|
Poslao: 27 Nov 2014 10:17
|
offline
- raketaš
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 07 Nov 2013
- Poruke: 5399
|
Ono što čini orkana posebnim i jedinstvenim u svijetu su njegovi motori , to nisu napravili ni Rusi na Uraganu ili Smjeršu , ni Turci ni Edepro , ni Ameri .
A vidim da oni koji u Beogradu sjede na dokumentaciji ne žele dati nešto bolje, neke bolje skice od onih Godardovih , jer je to vojna tajna , ha ha ili ljubomorno čuvaju tuđe znanje i znoj , ali nek im bude nek uživaju u svojoj gluposti i ne znanju .
A ja sam napravio jednu bojanku onako po sjećanju , možda uz neke sugestije i korekcije to ispadne i ozbiljni presjek kroz raketu.
Za početak je to jedna zaista gruba skica bustera i dio marševskog motora , a budem to malo i produžio do BG.
Bojama sam označio različite materijale ili dijelove , nisam označavao navoje jer ih ima dosta , ali u nastavku budem dao i te detalje , ti navoji su bili problem kod izrade i montaže , a pogotovo kod nedajbože demontaže , zato sam i skeptik da je netko uspio rastaviti raketu i zamijeniti staro gorivo u njoj.
Neki grubi opis bi bio :
1. Zadnja komora motora , čelična cijev 262 mm dužine 1300 mm
2. Blok raketnog baruta vanjski , to je debelozidna cijev izvana inhibirana sa slojem negorive plastike .
3. Inhibitor
4. Blok raketnog baruta unutrašnji , to je štanga sa rupom kroz koju prolazi čelična šipka koja to sve drži
5. Čelična šipka promjera dvadesetak milimetara ušarafana i gore i dolje da ne klima
6. Gumena distanca
7. Rešetka od AG4 mase, ona centrira i drži unutrašnji blok goriva
8. Matica kojom se sve pritegne tako da gumena distanca bude malo stisnuta i da dihta
9. Nosač krila , odnosno komora buster motora
10. Pogonsko punjenje bustera prikazana je samo jedna cijev , a bile su u dva reda
11. Strujna cijev marš motora , unutrašnji dio komore bustera
12. Toplinska izolacija AG 4 masa
13. Mlaznica marš motora , pirolitički grafit
14. Divergentni dio mlaznice od AG4 mase
15 Divergentni dio mlaznice od čelika
16.Prsten -nosač bravica aerodinamičkih kočnica
17. Osovinica krila
18. Krilo
Kao što vidimo buster motor je sav od čelika , radi 100 ms i to je prihvatljivo što se tiče zagrijavanja dijelova .
Marševski motor je sav od plastike AG4 ,užareni barutni plinovi nigdje ne diraju čelik nego je sve izolirano , tek pod kraj u zadnjih stotinjak milisekundi na nekim mjestima , bliže mlaznici vatra probije do inhibitora , koji svojim slojem štiti čelik od zagrijavanja.
Ključni elemenat motora je grafitno grlo mlaznice , od njegove otpornosti na abraziju užarenih plinova ovisi i dijagram potiska u funkciji vremana odnosno totalni impuls motora , a od toga najviše ovisi rasturanje po dometu .
Neki detalji se vide i na fotkama kako slijedi
Tu na raskupusanom busteru lijepo vidimo strujnu cijev sa smeđom izolacijom od AG 4 mase , a na dnu crni krugovi su čepovi od goriva , naime kod delaboracije se moraju polomiti šipke goriva jer su uljepljene u nosače.
Tu sam sa brojem 1 označio umetak od AG 4 mase konvergentni dio mlaznice , nisam siguran da li je to od Vučurovog motora ili od Edepro motora , ali su slični i sa istom svrhom
|
|
|
|
|
Poslao: 27 Nov 2014 20:47
|
offline
- raketaš
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 07 Nov 2013
- Poruke: 5399
|
Da bismo mogli uspoređivati dvije rakete za VBR moramo znati na što trebamo obratiti pažnju, pokušati ču kroz nekoliko slijedećih postova pokazati u čemu je to Orkan bio izuzetan u odnosu na konkurenciju , i u čemu još nije prevaziđen.
Već citirani Gantmaher i Levin su u svojoj knjizi"Teorija Poleta neuravljaemih raket " iz 1959 godine pokazali put kojim treba ići , a da je taj put ispravan potvrdili su i ameri kad su koju godinu kasnije preveli tu knjigu na engleski Pergamon Press 1964 god.
Prvi faktor iz Ganmaherove teorije je da raketa za VBR na lanseru dobije što veću brzinu, naravno da se tu podrazumijeva da je lanser točno usmjeren . Tu postoje dva moguća puta imati dugački lanser ili imati jako snažan motor koji će razviti veliko ubrzanje . Najbolje je imati oba parametra , ali u životu je sve kompromis, pa je tako i Vučur morao tražiti kompromis.
