U okviru vase price o problemima sa FAP 2832, gledam slike ovog Orkana i zaista stice se utisak da je sam lanser ogroman za ovo vozilo i da je samo vizlo sa sve lanserom prilicno visoko.
Mozda je stvarno trebalo smanjiti broj cevi?
Inace, razmisljam, da se koristio neki kamion kao sto je ZIL,MZKT i slicni, onda se potpuno gubi ona prica o prekrivanju ciradom i pretvaranje u ''civilni''
voja64 ::Sa jedne druge teme komentar o kome sam ja pisao ovde
"Kako im je onda prosao Fap 2632 i 3232 iako se znalo da vozilo ima ozbiljne nedostatke? Ili kamion nije isao u TOC ili se opet umesala politika i to sve u onoj drzavi koja je bila daleko uredjenija i ustrojenija od ove."
Pa i nije im bas prosao, niti FAP 2632, niti FAP 3232 nije bas uveden masovno u proizvodnju i opremanje jedinica. Ovde se povela prica o maksimalno desetak ovakvih vozila za Orkane i jos desetak za inzinjeriju. To meni vise lici na trupna ispitivanja nego na uvodjenje u upotrebu.
voja64 ::Sa ove teme:
http://www.mycity-military.com/Vojske-sveta-baze-i.....l#p1657683
zumzum danas napisa a zaključak je ono što i ja tvrdim da se od civilne konstrukcije sa normalnim profilom točkova zahtevalo malo više nego li se moglo postići...
Sad zašto se o tome ćutalo i ja bi voleo da znam..
Uzgred se malo stidljivo o toj trećoj osovini i lomu pisalo i na nekim drugim DOMAĆIM forumima pa i ovde na MCM u gde se javljaju bivši vojnici i starešine iz Kraljevačke Ribnice.
Tamo su znam pouzdano imali za potrebe obuke na četvoroosovincu jedan Teretni 2832...
Ne znam, mozda zbog toga sto je to bilo jedino domace resenje, ili mozda zbog toga sto je to resenje bilo preuzeto (kupljeno) od svetskog giganta i vodece renomirane firme u tom polju, pa je pitanje bilo jel su oni uopste mogli pogresiti u projektiranju, ili smo mi nesto pogresili u izvedbi.
U svakom slucaju, ove masine nisu masovno uvodjene u naoruzanje, po mom misljenju sve dok se ti nedostatci ne otklone ili dok se ne pojavi neki novi domaci model (licencni ili domace konstrukcije) koji bi zadovoljavao zadate zahteve.
Kako se na prosloj stranici vrsila analiza u vezi sa ovim snimkom pa evo jos nesto vezano za njega
Mr. Majevica ::Још један видео :
Na snimku se pominju inspekcije kao i upad snaga SFOR 21. dec. 1996 prilikom cega je u BNT oduzeto 3 lanserna vozila Orkan bez komandno -upravljackih pultova u kabini te 1 lanserna kutija 12x262 mm .Neke detalje o inspekcijama i kontroli ( prijavljenog i uskladistenog te aktivnog NVO ) imamo u dokumentu
SPORAZUM O SUBREGIONALNOJ KONTROLI NAORUŽANJA 14. lipnja 1996.
Citat:PROTOKOL O POSTOJEĆIM TIPOVIMA NAORUŽANJA
262 mm: SVLR 262 mm "ORKAN"/LRSV 262 mm M87 "ORKAN"
I razlog zasto je tada oduzeto 11 lansera ( 7 Ognjeva i 4 Orkana )
Citat:Members of the stabilization forces (SFOR) in one of their first actions in Bosnia, confiscated a few days ago 11 missile launchers in the factory for production of heavy artillery armament "Bratstvo" in Novi Travnik. In this way SFOR only completed the action of IFOR which warned the director of the factory that the missile launchers must be within 30 days removed into the storage under the NATO supervision, but this was not done.
Under the provisions of the Peace Accords, the federal partners in Bosnia-Herzegovina have agreed to reduce the number of tanks, armored transporters, aircraft, helicopters and heavy mortar launchers within the agreed limits, which is one of the confidence building measures in Bosnia-Herzegovina after the blood-spilling civil war. Members of the multinational peace forces, however, very often are discovering armament there where it should not be found, and even the entire warehouses of arms. The mention in the latest news of Associated Press of the "Bratstvo" armament factory shows that this, until the Nineties, elite military factory of the former Socialist Federal Republic of Yugoslavia, has succeeded now with the foreign assistance, in renewing its production. This news has caused great anxiety of all those who are really devoted to peace in Bosnia. Just how serious this information is, may be best perceived from the facts published in the specialized American military magazine "Science Intelligence Review", that the Bosnian military enterprises have already signed first contracts with Croatia on production of cannon tubes and cassette bombs. The same source states that Bosnian export potential "is promising an interesting future" in the countries such as Pakistan and Iran. This is a suggestion as to what the owners of the new military industry will do with their eventual production. The magazine is also stating that during the civil war in Bosnia Muslims in Tuzla were producing grenades and were filling them with poisonous gas yperite, and there are also serious warnings that in the same way fasogen is being used.
