@ Aramis ...da to je ta koncepcija veliki obrtni moment koji traje kratko i zavrti raketu u cijevi i nakon toga krilca izgore i ne remete rad motora .
@ Gargantua.. nemam bolje, i nisam nikada vidio bolju fotku, to sam slučajno naletiio na nekom vašaru .. otvorenim danima . Tehnološki je u redu da je to poseban dio , koji se onda natakne na mlaznicu. Pretpostavljam da su metalna krilca , ove kerefeke sa gorivim krilcima ameri izvode zadnjih godina i nisam siguran koji je to model rakete .http://aminahaslam.blogspot.hr/2014/09/grand-parade-and-exhibition-at.html
U svakom slučaju je to jedna jako dobra fora kako zarotirati reketu u lanseru , a izbjeći one žljebove koje je Vučur radio , to ne samo da je očajno skupo , nego i jako teško rješenje, jer se lanser mora raditi od debele čelične cijevi. Kod raketa koje imaju buster sa puno mlaznica kao što je to R 262 moglo se zarotirati raketu zakošenjem mlaznica , tehnološki to ne bi bio problem , proizveli smo na stotine hiljada komada takvih mlaznica ( PLAMEN A i PLAMEN II) , ali ne znam zašto general nije usvojio tu varijantu.
Ima tih fora još ... dok su krilca sklopljena oko rakete jedan njihov dio je u struji mlaza motora , kad se krila otvore više nisu u struji .
Zanjimljivo kako su to rusi riješili na hrizantemi kod starta se vidi žestoki bočni mlaz bustara koji zavrti raketu i ozbaci je van lansera nakon toga otpadne.
Da li bi Srbija danas bila u stanju da sama proizvede sistem kao sto je bio 262mm M-87 Orkan? Vozilo verujem da ne bi bilo problem, FAP ili KAMAZ, kao u slucaju NORA...ali sam sistem, cevi? Moderniju varijantu mozda? I da li mozda postoji neki dokument koji nam to zabranjuje?
Ne moze to Srbija sama da proizvede jer su osnovne fabrike za to ostale u BiH uglavnom ( BNT ili nekadasnji MMK `Bratstvo` Novi Travnik -lanseri , UNIS PRETIS Vogosca -Sarajevo, rakete i recimo SPS` Slobodan Princip Seljo` -Vitez ,raketna goriva za raketu itd .. )
Sto se zabrana tice njih nema jer Srbija nije potpisnik Sporazuma o kontroli i unistenju kasetne municije kao RH i BiH npr .. Dakle to nije tacka spoticanja ali jesu industrijski tj proizvodni kapaciteti. Nebitno sto je sva dokumentacija i dan danas sigurno u VTI ( proizvodna /tehnoloska ), nema se novca ni masina/opreme tj materijala za takvo nesto ...
@Raketaš
Po ovim veselim Malezijcima ova koju smo razmatrali je SS 30 dok je SS 60 ova...
Nego nije to toliko bitno, nego sam malo kopao o ASTROS-u i nigde da naletim na podatke o narodski rečeno rasturu na cilju. Ili ja ne kopam duboko ili podatke kriju kao zmija noge.
..iz jednog prirucnika za amer. marince ,pred okupaciju Iraka 2003 g
Citat:Ground-based mine dispensers include the following:
Soviet mechanical minelayers (PMR-3)
Italian vehicular scattering system (Valsalla)
Soviet BM-21 MRL (122mm)
Chinese type 81 minelaying rocket system (122mm)
Brazilian Astros-II medium MRL (180mm)
Iraqi/Yugoslav MRL (262mm)
Brazilian Astros-II heavy MRL (300mm)
FROG-7 rocket
SCUD missile
Several artillery systems
Zanimljivo pominje se i ASTROS II sa raketom SS-60 kal. 300mm ,medjutim ovo bi mogla biti greska jer niti jedan posleratni zvanicni dokument bilo SB UN ,bilo MO SAD itd .. , UNMOVIC ili slicno ne pominje tu raketu od 300mm vec samo one manje od 132 i 180mm ( SS-30 i SS-40 )
Naravno kad je Ababeel-50 /Orkan u pitanju ,vec tada je bio onaj konvertovan na Meckama-`sestocevac` ( od 2002 g ) ....
