offline
- babaroga
- Legendarni građanin
- Pridružio: 04 Sep 2012
- Poruke: 9245
- Gde živiš: pecina stroga
|
Moji komentari u kurzivu:
raketaš ::Babaroga najbolje da prekinemo ovu šuplju raspravu. Naime tebi još uvijek nije jasna razlika između kolimatora i autokolimatora ,
Hajde, navedi razliku izmedju autokolimatora i kolimatora. Ja je znam, pa da vidim da li i ti znas
uhvatio si se tog kolimatora jer ga znaš iz vojske onako usput , a nikad ga nisi vidio iznutra , naravno nije bilo ni potrebe, mi koji smo odradili radni vijek u vojnoj industriji pogotovo u Sarajevu smo surađivali pomagali se međusobno, otuda nešto znam i o autokolimatorima.
Vidi, pored vojske, ja imam nesto i civilnog obrazovanja i iskustva, pa ne moram sve da rastavim na sastavne dijelove i "vidim iznutra" da bi znao kako nesto radi.
Na slici koju si objavio na poziciji 7 je okular autokolimatora , pa naravno da su zbog jednostavnosti odvojili okulare ,
Nisu odvojili okulare zbog jednostavnosti nego jer su morali, jer je nemoguce nisaniti u teleskopski durbin sa kontra strane, jer neces vidjeti nista u tom durbinu, posto optika uvecanja (zoom) durbina radi u kontra stranu, prema okularu, a ne napred prema drugom instrumentu.
ali je glavna optička osa od durbina i od autokolimatora ista , ali to sada nije bitno .
Bas to je ovdje bitno. To je sustina mog argumenta, i tu ti grijesis. Opticka osa nije ista, radi se o dvije ose, u ovom slucaju osa durbina je iznad ose autokolimatora. Ose jesu paralelne, ali nisu iste, vec su razmaknute za razmak osa optike ova dva instrumenta.
Drugo, durbin teodolita nije fiksiran po horizontali nego se slobodno krece (okrece) po mjesnom uglu. Kad bi se nisanilo na koncanicu durbina, ovaj stepen slobode uveo bi jos jednu nepoznatu koja je potpuno nepotrebna kod mjerenja i zauzimanja horizontalnih uglova.
Zato je autokolimator ugradjen u oslonu plocu teodolita i lezi u potpuno horizontalnoj ravni kad je instrument izvrhunjen. Rotira samo po horizontali. Horizontalnost instrumenata u artiljerijskoj pripremi je od presudne vaznosti kod mjerenja horizontalnih uglova.
Autokolimator je uredjaj koji projektuje sliku svoje koncanice na ogledalo, i mjeri odstiupanje reflektovane slike koncanice po uglu. Kolimator je pasivni uradjej koji ne projektuje sliku vec ogledalom vraca sliku svoje koncanice
Bojim se da sada pretvaram ovu temu u kružok ljubitelje optike, ali izgleda da bez detaljnog objašnjenja razlika između običnog durbina i autokolimatora to ne bude prošlo
Pa daj onda to detaljno objasnjenje razlika?
Ujednoj rečenici gdi se govori o nišanjenju sa raketom R12 spominje se zrcalo koje je bilo na ramu girohorizonta , a na njega se nišanilo sa autokolimacionim teodolitom , a on je pravac sjevera dobijao preko unaprijed pripremljenih Veha
Pravac sjevera se dobija zirokompasom, tako sto spec teodolit zauzima komandovani ugao i nisani na zirokompas, i kad nanisani onda taj pravac sjevera "nulira" tj zauzima ugao 0-00 na skali, a vehom se samo osigurava, da se moze na njega vratiti okularom, i provjeriti, a bez da se trazi ponovo zirokompasom i gubi vrijeme.
, usput Veha nije kolimator , već tanka osvjetljena žica viska, ili stakleni vrh stošca koji svijetli , Veha je u biti Piket samo je manji po promjeru i bude strogo vertikalno postavljen i vidi se po noči.
Veha je samo piket (referentni reper pravca) a moze da bude i u kolimatorskom obliku radi vece preciznosti, ali nisam siguran da je to ovdje slucaj. Na kraju krajeva, i kolimator je u stvari vrsta piketa, referentna tacka velike preciznosti. Bytheway, i drveni piketi se osvjetljavaju nocu.
Pukovniće Daj iskopaj negdje optičku shemu durbina specijalnog teodolita , do sada ga nismo vidjeli u presjeku , a mora tu biti neka žaruljica , vide se tu žice i označene su , a čim je tu žaruljica znači da osvjetljava končanicu , znači da netko drugi nišani na tu končanicu, i da zato mora biti osvjetljena, za takve slučajeve nije dovoljno tricijsko osvetljenje končanice.
Jedno od jednostavnih rješenja koje sam viđao po ruskim konstrukcijama je tanka vertikalna žićica koja se nalazi u osi rotacije teodolita , ta žićica može biti i kao slika na staklu , končanica . Nju ne vidi nišanđija na specijalnom teodolitu ali nju vidi nišanđija na uglomjeru , ako se dva durbina gledaju , ako su u osi.
Ponavljam, ako se dva durbina gledaju, ni jedan ne vidi nista, nikakve koncanice. Sve sto se vidi je zakrivljena konveksna ljubicasto siva metalna refleksija posljednjeg elementa optike u durbinu. Da bi nesto vidio treba da nisanis u kolimator.
Kad nisanis u kolimator, lijepo vidis koncanicu koja je iste podjele kao i tvoja koncanica na tvom instrumentu. A to zato sto je optika kolimatora tako dizajnirana da uveca sliku svoje koncanice i posalje je tebi koji nisanis na kolimator. Ta koncanica u kolimatoru je u jasnom kontrastu sa svijetlom pozadinom u kolimatoru, uvecana je durbinom kolimatora koji uvecava u tvom pravcu, u pravcu onog ko nisani na kolimator. Dakle ti vidis svoju koncanicu, i istu takvu koncanicu u kolimatoru koja je otklonjena (smaknuta). Nisanis tako sto rotiras orudje dok ne poklopis ove dvije koncanice. Kad ih poklopis nanisanio si
Drugi trik su dvije končanice u durbinu spec teodolita ,jedna iza druge na razmaku od desetak centimetara , prvu vidi nišanđija spec teodolita i sa njom nišani na uglomer, a obadvije vidi nišanđija na uglomeru , dok jednu vidi oštro druga mu je mutna , a ako okular isfokusira na drugu onda prvu vidi mutno ali njih obadvije vidi kao siluete na svojoj končanici i uz nešto iskustva može to za par minuta poravnati.
Pokazi mi ovo na presjeku optike bilo kog instrumenta i saljem ti gajbu piva
|