Vidim da ima nekih nejasnoća oko vojne industrije i odnosa spram Iraka, pa da pokušam nekim redom
Postojala su dva plana ... plan razvoja i plan opremanja Oružanih snaga Jugoslavije .
Po planu razvoja je 1977 godine napravljena prethodna analiza novog raketnog sustava kodno ime " ORKAN ", tu su date neke analize primjene postojećih sustava , date su procjene razvoja neprijateljskih snaga , date su procjene ugroženosti pojedinih dijelova teritorije jugoslavije , tu je data i procjena što se trenutno zna napraviti , a što ne , data je procjena za što se treba kupiti licenca , a što se mora ukrasti negdje ili kupiti na crno, i data je procjena potrebnog vremena , ljudi i love... i tu se stalo .
Država nije imala love da to financira ni kao znanstveni zadatak , ni da plati izradu prototipova i slično , moglo se samo računati iz proračuna za plače Vučuru i ekipi sa Ognja , i to onom najužem timu sa VTI a , a ostali ???? pušiona.
U to vrijeme je veliki trošak već bio napravljen i planiran sa projektom Orla i tenka, a bila je u planu i NORA , tako da je Orkan stavljen na led.
Onda dolaze Iračani i kreče projekat KOL- 15 , kao petnajsti po redu veliki vojni projekat Jugoslavije i Iraka. Tih KOL projekata je bilo od 1973-4 pa na dalje , na tome su bili angažirani i građevinci i energetika i naravno strojogradnja i vojna industrija.
Kroz razne KOL projekte je u Iraku izgrađena bazna kemija , proizvodnja dušićne i sumporne kiseline za potrebe nitriranja celuloze i glicerina , znači preslikano je stanje iz Zorke Šabac , Azotare Vitkovići , MBL iz Lučana i SPS Vitez ,l usput je prslikano stanje i Barutane u Kamniku .Bez crnog baruta nema pripale za topove i rakete , tu se moralo ići do te mjere da je neki institut za vočarstvo ili poljoprivredu i šumarstvo iz Srbije uzgajao neku trsku ili neku topolu na plantažama u Deliblatskoj pešćari kako bi se iz tog uzgoja pokušalo raditi drvani ugljen za crni barut ... ovo navodim samo kao zorni prikaz dokle je išlo to " ludilo " od posla, znači bilo je love ko blata i posla za pola radnog vjeka za onog tko je htio i znao raditi.
Isto tako je u Iraku izgrađena tvornica streljačkog oružja i municije .. kopija poduzeća Zastava Kragujevac, Prvi Partizan Užice, Igman konjic, i Pobeda Goražde.
Izgrađena je i kopija tvornice topova BNT Travnik i oprtike Zrak Sarajevo .... možda sam nekog i zaboravio.
Za artiljerijsku municiju i rakete je Irak angažirao ruse , tako da se Pretis nije petljao u taj dio posla, ali smo kasnije kad su rusi napustili tu tvornicu mi morali pokretati proizvodnju tamo u iračkim pustinjama.
KOL- 15 direkcija projekta je bila u Beogradu u okvirima SDPR a , a sve je išlo preko nekih kreditnih linija koje je davala Beogradska Jugobanka , sad tko je nju kreditirao i kako je to sve bilo uvezano nemam pojma , ali smo mi poslovali na bazi čistih računa ,,,, plati pa mlati.
Nemojmo zaboraviti da je u to vrijeme radnički savjet ili zbor radnika mogao maknuti direktora , kojeg je obično nametao ili predlagao općinski komitet komunističke parije, ni direktori vojnih firmi nisu bili zaštićeni , tako da smo zapravo imali muda u dvostrukom ( trostrukom ) škripcu .
Sam pojam Vojne firme , treba definirati ... Odmah nakon rata 1945 godine u Pretisu su svi uposlenici bili oficiri ili vojni službenici , kao u vojnim remontnim zavodima , radnici su bili vojnici na služenju vojnog roka , a stražu je davala isto vojska, naravno da je municiju po skladištima isto vukla vojska.
S vremenom se to mijenjalo , tako da su neki dobri vojnici majstori zanatlije ostajali u tvornici i dobijali stanove u radničkom naselju u Vogošći. S vremenom su samo stražu davali vojnici , a onda je i to ukinuto .