Posto komentarisemo turska ispitivanja raketa 230 mm i 260 mm sistema TOROS evo nesto sa foruma `klix.ba`
Citat:Ocekujem daljnju podrsku u razvitku vojne industrije.
Bliski istok je veliko trziste bilo, jeste, i bice za ove vrste proizvoda. A 55% namjenske industrije ex-SFRJ je bilo stacionirano u BiH. Mislim da ovdje postoji realna sansa da to malo zivne.
Off: Prije 20 godina Turci su poceli razvijati ili "razvijati" VBR koji veoma-veoma podsjeca na Orkan koji je sklapan u Bratstvu u NT i nazvali su ga TOROS, 260mm Bosnia, a 230mm Kosovo. Po mom misljenju je dokumentaciju neko iz BiH odnio u Tursku, i oni su to dodatno unaprijedili. A jednog od nesklopljenih Orkana u BNT-u su zaplijenili Englezi kada je IFOR usao u BiH, tako da je mozda i to na kraju zavrsilo u Turskoj. Tako da Orkan, kao mozda u top 3 proizvoda ex-Yu namjenske, i dalje zivi... ustvari jedini koji je prezivio.
Citat:Probably the most controversial and popular project of SAGE is TOROS (Topcu Roketi Sistemi; Artillery Rocket System), which is a series of two artillery rockets: SAGE 230A (TOROS 230A) and SAGE 260A (TOROS 260A), 230mm and 260mm in diameter respectively. Often confused as a joint project with China and even with "Project J", TOROS, as well as SAGE 227 series of rockets, is an indigenous program of TUBITAK - SAGE.
TOROS project was started in 1995, again triggered by the failure of MLRS joint production program and frustration by the United States' reluctancy to share technology. Initially funded by TUBITAK's own budget, TOROS became a joint project of SAGE and MKEK in 1996. Preliminary design studies were completed in the same year and ground tests were conducted in 1997. The first tests of TOROS was conducted on 15 April 1999, involving firing of two SAGE 230A prototypes, designated as Bosna (Bosnia) and Kosova (Kosovo) from Sile test range to Black Sea. The tests were claimed to be extremely succesful, reportedly encouraging SAGE to proceed with the development of SAGE 260A. Following the test of SAGE 230A, TOROS project was revealed to public in late 1999. The first test of SAGE 260A took place on 10 February 2000, again in Sile test range and also with SAGE 230A firings, in front of press. These tests attracted considerable attention from both internal and international public.
i jedno pitanje .. sta ovo izlece tokom lansiranja iz cevke a sto se vidi na slici ?
Evo da imamo i poznati snimak probnog lansiranja ,mozda se moze to uociti u datom kadru ?
1. ako je lanser sa cijevima od 262 mm ili 260 mm , a raketa od 230 mm onda su to poliuretanski ulošci ( saboti ) .
2. ako je lenser sa cijevima od 230 mm , a raketa kalibra 227 mm ( kalibar MLRS je 227 mm ) onda je opet isto poliuretan.
3. na snimku gdje ne lete komadi kod lansiranja je vjerojatno raketa 262 mm i lanser 262 mm
Kad pogledamo snimak lansiranja onda na bazi dužine rakete vidimo da je rad motora vrlo kratak .. namjerno uspoređujem dužinu rakete , a ne broj kadrova jer ne znamo brzinu snimanja , a dužina rakete i traga dima se ne može zabašuriti brzinom snimanja . To je na tragu onih mojih pretpostavljenih 15 tona potiska , naravno procjna na bazi velike mlaznice i tog snimka
To onda ispada da su Turci zaista dosli do nekoliko R-262 i isprobali ih na svom probnom poligonu Sile .Meni je zato bas ova kombinacija vise fotki bila jako cudna...
Prvo ona rakete u gornjem uglu ( jako slicna R-262 ) a onda i onaj cilindrini kontejner na fiksnoj probnoj lansernoj platformi koji je bukvalno isto kao i cilindricni transportni kontejner od rakete Orkana ..
Evo i 2 poznata snimka lansiranja R-262 za poredjenje sa predhnodnim snimkom