SVLR 300mm Smerč/Tornado

21

SVLR 300mm Smerč/Tornado

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5490

Morali bi ipak malo zastati. Prvo sam se ispravio za neistinu, a sad se ispravljam za ispravljanje.
Biće da je i u Tuli bilo likova koji su svoje tehnologe dovodili do ludila, nije Vučurović bio jedini Smile

Ipak postoji dva pristupa i dva rješenja, sa inhibiranim čelima i sa za gorenje otvorenim čelima i trebali bi prvo odrediti šta je kokoš, a šta je jaje.

Vidi se i na slikama, recimo ove dvije da to nije isto.





Po prepoznatljivoj formi ovo je sigurno iz Pravila službe, i kratki opis koji kaže, prednji blok sa zvijezdom petokrakom, zadnji sa stupnjevanim cilindrom. Na komoru sa unutrašnje strane nanesen epoksi sloj, gorivo uliveno.



Пороховий заряд служить для утворення робочого тіла — газів, що створюють реактивну тягу двигуна.
Пороховий заряд (рис. 3.1) складається з секцій 5 і 9, які являють собою головну 7 і хвостову 10 труби, на внутрішню поверхню яких нанесено епоксидуретановий склад 6, з залитим в них сумішним твердим паливом. Епоксидуретановий склад призначений для зкріплення порохового заряду з трубами. На кінцевих ділянках секцій встановлені розкріплюючи манжети 4, які зменшують напругу на кінці, яка виникає в заряді в робочому діапазоні температури ±50С.
В секціях заряду виконані центральні внутрішні канали: в передній секції канал має в зрізі форму п'ятипроменевої зірки, в задній – ступінчату циліндричну форму.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5342

Mislim da je slika iz pravila službe jedina mjerodavna, čela su neinhibirana , znači izgaraju i krate dužinu goriva i time smanjuju progresivnost cilindričnog bloka goriva .



offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5490

Podatake o aktivnoj fazi 6 + 9,35 sekundi, masi goriva 340kg, pa onda ono o brzinama 800m/s nakon 6 sekundi, kritičnom promjeru 95mm itd treba zaboraviti. Lik me samo zbunio, ovo su podaci za raketu 9M38 (Buk) i veze nemaju sa Smerčom.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5342

polako ajmo iz skice iz pravila službe odrediti dimenzije mlaznice i početnu površinu izgaranja, isti zakonu termodinamike vrijede i za ruje i amere i male patuljke.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5490

Napisano: 13 Okt 2017 10:00

Za početak osnovne dimenzije rakete.



Raketa je dugačka pa su sve slike nekakve grbave i uvrnute, i teško je iz njih izvući neke proporcije. Pomogle su dosta farbane štrafte (težište, hvatište, mjesto oslanjanja) i slike razvaljenih komada po svijetu. Mislim da bi ovo moglo biti to (iako sam još jučer nešto drugo napisao pa obrisao jer sam kasnije vidio da sam ofulao skroz).
Iz par videa iz Tule iz pogona gdje se vidi komora u fazi izrade i konačni oblik, liči na tih 1900-2000mm. Iz tehnoloških razloga smatram da bi obe komore trebale biti iste dužine. B/G je 2050mm i kada se doda sekcija krila, padobrana, upravljanja, prednji konus to je tih 7600mm.

Dopuna: 13 Okt 2017 12:19

U nastavku, gorivo i mlaznica.




Startna površina (t=0) 21450 cm2 (14205 zvijezda i 7245 cilindar)
Dalje ne bih bez prve procjene ovih podataka jer odstupaju (iako se pokazalo da ne treba baš uzimati svašta nešta kao relevantno) od dva izvora. Jedan kaže 490kg, 6 sekundi, 200 kN i 2500 Ns , a drugi 230kg, 2 sekunde, 220 kN i 2400 Ns.

Dopuna: 13 Okt 2017 15:15

Ipak sam brzinski probao ovako kako je i bez korekcije tlaka i sa pretpostavkom brzine od 15mm/s.
Ne izgleda loše, površine su dosta jednolike, zvijezda u početku daje znatno više (duplo), kasnije već oko 1,5 sekunde se sve izjednačava.




Od druge do četvrte sekunde krivulja raste, ali to je vjerovatno u stvarnosti ispeglano uslijed erozije mlaznice, isto tako i startni tlak je viši od ovoga iz dijagrama. Kažem, ovo je samo brzinski bez detalja.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5342

Pukovniče ovo izgleda jako dobro, mislim da je 6 sekundi rada motora sasvim ok i realno , za dvije sekunde rada motora bi trebalo biti super brzo gorivo koje ne postoji.

