Vanjskobalistički proračun (program) leta rakete

26

Vanjskobalistički proračun (program) leta rakete

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5338

Htio sam izbjeći tupažu sa oscilacijama , ali očito da to ne bude išlo , previše je tih dijagrama sa izraženim oscilacijama
.

Ako isključimo sve zazore i špiceve dijagrama možemo povući približno sinusoidu prvog tona oscilacija opruge i raketnog motora. Možda kasnije uđem malo dublje u tu problematiku harmonijske analize oscilacija , ali za sada ostanimo samo na prvom tonu , jer je drugi ili treći ton visok i mal po amplitudi tako da ga sustav sa pisaljkom nije ni mogao uhvatiti.

Vidimo po mojoj bojanki da je prvi ton sa periodom od cca 0,176 sekundi, iz iskustva bih rekao da je to nešto manje jer je vrh dijagrama špicastiji , ali period nije manji od 0,16 sekundi , što nam daje vlastitu frekvenciju od cca 6 Hz .

Tu klackalicu možemo nadomjestiti sa jednom općom shemom mase koja leži na opruzi i oscilira , te onda možemo po poznatim formulama simulirati razne mase i krutosti opruge te vidjeti što se tu u stvarnosti događa


U shemi je predviđeno i prigušenje , što se obično radi potapanjem u u ulje , ali ovdje je sve bilo na suho tako da možemo smatrati da je prigušenje uslijed otpora zraka nula.

Prvo pitanje koje se postavlja je da li je vlastita frekvencija od 6 Hz oscilatornog sustava velika ili mala , što je kriterij da kažemo dobra je. Za neke spore pojave kao što je punjenje cisterne sa vodom je vlastita frekvencija od 5-6 Hz jako dobra , jer je brzina punjenja odnosno brzina porasta sile na oprugu mala i ne bude došlo do oscilacija, ali ako bi u toku tog punjenja bacili kantu vode u cisternu sve bi se zaljuljalo.

Jedan od kriterija što je dobro možemo vidjeti iz pravilnika FAI , to je svjetska federacija koja okuplja nacionalne aeroklubove i propisuje neke uvjete za takmičenja , pa tako za takmičenje modelara raketaša propisuje maksimalne impulse raketnih motora u pojedinim kategorijama. Osim tih maksimalnih impulsa FAI je donio i pravilnik o načinu ispitivanja raketnih motora , te donio nekoliko kriterija koje mora ispunjavati ispitni uređaj za raketne motore za međunarodna takmičenja.



Nas sada zanima točka 3.12.3 , u jednom slobodnom prijevodu kaže , da bi ispitni uređaj trebao imati frekventnu propusnost od 100 Hz , s tim da vlastita frekvencija mora biti veće bar 5 puta odnosno 500Hz.

To znaći daje prvi ton oscilacije mase motora i opruge ispitnog stola u stol u Rijeci bio 100 puta niži od nekog uobičajenog. Ponavljam sto puta , bolje bi bilo da ništa nisu mjerili .



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 29 Nov 2022
  • Poruke: 132

Napisano: 08 Jan 2023 9:21

nije li logičnije (ako već pratiš crtkanu liniju neš ovakvo?





mada mi nije jasno koja je to kazaljka crtala crtkane linije koje su oscilacija???

Dopuna: 08 Jan 2023 9:29

Drug pukovnik ::


E da, i šta znači ono kad ste vas dvoje debatirali, da vrijeme ide unazad, nisam vas tu upratio


----------------------------------
pogledaj tu crtkanu liniju na grafikonu, ona radi "osmice", kao da se kanta vrti vamo tamo. o tom smo debitirali i ja sam tvrdio da se tako nešto ne može dobiti ako kanta ima konstantnu vrtnju u jednom smjeru



offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5338

Zlikowsky , tvoja bojanka ljepše izgleda , no opet je vlastita frekvencija ista odnosno premala, trajanje prve oscilacije je opet oko 30 mm , što daje 5-6 Hz .

