Poslao: 02 Dec 2015 18:32
|
offline
- raketaš
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 07 Nov 2013
- Poruke: 5413
|
Nema tu ni lakih ni teških tehnologija , sve su podjednako teške , i zato samo najrazvijenije zemlje imaju takve sustave .
Jedan od prvih sustava i po mom mišljenju prihvatljivog tehnološkog nivoa za PRETIS i koperante prije trideset godina je bio SMERĆ , u tom raketnom sustavu su sovjeti primijenili niz tehnologija već viđenih na Maljutki ili Streli 2 . Na ovoj se slici lijepo vidi presjek i opis
Ono što smatram važnim naglasiti da on poput Strele ima barutni gas generator koji se pali kod ispaljivanja rakete , profiltrirani i malo ohlađeni barutni plinovi se vode na elektropneumatske aktuatore , ventile , koji puštaju plin u mlaznice . Raketa ima centralno smješten žiroskop koji radi isti posao kao kod Maljutke daje raketi informaciju kad je neka reperna točka na njoj gore , a kad je desno itd, nije potpuno jasno da li taj žiro daje informacije i o elevaciji rakete , što je izuzetno važno za točan domet .
Na glavi se nalazi ukupno 8 mlaznica i uvijek rade dvije mlaznice u paru , taj koncept omogućava da se osim manevra lijevo desno ili gore dolje upravlja i valjanjem rakete.
Na Smerču u tim prvim varijantama zbog cijene nije bila primijenjena potpuna žiroskopsko akcelerometarska platforma kao na Scudu ili sličnim raketama , ali su morali postaviti integracijski akcelerometar , kako bi znali s kojom brzinom raketa leti nakon gašenja motora .
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
Poslao: 02 Dec 2015 19:30
|
offline
- aramis s
- SuperModerator
- Pridružio: 18 Jul 2007
- Poruke: 28789
- Gde živiš: iznad smoga Beograda
|
@jazbar
Najbolja je ona koju imaš, a ona sa predhodne strane je u završnoj fazi.
@raketaš
Interesantno je da su Ruje tu tehnologiju primenile i na malim raketama u vazduhoplovstvu S-5,8 i 13 kroz program Kor uz poluaktivno laserko navođenje
|
|
|
|
Poslao: 02 Dec 2015 20:14
|
offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24212
|
Pisemo mi tako o INS/GPS ,korekciji i to onoj aktivnoj u zavrsnoj fazi leta pogotovo itd. Sve sama cuda nad cudima .. i tako nesto od toga imase Brazilci i pokazase to Iracanima u pustinji tamo `87 eto u istom periodu kad i Jugosi svoj ponos zvani Orkan ( kao ono ` i mi konja za trku imamo` ) .Pisalo se kako su one kompozitne rakete SS-60 kal. 300mm bile preciznije od R-262 ,kako su Iracani bili fascinirani ,svasta nesto ..
Hm a kako to da osim onih nekoliko slika lansera `Sejjil-60` ( iracka oznaka ASTROS II SS-60 ) sa bagdadske izlozbe 1989 sa modelima iste nije bilo vise ni traga ni glasa od nje .Cak ni sva dokumenta UNMOVIC zanimljivo u kontekstu razvoja irackog raketnog programa a shodno onoj rezoluciji SB UN 687 ( ogranicenje dometa raketa do najvise 150km ) ne pominju tu SS-60 tj Sejjil-60.Kao da je u zemlju propala ,pardon pustinju , no nije je ocito bilo .Iracka armija jeste imala i koristila ASTROS II sa raketicama SS-30 i 40 ( kal 127 i 180 mm ) ali ocigledno nisu imali niti radili na SS-60 .
Cak i nakon okupacije 2003 i pojavljivanja prvih podataka, slika /snimaka sa terena otkrivenih raketa ,goriva i motora ukuzaje na to da tih raketa 300mm nije ni bilo .Jednostavno moguce je da su Iracani odustali od nje zarad mocnog i pouzdanog Orkana .Sve sto su iskoristili bilo je upravo to kompozitno gorivo koje su 2002 ubacivali u R-262 za novu raketu nazvanu `Al Nida` dometa 70tak km za koju je dokumentacija mozda vec bila spremna u VTI ( jedna od varijanti R-262 od ranije ) ...
Toliko o tim cudima korekcije tokom 80tih pa i 90tih jer se nije moglo tako bas osloniti posebno ne na GPS ili slicno ,laser ( mada se pominje i on na snimku iz `Cajavec -PE `kao jedan od davaca ulaznih parametara u art. racunaraki sistem KVB Orkana ) ... manje -vise ...
