Poslao: 21 Jan 2015 20:21
|
offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24217
|
Ovo u vezi izvlacenja raketa iz PRETIS ispada da su rakete u oba slucaja nakon toga nepriposno skladistene i da je doslo do korodiranja istih ???
Citat: Takodje su “hermeticki zatvoreni” kontejneri propustali vlagu, tako da je ceo kontigent raketa u posedu VJ 1994. zardjao, pa su rakete remontovane u “Raketnom remontnom zavodu” u Kragujevcu, gde su umesto orginalne metalno-bakarne boje, ofarbane u SMB.
Ova konstatacija je ispravna jer nam je poznato da su rakete u SVK kasnije VRS zaista bile u SMB .
E sad to izvlacenje u Mokro 1996 g je pomalo nedoreceno ....Posto znamo iz dokumenata UNDP da je u BiH ostalo ukupno 80 raketa to bi onda taj kontigent mogao biti jako mali s obzirom da je 1995/96 moralo biti nesto preostalih raketa pored onog prototipnog lansera u Kozari ...
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
|
Poslao: 21 Jan 2015 20:38
|
offline
- Gargantua
- Legendarni građanin
- Pridružio: 24 Sep 2013
- Poruke: 4913
|
@Raketaš
hvala na trudu u svakom slučaju. nadam se da će neko prepoznati meni a nažalost i tebi tamo postavljene remotne pozicije.
|
|
|
|
Poslao: 21 Jan 2015 20:44
|
offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24217
|
@raketaš
Citat:Te se cijevi proizvode od raznih čelika , a onaj koji je bio najbliži Vučurovom omiljenom čeliku ( Č 4734 ) je imao naftašku oznaku P105 što bi bio nekim ekvivalent našem čeliku Č 4731 odnosno po DIN u 34CrMo4 sa 1,o5% Croma i 0,22 Molibdena to je bilo na donjoj granici Vučurovog ukusa, ali se sa time moglo nešto započeti bio je to čelik dovoljno žilav da podnese -30 C , ali i dva puta slabiji od Č 4734 .
Evo malo materijala o celiku
Obratimo paznju na osmu stranicu ,na desnoj strani je tabela `sistema oznacavanja celika po JUS `
http://www.dpm.ftn.uns.ac.rs/dokumenti/TodicV/PTP/PTP_Vezba2a.pdf
Citat:I na kraju nakon završnog poliranja sa drvenim klipovima i pastom za poliranje cijev je išla na tvrdo kromiranje .
Nesto o tvrdom hromu
http://www.bestav.co.rs/o_tvrdom_hromiranju.html
i ono sto je kolega raketas do sad izlagao o proizvodnom procesu/postupcima a moze biti vezano za Orkan ,onako redosledno ..iz literature MF u Sarajevu
Citat:Osnovni organizacije i projektovanje tehnoloških procesa. Opšti pojmovi o organizaciji proizvodnje artiljerijskog i pješadijskog oružja. Razrada tehnoloških procesa mehaničke obrade dijelova oružja.Materijali za proizvodnju cijevi oružja. Termička obrada radnih komada. Tačnost obrade osnovnih elemenata cijevi.
Tehnologije mehaničke obrade cijevi: struganje, duboko bušenje, proširivanje. Izrada koničnog vodišta u cijevi. Izrada barutne komore. Proces izrade tankostjenih cijevi i cilindara metodom rotacionog istiskivanja.
Izrada žljebova u kanalu cijevi: alati za mehaničko rezanje žljebova, tehnološki postupak ožljebljivanja cijevi. Ožljebljivanje postupkom hladnog rotacionog istiskivanja. Ožljebljivanje cijevi protiskivanjem specijalnog trna. Izrada unutrašnje trace cijevi elektrohemijskim postupkom. Izrada kanala cijevi hladnim kovanjem na trnu.
Tehnološki postupci završne obrade cijevi: honovanje, poliranje kanala cijevi, završna obrada dubinskih provrta finim proširivanjem i rolovanjem, termička obrada završno obrađenih dijelova, specijalni postupci površinske zaštite.
http://www.dtd.ba/portal/index.php?option=com_cont.....;Itemid=91
|
|
|
|
Poslao: 21 Jan 2015 21:07
|
offline
- raketaš
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 07 Nov 2013
- Poruke: 5399
|
ray ban11 ::Ovo u vezi izvlacenja raketa iz PRETIS ispada da su rakete u oba slucaja nakon toga nepriposno skladistene i da je doslo do korodiranja istih ???
Citat: Takodje su “hermeticki zatvoreni” kontejneri propustali vlagu, tako da je ceo kontigent raketa u posedu VJ 1994. zardjao, pa su rakete remontovane u “Raketnom remontnom zavodu” u Kragujevcu, gde su umesto orginalne metalno-bakarne boje, ofarbane u SMB.