Drugi faktor definira ponašanje rakete na kraju lansera, naime kritični su trenuci izlaska iz njega , jer tada dobije najveće poremećaje , u jednom trenutku je cijela raketa vani , a krila se još nisu otvorila , najbolje bi bilo da u tom trenutku motor uopće ne radi , ili ako baš mora da radi sa malom snagom ( potiskom ) Najbolje je sačekati da se krila otvore i kad se raketa stabilizira , mahne par puta repom kao riba , u tom trenutku upaliti marševski motor.
Treći faktor definira fazu rada marševskog motora , koji bi po mogućnosti dugo radio i izveo raketu iz atmosfere, i pri tome joj dao točnu konačnu brzinu, vrlo važan aspekt u ovoj fazi je rotacija rakete , kako bi se kompenzirala ekscentričnost potiska .
Sve ostalo je stvar nekih slučajnosti , brzine vjetra , rasporeda po visinama itd , temperature , vlažnosti zraka i njih se mora uzimati u obzir ali oni nisu presudni za preciznost.
Po prvom faktoru je Vučur išao po dva paralelna puta , zbog rokova koji su ga pritiskali morao je odustati od višecijevnog bestrzajnog topa koji bi ispaljivao raketu R262 , to je u svemu bolje rješenje, o tome sam nešto pisao , a i budem još koliko stignem. Morao se zadovoljiti sa impulsnim buster motorom koji je svoj posao odradio u cijevi lansera i dao toj mrcini brzinu od 100m/s , ako kažem da su drugi bili sretni , i još uvijek jesu , ako naguraju 30 ili 50 m/s dovoljno sam rekao.
Po drugom faktoru je malo švrljao , ha ha , morao je paliti marševski motor još u lanseru jer nije tada mogao osigurati dovoljno pouzdan sustav pirotehničke ili elektronske pripale motora , ali mu je na ruku išao ogroman moment inercije rakete ( velika masa na velikoj dužini ) i velika brzina rakete na ustima lansera, sve su analize pokazivale da stvar može proći i sa motorom koji se pali u lanseru, tim prije što ti veliki motori dosta lijeno izlaze na režim punog potiska . U grubo se može smatrati da je ispošovao drugi faktor , imajući na umu da drugi napuštaju lanser pod maksimalno mogućim potiskom .
Treći faktor je bio pun kompromisa, motor nije mogao raditi duže od 4 sekunde, jednostavno tada raspoloživi grafitni materijali nisu mogli duže izdržati, a neki novi materijali (volfram implatiran bakrom ili srebrom ) su bili u fazi labo ispitivanja sa neizvjesnim rezultatima. Iz istih razloga nije mogao koristiti kompozitna goriva koja bi raketi dala veću krajnju brzinu i veći domet ali i veliko razaranje mlaznice i veliko rasturanje na cilju.
Kako bi dobi što manje rasipanje krajnje brzine Vučur je pribjegao jednom neobičnom rješenju goriva marševskog motora , podijelio ga je u 4 dijela , to je bilo i tehnološki ispravno jer Vitez tada nije mogao napraviti jadan komad goriva težak 100 kilograma. Takvo rješenje je dobro i po pitanju eksplotacije na raznim temperaturama , od -30 pa do+50 promjene dužine goriva izražavaju u par milimetara po metru. Podjelom goriva na 4 dijela dužine oko metra i uvođenjem rešetki i gumenih distancera , vrlo elegantno je napravio motor koji ima konstantan potisak , i vrlo točan totalni inpuls , znači i točnu brzinu. U praksi gradnje raketnih motora zapravo ni nema boljeg rješenja ako se želi točan impuls, svi drugi imaju motore koji po konstrukciji goriva zbog ostataka goriva ( sliveri ) šaraju minimalno 5-10 % od totalnog impulsa.
Raketa dobija ozbiljnu rotaciju već u lanseru koja se kasnije u letu održava malim nagibom krila
Da bi odstranio i one najmanje poremečaje koje može izazvati nestabilnost totalnog impulsa marševskog motora te koncepcije , uveo je i TV korekciju završne faze rada motora, o čemu sam već pisao.
Tako da možemo reći da je u velikoj mjeri ispunio i treći faktor.
Dotle je glavni konkurent sovjetski Uragan imao sve što ne treba , ha ha
Rijetke su fotke mlaznice Uragana , ako netko ima nešto bolje , molim da postavi , ali i iz ovoga vidim da su sovjeti samo povećali Grada za dva puta , i da mu je motor lošiji od onog kod Grada , na desnoj strani sam na mlaznici gornje rakete crnim okvirom naznačio mjesto gdje bi morao biti grafit ili nešto puno bolje od njega , a da ne govorim o tome da nema ni B od bustera.
|
|
|
|
|
Poslao: 28 Nov 2014 07:10
|
offline
- raketaš
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 07 Nov 2013
- Poruke: 5399
|
jazbar ::Stavio si pogrešnu sliku.
nije pogrešna slika nego nema bolje slike , evo ponovno samo malo bolje oznaćeno
Vidimo klasičnu de Lavalovu mlaznicu , lijepo profiliranu, ali u grlu mlaznice nema nikakvih umetaka , nema zadebljanja koja bi upućivala da je stavljeno nešto - osim zadebljanja zbog dva navoja , naime na tom se mjestu spajaju konvergentni i divergentni dio mlaznice .
