Samohodna haubica 155 mm „Nora“ B-52

113

Samohodna haubica 155 mm „Nora“ B-52

offline
  • Jester  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Feb 2008
  • Poruke: 6770
  • Gde živiš: Srbija

CheefCoach ::M 84 ima bas dosta oklopa. Ali osim toga, delovi na njemu mi ne deluju mnogo slozeniji i komplikovaniji od onih na Nori.

Ovde sam se grohotom nasmejao Ziveli



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 14 Avg 2011
  • Poruke: 6594

Jester ::CheefCoach ::M 84 ima bas dosta oklopa. Ali osim toga, delovi na njemu mi ne deluju mnogo slozeniji i komplikovaniji od onih na Nori.

Ovde sam se grohotom nasmejao Ziveli

Ako si. Ali ne treba zanemarivati samohodnu haubicu ugradjenu na sasiju kamiona. Nije ni to decja igra za proizvesti.



offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5401

Tamo na PDF o PZH 2000 sam nešto pisao o načinima povećanja dometa kod suvremenih topova i zaključio da sve što se uradi preko upuštenog dna dovodi do velikog rasturanja na cilju.

Mislio sam tamo nastaviti priču , ali mi je nekako logičnije da ovdje na našoj NORI to nastavim ...

Novi izduženi oblik projektila koji se pojavio prije pedesetak godina je dao manji aerodinamički otpor i samim tim veći domet , a da se pri nije bitno diralo u povećanje početne brzine projektila.

Nemam neku bolju fotku ali se i tu lijepo vidi ta usporedba dva klasična projektila




Može se postaviti odmah pitanje zašto Anastas Paligorić kad je dizajnirao NORU nije odmah puko cijev od 52 kalibra i barutnu komoru od 50 litara ....

Prvo tako dugačku cevku i tako velku komoru tada Bratstvo u Travniku nije moglo napraviti , a NORA bi bila i preteška prevelika , jer se ne mora svaki put tući na maksimalno mogući domet. Kod velikih barutnih komora je i drugi problem , smanjena punjenja loše rade , a to znači da oni milioni granata po skladištima nebi dobro radili sa tim novim cjevima .

Uvijek se pred konstruktorima nađe zid , odnosno vuče se neki rep , a to je u ovom slučaju značilo da ta nova barutna komora mora biti toliko velika da i stare granate i stari barut dobro gori , a da nova granata sa novim barutom leti dalje ..... i zato se petljalo sa upuštenim dnom ....

Upušteno dno je omogućilo smještaj više baruta u barutnu komoru , dugačka cijev od 52 kalibra je omogućila bolje iskorištavanje energije barutnih plinova ( bolju , dužu , ekspanziju ). i tu smo zapravo stali ....

"Sila" baruta se ne može povećavati ...ona je već jedno stoljeće definirana snagom nitroglicerina i nitroceluloze od koje se proizvodi najbolji barut za topove. Čak mnoge firme ne koriste taj vrući barut jer im skida trajnost cijevi već koriste malo hladnije barute diglikolskog tipa.

Nešto se još moglo postići sa oblikom barutnih zrna tako da se sa cjevčica sa jednim kanalom ( jednom rupicom ) prešlo na zrna sa 7 ili 19 kanala , ali i to je sve bilo apsolvirano prije 50 godina i manje više poznato , rijetko se sreće fotka nagorelog barutnog zrna sa sedam kanala pa eto nek bude okačena, da se nađe




Za razliku od cjevćice sa jednom rupicom koja je neutralna ili blago degresivna , ova sa sedam kanala je progresivna , što znači da sa barutnim plinovima bolje popunjava prostor barutne komore dok granata svojim kretanjem povećava volumen u kom barut izgara , naime u jednom trenutu se granata kreće kroz cijev brže no što je priliv plinova i dolazi do naglog pada tlaka , a bilo bi bolje da taj tlak djeluje konstantno.