Ova konstatacija je ispravna jer nam je poznato da su rakete u SVK kasnije VRS zaista bile u SMB .
E sad to izvlacenje u Mokro 1996 g je pomalo nedoreceno ....Posto znamo iz dokumenata UNDP da je u BiH ostalo ukupno 80 raketa to bi onda taj kontigent mogao biti jako mali s obzirom da je 1995/96 moralo biti nesto preostalih raketa pored onog prototipnog lansera u Kozari ...
Meni tu Vućur baš i nije jasan , naime od aprila 1992 godine pa sve do Daytona PRETIS je bi pod kontrolom JNA odnosno VS. Nije bilo nikakve potrebe da se rakete, ili ostala municija, iz PRETISA za potrebe JNA ili VS izvlače i skladište na stadion u toj pripizdini, pa bila je otvorena cesta Vogošća -Semizovac -Rajlovac -Iliđa i dalje .
Pretis je uredno proizvodio artiljerijsku municiju na bazi ratnih rezervi materijala koje su bile diljem Jugoslavije, većina baruta za art municiju je dolazila iz Lučana i sav eksploziv iz Barića , mesing za čahure iz Sevojna , a granatnog čelika je bilo u skladištima sigurno za par miliona komada granata 122mm , upaljaći su dolazili iz Krušika , dok je bilo kapisli Tu je nastao prvi problem kapisle su rađene u Goraždu u dobro utvrđenim i većinom podzemnim objektima , i zato se oko Goražda događalo ono sve što se dogodilo .
Od jeseni 1991 je HDZ stavio šapu na Vitez , a negdje 1992 u ljetu ili jeseni je Blaškić izvršio miniranje kompletnih pogona i skladišta. Znači Pretis je ostao bez raketnih baruta , i one silne tone raketnih baruta su završile u Hrvatskioj, koja je to sve uredno platila.
Raketni baruti za Ognja i Orkana nisu povučeni iz Viteza jer su bili nekorisni , a jaka smješa je prerađena za potrebe Plamena M63.
Meni je logično da su vojni stratezi u VS računali da će Vitez kad tad pasti , i ako bude sreće da raketni baruti za Ognja i Orkana neće izgoriti u jednom velikom požaru , po toj logici nije trebalo ništa dirati u PRETIS u , pogotovo ne izvalačiti nedovršene rakete na stadion u Mokro.
Iz same činjenice da je stroj za montažu kompletne rakete ostao u Pretisu , ja izvodim zaključak da o varijanti pada Pretisa nitko nije razmišljao , a kad je pao za zelenim stolom onda je nastala panika .
Dakle da zaključim u Mokrom su pohrđale nedovršene rakete, gole cevurde i to ima smisla opjeskariti , i ofarbati u zeleno . A onda kad bude goriva jednog dana to i skompletirati .
Ta raketna goriva koja smo vidjeli u Vitezu imaju svog pandana u cevurdama u Pretisu, ali to nisu rakete , to je sirovi čelik, samo malo ušminkan u zelenu farbu.
|
|
|
|
|
|
Poslao: 23 Jan 2015 09:34
|
offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24217
|
^
Da ,na medjunarodnoj vojnoj izlozbi u Bagdadu `89te , jedan od prototipova (desno se vide modeli R-262 ) , ovaj sto je sad u Kozari ( FAP3232BDS/A ) . Cini se bas on bio na probama u Iraku avg. `87g ...
Na poznatom videu ( Istorijat vojne industrije ) se od 2:22 do 2:24 izgleda u pustinji vidi upravo on ,tacno na 2:22 i 2:24 se moze identifikovati po nama vec poznatim detaljima .. nema one blatobrane koje ima ovaj sa Prevlake/Krivolaka
https://www.youtube.com/watch?v=UKdEuAWRmq4
na snimku iz TOC Prevlaka ( 1985 ) je lanser koji je kasnije eksplodirao
Kombinacija tih kadrova /Prevlaka ,Irak /
a prvi put javno predstavljen `88 g
Citat:Late in 1988, at a military exhibition in Iraq, the Iraqi army displayed a 262 mm 12-round multiple rocket launcher system known as the Ababeel 50.
Examination of available evidence indicated that the system was Yugoslav in origin and mounted on the rear of the Yugoslav FAP 3232 heavy-duty (8 × 8 ) cross-country truck.
Since then further information, gained at the Iraqi's First Baghdad International Exhibition for Military Production in 1989, has shown that it was originally a joint Iraqi-Yugoslav project with Iraq contributing to the development and producing some of the parts locally.
