Top 130 mm M-46

52

Top 130 mm M-46

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5416

Ta kadenca od 12 komada u minuti bi se mogla odnositi na sovjetski zenitni top 130 mm


//ru.wikipedia.org/wiki/130-мм_зенитная_пушка_КС-30. Koji je nastao od flaka 128 mm .en.wikipedia.org/wiki/12.8_cm_FlaK_40





Vidimo neki donosač metka sa lijeve strane , što je indikativno jer je rupa u zatvraču" našeg" topa isto sa lijeve strane , dok je kod većine sovjetskih zatvarača ta rupa sa gornje strane.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 9258
  • Gde živiš: pecina stroga

Problem punjenja naseg topa je duzina caure. Ne znam sad, ali po sjecanju, oko metra, ako ne i vise. Tako da zrno mora da udje u cijev za tu duzinu, i to da ga zakucas u cijev, da bi prstenovi "uhvatili" na ozljebljenje.

Bio je na topu jedan drzac, sa oprugom, odmah u zatvaracu ili na pocetku lezista caure, koji je prihvatao granatu koju stavlja punilac rukom, i onda pomocnik punioca koristeci drveni alat (kao gurac, ne sjecam se imena) gurne granatu sto jace moze u cijev. Mesingani prsten zaglavi granatu u cijevi i onda punilac stavlja cauru, i zatvara zatvarac. Tek onda moze da se pali.

Ovaj procces samo u teoriji moze da traje 5 sekundi, a da ponovis ovo 15 puta za 75 sekundi, nema teorije. Maksimum 5-6 zrna u minuti, a i to mozda minutu dvije, i onda tempo neminovno pada. I sve to bez korekcije panorame. Ako mora da se provjerava panorama (a trebalo bi kad se puca, pogotovu na vece daljine) onda se sve produzava.

Evo, nadjoh i sliku te alatke u VRS



offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25828

Da se ta alatljika slučajno ne zove ARBIJA i u sklopu rapa se dodavanjem i drugih elemenata sa njom vrši čišćenje cevi il sam malo pobrkao.
Davno je bilo kada sam uz njih danjivao i noćivao a sve ostalo što reče ovaj tavariš babaroga je tačno..
Čist goli arbajt sa minimumom inteligencije i maksimumom sirove snage u hranjenju -punjenju topa u gađanju.
Nadam se da sa njim nisu samo pucali(prangijali) u vis brez projektila...da rasteraju vrapce il komarce..
PS.
Dugo sam čuvao kao suvenir tu čauru u hodniku za ostavljanje kišobrana dok se sin nije dosetio da od nje može da izvuče neku kintu za džeparac (za malo tegljenja ušiju mu je to bila dobra cena) te sam tako ostao bez dela sećanja na leto-jesen i zimu 91-92.g.

offline
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 9258
  • Gde živiš: pecina stroga

Opet po sjecanju, ova alatljika je unikatno sluzila samo za gornje opisanu svrhu, i nije isla u RAP, mislim da se kacila na lafet, ko sto rusi vec vole da kace svasta na lafet.

Cijev se cistila metalnim sipkama koje su se spajale navojem, i naravno gospodja cetka na vrhu, namotas krpe, nalijes drncom, i osam momaka iz odjeljenja, sa usta cijevi, na op - op - op, jer nije cetka htjela da prolazi lako ko kod M 48, moralo je da se zapne. Onda mjenjaj krpe, jedno dva - tri puta drnc, pa onda ulje, i gotovo. Rekao bih, dvadeset minuta do pola sata operacija.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5524

Slika iz videa iz nekog izraelskog muzeja, M-46 ugrabljen od egipćana ili sirijaca. Detalj otkriva da je cijev monoblok.



Dva youtube videa, kad bi znali vijetnamski bilo bi dobro, da znamo šta traveljaju. Ima svega, od proizvodnje do reparacije municije.

https://m.youtube.com/watch?v=cYR0IiBEvqs
https://m.youtube.com/watch?v=b7ON0HqmIAk

Slika iz videa, farbanje granata, reklo bi se teška manufaktura, al nebitno..pitanje...prsteni su isto farbani. Na svim granatama koje sam vidio, bakarni prsten je nefarban. Objašnjeno je kako se prsten nabija i strojno obrađuje nakon nabijanja, ali nismo o slijedu operacija.
Predpostavljam da se tokarenje radi u neofarbanom stanju, a onda opet drugo pitanje, kojim postupkom se skida farba sa prstena kada je sve gotovo?

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25828

Možda je pre farbanja na vodeći prsten nanet neki premaz da se boja i ne uhvati za bakar?