U jednom su trenutku te firme počele poslovati kao normalna poduzeća, Pretis je počeo proizvoditi automobile , i otvorio se prema tržištu , a samo je jedan dio kapaciteta bio zagarantirano kupljen od strane JNA, koja je ostvarivala svoj uticaj kroz Vojnu Kontrolu i neki biro za razvoj ili tehnologiju gdje je na čelu bio oficir inženjer iz JNA. Ali je i dalje komitet partije postavljao direktore .. vrlo često su to bili oficiri , i to je bio specifikum te države , oficiri su imali svoju partijsku organizaciju na nivou JNA , a sa druge strane ga postavlja općinski ili regionalni komitet, a za jaja ga drži radnički savjet.
U tom svjetlu i sa tim spoznajama treba gledati i to prefarbavanje Orkana iz jedne boje u drugu.
Ako su u BNT u planu proizvodnje imali 10 komada , onda su za to dobili kredit od Jugobanke odnosno SDPR a , ali stvar je zaglavila na UN embargu stvar se kiseli nema se love , treba za plaču. i ako SDPR kaže sad to farbaj na ružičaste tufnice .. onda se farba jer on to plača , ali plača i ostalim sudionicima u poslu.
Direktor se mora držati neke ekonomske računice i osigurati plače i sebi i radnicima, i ako lova ne dolazi iz Jugobanke ... kako ??? a onda dođe Dario Kordić i plati u kešu dva vozila i odveze i svi sretni , nema veze koje su boje bila vozila do tada , ma farbalo se preko noći ako je trebalo, znaći bila je lova u pitanju , a i politički poeni naravno.
Na onom snimku gen.direktor BNT navodi nekakav sporazum po kojem su ta dva lansera iz HV trebala biti vracena ???
Kad smo kod JNA i projekta Kol-15 /`Orkan`
Citat:Najvažniji veliki projekti NIR-a i programi opremanja u JNA u razdoblju od 1985. do
1990. godine (za koje su istraživanje i razvoj završeni, te su se temeljem toga provodila
ulaganja u kapacitete kooperanata, osvajala se proizvodnja kroz prototipove ili `0`
serije, te prelazilo na opremanje JNA) navedeni su u nastavku, slijedom prema
nositeljima programa:
a) KoV
01. PO vodjena raketa II. generacije Drug
02. Borbeno vozilo pješadije BVP-M80 s topom 30 mm
03. Modifikacija tenka M-84 Kapela
04. Novi domaci tenk Vihor
05. Top haubica 152 mm NORA-C (samopokretna)
06. Samohodna top haubica 152 mm "NORA-B"
07. Projekt KOL-15
Citat:U ranijim razdobljima NIR-a radjeno je na sljedecim vecim istraživackim i razvojnim
projektima s podrucja NVO-a i nastavnih sredstava:
4. Vatrena potpora
– VBR “Oganj” 128 mm
– top haubica NORA 152 mm
– artiljerski raèunarski sustavi
– municija za haubicu 122 mm D3
– blizinski upaljaèi za 122, 130 i 152 mm
– helikopter za artiljerijska izviðanja i upravljanje paljbom
– pocetak razvoja radara za otkrivanje položaja MB i artiljerije i VBR-a
dometa 50 km
izvor: dokument ( ako ne moze da se skine direktno/ veci od 5MB / ,moze kopiranjem ...)
Ako malo pažljivije pogledamo rangiranje ovih projekata nije išlo po abecdi ni azbuci , već po prioritetima , znači prije Orkana , u prvom ešalonu je protuoklopna borba- ona direktna sa Drugom , pa onda ono što prođe od neprijateljskih borbenih vozila pokraj Druga sa topom 30 mm , pa onda imamo dva tenka , i dvije haubice , što je i logično . Orkan je bio zadnja linija odbrane "bastiona", nije baš da je bio zadnja rupa na svirali , ali ipak je to bio zadnji odgovor i prije svega izvozni posao , sa nekim drugim prioritetom u odnosu na program Kapela ili Nora.
Ako su u BNT u planu proizvodnje imali 10 komada , onda su za to dobili kredit od Jugobanke odnosno SDPR a , ali stvar je zaglavila na UN embargu stvar se kiseli nema se love , treba za plaču. i ako SDPR kaže sad to farbaj na ružičaste tufnice .. onda se farba jer on to plača , ali plača i ostalim sudionicima u poslu.
E sad ovo oko tog embarga mi malo nejasno ... ( sa 181 str )
Pogotovo nastavak teksta nakon ovog uokvirenog ,po ovom ispada da su lanserna i sva prateca vozila Orkana mogla biti isporucena Iraku nakon zalivskog rata ???
