Samohodni višecevni raketni sistem 262mm M-87 "Orkan"

388

Samohodni višecevni raketni sistem 262mm M-87 "Orkan"

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4920

Za žuti sa slike ne bih se usudio da se izjašnjavam ali GAZ 69 je znatno stariji model i mislim da je povučen posle nabavke UAZ-452T kako je Raketaš napisao. A izvesni broj UAZ-452 je stigao i u drugoj polovini osamdesetih ako se ne varam. Mislim da UAZ 469 ne postoji u varijanti topografskog vozila.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24212

^

Da,sad gledam ,zaista nema tu topografsku varijantu .Postoje neke specijalizovane verzije ali ne i za topografiju .

A Orkan nam je ponovo `organ` Mr. Green


Citat:M87 Organ (YU)

Citat:Former Yugoslavia had three types of MLRS: M 63 Plamen(32 /128),M 77 Ogan(32/128) and M 87 Orkan(12/262) which was produced in cooperation with Iraq and army of Iraq used this system. The M87 Orkan (hurricane) is a MLRS, jointly developed by Yugoslavia and Iraq. Most of development was made in Yugoslavia and some manufacturing took place in Iraq. It was first publicly revealed in 1988 during defense exhibition in Iraq, labeled as the Ababil-50. The Orkan MLRS project was finished in the early 1990s due to collapse of the Yugoslavia and it is estimated that only few system were built.

https://arirusila.wordpress.com/tag/serbia/



offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4920

Malo o KB1.
Izvor: http://www.scribd.com/doc/193820011/Streljivo#scribd





offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24212

^

Steta sto nisu sve stranice citke/vidljive ali se na 197oj str. o R-262 vidi da pise da se moze lansirati iz citiram :jednocjevnog,četverocjevnog i dvanaesterocjevnog bacača raketa.

Ovo prvo je valjda greska ? `Dvocevac` nam je svakako opstepoznat .

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5404

Pa na onom švapskom lafetu na Prevlaci je bila prvo jedna cijev , a dvocjevka je postao devedesetih godina

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24212

Na jednom malezijskom sajtu nadjem ovo

Citat:We don’t know where Avibras got their MLRS technology from, so we can’t assume it’s Israeli..:} The Israeli’s never placed much emphasis on MLRS’s. We do know however that for the Brazilian space programme, the technology was largely French. The same goes for their nuke programme. The South African Valkiris and Bateleur MLRS were based on captured Angolan Grads. And so was the ex-Yugoslav Orkan MLRS which was offered to us by a Bosnian/SME partnership years before the ASTROS was first ordered.

http://www.malaysiandefence.com/new-4x4-for-the-armed-forces/

Prva isporuka ASTROS II u Maleziju je stigla 2002

Citat:In August 2007, Malaysia placed an order for a second batch of 18 Astros II systems. The first batch of 18 systems was delivered from 2002.

http://www.army-technology.com/projects/astros/

Dakle u periodu SRJ je bio taj pokusaj zajednicke prodaje Orkana Maleziji


i ono sto je general pricao o ovome


Citat:Posle rata u Bosni, predloženo je, s obzirom na zahtev Malezije, da se ponovo uspostavi proizvodnja „Orkana”. Taj sistem je još jednom okupio sve proizvodjače koji su izrazili spremnost i sposobnost da ga i dalje proizvode. Kakva je bila sudbina tog projekta?

- Muslimanske zemlje bile su u prijateljskim odnosima sa bosanskim muslimanima, posebno Malezija i oni su im odobrili kredit od 100 miliona dolara, ali su želeli da za te pare kupe nešto od njih. Ponudjeni su im Orkani koji su ostali u fabrici „Bratstvo”. Malezijci su to prihvatili i uputili su vojnu delegaciju s namerom da kupi dvadesetak sistema, rakete i tehnologiju kako bi organizovali proizvodnju kod njih. Ta delegacija je došla u Novi Travnik, ali tamo nije bilo nijednog inženjera koji je mogao da im objasni kako sistem radi. Kako je automatika radjena u fabrici „Rudi Čajavec” u Banja Luci, Malezijci su tražili da i to pogledaju. Banjalučani su bolje stajali sa inženjerskim kadrom ali su znali da objasne samo upotrebne performanse elektronike. Pozvali su mene kako bih Malezijcima dao detaljna obaveštenja. Ja sam izneo podatke o čitavom sistemu i njih je to veoma zainteresovalo.

