Samohodna haubica 155 mm „Nora“ B-52

206

Samohodna haubica 155 mm „Nora“ B-52

offline
  • Pridružio: 15 Dec 2015
  • Poruke: 421

vidis kako si u 4 stavke, postavio, pravi i jedini ispravni princip kako dalje....Iskustvo, tradicija, nedostak talenata i opreme, zavrsilo je ratovima i bez novca.

Taj taj novi conceptual, je trebao poceti bas tim uvodnikom....i postaviti prioritete..

Jer vidis, i laik vidi to sa nestabilnim nogama, i prvo sto ti padne na pamet, je to da tim nema pojma, a to nije tacno. Ili da muzu, kravu muzaru, a malo mleka..i to je bolje nego da nemas nista...

A istina je mozda sa da svi mesaju, i cimaju ih u nekoliko pravaca.

10 godina je proslo od inicijalnog dizajna, i sta se promenilo i sta se uradilo?

Videli smo da su uradili neko novo postrojenje za livenje cevi i obradu..pa zasto nisu vec zavrali dizajn za Noru, ako su vek krenuli u taj projekat, mislim punenje, gonjeve, dizajn, da izgleda svetski...

Ne nego krecu u nesto nepoznato i novu, da nisu uradlli nesto sto ne bilo vazno a omah imaju pun i gotov produkt za proizvodjnu...

Meni lici da pokazu plebsu da nesto rade...i da im je to jedini i osnovni zadatak



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4922

@raketaš
Pretpostavljam da si mislio na ovaj deo teksta i fusnotu br. 17.

Boldovano nije deo originalnog teksta.

Citat:
U prethodnoj analizi (izrađenoj 1984. godine) razmatrane su tri varijante rešenja:
a) samohodni top sa kupolom ugrađenom na šasiju tenka M84 (koji je već bio uveden u serijsku proizvodnju);
b) samohodni top sa kupolom ugrađenom na šasiju novoprojektovanog terenskog automobila formule 8x8(17) (sa bočnim prenosom transmisije i nezavisnim vešanjem točkova) i
c) samohodni top sa „otvorenom“ ugradnjom (bez kupole) naoružanja na platformu točkaškog vozila FAP 2832 formule 8x8 (osvojenog za raketni sistem „ORKAN“).


Citat:
17. Za potrebe razvoja novih borbenih samohodnih sredstava Jugoslavija je u to vreme raspolagala samo sa dve gusenične šasije domaće proizvodnje: šasija transportera BVP M80 i šasija tenka M84. Prateći tendencije u svetu planiran je razvoj vozila točkaša, formule 8x8, koje bi se koristilo za razvoj: samohodnog artiljerijskog oruđa, lovca tenkova sa topom kalibra većeg od 100 mm, i drugih namenskih sredstava. Ugradnja kupole je zahtevala da transmisija bude postavljena bočno, duž vozila, pa je pri projektovanju usvojena hidrostatička transmisija. Za izradu idejnog rešenja vozila bili su angažovani: preduzeće „GOŠA“, Institut „Mihajlo Pupin“ i Mašinski fakultet iz Beograda



offline
  • Pridružio: 03 Jul 2014
  • Poruke: 1052

Mozda je ova Slovacka haubica EVA verovatno najbliza ideji gospodina Anastasa ...


offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5404

@Gargantua .. da to je ta rečenica .. tada kad je to rađeno imao sam drugih briga pa nisam puno informiran o tome , ali pretpostavljam da je Anastas mislio na nešto slično ovom sa slike, u rečenici kad govori o bočnim transmisijama . Vjerojatno bi prednja grupa kotača imala normalne mostove i diferencijale , kao onaj Orkanov FAP , a zadnja grupa kotača ovakav sustav, samo sa nezavisnim vešanjem i bez upravljivosti zadnje grupe.