Možemo o ovoj temi još raspravljati ako bude interesa i u perspektivi će se tu pojaviti neki novi klinci sa novim barutom i oblikom baruta , koji će u punom profilu dići brzinu projektila preko kilometra u sekundi .

Kad kažem u punom profilu to znači ono Full Bore u skraćenici ER FB , za razliku od toga imamo ono podkalibarni na tenkovskom topu i tamo brzina od 1700 m/s nije rijetkost.

Spominjana je podkalibarna granata koju razvija EDEPRO sa prstenovima , to je nešto slično ovom na slici , prstenovi , odnosno Sabot otpadne i padne nekom na glavu ( to se onda u osmrtnici - zove stradao od prijateljske vatre )



Kod tih projektila je zbog manjeg promjera i manje eksploziva , pa to više nije efekat topa 155 mm već 122 mm ali je domet ok i stvar leti precizno.

Pojavom Geralda Bulla i njegovih perverzija sa ERFB-BB se domet topova naglo digao sa 30 km na 40 km , ali je to dovelo do velikog rasturanja na cilju , to sve ima smisla za neku armiju koja želi i mora imati taj domet , a nema zrakoplovstvo ili nema tako moćne sustave VBR a.

Mi smo se u prvi mah oduševili sa time , a onda nas je profesor Janković jako brzo oladio svojim matematički jasnim metodama.

Naime ideja je genijalna pupunjavanjem prostora iza projektila , smanjuje se vakuum iza njega , pada otpor i raste domet , ali to nije ništa kruto , nije to komad željeza koji definira oblik zadnjeg konusa projektila , već je to sve fluidno , dimovito , a dim ko dim ide malo lijevo malo desno i na kraju granata fula kilometar.

Osim te Bobine matematike , dosta nas je dotukla i tehnologija napsova na prednjem konusu , naime koko su išli pregovori sa Bullom i njegovom firmom SRC mi smo za svaki slučaj , ako stvar za zelenim stolom propadne radili alternativni program , naravno u velikoj tajnosti.

U cijeloj toj prići nisu baš bili čisti odnosi Bulla i Šveđana koji su bili autori te ideje i koji su dvadeset godina prije Bulla već pucali iz topa granatu sa gas generatorom, tako da smo mi računali i sa međunarodnim sporom i arbitražom u slučaju da moramo dokazivati da Bull nema patente na BB i da njegov Royalty od 10 stoji na klimavim nogama.

No kako god bilo , mi smo to sami otkovali i obradili , bilo je varijanti da se napsovi izrežu iz lima i onda zavare na gotov prednji ožival , bila je razrađena varijanta da se to radi kopirnim tokarenjem na specijalnom stroju ili da se radi glodanjem na CNC obradnom centru.

Dosta nam je u tom poslu pomogla i slučajnost. Kolega " amigo" je bio u posjeti nekoj firmi u Lincu , trebalo kupiti neku veliku tokarilicu i on je kao tehnolog otišao to vidjeti kako radi ... i gle čuda na stroju se vrtila upravo košuljica 155 mm ERFB -BB.

A on vrhunski stručnjak, premazan svim mastima , zna je sve o tehnologiji izrade granata , visok stasit , čak šminker , volio je nositi lijepa odijela , a pogotove skupe cipele , nagazio je tako čvrsto i dobro na komad špene , i kad je bio siguran da je špena probila kožni đon na skupim cipelama , otišao je do WC a i tamo izvadio uzorak špene.

Analiza je pokazala da se ne radi o granatnom čeliku već o čeliku visoke čvrstoće za opruge , te njegove cipele imaju povjesno značenje , ha ha . Opružni čelik ima lošu fragmentaciju , znači malu ubitačnost na cilju , takva granata punjena čak heksogenom nema ni približni efekat kao klasična M107.