Onda su Malezijci obišlli još neke fabrike i preostalo je da se, eventualno, ode u njihovu zemlju kako bi se videle proizvodne mogućnosti i napravio ugovor o prenosu tehnologije i o osposobljavanju malezijske strane za proizvodnju. Medjutim, ugovor nije realizovan, jer je došlo do spora izmedju muslimanske i srpske strane o tome ko će biti nosilac posla i ko će voditi dalje pregovore. Malezija je bila muslimanska zemlja i ona je, logično, htela da to budu muslimani, ali oni nisu bili kadrovski jaki da vode čitav projekat.Pored toga, strancima se žurilo i hteli su da se posao završi za šest meseci a to je bilo nemoguće.

Sa Melezijcima ste razgovarali i o povećanju dometa na 120 kilometara. Da li je to bila druga verzija „Orkana” koja je ponudjena Iraku, pored one usvojene, od 50 kilometara?

- Da, ali je postojala i treća verzija, neusvojena – vodjena raketa dometa do 350 kilometara. Mi smo 1989. godine počeli da razvijamo raketni sistem dometa 120 kilometara. To je bio projekat vojne industrije koja je tada bila izuzetno jaka. U razvoj su bili uključeni „Unis“ Sarajevo, „Rudi Čajavec” Banja Luka, FAP Priboj, Industrija kablova Svetozarevo, „Prva Petoljetka” Trstenik. Date su pare, formiran je tim i mene su, iako penzionera, zamolili da vodim projekat. Imali smo projektni biro na Terazijama. Medjutim, rat je prekinuo i taj projekat.


intervju na ovom sajtu

http://www.scribd.com/doc/85205379/orkan-87#scribd

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5404

Gargantua ::Što se tiče topovezaca mogu samo da ga definišem kao složen elektronski uređaj čiji su glavni delovi računar, žiroskop, žiro-kompas, pretvarači, izvori napajanja, kod nekih modela i radari. I tu bih stao da se ne petljam u usko stručnu materiju. Opisi principa rada postoje na Palubi, doduše samo jedna stranica no i tamo napisano se može koristiti za malo bližu informaciju.
http://www.paluba.info/smf/index.php?topic=18886.0


Nema dragovoljaca ni dobre vile pa ču ja pokušati skinuti veo tajne sa topovesca .

U biti se sve svodi na to da on preko kilometar sajle prati oketanje kotača na vozilu, i to okretanje preko zupčanika vodi na brojač kilometara kao što to ima na svakom automobilu Ako znamo promjer kotača i prijenosni omjer u zupčanicima možemo napraviti i pisač koji će okretati valjak i ostavljati trag olovke na papiru, karti.

Stvar se malo komplicira ako želimo dobiti put vozila u metar točno , potrebno je preko jednog složenog mehanizma sa tarnim prijenosnicima i zupčanicima izvršiti korekciju promjera kotača zbog istrošenosti ili smanjenog ili povačanog tlaka u gumama.

Moglo se izabrati nekoliko mjerila karte , stvar se mogla lako baždariti na ravnoj asfaltnoj cesti između dva kilometarska stupića .

E sad nastupa malo matematike ... ako auto skrene u desno za 5 stupnjeva onda je trebalo to skretanje izmjeriti i izračunati sinus i kosinus tog kuta i onda taj put po osi Y voditi na klizać koji pomjera olovku u desno , a put po osi X voditi na valjak koji nosi kartu




Tu matematiku je radio računar KP-4 zapravo hrpa kotačića koji su se stalo okretali sim tam i brojača koji su pokazivali kordinate u Gauso Kriger koordinatnom sustavu





Za mjerenje skretanja se koristio žiro-azimut ( GAK ) jedan složen žiroskopski mehanizam kardanski obješen tako da mu ne smeta naginjanje vozila




Bilo bi prejednostavno da se ostalo samo na tome , ha ha , kako se zemlja okreće 15 stupnjeva na sat žitokompas bi sam od sebe skretao po kursu 15 stupnjeva na sat , zato je trebalo izvršiti tu popravku , a osim toga ta popravka ovisi i o paraleli na kojoj se stvar nalazi , pa je trebalo prethodno postaviti geografsku širinu polazne točke topovesca .