Ova druga rečenica sa hidrostatičkom transmisijom mi baš i nije jasna , znamo da je u Nori C imao hidrauličke motore u kotačima , ali mislim da u toj rečenici nije mislio na Noru C . Ta hidrostatička transmisija je za velike momente ali za male brzine i kako je mislio pomiriti ta dva pogona ne znam.
Činjenica da spominje institut Pupin, govori o hidromotorima jer su mu oni radili motore za Noru C , Fakultet i Goša mi govore da je bila velika gužva na VTI u kod Živka Ilijevskog , koji su tada bili zaglavili sa pogonom Orkanovog Fapa i novom transmisijom za tenk M 84 . Ono što me čudi je podatak da je proizvodnju tih hidromotora preuzela alatnica u Trebinju koja nije imala iskustva u tome , A Pulski Uljanik koji je proizvodio slične hidromotore nije angažiran , možda uspijemo iskopati nešto o tim motorima

Možda bi to vozilo na asfaltu odnosno cesti koristilo samo prednju grupu kotača za pogon , a stražnja bi bila slobodna kao prikolica , a kad dođe u bespuće onda uključuje i zadnji i prednji pogon.

U svakom slučaju taj ogroman slobodan prostor između kotača bi iskoristio za smještaj stope , možda bi i cijeli top spustio za metar niže , što bi bitno pridonijelo stabilnosti vozila na bočnom nagibu , a kod takvog sustava nije potrebno kružno polje djelovanja topa , već bi gađao preko kabine u jednom ograničenom polju , možda 15 stupnjeva lijevo desno, a nakon toga diže stopu i bjež na novi VP.

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4922

Pa taj pogon i ja zamišljam nešto kao na datoj slici. To bi trebalo da je transmisija od Zil 135 zar ne? Definitivno se tekst odnosi na projektovanje potpuno novog vozila koje bi brebalo da i bude i lovac tenkova i još ponešto. Postavlja se pitanje da li bi bilo dva agregata ili jedan centralni i taj hidrostatički pogon kombinovan, kako si napisao ili možda na svim točkovima, tu smo ostali u neznanju. Kombinacija dva pogona koju si naveo se nameće kao neki logičan izbor. Verovatno je sve bilo u ranoj fazi projektovanja ko zna šta bi do kraja ispalo. Teško je spekulisati sa distance od četrvrt veka i više šta je sve stavljano na papir.
Malo filozofije sa moje strane. Ne znamo gabarite vozila ali ako je iole "kabastije" možda bi se tu moglo razmisliti i pogonu kao kod dizel-električnih lokomotiva gde imamo agregat i generator struje a elektomotori su u točkovima time bi se oslobodilo još prostora. To bi podrazumevalo i razvoj nekog računara koji bi upravljao svim režimima rada. No verovatno fantaziram, mada nešto slično je bilo razvijano za druge potrebe ako se ne varam.
To slobodno mesto u šasiji je ključno i očigledno je Paligorić hteo da postogne neuporedivo bolju stabilnost kako u pokretu tako i na VP. Korišćenje slobodnog centralnog prostora u potpunosti verovatno bi skoro izjednačilo stabilnost točkaša 8x8 sa guseničnom platformom uz očuvanje brzinskih karakteristika točkaša. Ajde kada se lupeta, po meni je visoko težište rak-rana u manjoj ili većoj meri svih postojećih točkaških sistema a guseničarske platforme su tu još uvek u prednosti.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5404

U mnogim " filozofijama " si u pravu ili jako blizu.

Dakle Anastas u tom svom tekstu, govori o prošlosti i sadašnjosti , a projecira i neku budućnost. Vidi se iz teksta da na početku projekta on ne brine puno brigu oko dometa ni oko preciznosti , tu je imao potpunu podršku svog prijatelja iz mladosti i šuraka profesora Jankovića, nije puno brinuo ni oko proizvodnje municije , jer je znao da svi stojimo iza njega i da će dečki iz TDM a na ćelu sa kolegom Hilmijom otkovati košuljicu i dečki iz HDM a na čelu sa kolegom Živkom izvuči tu čahuru , čak nije puno brinuo ni oko topa , bilo je jasno da kolega Pavelić može napraviti tu cevku, tu uopće nije bilo nikakvih dilema, pogotovo nakon što je nabavljena oprema za projekat Kolos.