Pocetna brzina i brzina na putanji R-262 su ipak prevagnuli i time efikasni domet rasipanja `zvoncica` te PO -zaprecavanja od 50km ( ili vise zavisno od raznih faktora sto je ranije pojasnjeno ) su se tih godina pokazali superiornim .
Orkan je time nadmasio brazilskog konkurenta ,uostalom pocetkom 90-tih Kuvajcani npr nisu ni pitali Brazilce posto SS-60 (intervju generala ) jer je moguce da i nije bila operativna ,obratise se Amerima ,Kinezima ,Rujama pa eto i Jugosima koji su ih najvise impresionirali ..
Sta su mogli tada reci Jugosi ...
`Ave Orkane`
|
|
|
|
Poslao: 02 Dec 2015 21:50
|
offline
- raketaš
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 07 Nov 2013
- Poruke: 5413
|
aramis s ::@jazbar
Najbolja je ona koju imaš, a ona sa predhodne strane je u završnoj fazi.
@raketaš
Interesantno je da su Ruje tu tehnologiju primenile i na malim raketama u vazduhoplovstvu S-5,8 i 13 kroz program Kor uz poluaktivno laserko navođenje
Zanimljivo ... malo mi je čudan položaj tih mlaznica , dosta blizu težišta , a obično se to gura negdje na nos rakete da bude poluga veća .
Kad već govorimo o toj temi prenosim sa teme o Strela 2 par skica neumatskog aktuatora
i evo kako to izgleda u živo aktuator je u krajnjem položaju , i oscilira između ta dva položaja bez da se zaustavlja u srednjem položaju
Za razliku od Strele gdje krilca mlate s jednog kraja na drugi kraj kod Smerča taj pneumatski sustav radi daleko mirnije ... dok je raketa na ispravnoj putanji kroz sve mlaznice izlazi približno ista količina plina i nema neke reakcije jer su svi mlazevi isti , ako raketa treba skrenuti sa putanje onda ostane otvoren ventil samo za taj smjer , a ostali se zatvore , što pojača taj mlaz u dvije mlaznice i raketa poćinje otklanjati nos od pravca leta i ulazi u zadani koridor. Kako raketa cijelo vrijeme rotira i to dosta brzo onda se ti ventili svaki čas otvaraju i zatvaraju u ritmu rotacije rakete .
Ako integrator brzine konstatira da se raketa kreće prebrzo onda ide komanda tim mlaznicama da se cijelu raketu zaljulja lijevo desno ili gore dolje kako bi se povećao otpor kretanja i raketa zbog tog zmijolikog kretanja nešto smanji domet .
Ako je brzina rakete premala za traženi domet ovisno od kuta lansiranja mlaznice mogu malo podići nos rakete ili ga spustiti i na taj način promijeniti kut lansiranja.
Kod ovog sustava se prije lansiranja postavi zadana elevacija , prema tablicama gađanja , isto kao kod Orkana , te tablice mogu biti na papiru ili u programu računala , zauzimanje elevacije može biti automatsko ili na kurblu . Prije ispaljivanja se svi žiroskopi zalete preko elektromotora , ali su im ramovi fiksirani i žiroskopi pamte početni kut elevacije . Prije ispaljivanja prve rakete ramovi na svim raketama se oslobađaju i rakete pamte početnu elevaciju bez obzira što se lanser pomjera tijekom lansiranja.
Znači za razliku od Orkana koji ima samo jedan žiroskop u stabilizatoru lansera i taj žiro daje nalog servomotorima da dovedu lanser u početni položaj prije svake slijedeće rakete i lanser čeka podatke sa kamere da bi izvršio korekcije i lansirao slijedeću raketu , Smerć to ne mora raditi već pusti rafal raketa u par sekundi bez tv kamere i bez ponovne stabilizacije lansera , ali zato ima hrpu žiroskopa i elektronike u svakoj raketi.
Ta koncepcija sa hrpom elektronike u raketi koja se uništava uopće nije u maniri sovjetske odnosno ruske raketne škole , prije bih rekao da je tu general Vučurović bio veći rus od Gantmahera ( rusa koji je postavio temelje raketodinamike toliko dobar da su ga i ameri preveli i tiskali na engleskom jeziku ). Ali očito da su Denežkin http://www.warheroes.ru/hero/hero.asp?Hero_id=13094i njegov stručni tim iz Tule u cilju da dobiju traženi domet morali posegnuti za tom silom elektronike i to u doba kad nije bilo mikroračunala , već se sve radilo pomoću analogne tehnike.