Citat: The 1st Baghdad International Exhibition took place between 28 April and 2 May 1989 in the fairgrounds and had the motto “Defense Equipment for Peace and Blossoming”.
http://www.army-guide.com/eng/product4702.html
Pitanje je ranije bilo zasto ovaj sto je danas u Kozari nije imao onaj telemetrijski marker na sredisnjoj lans. cevi .
Ovo je on ,moguce jer mozda i nije koristen u TOC ( Prevlaka i Krivolak ) samo za probna lansiranja u Iraku 1987 bez pratece telemetrijske opreme ( lansirao 500 raketa )
Obratimo paznju na jos jedan detalj na ovoj slici ,ne vidi se TVK ,ustvari pomeren unazad pomocu ove sipke na levoj strani lans. kutije .
ovo je prototipni lanser( FAP2632BDS/A ) upravo sa telemet. markerom u TOC ( Prevlaka i Krivolak ) takodje lansirao 500 raketa / na Prevlaci izmedju betonskih zastitnih blokova ,na Krivolaku samo na pripremljenom zemljistu uz nisko rastinje /
A ove slike pored ovog novog snimka sa Prevlake su upravo sa Krivolaka gde je svoju karijeru zavrsio ovaj prototipni lanser .Pogledajmo na zadnje 2 slike punjenja .. bojeve rakete( probne serije ) ali bez onih crvenih poprecnih linija ...
i poznati snimak eksplozije
https://www.youtube.com/watch?v=H_-HwMMOZ_Q
Da li je 1985 g ipak bio samo jedan prototipni lanser( onaj sto ga imamo na slikama iz 83/84 kao `kipera` ) a ovaj drugi izradjen nakon incidenta sa prvim ? Izgleda da je tako bilo ...Na osnovu podataka koje imamo na 259 i 260 str prvo prototipno lanserno vozilo je izradjeno 1983 g na platformi FAP2632BDS/A i sa lanserom koristen u TOC 1985g ( moguce bas te godine i imao havariju ) .Drugo prototipno lans. vozilo je izradjeno 1987g na bazi FAP3232BDS/A
.Sad znamo da je onaj snimak Mr Majevice sa prosle strane nastao upravo `87 tokom proba istog a jos jedan detalj potvrdjuje da je taj tada i jedini prototip posluzio za serijsku proizvodnju lansera za Irak .
Naime lanserna kutija ovog prototipa je ista kao kod serijskih ( punjac i ona vidljiva precka kad je uvucen u kutiju ,broj i oblik kontrolnih panela na desnoj strani kutije lansera )
Koristen u Iraku 1987 na probama i na izlozbama `88 i `89.
Imamo informacije da je Orkan prikazan u Parizu `89te i Atini 1990g na medjunarodnim vojnim izlobama/sajmovima pa je moguce da je on bio prisutan `licno` tamo a ne kataloski .
Slike /snimci ovog lansera sa tih izlozbi bi dobrodosli na temi .
|
|
|
|
Poslao: 23 Jan 2015 17:58
|
offline
- raketaš
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 07 Nov 2013
- Poruke: 5399
|
E pa da mi je samo znati odakle vadite ove filmove , pa da vam se pridružim u toj alibabinoj pećini.
Obratite malo pažnju koliko se cijelo vozilo, teško 30 tona ,strese i zaljulja kad rikne buster motor.Sad mi je žao da nisam imao ovaj film da ga pustim Godardu da mu objasnim neke stvari , ovako je ispalo da trabunjam , a da u Beogradu svaki inženjer balističar zna kolika je sila trzaja... e moj Godard ne trabunjam ja samo sam puno toga zaboravio što ti , nikada ne budeš znao, jer se nema love za probe. A teoriju objesi mačku o rep.
Nego dal se može vidjeti koliko se taj marker na lanseru mrda gore dolje . Čini mi se to puno kao da je snimana proba bez servo sustava za stabilizaciju elevacije.
O tome sam već pisao, kamera i lanser se moraju vratiti na početnu elevaciju prije no što se otvori klapna na kameri i ona počne snimati , tek ako je sve vračeno u početne parametre kamera može reći koliko je prethodno lansirana raketa odstupila od zadane elevacije, i napraviti korekciju za slijedeću raketu.
I još nešto... da li vidite dimčinu od pripale iza lansera ... a kod ZILa ka o da je dobra vila opalila motor
|
|
|
|
Poslao: 23 Jan 2015 18:46
|
online
- Mercury
- Legendarni građanin
- Pridružio: 21 Jul 2008
- Poruke: 10388
|
A da malo pogledas elevaciju cevi kod originalnog lansera i kod lansera na Zilu (bar na onoj slici)?
Plus, ovde imas ceo snimak a ono je samo isecak iz snimka (tj slika), tako da ne znam sta pokusavas da dokazes, da nije mozda ono raketa Plamena...
|
|
|
|