Namjerno sam bježao od tih osmica računajući da su to neki zazori, ili da se pisaljka poskliznula, budući se ona ne kreće pravocrtno po tjemenu valjka, nego se giba pod lukom od 240 mm pa nije cijelo vrijeme na tjemenu valjka nego sklizne unaprijed ili unazad .

Mislim da je olovka na ozolitu ostavila vrlo slab trag , i da ga je onda netko s tušem ručno popravljao, 1963 osim kotir pera za tuš ili nalivpera nije bilo ništa drugo na raspolaganju.

Zanimljivi su dijagrami koje si objavio, odakle ih samo vadiš, vidimo da tanka raketa daje puno kvalitetnije dijagrame , manja je masa , i potisak , a vjerojatno je ostao isti dinamometar , pa su dijagrami manje visine i bolji , iako je to sve jako daleko od dobrog dijagrama.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5489

Meanwhile, jedan profesionalni zapis mjerenja karakteristika motora, Osa raketa u pitanju



Mjerili su i tlak i silu potiska pa su dobijali ovakve nomograme (liniju sekunda sam ja bio dodao, slabo se vidi, a trebalo mi za nešto)



I ovdje se vidi da kazaljka sile potiska ševeri ko blesava iako mjerenje nije federčićem i konzervom. Dok je očitanje tlaka mnogo urednije. Inače sve ove vođene rakete imaju na prednjem dancu priključak koji podatak o tlaku u motoru predaju autopilotu, kod ovih dvorežimnih obično je pad tlaka jedna od sekvenci skidanja zaštite odnosno armiranja upaljača.

Kasnije se zapis malo upicani i dobije se oku ugodnija slika. Ovo nije taj pusk već jedan drugi iz serije, ali bliskih karakteristika



offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5338

pukovniće kolika bi mogla biti masa motora i goriva kod ovog ispitivanja motora Ose. Kad bi to znali onda znamo i vlastitu frekvenciju , jer mogu pretpostaviti sa velikom sigurnošću o kom se senzoru sile radi.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5489

Uređaj je DMT-5T, motor je 78,5-79 kila ovisno kako koji. Goriva ne znam točno koliko je, ali recimo 55 do 60 kila skupa sa inhibitorom

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5489



Vidim po internetu da osim ovog što analizirate, ima i prikaz neke manje raketice od nekih 40-tak kila potiska koja je očito na istoj konzervi mjerena. Zlikowsky imaš li ovaj u nekoj vidljivoj formi?

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5338

Znaći da govorimo o masi od 150 kilograma i senzoru sile do 15000 N , cilindričnog tipa

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5489

Cijeli sklop motora zajedno sa gorivom je 79 kila, a dinamometar je mislim po oznaci od 5 tona

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5338

Ovako stoje stvari HBM je jedan od lidera u toj metrologiji , i jedan od boljih senzora ima oznaku U9C model od 5 tona sile prema podacima ima deformaciju opružnog elementa od 0,14 mm za punu silu.

Iz toga računamo krutost "opruge" c=50000 N/0,00014m=357000000N/m

Sad vadimo drugi korijen iz c/m = 357000000/80=2112
i sad to dijelimo sa 2pi. = 336 Hz
Uzeo sam da je masa koja oscilira 80 Kg, jer osim motora tu imamo i senzor tlaka i neke podmetače .

Pukovniće bilo bi dobro ovo uobličiti u neke formule i napisati kako bog zapovijeda ove formle . Vidim da se i u profi uvjetima teško mjeri potisak bez vlastitih oscilacija sustava

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 936 korisnika na forumu :: 24 registrovanih, 1 sakriven i 911 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: babaroga, Dannyboy, Darkoniii_94, Dežurni pod palubom, draganca, ivan1973, jackreacher011011, janbo, Koca Popovic, Kubovac, kybonacci, ladro, mikrimaus, Oscar, Parker, Petica, Ripanjac, Rogan33, sasa87, sasovsky, stagezin, vladom6, W123, zafon031