Rekoh trebao je doktorarat iz fizike da bi to radilo, ali je radilo . Danas bi se koristile neke druge komponente , žiroskop ne bi bio mehanički već optički ( laserski ) a mjerenje puta bi išlo preko akcelerometra i inegratora puta , ali u principu je to isto samo u drugom pakovanju

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24212

raketaš ::Pa na onom švapskom lafetu na Prevlaci je bila prvo jedna cijev , a dvocjevka je postao devedesetih godina

Interesantno ...

Kolega ovog nazva `kratez`

Boba-No1 ::


Onda je ovaj `polozara` Smile



Da ponovimo kako su iz `polozare` lansirane 2 R-262 gotovo istovremeno na jednoj probi .

Citat:Sto se tice VJ, ona nije nasledila ni jedan orginalni Orkan, imala je ozbiljnu kolicinu raketa i samo 4 cevi koje su se na ispitivanjima nasle u beogradskom VTI. One su tokom leta 1993. po dve stavljene na najbolji nemacki top iz Drugog svetskog rata: protivavionski Krupov top M-18/37 od 88mm,koga je VJ koristila u obalskoj artiljeriji. Sa njega je skunuta orginalna cev i dva povratnika trzaja i postavljene po dve Orkanove cevi. U tom trenutku bilo je to odlicno resenje, jer je mehanika na starim topovima besprekorno funkcionisala. Punjenje lansera se odvijalo dosta primitivno: na krajeve cevi postavljene su sine niz koje se raketa gurala u cev. Ozbiljan problem nastao je vec na prvom ispitivanju pocetkom oktobra 1993. na poligonu Platamuni. Gresku su napravili elektricari koji su povezali cevi sa kutijom za opaljivanje. Obe cevi su greskom spojene da istovremeno opale. Najmanje vreme koje treba da protekne izmedju opaljivanja dve rakete je – tri sekunde. Do nesrece je moglo doci kada se otvore stabilizaciona krilca rakete po izlasku iz cevi, ako bi se uplela sa krilcima druge rakete ili samom raketom. Do toga nije doslo zahvaljujuci sreci. Svaka raketa ima svoju specificnu tezinu, od koje zavisi brzina njenog ispaljivanja. Prilikom opaljenja u nekom delicu sekunde prvo je izletela jedna raketa pa za njom i druga. tom prilikom “novi Orkan” se pokazao kao skoro bestrzajno orudje.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5404

Tog smo krateža već imali , čak mislim da je bila i slika u boljoj rezolucijim, takva rampa zahtjeva zupčanike tako visoke točnosti i reduktor bez zazora da boli glava od toga.

Dobra stara Luna je zakon primitivno jednostavno i pouzdano .. samo ispade duga ta surla , a orkanske cevke kratke , pa je malo neugrapno

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24212

^

Kratez nije prosao `atest` u VTI/TOC pa je vracen onaj skinuti nastavak prave rampe od` Luna-M`

Nego imamo dosta detalja unutrasnjosti cevki ali smo ovo malo zaobisli ..

Na Partner 2011 je vozilo 22293 koje je prvo konvertovano `96g (4 cevke sa krajiskog SVLR skinute jan `94 a onda u VTI na 2 lafeta Flak i imale su zakrpe na mestu temp. kutija tako nam kazu dokumenta i slike koje imamo ) a bilo je izgleda sa novim cevkama,sto bi se reklo `ciste kao suza`.

Pogledajmo slike kolege `objekat 505` jos sa 59te str.

objekat 505 ::
















ORKAN sa zadnjeg sajma naoruzanja
PARTNER JUN 2011, BG.



Da nema zakrpa pokazuje ova vec poznata fotka ,duzina otvora govori da se radi o cevkama ser.lansera ? Vidi se i na drugoj slici citata

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Orkan_II_i_oganj.jpg

Hm ,mozda su cevke sa 22293 prebacene na 22294 a ovaj dobio sasvim nove ?Opet mozda je nesto drugo u pitanju ...

Meni se sve cini da su cevke isle od jednog do drugog ZIL ...

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1004 korisnika na forumu :: 17 registrovanih, 3 sakrivenih i 984 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., bolenbgd, dekan.m, drimer, JimmyNapoli, Komentator, Kubovac, KUZMAR, ladro, MILO-VAN, Parker, Prašinar, Saratoga, Srle993, StefanNBG90, suton, t.mile