Mlaznica je vjerojatno premazana termozaštitnom "farbom" kao i komora iznutra , ali je to tanak sloj i upućuje na kratko vrijeme rada motora 1,5 sekundi maksimum. Treba frem po frem pogledati filmove sa lansiranja , ako su u realnom vremenu .
U svakom slučaju je to jedno puno jednostavnije i jeftinije rješenje, ali ne preciznije . Mislio sam da bi imalo smisla baš ovdje na Orkanu usporediti ta dva konkurentska sustava , iako oni baš i nisu generacija
|
|
|
|
|
|
Poslao: 28 Nov 2014 09:50
|
offline
- raketaš
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 07 Nov 2013
- Poruke: 5399
|
Nakratko ha ha ..
Evo jedna bojanka , presjek kroz marš motor , odnosno kroz blokove raketnog goriva kod Orkana .
sa brojem
1. čelična komora
2. sloj inhibitora koji je namotan i zaljepljen na vanjski blok goriva
3. front plamena u datom trenutku
4. smjer gorenja baruta
5 . centralna šipka
Dakle vanjski blok goriva je centriran i preko inhibitora zaljepljen za komoru izgaranja , a inhibitor neda da se gorivo zapali izvana , nego je izgaranje samo u šupljini.
Unutrašnji blok goriva je nataknut na šipku i zaljepljen , a šipka je preko rešetki centrirana, i do kraja rada je sve centrično .
Unutrašnji blok gori samo izvana , tako da se njegova površina smanjuje , ali se za toliko povećava površina izgaranja vanjskog bloka pa je rezultat konstantna površina i konstantni potisak motora
Rekao sam ranije da je cijela bojeva raketa sa otvorenim krilima bila dinamički balansirana , i taj balans je u velikoj mjeri ostajao do gašenja motora .
Na lijevoj slici sam to zorno prikazao , pred samo gašenje motora , sve je još u centru i vatreni front nigdje ne dira čeličnu konstrukciju motora , znači da preostali ,ne izgoreli , sloj goriva djeluje kao toplinska izolacija motora, do samog trenutka gašenja , a i tada ga štiti sloj inhibitora.
Na drugoj slici je bojanka kroz Uraganov motor
Koristio sam iste oznake , ono što je bitna razlika Orkana i Uragana , ovaj drugi koristi jednostavniju tehnologiju goriva , nema motanja i ljepljenja inhibitora , generalno je to pouzdanija varijanta , pogotova oko se gorivo izlaže velikim minus temperaturama pa onda zbog dilatacija inhibitor pukne ili se odljepi.
Gorivo gori izvana i iznutra pa je površina izgaranja konstantna i motor ima konstantni potisak, ali je vatra stalno u dodiru sa komorom izgaranja , koja ima na sebi termozaštitnu "farbu " pozicija 2, ali usprkos tome mora biti stijenka cijevi deblja da svojom masom upije energiju koja se probije kroz termozaštitu.
Gorivo je u komori centrirano malim pločicama od baruta pozicija 6 koje su zaljepljene , ali kad počne izgaranje gubi se taj centraž , pogotovo pod kraj rada motora kad je to zorno prikazano na lijevoj slici i oznaćio taj ekscentar sa brojem 7.
Kako Uraganov motor , isto kao i motor od GRAD a ima dvije komore jednu iznad druge i ima dva bloka goriva koji kad počnu goriti slobodno mlate svaki u svojoj komori moguće je bezbroj kombinacija ekscentriciteta ( mogu biti oba bloka na jednoj strani ili na suprotnim stranama , na primjer ) to mlaćenje nije kontinuirano to je jedan stohastićki proces koji je matematički neopisiv.
Vučur je već od Plamena M-63 bježao od tih divljih neopisivih rješenja , i na Ognju smo već koristili zvijezdu inhibiranu izvana , koja je bila centrična do kraja rada motora.
Zvijezda je bolja i od Orkanovog i od Uraganovog punjenja... stane više goriva , i gorivo može biti energetski jače jer sloj goriva služi kao izolacija .. ali zvijezda ima ostatke slivere koji nekontrolirano izgaraju i onda motor šara sa totalnim impulsom , znači da raketa šara po dometu
|
|
|
|
Poslao: 28 Nov 2014 09:55
|
offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24222
|
^
Da, na kratko ... sad smo opet kod motora ..
Ti brojevi zapravo odgovaraju predhodno datim pojasnjenima ?
Citat:1. Zadnja komora motora , čelična cijev 262 mm dužine 1300 mm
2. Blok raketnog baruta vanjski , to je debelozidna cijev izvana inhibirana sa slojem negorive plastike .
3. Inhibitor
4. Blok raketnog baruta unutrašnji , to je štanga sa rupom kroz koju prolazi čelična šipka koja to sve drži
5. Čelična šipka promjera dvadesetak milimetara ušarafana i gore i dolje da ne klima
|
|
|
|