Taj oblik zvijezde si negdje skinuo ili je to tvoja kreacija ??

Daj molim te razdvoji dijagrame površina izgaranja od zvijezde i i cilindra pod uvjetom da vidimo tu promjenu pod uvjetom da je ista brzina izgaranja.

Kad malo bolje pogledamo tu konstrukciju možemo zamisliti da je rupa u cilindru nešto kao strujna cijev za gornji motor , odnos površine izgaranja zvijezde i te strujne cijevi je 225 , dok je ukupni odnos površina prema kritičnom otvoru mlaznice oko 500 što je ok . Ovaj odnos od 225 je zanimljiv on nam govori da su ruje išli svjesno na veliku eroziju rupe i na veliko prisilno povećanje potiska motora kod starta , Teško je sad reći ikoliko je to povećanje ono je definirano dozvoljenim tlakom u motoru , i siguran sam da su ruje kod starta išli na taj maksimalni tlak i dozvoljeni potisak.

Tako da sam sklon tezi da je potisak motora kod starta dvadesetak tona i to ne traje dugo , ispod sekunda jer kod brzine izgaranja od 15 mm /s se strujna cijev brzo širi i pada erozija goriva , a onda pada i tlak i potisak.

U svakom slučaju za početak dovoljno da nabacimo i neku dinamiku leta bar na lanseru i prvih par stotinjak metara

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5490

Drago mi je da ovo vidite kao dovoljno dobro urađeno. Znači nešta sam naučio, a znam i “ukrasti” jer zvijezda nije moja kreacija naravno, to sam skinuo sa ove slike.



A uklapa se idealno i upravo onako kako ste i napisali šta se očekuje, da ima i degresivnu fazu koja će kompenzirati konstantnu progresivnost cilindra drugog bloka.

Ovako to otprilike izgleda

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5342

Da bi nabacio neku dinamiku na lanseru napravi si tablicu pokušaj za početak integraciju po vremenu od 0,05 s .

Zamisli što bi rekao Ciolkovski .. u prvoj periodi imaš masu pune rakete kroz masu prazne rakete , ali ne one totalno prazne već masu rakete umanjenu za gorivo koje je izgorilo u toj periodi. U drugoj periodi je početna masa rakete manja za masu tog goriva itd. mislim da me kužiš , a dalje je klasični Nevton .

Zavrzlama počinje kad stvar izleti iz lansera , ali dajmo da to čudovište prvo izleti

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5490

Ovako to nekako izgleda po mom računu (ne tvrdim da je ispravno), ali čini mi se ok.
Raketa je dugačka 7600mm a i lanser je te dužine, vidi se na fotografijama napunjenih i spremnih da je vrh upaljača poravnat sa ustima.



Znači rep rakete napušta lanser na 0,3 s i raketa ima više nego zadovoljavajuću brzinu (51 m/s). U stvarnosti je to manje, sigurno ima nekih otpora, ali po ovome ne bi trebala zarovati u ledinu.

Isti dijagram za jednu sekundu



Očekivao sam veće brojeve, ali teška je to raketa, troma. Baš čudno izgleda da u jednoj sekundi nije ni 100 metara prešla. Dalje, u petoj sekundi to već liči na nešta.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5342

Ima smisla to što govoriš velika i teška odnosno loš odnos masa , Kad se vidi konstrukcija pojedinih dijelova u bojevoj glavi .. kao da gledamo dijelove na nekom brodu , a ne na letjelici . Puno praznog prostora , puno zavarenih dijelova .

Očito da su kod kasnijih konstrukcija to sve popravili i olakšali jer koliko mi je poznato motor nisu mogli nešto bitno usavršiti.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1095 korisnika na forumu :: 37 registrovanih, 8 sakrivenih i 1050 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Alibaba1981, bigfoot, Bojadin Strumski, bokisha253, Brana01, brundo65, cikadeda, Dimitrije Paunovic, Djokislav, djuradj, GORDI, helen1, ILGromovnik, jukeboxer, Kenanjoz, koom0001, Koridor, loon123, m0nstrum_, mgolub, Mihajlo, milenko crazy north, MrNo, Ognjen D., Raso75, Rogan33, Romibrat, Srky Boy, styg, tubular, Udvar, uruk, Viktor Petrenko, VJ, Vlad000, VladaKG1980