Bilo bi zanimljivo zaviriti u neku digitalnu varijantu Smerča i vidjeti što su napravili do sada , jer netko tko je 1980 godine imao u naoružanju sustav poput Smerča mogao je do danas napraviti čuda .
Da nije bilo što je bilo, mi bi na Orkanu za par godina od uvođenje u naoružanje ( m87 ) imali sve te kerefeke i to bi prodavali po načelu hoćeš domet 50 km i točnost od 250 metara plati 10000$ , a hoćeš domet 70 km i točnost 250 m plati 50000$ po raketi .
Ove sam dolarske cifre bubnuo od oka , ali su tu negdje dosta realne , a negdje je general to bio i napisao da je klasični Orkan bio pet puta jeftiniji od nekog hipotetskog vođenog , i da bi sa tri rakete klasičnog Orkana mogao postići efekat jednog vođenog, na dometu od 50 km .
Za neke veće domete mora biti vođenje ... a to košta i danas kao i prije trideset godina , zato što se malo toga može kupiti jeftino ... sva ta digitalija iz mobitela ili nema dovljnu brzinu ili nema dovoljnu preciznost za neku ozbiljniju primjenu.
|
|
|
|
Poslao: 03 Dec 2015 16:40
|
offline
- Pridružio: 10 Sep 2015
- Poruke: 189
|
Napisano: 03 Dec 2015 15:48
Citat:Već sam jednom prilikom pisao o tome , po mom mišljenju je to gorivo razvijeno za Iračkog Orkana , odnosno koncipirano je tako da stane u komore raketnog motora rađenog u PRETIS u , promjer goriva od 249,2 mm zaokruženo na 250 mm i dužina od 2075 mm upućuju na to, ali kako komora iz PRETIS a nema , a Irak nije osvojio proizvodnju komora postopkom metal spining , nije bilo druge već postojeće gorivo ugurati u neku naftašku cevku i tako se došlo do promjera od 267 mm .
Bilo bi suludo da netko proizvodi raketu kalibra 267 mm , a da mu je gorivo promjera 250 mm ... po tome ispada da ima mesa 8,5 mm po boku , a kod R 262 je to bilo manje od 6 mm po boku.
Sve je to uzrokovano navojnim spojevima ...EDEPRO zbog toga što nema razvijenu tehnologiju valjanja komora ne može napraviti cijev dovoljno tanku , a čvrstu i dovoljno kvalitetnu da izdrži taj navojni spoj. Zbog tih komora i tih navoja smo mi krv pišali , ali smo riješili probleme , iako i sada smatram da su ti navoji bolna točka rakete R 262.
Mislim da pogrešno tumačite tu raketu odnosno kalibar i promer cevi.
Naime gde je tih 267mm:
Ako pažljivije pogledate ovu skiicu sa dimenzijama evidento je da 267mm je u delu u kojem je proširenje a ne u većem delu tela a koje je 262mm ili moyda i malo manje. To se moglo zaključiti i iz ovih slika a i iz drugih gde se jasno vidi proširenje na početku i kraju tela u kome je raketni motor:
Dakle nema govora o tome da je meso 8,5mm već je manje i najverovatnije oko 6mm a na mestima deformacije koja je dovelo do proširenja na krajevima cevi je još i tanje. Kalibar je tamo gde je najšire ali to ne znači da širina mora ići celom dužinom zar ne? Ako pogledamo onaj šraf što štrči tada j ekalibar još i veći
Zašto je urađeno tako. Moje neko razmišljanje je da je u osnovi ovakvog projektovanja nekoliko razloga i efekata. Prvo i osnovno mislim da je raketni motor ostao kompatibilan sa raketom u kalibru 262mm i da se može koristiti i u tom kalibru pored novog od 267mm. Drugo neko razmišljanje koje je možda nebitno je da je novi kalibar sa proširenjima na krajevima cevi razvijen zbog načina smeštaja u kontejneru i drugačijih krilaca. Međutim mislim da to nije toliko bitno i tačno što se tiče krilaca i kontejnera već da je nametnuta u dizajnu potreba budućeg povećanja dometa te rakete na čak 95km kada bi cev celom dužinom umesto samo na krajevima bila 267mm a raketni motor bi porastao sa 250mm(zaokružujem) prečnika na recimo 255-257mm i samim time bio bi i veće snage uz zadržavanje sličnosti u pogledu sastav i dizajna sa prethodnim a što je neophodno ako žele veći domet koji se spominje. Time se izbegava da se radi postizanaj većeg dometa kalibar opet menja već se u startu radi sa postojećim raketnim motorom a drugačijim kalibrom dok se u budućnosti menja dizajn tela i raketni motor ali ne i kalibar.