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5524

Hm..proizvodnja municije treba biti veliko serijska i sa šta manje pod-operacija. Iz prakse svi znamo šta znači ako dio koji želimo da bude neofarban zaštitimo trakom. Nakon uklanjanja trake, rub farbane zone nije ni za ku...
Ako se nanosi neki sloj koji ne prima farbu, opet se mora razgraničiti sa površinom koja treba biti ofarbana.
A to je opet vrijeme, plus vrijeme za skidanje te neuhvaćene boje. Iz tehnološkog pogleda vrlo interesantno.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5416

U Pretisu su te operacije bile podijeljene između pogona fazne proizvodnje . Kovanje i gruba obrada su išli kroz pogon TDM ( Topla Deformacija Metala ) . Fina obrada košuljica je išla kroz pogon MOZ ( Mašinska Obrada i Zaštita ) Košuljice su nakon nabijanja bakrenog prstena bile obrađivane na konačnu mjeru znači zadnja operacija su bili tokarenje bakrenog prsten i prednjeg centraža .

Bilo je tu dosta specijalnih naprava , na primjer nama je bilo normalno da košuljice hvatamo specijanim steznim napravama za unutrašnji navoj i tako osiguramo centričnost tog navoja sa ostatkom košuljice, ili da kompletnu košuljicu smjestimo u šupljinu vreteništa i stežemo u specijalnoj steznoj napravi sa prednjim i stražnjim stezanjem i onda napravimo navoj za upaljač i time osiguramo centričnost komada. Još je gore bilo u proizvodnji čahura , zamislite tokarilicu koja ima tako veliku šupljinu u vreteništu kao što je ležište metka u topu i onda se čahura stegne preko nekoliko ekspandirajućih elemenata i onda potokari ležište kapisle, nareže navoj za kapislu i obradi dno i vijenac čahure , a pri tome se sve to vrti sa 2500 okretaja u minuti , Osmadesetih godina smo već naveliko koristili keramičke kuglične ležajeve u takvim strojevima .

Konkretno pitanje oko farbanja .. bila je u pogonu ZOM linija za elektrokemijsku zaštitu košuljica prije farbanja , time se osiguravalo bolje prianjanje farbe na čelik. Sam bakreni prsten je štičen premazom , tako da se farba na njega nije primala , a osim toga su bili postavljene zaštitne maske preko bakra , bila je to kompletna automatizirana linija sa sitotiskom na kraju.

Ovo što su prikazali Vijetnamci meni liči na Remontni Zavod kakav je bio u Kragujevcu do raspada Jugoslavije ,

Mislim da bi trebali ovu temu oko proizvodnje prebaciti na neku drugu, a da ovdje ostanemo samo na topu.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5524

Dok za razne topove u kalibru 130mm (zenitni KS-30, brodski AK-130, obalni protubrodski A-222) i daju neke podatke o životnom vijeku cijevi (uzeti sa rezervom) za M-46 ni glasa u nekim služenim dokumentima.

Jedino što sam našao su, kako raketaš kaže, ruski forumski tračeraji pa ću jedan citirati.

Pitanje je bilo:
''А у каких орудий быстрее происходит износ канала ствола у нарезных или у глакоствольных?''

Odgovor je dao jedan po ruskim vojnim forumima aktivni član i koliko sam vidio po pisanjima i informacijama nije neki jazavac pa se možda ovo može i uzeti kao referentno:

''Однозначно ответить на этот вопрос нельзя.
Следует учитывать калибр, массу заряда, марку пороха, конструкцию заряда и еще ряд факторов, в и том числе и материал ведущих поясков: медь, железокерамика или пластмасса.
К примеру, если сравнить близкие калибры:
122-мм гаубица Д-30 , при стрельбе уменьшенным зарядом( опять же каким номером?) выдерживает очень много выстрелов. На полном -
примерно 6-8 тысяч( подчеркиваю примерно, так как до полного износа мы ее никогда не добивали).
125-мм гладкая Д-81(2А26-2А46) выдерживает с оф 850-1000 выстрелов,
С БрОПС-150-200 выстрелов.
130-мм М-46 примерно 3500 на полном.''

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5416

Mislim da možemo vjerovati tim podacima , budući znam da je D 20 neuništiva , dok tenkovski top ne preživljava desetak BK , i to je isto ok ! jer tenk i posada koja preživi tih desetak BK su zaslužili herojska mjesta .Po tom kriteriju i tih 3500 šuseva koje može dati jedan M46 je zaista dovoljno , tim prije štio se većina gađanja za obuku izvodi sa smanjenim punjenjima.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 927 korisnika na forumu :: 25 registrovanih, 4 sakrivenih i 898 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: airsuba, brundo65, darkangel, dule10savic, kybonacci, Leonov, m0nstrum_, Metanoja, milenko crazy north, MiroslavD, nenooo, Neutral-M, Niko Bitan, opt1, ostoja, pein, Pohovani_00, royst33, sasa87, SR-3m, Stoilkovic, tubular, Vlad000, yrraf, yufighter