Vidimo iz teksta da ga je patio otkivak čelika za zatvarač , i tu vidimo stvranje ideje da za početak možemo koristiti gotove zatvarače topa 130 mm , a kasnije ga kroz investicije u preše i peći za kaljenje osvojiti kompletnog .

Njemu je tada glavna preokupacija bio manevar sa vozilom kojeg nismo imali i GPS kojeg isto tako nismo imali , ali je bio u razvoju za potrebe Orkana . U nekim normalnim vremenima bi vjerojatno to specijalno vozilo razvijao udarni tim iz Kumodraža , ali kao što smo vidjeli na temi Orkana njima su se tada lomili diferencijali , morali su u pola posla produžiti FAP a za pol metra , zapravo su se uvaljali u takve probleme da to ni Mercedes nije riješio kako treba sve do pojave Acera .

Ono kako ja vidim te probleme Famos je tada već imao dovoljno dobar i jak motor , tako da se nije trebalo izvoditi kerefeke sa dva motora kao Rusi na ZIL u , prednja dva pogonska mosta na FAP u nisu stvarali probleme , a vidimo danas na cestama stotine šlepera koji imaju pogon samo na zadnjem mostu i na njemu 300 i kusur konja , znači asfalt i nekakva šodrana cesta nisu problem , problemi nastaju kad se silazi sa ceste u livadu ,i to kad je pola kotača na livadi ili u zraku , a druga polovica na stabilnom tlu. Tu se javila ideja o hidrostatici , nije ni to ništa tako novo , već je tada masa bagera pogon gusjenica ostvarivala hidrostatikom .

U to vrijeme je Prva Petoletka već u seriji imala proporcionalne pumpe i ventile koji su masovno korišteni u hidro pogonima alatnih strojeva ili bagera , i smatram da bi to već tada jako dobro radilo , ta ideja sa hidrostatičkim pogonom dva zadnja pogonska mosta , je već tada bila potpuno realna.
Bilo je dovoljno postaviti planetarni reduktor sa hidromotorom u felgu kotača i dobio bi se pogon na zadnja 4 kotača, a korištenjem planetaraca sa tenka koje je Ilijevski upravo tada razvijao i patentirao , moglo se čak mijenjati brzine tih zadnjih pogonskih kotača , i imati mehaničku redukciju u odnosu 4-5 puta + hidrostatička promjena brzine vrtnje motora u odnosu 1 prema deset , bez neke velike elektronike, i to sa tehnologijama koje smo imali potpuno osvojene u jugi.

Takav hibrid mehaničko hidraulički ja još nisam vidio , ali je uvođenje elektromotornih pogona omogućilo stvaranje takvih sustava i danas manje više svaka firma koja drži do sebe ima u razvoju hibrid , Ilijevski dosta piše o tome budem postavio neke linkove na njegove radove .

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4922

Omanje skretanje sa teme. Precizan opis hidrostatike i planetarnih reduktora koje si dao, imao sam utisak da sam to negde video. To nije palo sa neba i onda se nekim sasvim drugim povodom setim MAZ 537/543 linije. 537 su bili tegljači pristigli šezdesetih a novi model 543 je stigao kao BROM krajem sedamdesetih i početkom osamdesetih. Dovoljno da se prouči tehnička dokmentacija. Mana MAZ šasije je je što je uska, kompaktna i predviđena da tegli i da se na nju montira, nema fizički prostora za centralnu rupu.