Naoružani sa svim tim spoznajama ušli smo malo hrabrije u pregovore sa SRC om i na kraju došli i do konverzije 130-152 , o čemu smo već pričali ranije , ali smo znali šta nam je glavni cilj ... biti precizni na 30 km. A to smo mogli sa novim izduženim oblikom granate i napsovima , ali bez gas generatora , slika dobro daje usporedbu starog i novog projektila


Naravno da se umjesto upuštenog dna moglo našarafati i Gas Generator i dobiti poznati ERFB-BB projektil.




Neke armije su prihvatile gas generator , a neke nisu. Rusi koji znaju sve o tome ostali su kod klasičnih raketiziranih projektila , sama ideja raketiziranja nije nova , samo se promijenila tehnologija raketnih goriva , promijenili su se matematički modeli koji sad daju mogućnost optimalizacije trajektorije i pronalaska oblika i putan je sa najmanjim rasturanjem. Za razliku od onih fluidnih kerefeka kod gas generatora , ovdje je impuls raketnog motora puno bolje definiran , na kraju stvar leti jednako daleko ili dalje od ERFB -BB a preciznije.

Na fotki se lijepo svidi kako to izgleda u sirovom stanju u presjeku otkivka


odnosno kako to izgleda malo ušminkano





Zbog velikog raketnog motora bitno je smanjena količina eksploziva, i ono što je najgore , nema bočnog snopa , već kad pukne ode sve u zemlju, naravno da sa blizinskim upaljačem stvar radi puno bolje.

Ono što još dodatno opterečuje ovu konstrukciju je činjenica da je raketni motor izložen punom tlaku koji nastaje u cijevi topa , a to je cca 3000 bara , treba mlaznicu dobro začepiti , a opet pouzdano .

Dečki iz EDEPRO a su se malo izvukli iz dreka stavljajući mlaznice u zonu gdi nema tlaka , ali to je samo malo izvlačenje , jer su se sa bočnim mlaznicama upetljali u druge probleme, nesimetriju mlaznica, vektor potiska nije u osi pa se gubi na impulsu itd



I za kraj ove priče , kako povećati domet topa , a da ostane precizan , i da granata ne košta kao Golf , može se naslutiti iz ove fotke , naravno i dok oni novi klinci dođu sa novim barutom , a o tome nekom drugom prilikom

offline
  • Pridružio: 14 Avg 2011
  • Poruke: 6594

I jel se isplati praviti cev duzine od 52 kalibara dok navodjenje za granate 152/155 mm ne pojeftini u dovoljnoj meri?

Koliko uopste kosta granata 152/155 mm?

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25781

Raketaš
Odličan text a ja sam pre par dana onu vašu priču preneo sa PZH 2000 i nisam bio ni upola ovoliko dorečen pa mi je zbog toga i posebno drago da se to do kraja na najbolji način pojasni.
Ko bi to bolje elaborirao nisam ni sumnjao.
Uzgred odlično podsećanje o vrstama baruta,oblicima i podeli po sagorljivosti nisam još od predavanja u školi pre 30 i kusur godina pročitao.
Sad koliko neki uopšte shvataju sve ovo drugo je pitanje.
Do kraja je bar po meni sve pojašnjeno pa čak i smernice u kojima se mogu kretati dalji tokovi večite borbe između povećanja dometa i sa druge strane preciznost i ubojitost.
Tu je čak i precizirano na kome je sledeći potez a i svi prethodni su odlično izloženi..

online
  • OSINT-ovac u pokušaju
  • Pridružio: 07 Dec 2012
  • Poruke: 610
  • Gde živiš: Niš

Da li ova poslednja sdpr nora ima duzu cev od obicne vucne? Gledajuci ih na uscu cini mi se da su dosta duze

offline
  • Pridružio: 14 Avg 2011
  • Poruke: 6594

trajkoni018 ::Da li ova poslednja sdpr nora ima duzu cev od obicne vucne? Gledajuci ih na uscu cini mi se da su dosta duze
Da ima. Cev je duzine 52 kalibara.

offline
  • Troja 
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 02 Okt 2014
  • Poruke: 675

Mercury ::Jel VS definitivno odustala od haubica 155mm na tockovima?

