a da se sva znanost države usmjeri u lanser , s time da se onda kroz razvoj novih modifikacija ili potpuno novih modela dođe da sustava boljeg od Smerća. Denežkin je već iza sebe imao glupu raketu velikog dometa Uragan i nije se htio petljati sa povećavanjem dometa jer s njim nebi ništa pogodio na 50 km.

Povijest je pokazala da su oba konstruktora bila u pravu , pretpostavljam da novi lanseri , pogotovo oni sa kontejnerima imaju ugrađene kopije servo urađaja za srtabilizaciju lansera kakve smo mi imali na Orkanu , a vidimo da je napredak elektronike omogućio minijaturizaciju i smještaj računala u nos rakete .

Tu rusi naravno opet kasne barem dvadesetak godina za zapadom , u nekom znanstvenom radu od prije par godina čitam da njihova industrija još nije osvojila MEMS tehnologiju žiroskopa , već rade neke hibride. I sa takvim hibridima su sa tri žiroskopa i tri akcelerometra bez inercione platforme dogurali do 120 km i 120 m SEP.

Ovdje sam nešto pisao o žiroskopima i tim kerefekama http://www.mycity-military.com/Ostalo-3/Osvajanje-svemira_64.html

Dopuna: 30 Okt 2016 8:26

https://www.youtube.com/watch?v=siMSJO9CwyA

može li se izvući ikoja fotka iz ovog filma tu na 2,33 imamo detalje elektronike upaljača , odnosno jedine elektronike u raketi.

Dopuna: 30 Okt 2016 8:32

http://vpk.name/news/68958_blok_elektronnoi_i_izme....._rszo.html

ovdje ima dobrih stvari o elektronici u novim modelima raketa

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4873

Opaljivač...



offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5490

Serija slika iz raznih snimaka...
Navodno, ispitivanje Tornado-S, ali po svim detaljima u pitanju je 'obična' raketa.







Na drugoj se vidi kako šelnu, koja bude oko otvora mlaznica gasgeneratora, mlaz izbija i odvaja od rakete.

Ova je iz Sirije, zona odvajanja sekcija raketnih motora od glava. Dosta gusto (precizno) djeluje.



Za ove ne znam šta bi trebale pokazati (dio sistema navođenja ili popratne ispitne opreme) i dali su autentične. Navodno snimak ispitivanja ukrajinskih Oljha raketa (one sa usporenog snimka).




offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5338



ova stonoga nije postojala 1987 godine, znači ovo je nešto novije

offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 100866

Экспорт украинских «Смерчей» в Азербайджан
Arrow http://diana-mihailova.livejournal.com/81140.html
Arrow http://bmpd.livejournal.com/2229288.html

offline
  • amstel  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 13 Maj 2012
  • Poruke: 2565
  • Gde živiš: Hiljadu milja od topolivnice

https://www.youtube.com/watch?v=gsTGDS2Pj8s&t=8s

ima delova iz proizvodnje ,fab.ispitivanja...

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 833 korisnika na forumu :: 10 registrovanih, 0 sakrivenih i 823 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: anta, Bluper, Dorcolac, goxin, Ilija Cvorovic, ivan979, ozzy, RecA, yrraf, zeo