Citat:April 3, 1991: U.N. Security Council passes Resolution 687 which states that upon "the completion by Iraq of all actions contemplated in" specific paragraphs of the resolution, "the prohibitions against financial transactions ... shall have no further force or effect." The paragraphs cited have to do with weapons inspections. Other paragraphs in the resolution have to do with "return of all Kuwaiti property seized by Iraq" and Iraqi liability for losses and damage resulting from Iraq's occupation of Kuwait.
Ustvari sve je pocelo 6 avg. 1990 ,izglasane UN sankcije Iraku i polako prestaje finansiranje dalje proizvodnje Orkana ( od 16 narucenih lansernih vozila 14 je bilo u raznim fazama izrade ..10 gotovo / od cega 4 isporucena / ,3 bez pultova i 1 bez lanserne kutije i pulta,4 KVB su izradjena i moguce svih 16 VPPR a ostalih pratecih vozila izgleda da i nije bilo ? )
Citat:The sanctions against Iraq were a near-total financial and trade embargo imposed by the United Nations Security Council on the Iraqi Republic. They began August 6, 1990, four days after Iraq's invasion of Kuwait.After the end of the 1991 Persian Gulf War, those sanctions were extended and elaborated on, including linkage to removal of weapons of mass destruction (WMD), by Resolution 687.The sanctions banned all trade and financial resources except for medicine and "in humanitarian circumstances" foodstuffs, whose import into Iraq was tightly regulated.Resolutions 661 and 687 expressed the goals of eliminating weapons of mass destruction and extended-range ballistic missiles, prohibiting any support for terrorism, and forcing Iraq to pay war reparations and all foreign debt
Ovi podaci su kontradiktorni pa se postavlja pitanje koliko je tacno da je raketni sistem kao sto je Orkan/ Ababeel-50 mogao biti isporucivan Iraku ...
Ispada da je zbog zabrane uvoza NVO od strane Iraka to prvo stopirano a onda nakon zalivskog rata to moglo da se uradi tj da se vozila Orkana isporuce .. ? Sta je jos interesantno, taj period nakon aprila 1991 dok je SFRJ jos postojala sto znaci da se to moglo obaviti naravno ako je dokument UNMOVIC pouzdan .
Moramo to gledati malo šire od odnosa Juga Irak , mi smo u to vrijeme bili upetljani u naoružavanje svih arapa , osim Irana , i sad ako u jednom trenutku UN kaže zabrana izvoza naoružanja u Irak zbog napada na Kuvajt , a s druge strane imamo ugovor sa Kuvajtom za 200+200 tenkova , mmmmm . Što je veći interes za državu i za JNA , naravno uvaljati tenkove Kuvajtu jer je to sigurna lova , stoji amerika iza toga , a ostaviti Orkane sebi jer... budu možda zatrebali doma.
Sad malo reskiram crveni karton , ali 1991 godine u jeseni je još Juga postojala pa su tenkovi M 84 sa fronta iz Slavonije povučeni , i oprani , i friško prefarbani poslani u Kuvajt , mislim oko 40 komada , bila se digla frka oko toga u RH , mislim da su Franji j ..... sve po spisku , ali je ispoštovan međudržavni ugovor , ni meni tu ništa nije jasno , kažu ljudi da je politika kurva ... pa da im vjerujemo.
BNT je bio ogroman zavod i moguće je da su avioni zabunom raketirali hale za proizvodnju traktora , a da je kompletna proizvodnja topova i lansera ostala netaknuta .
Evo nekih podataka u vezi sa tim ..
Citat:U svitanje 28. februara 1994. osam aviona (šest tipa "jastreb" i dva "orla") vojske Republike Srpske Krajine krenuli su sa aerodroma Udbina u napad na vojnu fabriku "Bratstvo" pod kontrolom bosanskih Muslimana u Novom Travniku.
U to vreme, fabrika "Bratstvo" proizvodila je neke raketne cevi i u njoj je do početka rata bilo smešteno deset raketnih sistema "orkan". Uprkos tome što je rat u Bosni već počeo, zbog pogrešne procene ovi sistemi, prema saznanjima NIN-a, nisu bili izvučeni iz fabrike. Reč je o razornim raketnim sistemima domašaja preko 40 kilometara.
Tu smo nešto pisali o proizvodnji topovskih cijevi, a to je ipak bila osnovna djelatnost BNT a , e sad ako je tamo nešto gorilo onda je gorila mazut u rezervoarima , ali i ulje u kadama za kaljenje .
Na ovom filmu se vidi u desetoj minuti kako to izgleda kad se užareni čelik ubaci u kadu sa uljem za kaljenje
https://www.youtube.com/watch?v=mnx8GAxF3Ow tu su u pitanju deseci tona specijalnog ulja u bazenu , i ovo ulje nije planulo samo zato što je hladno i što ga ima puno , inače to voli kresnuti.
U BNT nisu bile tako velike preše i linije kovanja kao na filmu , ali i od dva put manje preše i trupca boli glava.