Dopuna: 03 Dec 2015 16:40
Samo jednu stvar da ispravim i dodam, najverovatnije proširenje nije nastalo procesom deformacije kako sma na mah pomislio, već glodanjem odnosno struganjem viška sa cevi.
|
|
|
|
Poslao: 03 Dec 2015 16:52
|
offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24212
|
Citat:Već sam jednom prilikom pisao o tome , po mom mišljenju je to gorivo razvijeno za Iračkog Orkana , odnosno koncipirano je tako da stane u komore raketnog motora rađenog u PRETIS u
Mislim da je ovo kljucno u odgonetanju odakle Iracanima uopste ideja da u periodu 2000-2002 u svojoj fabrici `Al Mutazim` rastavljaju R-262 ,izbacuju NGR375 i ubacuju ovo novo kompozitno gorivo razvijeno i izradjeno u EDePro .
Citat:ЕДеПро Производни програм
производња композитних ракетних горива
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%94%D0%B5%D0%9F%D1%80%D0%BE
Time su Iracani dobili ono svoju `Al Nida` raketu 262mm uz povecanje dometa do 70km .U medjuvremenu su sva 4 SVLR rastavili i izradili 12 `sestocevaca` na Meckama 8x8 .
|
|
|
|
Poslao: 03 Dec 2015 23:11
|
offline
- Pridružio: 10 Sep 2015
- Poruke: 189
|
Naši i Irački stručnjaci su se definitivno viđali u periodu 1991-2003 tako da nema sumnje da su razmenjivali tehnička i tehnološka rešenja sa samim time i ovo što kolega Ray isitče i zaključuje je nesumnjivo jer je ta tehnologija kao i nastavak razvoja orkana u Iraku posledica našeg upliva te da je taj motor dužeg dometa za Orkan an bazi kompozita već davno testiran o čemu se pričalo i sa naše strane.
|
|
|
|
Poslao: 04 Dec 2015 07:49
|
offline
- raketaš
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 07 Nov 2013
- Poruke: 5413
|
Na ovom nacrtu se vidi zašto je Edepro digao motor na promjer 267 mm , ja se u prethodnom postu nisam dobro izrazio kad sam govorio o debljini mesa odnosno stjenke , naravno da nisam mislio da je ta cijev cijelom dužinom tako debela , već samo na krajevima zbog čvrstoče navoja .
U vrijeme kad je taj motor rađen ( prije dvadesetak godina ) Edepro ni nitko u Srbiji nije imao razvijenu tehnologiju za valjanje ciievi , a strojevi iz PRETISA su bili negdje na livadi u Mokrom pod ceradom. Naknadno je direktor posleratnog PRETIS a iz Vogošće sa koferom punim zelembaća otkupio Leifelde od lokalnih mafijaša sa Pala, sad se više ne sjećam koliko je tih strojeva otkupljeno , mislim da su svi kupljeni ali nisu svi prebačeni sa PRETIS a Pale u PRETIS Vogošča , tako da je vjerojatno dva komada ostalo na Palama iako su bili PRETIS ovi pa ukradeni pa otkupljeni . Nije isključeno da je jedan od tih strojeva sada instaliran u Srbiji i to vjerojatno onaj potpuno novi koji je došao u PRETIS neposredno pred rat, i trebao je biti nakon obuke Iračana biti isporučen njima.
Dakle u tom trenutku više nije bilo starih PRETIS ovih komora ni u Srbiji ni u Iraku , tu ne govorim o komorama za R 262 , koje su rađene iz dva dijela dužine cca metar i spajane sa navojem po sredini , već o komorama iz jednog komada dužine nešto malo više od dva metra . Takve dugačke komore su rađene i za GRAD velikog dometa za egipatski SAKR , i na bazi njih je Edepro napravio svoj Grad veliokog dometa, ali još nitko nije proizveo takvu komoru sada ovih dana ili godina .
U nedostatku komora u Srbiji odnosno Edepro se pristupa izradi komora iz cijevi , tokarenjem , ali za to nema čelika , nema cijevi u kvaliteti Č 4734 ili Č4732 , da ne govorim o nekom boljem čeliku sa nešto nikla u sebi... to su strateški materijali i ne prodaju se samo tako.
