Nakon sukoba u NGK cenim da će doći do znatne proliferacije trg122.Dobar deo pogodaka je upravo trg122, a ne rakete sa bpl.Iz nekog razloga siromašne zemlje teže jednostavnom i jeftinom oružju i misle da high tech nije za njih, ali 2020. I NGK će to promeniti.
Laserski grad/oganj bi obezbedio malte ne 100% uništenje cilja.Znači ako se locira neprijateljska baterija, da se obezbedi uništenje svih 4-8 topova/mb/vbr, skladišta municije, posluge orudja, komande baterije.Kod nas 1999. su pogadjani radari harmom direktno pa su se opravljali i vraćali u službu,
U budućem sukobu sa približno jednakim protivnikom biće jako teško razviti svoju bateriju, dejstvovati punim kapacitetom (dovoljnim da se uništi cilj), a zatim dopuniti tu bateriju dok je celo bojno polje pokriveno radarima, bpl, senzorima...
Cenim da bi interval lansiranja između projektila, zavisno od dometa, bio od pola minuta naviše.
Onako, odokativno. Dakle, 3-5 minuta da se onesposobi baterija. Minimum.
Znači, postoji mogućnost kontraudara, dok ti "srihtaš" bateriju topova ili haubica?
Tačno, trajanje dejstva je duže, učinak je veći, s tim da dejstvo može izvesti i samo jedno vozilo što ga čini manjom metom.Treba kombinovati.
Nešto sam razmišljao, da li je probano sa postavljanjem odašiljača (lokatora) na cilj od stane recimo izvidjača ili drona i dejstvo sa isplaniranim odstupanjem (levo, desno, gore, dole) od lokatora.Raketa 1 bi padsla recimo 150 metara istočno od lokatora, raketa 2 100 metara jugoistočno, raketa 3.....
Hajde da se malo vratimo u prošlost. Šta se koristilo za upravljanje i korekturu vatre baterija/diviziona sistema VBR 122/220/300mm kod Sovjeta i kasnije Rusa? Od sredine osamdesetih namensko sredstvo Pčela-1 potom 1K/1M/1T biroa Jakovljeva. 1T dobrano kasnila ali borbeno testirana u Čečeniji 1995. i konačno uvedena 1997. Šalje TV i termovizijsku sliku.
milos.cbr ::Nakon sukoba u NGK cenim da će doći do znatne proliferacije trg122.Dobar deo pogodaka je upravo trg122, a ne rakete sa bpl.Iz nekog razloga siromašne zemlje teže jednostavnom i jeftinom oružju i misle da high tech nije za njih, ali 2020. I NGK će to promeniti.
Ispravka, nije u NGK dejstvovao TRG 122, nego TRG 230, evo o njemu:
HrcAk47 :: Stoga smatram da bi bilo daleko svrsishodnije da se razvije vođena 155 sa pride pojačanim dometom a la Excalibur. Krasnopolj je vreme pregazilo još devedesetih.
Excalibur je "malo" skup, jeftinija ( i nepreciznija) zamena je:
U vezi preciznog navodjenja: daleko je lakse razviti GPS/poluaktivno lasersko navodjenje kod VBR raketa negoli kod artiljerijskih granata 155m.
Artiljerijske granate i njihova elektronika moraju da prilikom ispaljenja prezive par desetina hiljada G, dok VBR rakete svega par stotina G. Samim tim i projektovanje nove generacije VBR raketa je jednostavnije.
Cena i dostupnost komponenata je takodje vazan faktor - elektronika za GPS vodjenu raketu Grad je danas vec komercijalno dostupna (maltene, kupis je na Alibabi - sve zajedno kosta reda velicine 5000usd), dok je elektronika za Excalibur striktno vojna i pod nadzorom.
Treca prednost VBR raketa je prostor - imaju daleko vise mesta za elektroniku, dok je 155mm bas, bas "tesan".
Cetvrti faktor - rotacija, daleko jednostavnija za "hendlovanje" kod Grada nego na 155mm.
Sto se tice Precision Guidance Kit-ova, oni jesu OK, ali njihova cena nije zanemarljiva.
Jeftinije i jednostavnije varijante kao Nexter Spacido startuju na 8.000usd/kom, dok americke varijante idu 13-20.000usd/kom.
Emisija posvecena proizvodnji novog ukrajinskog PVO sistema velikog dometa, a u njoj deo posvecen proizvodnji raketa.
Vide se lepi kadrovi iz proizvodnog pogona KB Juznoe, od 17:22 nadalje:
Inace, njihova raketa 122mm nosi naziv Tajfun-1 (9N221F), projektovana za domet 5-40km.
Model sa korigovanom putanjom nosice oznaku Tajfun-1M (GPS korekcija putanje, druga faza projekta).