Nekoliko šema MAZ 537 transmisije







MAZ 543/7310 planetarni reduktor
Citat:


Колёсный редуктор без водила с сателлитами


Šema ravoda


Šeme prednjih i zadnjih mostova





Sovjetska platforma dakle, nepodobna za našu prethodnu priču, ali daje dosta elemenata odakle bi se pošlo u domaćoj radinosti.

offline
  • Pridružio: 05 Maj 2009
  • Poruke: 363
  • Gde živiš: Nemacka

sasans23 ::^
http://www.tanjug.rs/multimedia.aspx?izb=v&GalID=229513&vs=2&page=0


Vucic u jednom delu intervjua spominje da Jugoimport prodaje po trznoj ceni Bangladesu, Keniji i NEPALU...dali se to odnosi na Noru?

offline
  • Pridružio: 22 Mar 2014
  • Poruke: 3508
  • Gde živiš: Bog će suditi mojim neprijateljima,mi samo ugovaramo sastanak.

Samohodna top-haubica 155 mm "Nora-B52"

Samohodna top-haubica 155 mm NORA-B52 namеnjеna jе za vatrеnu podršku sopstvеnih jеdinica. Vatrеnu podršku ostvarujе snažnom, iznеnadnom i brzom vatrom po ciljеvima taktičkog, opеrativnog i stratеgijskog značaja na vеlikim daljinama.
Komplеt samohodnе top-haubicе 155 mm ''NORA-B52'' sastoji sе iz:
podsistеma naoružanja,
podsistеma modifikovanog tеrеnskog vozila,
podsistеma hidraulikе sa pripadajućim back up podsistеmima,
podsistеma pnеumatskе instalacijе zatvarača,
podsistеma еlеktroеnеrgеtikе,
podsistеma za upravljanjе vatrom (SUV) na oruđu,
protivpožarnog podsistеma,
podsistеma za vеntilaciju, klimatizaciju i grеjanjе,
podsistеm vеzе izmеđu članova posadе,
pomoćnog agrеgata (motora i pumpе).
Koncеpcija rеšеnja samohodnog oruđa NORA-B52 (ugradnja naoružanja na šasiju tеrеnskog vozila konfiguracijе 8x8) i gabaritnе dimеnzijе oruđa obеzbеđuju:
dobru prohodnost oruđa van putеva i na putеvima
prеvožеnjе poslugе oruđa
prеvožеnjе 0,5 borbеnog komplеta municijе za osnovno naoružanjе (12 projеktila i 12 barutnih punjеnja u automatskom punjaču i 24 projеktila i 24 barutna punjеnja u municijskim kontеjnеrima na oruđu). Prеvožеnjе prеostalih 0,5 b/k municijе sе vrši u vozilima za prеvoz i prеtovar municiе (logistička vozila). Tri (3) logistička vozila, na nivou batеrijе, prеvozе po 72 projеktila i po 72 barutna punjеnja (0,5 b/k za batеriju). Na svakom oruđu sе prеvozi i po jеdan b/k municijе za dopunsko naoružanjе.
bеzbеdan rad poslugе pri opsluživanju oruđa na vatrеnom položaju
balističku zaštitu poslugе, dеlova sklopa naoružanja i vozila (kabinе vozača, pomoćnе kabinе, kabina komandira odеljеnja i nišandžijе, municijskog kontеjnеra i dеla kupolе gdе su smеštеnе kasеtе automatskog punjača) od mеtka 7,62x39 mm FMJ i parčadi artiljеrijskih projеktila 155mm.
bеzbеdno napuštanjе bojišta u slučaju kvara osnovnog hidro-еlеktričnog sistеma uz pomoć rеzеrvnih podsistеma ugrađеnih na vozilo.
tri (3) moda rada (automatski, poluautomatski i ručni).
Samohodno oruđе NORA-B52 ispunjava slеdеćе zahtеvе pokrеtljivosti i prohodnosi:
najvеća brzina krеtanja po ravnom asfaltnom putu ³ 90 km/h
najvеća brzina krеtanja po ravnom makadamskom putu ³ 40 km/h
najvеća brzina krеtanja van putеva ³ 15 km/h
rov širinе ³ 1600 mm
najvеći uzdužni nagib ³ 50%
najvеći poprеčni nagib ³ 20%
autonomija krеtanja po ravnom putu
(asfaltnom ili dobrom makadamu) do 500 km
dubina vodеnog gaza ³ 1,0 m
visina vеrtikalnе prеprеkе ³ 0,50 m
minimalni radius okrеta ≤ 16,6 m
prеđеni put sa oštеćеnim pnеumaticima do 50 km
Samohodno oruđе NORA-B52 trеba da ima slеdеćе naoružanjе:
osnovno naoružanjе: top 155 mm sa cеvi dužinе 52 kalibara, ugrađеn u kupolu (dеlimično oklopljеn) na modifikovanu osnovu tеrеnskog automobila,
pomoćno naoružanjе:
mitraljеzom 12,7 mm sa turеlom,
bacači dimnih kutija (dvе grupе po dva bacača 82 mm ugrađеnе na prеdnji dеo kabinе vozila),
naoružanjе za obuku: sprеgnuti tom 20 mm M55.
Sistеmom oslanjanja vozila na tlo pri gađanju i mеhanizmima za pokrеtanjе samohodnom oruđu 155 mm jе obеzbеđеn:
osnovni smеr dеjstva – suprotno smеru vožnjе:
poljе dеjstva po visini od - 5° do +65° uz brzinu krеtanja cеvi po еlеvaciji ≥ 8°/sеkundi
ukupno poljе dеjstva po pravcu najmanjе 60° (uz približno jеdnako zakrеtanjе u oba smеra od uzdužnе osе vozila) uz brzinu krеtanja cеvi po pravcu ≥ 6°/sеkundi
pomoćni smеr dеjstva - u smеru vožnjе:
poljе dеjstva po visini od + 25° do +65°
ukupno poljе dеjstva po pravcu najmanjе 50° (uz približno jеdnako zakrеtanjе u oba smеra od uzdužnе osе vozila).

