Samohodna haubica 155 mm „Nora“ B-52

351

Samohodna haubica 155 mm „Nora“ B-52

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4931

Evo nađoh o čelicima sa ove teme:

https://www.mycity-military.com/Artiljerija-munici.....e_153.html

Ima toga fragmentarno i na drugim temama ali mislim da je A.R.C. Jr ciljao na ovo iz gornjeg linka.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Stručljak-Penal
  • Pridružio: 27 Avg 2018
  • Poruke: 11364

raketaš ::Ova tema ima naslov NORA izvozni adut...., a to bi trebalo značiti da ta NORA treba biti konkurentna na tržištu i zaposliti radnike u Srbiji , a ne u Rusiji ili ne znam gdje.

Bazirati izvoz ili opremanje vojske sa oružjem koje ne možeš proizvesti doma , a nisi član nekog vojnog saveza .... vidjet ćemo što Putin donosi u Beograd , a možda i ne budemo vidjeli sve ugovore koje donosi.

Ali ako govorimo o proizvodnji cijevi za top 155 /52 u Srbiji onda tu boli glava od problema.

1. Treba imati čeličanu kao što je ona u Jesenicama , znači ne polazi se od željezne rude i koksa , već se prerađuje otpadno željezo u elektro pećima. Liju se trupci promjera pol metra dužine 3-4m , takav se trupac može i kupiti na slobodnom svjetskom tržištu , tim prije što to i nije neki specijalni čelik , od njega se rade velike osovine za brodove ili turbine.

2. Treba imati kovnicu koje će slobodnim kovanjem otanjiti i produžiti taj otkivak , ali ostaviti i dovoljno velik promjer za barutnu komoru. I takav se otkivak može kupiti negdje vani i može se za njega imati pet dobavljača.

Takav je otkivak dugačak oko 9 metara i težak oko 10 tona .

3. Treba imati elektro peć za žarenje takvog komada , to su obično šahtne peći u podu , znači 10-12 metara u zemlji i 10-12 metara iznad, plus kran i krov, odosmo negdje a 18 -20m visine objekta , a tu užarenu cijev traba izvaditi i staviti negdje da se ladi , nakon toga spustiti na zemlju , uzdužno ili popreko , obrni okreni treba hala široka 15-18 metara i dugačka barem 50m .

Ta hala i ta peć mora biti u pogonu za proizvodnju jer se cijev nekoliko puta vrača u nju.

4. Treba imati veliki tokarski stroj da se taj otkivak ugrubo objeli dužina desetak metara i pol metra promjer vrtnje, nešto kao na slici




5. Treba imati stroj za duboko bušenje dužine dvadesetak metara i promjer vrtnje opet oko pol metra , nešto ovako




6. Nakon toga opet veliki tokarski stroj ( dužine desetak metara ) koji to izvana obradi u fino .

7. Treba imati mašinu za finu obradu cijevi iznutra , takozvano šelanje, nešto ovako



.

8 Nakon toga opet tokarenje izvana na konačnu mjeru , ali bez obrade glavnih veznih dijelova.

9. Stvar još nije gotova , ha ha tek sad počinju problemi cijev treba iznutra prebrusiti, honati , opet mrcina od 20 metara, nešto ovako.





10. Nakon honanja dolazi provlakaćica koja radi žljebove u cijevi , opet mrcina od 20 metara , provlaći se žljeb pio žljeb i to desetak hodova za jedan žljeb .

11. Nakon honanja i provlačenja stvar se polira iznutra , doslovce se gura drveni trupac sa polir pastom u cijev i ciguli miguli satima.

12. Završna vanjska obrada izrada svih veza na gasnu kočnicu i zatvarač.

Sad i ovo još nije sve , namjerno sam preskočio nekoliko povrataka u onu prvu peć , žarenje na najbolju obradivost čelika , pa kalenje pa popuštanje, a sve to traži neke temperature , a treba dan da se to sve zagriije i ohladi , znači treba više takvih šahtnih peći.