Gasic danas u interviju za list Danas prvi put pomenuo da ce vojska pored svega sto razvija VTI nabavljati i Noru b52.

http://www.danas.rs/danasrs/politika/bratislav_gas....._id=290746

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5401

CheefCoach ::I jel se isplati praviti cev duzine od 52 kalibara dok navodjenje za granate 152/155 mm ne pojeftini u dovoljnoj meri?

Koliko uopste kosta granata 152/155 mm?


Odabir dužine cijevi je stvar taktićara , on na bazi procjene , analize , ratnih igara donosi odluku .

Dugačka cijev je , dugačka .. ha ha .. cca 8 m sa barutnom komorom i gasnom kočnicom se to rastegne i na deset metara i sad ti mrdni sa tom mrcinom. Uzgred mali je priliv brzine između 6 metara i 8 metara , ali ako nema druge varijante onda produži cijev dokle god ide.

Dobro je to rješenje imati jedan univerzalni kalibar 155 mm i dvije dužine cijevi , sa onim kratkim cevkama se lako ukopaš i sakriješ , a sa ovim dugim moraš biti mobilan da te ne ulove, a to košta

Kao prvi susjedi imamo sličnu situacaiju kratkih cevki imamo.. M 65, Argentinka l-33 i NORA su tu negdje , a maštamo i jedni i drugi da imamo velikog ha ha.

Nismo ništa pisali o projektu KOLOS kao nasljedniku Nore , a taj je trebao imati stvarno veliku cevku od 12m .

Nekako su ostale po strani i DANA i SUZANA , a imaju više smisla od svega ovoga što se nudi i o čemu se piše.

Paligorić na jednom mjestu žali da se SDPR nije odlučio na tu koncepciju za B52 , kao stabilniju kompaktniju , i slažem se s njim , ovako kad vidim NORU raskrečenu ko žabu samo čekam kad će pući jedna noga ili poluosovina , a još me gora jeza prođe kad pogledam koje su zatvarače i plugove ljudi uvalili na ona jadna dva kotača kod Caesara i sličnih .

Mislim da će slijedećih desetak godina biti zanimljivo u razvoju artiljerije u kalibru 155 mm puno toga se skupilo na gomilu i zaista se sad može izroditi nešto vrlo napredno .

Cijene municije nemam , to je dosta fluidno , sve zavisi tko ti uvaljuje municiju i kom je stanju , ali možda iskopam neke friške cjenike, ono što smo mi radili u PRETIS u nije realno, to je u nekom drugom sustavu vrijednosti i u nekim drugim uvjetima tržišta , nije bilo ni indijanaca ni kineza ha ah.

offline
  • Pridružio: 18 Feb 2013
  • Poruke: 6175

Troja ::Mercury ::Jel VS definitivno odustala od haubica 155mm na tockovima?

Gasic danas u interviju za list Danas prvi put pomenuo da ce vojska pored svega sto razvija VTI nabavljati i Noru b52.

http://www.danas.rs/danasrs/politika/bratislav_gas....._id=290746

Da vidimo prvo najavljeno i razvijano u VTI-ju,MORAVU,SORU...do Nore b52,imam utisak -dug je put...

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1073 korisnika na forumu :: 48 registrovanih, 9 sakrivenih i 1016 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 8u47, amaterSRB, anta, ArchaBasha, Ben Roj, bladesu, bojanM84, Boris90, bufanje, coaaco, comi_pfc, Djokkinen, djordje92sm, dolinalima, DonRumataEstorski, dragon986, Georgius, gile58, GORDI, Haris, havoc995, JOntra, Još malo pa deda, Klecaviks, Koridor, Kriglord, krkalon, Kubovac, kunktator, laki_bb, LUDI, mean_machine, mercedesamg, milenko crazy north, NMNJ, Panter, pein, Petarvu, Povratak1912, Sirius, solic, SR-3m, trajkoni018, vathra, VJ, Vlad000, wolverined4, Zimbabwe