Borbеna masa oruđa NORA-B52, sa 0,5 b/k i članovima posadе, nijе vеća od 36 tona.
Broj članova posadе samohodnog oruđa NORA-B52 jе 5 (komandir, nišandžija, vozač i 2 poslužioca).
Vrеmе za prеvođеnjе oruđa iz maršеvskog u borbеni položaj trеba da budе manjе od 1,5 minuta a obratno trеba da budе ≤ 1,5minuta.
Na samohodnom oruđu NORA-B52 jе intеgrisan dеo sistеma za upravljanjе vatrom, koji, zajеdno sa sistеmom za upravljanjе vatrom na nivou batеrijе i diviziona, omogućava еfikasno korišćеnjе oruđa.
http://www.yugoimport.com/lat/proizvodi/samohodna-top-haubica-155-mm-nora-b52

offline
  • Bili smo vojnici
  • Pridružio: 19 Maj 2009
  • Poruke: 4980
  • Gde živiš: Beograd - Srbija; Novi Grad - Republika Srpska


Vučna Top-haubica 152 mm M-84 Nora iz sastava VRS tokom 1995. godine ali bez dvokomorne gasne kočnice na ustima cevi.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1070 korisnika na forumu :: 35 registrovanih, 4 sakrivenih i 1031 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: ajo baba, Bane san, Belac91, bokisha253, bufanje, comi_pfc, DH, Dimitrije Paunovic, dragoljub11987, Duh sa sekirom, Frunze, HogarStrashni, Insan, Koridor, kybonacci, laki_bb, MB120mm, mercedesamg, Miki01, milos.cbr, MiroslavD, nebidrag, nextyamb, ostoja, Pele23, prle122, resistor, RJ, savaskytec, Snorks, uruk, vladaa012, Volkhov-M, ZetaMan, Zmaj Tolak