Završno kaljenje se radi u vakum peći ili u atmosferi helija , a kaljenje se vrši mlazom komprimiranog dušika ili argona.

Ima tu još i nekih preša za ravnanje cijevi , čudo kontrolnika i prateće opreme .

E sad šečer na kraju , da bi neka vodovodna cijev postala cijev topa treba uvesti operaciju koja se zove fretaž, naime sve do te operacije je ta naša cijev samo malo bolje obrađena cijev za vodovod.

Ja ne znam koji je tip cijevi na topu NORA 52 , ali pretpostavimo dvije mogućnosti da je monoblok- samo jedna cijev , ili da je biblok - cijev u cijevi .

Ako je monoblok onda se negdje prije završne obrade , prije šelanja , cijev ubaci o prešu koja je zatvori sa oba kraja , napuni vodom i u nju nabije 12000 atmosfera ( nisam pogriješio u broju nula ha ha ...12 hiljada atmosfera ) . Kod tog tlaka se cijev napuhne , malo joj se sve poremeti , ali čelik od toga ojača, i ako tada cijev ne pukne nikad više ne bude pukla.

Ako je biblok onda se rade dvije cijevi odvojeno , ali tako točno da ulaze jedna u drugu onako lijepo klizno , ali tek kad je jedna zagrijana na 400 C , a druga ohlađena u tekučem dušiku , te dvije cijevi se na preši utisnu jedna u drugu i time se sjedine tako čvrsto da se više ne mogu rastaviti. Tim postupkom se unutrašnja cijev dovede u tlačno naponsko stanje , a vanjska u vlačno , sve je u ravnoteži do opaljenja granate . Kod opaljenja unutrašnja cijev se širi ali do tlaka od 1000 bara se ona ne napreže već se relaksira , njoj se zapravo smanjuje naponsko stanje iako tlak raste , tek preko 1000 bara ona preuzima silu ....

Malo sam zalutao ... jelda.. ha ha .



https://www.mycity-military.com/Artiljerija-munici.....e_116.html

Nađoh, nije Ravne no Jasenica. Embarassed

Tačka 1. i 2. su ono na šta napomenuo trupac i otkivak se mogu kupiti na tržištu, pa da se od njih izdelje cevuljaga.



offline
  • Doca  Male
  • Počasni građanin
  • Pridružio: 24 Mar 2016
  • Poruke: 791
  • Gde živiš: Pomoravlje

Slovenija je i u vreme SFRJ imala tri železare – Štore, Jesenice i Ravne. Danas su Jesenice i Ravne u sastavu Slovenačke industrije čelika. (SIJ)

online
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5418

ovo sam napisao prije par godina , i na kraju se sam sa sobom našalio


Ako je biblok onda se rade dvije cijevi odvojeno , ali tako točno da ulaze jedna u drugu onako lijepo klizno , ali tek kad je jedna zagrijana na 400 C , a druga ohlađena u tekučem dušiku , te dvije cijevi se na preši utisnu jedna u drugu i time se sjedine tako čvrsto da se više ne mogu rastaviti. Tim postupkom se unutrašnja cijev dovede u tlačno naponsko stanje , a vanjska u vlačno , sve je u ravnoteži do opaljenja granate . Kod opaljenja unutrašnja cijev se širi ali do tlaka od 1000 bara se ona ne napreže već se relaksira , njoj se zapravo smanjuje naponsko stanje iako tlak raste , tek preko 1000 bara ona preuzima silu ....

