Razumijem Aramise . Funkcionise to na velikim putevima.
Da se ne lazemo , reklama sa livade kako gadja je reklama . Tockasi gaze putevima , makar bio to i seoski put . Sici ce sa puta tamo gdje je tvrdo . Nece niko rizikovati da se zaglavi .
Vecina nasih puteva ima kanal sa obadvije strane ili je na podignutom nasipom . U planinskom podrucju sa strane je ili nizbrdica ili uzbrdica....
E sad sto kaze Raketas ,moze se pripremiti za bjeg prema naprijed , ispaliti i bjezi ....
Evo pretpostavka . Nora je maskirana .... u tunelu , sumi ...
Cim izadje vec postoji opasnost za nju od izvidjaca iz vazduha. Znaci treba sto prije pronaci mjesto za gadjanje ...
Za glavnim pravcem dejstva u rikverc i pomocnim preko kabine ona je brza za pronalazak mjesta za gadjanje ....
Kad opali , to je crveni alarm . Tutanj ... ja da sam izvidjac i da pokusasavam da nadjem tu sto puca preko kabine samo ,znao bih u kojem pravcu da je trazim poslije ispljenja .... ( BPL) ....
Naravno kamion nije sasija tenka pa da omoguci lako okretanje i gadjanje u svim pravcima , pa razumijem ako je tehnicki isplativo gadjati samo preko kabine sa zadnjom ralicom ( najmanje ostecenja po kamion ) ..... Zato je SORA manja ,kompaktnija a i bliza frontu da se okrece svukuda......
Ne vjerujem da će Šumadija kao sredstvo odvraćanja pripadati nekoj MARB. Takvi sustavi su obično u sastavu nekih strateških snaga , direktno potćinjenih vrhovnoj komandi ili nekoj obaveštajnoj upravi .
Ja sam odgojen na jednoj sovjetsko- ruskoj doktrini uprabe artiljerije , a to je brzina zaposedanja položaja i otvaranje vatre , a onda beganja ako je moguće.
Zato preferiram sustave kojima je primarni pravac gađanja preko kabine , oni su brži i lakši , i lakše se pune ručno kad otkaže sve. Znači oni će prije i sigurnije obaviti svoj primarni zadatak .. razvaliti protivnika negdje u dubini . Sasvim je druga situacija sa bežanjem sa položaja , jasno dok se okrene za bežanje unatrag, ali da li baš mora bježati unatrag , može se pomaknuti u istom smjeru za 500 m i već biti van zone kontrabatiranja. Bitno je da je oruđe brzo i sigurno obavilo zadatak , pa pod cijenu da se posada i oruđe ne vrate sa zadatka.
To što pišem je na granici etike ili morala , ali u vojsci na liniji Generalštab - Brigada nema moraliziranuja , znaju se predviđeni gubici u ljudstvu i tehnici.
Tri granate i bežanija hm, malo mi je to preambiciozno. Ponekad 3 granate nisu dovoljne ni da se izvrši korektura pravilno, nekad treba 4 i 5 granata da bi se ovjerila raklja.
Recimo za habubicu 122 mm M1938 rasturanje pogodaka tj. dimenzije elipse su dužina 176 metara a širina 30 metara.
Za top 130 ako me sjećanje dobro služi pri krajnjem dometu rasturanje pogodaka 380 po dužini i 70 metara po širini.
Naravno sve je to dosta modernije danas, vjerovanto je rasturanje pogodaka manje.
Ako neko ima podatak koliko je rasturanje pogodaka za Noru na recimo 10 , 20 i 30 kilometara? Hvala unaprijed
Izgleda da je postala neminovnost da svako oruđe ima dopler radar za merenje početne brzine i skretanje sa kursa, tako da druga granata već ide gde treba.
Cilje korekture je da se centar rasturanja pogodaka (gdje je najveći postotak pogodaka) dovede na željeni cilj. Jasno mi je da uz pomoć radara možemo utvrditi na velikim daljinama koliko smo tačno promašili po uglomjeru i daljinaru ali mi nije jasno kako uz pomoć doplera radara možemo poslije prve granate odrediti gdje je nam centar rasturanja?
na ovom se snimku gadja baterija, vjetrovatno poslije korekture, po ispaljenjima se može zaključiti da nisu mnogo daleko a po rasturanju i zvuku se vidi da dolazi sa desne strane, većina je na cilju ali uprkos tome ima podbačaja/prebačaja.
Proveo sam godinu dana na M46 svojevremeno i ne sjecam se nesto insistiranja na bjezaniji. Radili smo spreman za mars, mada se i to vjezbalo i normiralo, ali na terenima nikad to nismo odradili. Kopali smo zaklone treceg stepena, to da. I okretali 180 stepeni protiv desanta.
Ne kazem, vremena su se promjenila, svakako najvise zbog bespilotnih, i artiljerijskih radara. Premoc neprijatelja u vazduhu (cak i apsolutna) vjerovatno je i tada bila u doktrini JNA.
Ovakva orudja po pravilu posjedaju polozaje od 2-3 pa i do 10km iza prve linije. Znaci po dubini.
Dejstvuju po dubini protivnika, ali po taktickoj dubini, znaci do 20km iza linije odbrane neprijatelja. Dejstvuje po koncentracijama, centrima veze ili popune, raskrsnicama i komunikacijskim uskim grlima, i naravno u podrsci odbrane ili napada zaprecnom vatrom ili pripremnom vatrom.
Koliko je realno da ce neprijatelj imati jedan artiljerijski radar na svakih 20km linije. Ni nato nema takvu zasicenost. A bespilotne i avijaciju i dalje je moguce resavati dobrim maskiranjem (bar na balkanu). I PASARS-om
Tako da se ovaj zahtjev brzog napustanja polozaja na ovom forumu suvise potencira. I dalje to jeste vazno, ali nije presudni kriterij kod dizajna ovakvih orudja. A cak i da je presudno, sigurno Nora pali sa polozaja deset puta brze nego vuceni M46, ma u kom pravcu bila parkirana i dejstvovala.