Jedino što je bilo dostupno Srbiji u uvjetima embarga i to dosta teško uz dosta muljanja je bešavna Mannesman cijev koja se koristi za zaštitne kolone kod bušenje nafte. Ta cijev je napravljena od nisko legiranog ugljičnog čelika , oznaka tog čelika je N 80 i po sastavu je dat ovdje http://steeltubings.com/1-2-oil-well-drilling-tube.html, to je čelik sa 0,36% Ugljika i 1,6 % Mangana , pristojnih karakteristika i ne bi se koristio u naftnoj industriji da nije takav . Taj čelik je višestruko bolji od čelika koji se koristi za izradu komercijalno upotrebljivih cijevi za parovode ili plinovode kakvih se može naći u svakom malo bolje opremljenom dućanu i koje su urađene od čelika Č 1212 sa 0,17 % ugljika i 0,4% mangana .
Dakle da skratim ovu tupažu o Manganu ...jer se od tog čelika ne može očekivati bog zna što, Edepro je morao podebljati stijenku motora , komore, u zoni navoja i to je ona razlika od 262 do 267 mm .
Da su imali čelik sa 1,5 % Kroma i 0,5 Molbdena i svu onu tehnologiju iz PRETISa imali bi komoru promjera 262 mm i sve bi im bilo potaman .
Dakle nikakvi drugi razlozi , nikakva krila ili neki budući razvoj raketa nijs doveo dio tog kalibra nego nedostatak kroma .
|
|
|
|
Poslao: 04 Dec 2015 08:24
|
offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24212
|
^
Pisali smo ranije i bilo je na temi iz novinskih tekstova da je jedna od prvih zabrana u vezi embarga SRJ iz 1992 bila upravo zabrana kupovine te naftaske opreme .
Na Palubi nadjoh ovaj link ,to je valjda taj `Mannesmann`
http://www.stainless-steel-world.net/pdf/SSW0906.pdf
i jedan komentar sa tog foruma u vezi svega toga ...
Citat:Kad je jednom prilikom general upitan koji bi kalibar bio odgovarajuci za novi raketni sistem ( kal. cevi i precnik raketa ) odgovor je bio brz i kratak ,onaj kojeg odredi `pocetna sirovina`. Neki su mislili da bi mogao biti 256mm znaci dvostruko veci od kal. tada Plamena i Ognja .Ta pocetna sirovina je bila upravo pomenuta cev jer za to Juga nije imala tehnologije za obradu tih godina ( kraj 70tih i pocetak 80tih ) a bilo je previse skupo sve to raditi od pocetka .
|
|
|
|
Poslao: 05 Dec 2015 08:01
|
offline
- raketaš
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 07 Nov 2013
- Poruke: 5413
|
Ovdje je jedan zanimljiv film o proizvodnji cijevi , malo povijesti ne škodi , a ostalo je vrlo impresivno .. jasno je da takva postrojenja ne može imati svatko i da to kooošta .
U PRETISU je korištena metoda ubadanja trna prikazana u petoj minuti filma , a nakon toga bi tako napravljena debelozidna cijev bila na hladno razvučena u komoru raketnog motora na strojevima Leifield, tako su rađene komore za Ognja, Plamen 2, Grada i Orkana .
U valjaonici cijevi u Sisku je bila linija prikazana u šestoj minuti , takozvani Pilger, i tu su rađene cijevi standardnog programa za industriju, plinske cijevi i kotlovske cijevi , na toj liniji smo mi prije osvajanja tehnologije valjanja na Leifildu znali izvaljati cijevi za raketni program i to za rakete Plamen A i Munja
Pravog Manesmanna nije bilo u Jugoslaviji , ali se u toba moglo nabaviti Manesmann cijevi iz uvoza bez nekih većih poteškoća , tako da su od takvih cijevi rađene prve komore za Orkana , i serijske komore za Metu i Groma , od manesman cijevi su rađene i sve cijevi za lansere raketa i nešto od miniobacaćkog programa .
U situaciji kad svaki bravar u Palestini pravi svoju raketu od neke cevke koju nađe na otpadu uveden je dosta strogi nadzor nad cijevima više kvalitete, i na promjerima koji su zanimljivi "bravarima". S druge strane se ti visoko legirani čelici odnosno cijevi sve više primjenjuju u gradnji velikih dvorana i stadiona , moderne metode zavarivanja ( laser i TIG ) to omogućavaju , tako da su sad proizvođaći cijevi u velikoj gabuli , s jedne strane ih CIA i NSA drže za jaja , a s druge strane ih bogati Arapi drže za kesu ... stvarno im nije lako . ha ha.
https://www.youtube.com/watch?v=DwkVNs40b-k
Evo nešto i iz Siska , mislim da su to do sada ove moje junačine rasteple i rasprodale , ali eto nek se vidi gdi smo bili prije tridest godina .
https://www.youtube.com/watch?v=dkhgttwlt6w
|
|
|
|