Malo sam zalutao ... jelda.. ha ha .


a sad vidim da nije bila šala mala i da nisam zalutao .. Slučajno sam nabasao na ovu sliku iz Servoteha , preša za uprešavanje na vruče i hladno cijevi u cijev , znaći da bi NORA B52 mogla imati biblok cijev , a ko ne NORA onda neka varijanta topa na tenku .


http://www.servoteh.rs/forming-technology/machine-tools-forming/

Ta preša je zaista nemilosrrdna dok kažeš keks utjera cijev u cijev metar duboko , potaman Very Happy

Ima na tom linku još zanimljivih stvari , i sad bi im ja trebao praviti reklamu , e nema toga bez Ziveli na sajmu .

offline
  • Čivi  Male
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 02 Dec 2015
  • Poruke: 611

Ako sam dorbo razumeo mi u Srbiji smo sposobni da napravimo cev ako uvezemo taj gotovi otkovak od 9 metara koji je prethotno iskovan u kovačnici od kraćeg trupca koji je pak predhodno izliven u čeličani na trupac dugačak 3-4m?

Nemamo čeličanu i kovačnicu a sve ostalo možemo da uradimo od tog gotovog otkivka sami ili pak još nešto možda ne možemo?

online
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5418

Nemoj me sad držati za reč oko tih 9 metara NORA je 52 kalibra x155mm to je cca 8 metara +nešto malo za barutnu komru i vezu sa zadnjakom , tako da se nabere 9 metara i sigurno koji centimetar više , a ne manje, to je isto kao da te pitam odakle se mjeri dužina repa kod mačke Very Happy .

Ja sam iz debelog komšiluka i nešto znam o tome , i zbrajam kruške i jabuke , i za sada ih dobro zbrajam Very Happy .

Taj sirovi komad najvjerojatnije dolazi iz zavoda Motovilihinka iz Perma , i identičan je nekom njihovom komadu za sličan top u kalibru 152 . U komadu je izbušena rupa i na grubo je obrađen izvana kod njih , a po boji komada koju vidim na ovim fotkama odnedavno, prošao je proces kaljenja i popuštanja u Motovihilki.

Sve ostalo se po mom mišljenju radi u Plani , dakle najvažniji i najvredniji dio posla .

p.s.
Možda se u jednoj fazi proizvodnje komadi kao "bezvezne cijevi" šalju na toplinsku obradu negdje na zapad , italija ili francuska , švabe su tu kruti, čim namirišu top naroguše se.

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4931

Sudeći po Servotehu rekao bih da je biblok presa namenjena prvenstveno za tenkić dok je Norina cev monoblok koja bi trebalo da se radi prema Raketaševom opisu.

http://www.servoteh.rs/references/custom-made-line.....tive-shell

online
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5418

Ma ja iskreno navijam za to da NORA ima biblok cijev , bar prva dva tri metra , to bi bio šlag na tortu Anastasovog životnog djela. Pred njim stojim u stavu mirno i poštujem ga do groba, a ne pred nekim šarlatanom kako mi predlažu na drugoj temi.

offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 102026


Citat:Cypriot National Guard exercise with NORA B-52 155 / 52mm self-propelled howitzer
https://twitter.com/200_zoka/status/1261611806826672129/photo/1


^^Kazu i ovo
Citat:Achieved 4 grenades per minute with a maximum range of 32km using the M107 and 42km using the ER BFF grenade.But it should be 6 per minut

offline
  • Pridružio: 26 Jun 2019
  • Poruke: 3154

Koliko se tehnoloski razlikuje proizvodnja cevi za Noru i recimo proizvodnja cevi za topove manjeg kalibra (20-30-40-57mm)? Verujem da je ama bas sve drugacije.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 902 korisnika na forumu :: 30 registrovanih, 3 sakrivenih i 869 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: AleksSE, Andrija357, Avalon015, bozo13, djuradj, Dorcolac, flash12, HrcAk47, kenny74, kybonacci, lord sir giga, mcgunner, Metanoja, milenko crazy north, Milos ZA, MrNo, nemkea71, Panter, Parker, Povratak1912, raketaš, S-lash, S2M, Sirius, solic, Trpe Grozni, Tvrtko I, voja64, YugoSlav, zdrebac