Ovo je iz vremena dok je emisija "Dozvolite" ličila na nešto.
Bio sam prisutan 96. kada su plamenovi vučeni kamionima TAM-150 iz sastava MARD 211. okbr. otišli put Kruševca na modernizaciju. Kao što se kaže u videu iznad, prepravka i modernizacija je obavljana brzo. Za svega par meseci vraćeni su u jedinicu kao Plamen S.
bozo13 ::@aramis s
Drago mi je, da se slažemo oko TT i daljneg razvoja sistema.
Ali glavno pitanje me još uvek muči. Zašto koristiti VBR sa dometom od 8600 do 12650 m kao oružje za podršku pešadije sa prve linije, kad može da odradi posao čiščenja terena sa daljine na kojima je siguran pred protivničkom vatrom?
Hvala i izvinjavam se na upornosti kod postavljanja istog pitana više puta.
LPB
Dopuna: 22 Okt 2009 17:43
kljift ::Takodje me interesuje na koji se nacin vrsi konverzija cijevi topa M 46 od 130mm u kalibar 155mm. Kakav je postupak?
Koliko ja znam, za konverziju indijskih topova 130mm u 155mm cevi, z blok zatvarača je izradila Železarna štore za izraelce, koji su pravili modernizaciju.
kljift ::Takodje Bozo bi mogao za nas stare kadrovike da objasni pojam shoot and scoot kako funkcionise u praksi.
Žao mi je, ali to mogu samo teoretski da pokrijem za haubice, u praksi smo to izvodili samo sa M-63 na bojevom gađanju.
kljift :: Cuo sam za dejstvo one dvije haubice od 155mm valjda XM777 u Avganistanu kada su pokrili jednu pjesadijsku grupu jednom granatom na meti, drugom u letu i trecom u zadnjaku po jednoj cijevi.
To se zove MRSI, kada više granata ispaljenih iz jedne haubice pogađa cilj "skoro" istovremeno. Skoro sve moderne top/haubice imaju mogučnost toga. za to je potrebna poprilična automatizacija procesa punjenja granata, zauzimanja elemenata i sličnih stvari.
Sačekaćemo nekog klasičnog artiljerca. Sigurno da postoji odgvor na ovo pitanje, i mene interesuje.
Znači 2(3) različite mete pogađaju se gotovo istovremeno sa jednog vatrenog položaja po jednoj cijevi? Jel to MRSI? Takođe za ovu konverziju M 46 topa u 155mm volio bih da mi je neko predstavi, kako ide pustupak u samom pogonu.
MRSI - Multiple Rounds Simultaneous Impact, znači u suštini to je mogućnost nekog artiljeriskog oruđa da ispali više granata i tako da sve te granate u približno isto vreme stignu na cilj, ovo se izvodi tako što se prva granata ispaljuje pod velikim uglom i sa najjačim barutnim punjenjem a svaka sledeća granata se ispaljuje pod manjim uglom i sa slabijim punjenjem, i sve je podešeno tako da sve granate u približno isto vreme stignu na cilj.
kljift ::Znači 2(3) različite mete pogađaju se gotovo istovremeno sa jednog vatrenog položaja po jednoj cijevi? Jel to MRSI? Takođe za ovu konverziju M 46 topa u 155mm volio bih da mi je neko predstavi, kako ide pustupak u samom pogonu.
Kod MRSI na jedan cilj sa jedne cevi pogađa više granata skoro istovremeno.
Možda za lakšu orjentaciju, poređenje cevi 130 i 152/45
Konverzija M46 u 155/45, možda ti taj članak objasni:
The existing 130 mm ordnance of the M-46 field gun has been replaced by a new 155 mm/45 calibre ordnance which was developed and manufactured at the Indian Ordnance Factory at Kanpur.This ordnance 155 mm/45 calibre is fitted with a large double baffle muzzle brake. The ordnance has a 23 litre chamber with the ordnance having 48 grooves and a 1 in 20 calibre rifling rate (right hand constant twist).According to the Indian Ordnance Factory Board, no modifications are made to the existing breech block. Failure of self-sealing systems during combat has been overcome by the use of a stub cartridge case obturator similar to the obturating system of the original Russian 130 mm M-46 field gun.Conversion lead time is said to be minimal since there is no modification to the breech block mechanism and no change in the travel lock, cradle and recoil systems of the original 130 mm M-46 field gun.The only modification to the horizontal sliding breech block is a widening to allow for the insertion of the larger calibre 155 mm projectiles.The split trail carriage, elevating mechanism, shield and two-wheeled limber of the existing M-46 are also retained on the upgraded weapon.When travelling the 155 mm/45 calibre ordnance is withdrawn to the rear by the standard 130 mm M-46 field gun chain mechanism located on the right side. The existing two-wheeled limber is retained.To reduce operator fatigue, a three cylinder telescopic rammer with eight bar nitrogen gas pressure and pneumatic circuit is fitted.
Kod tog izvora, muči me to, da kažu da klizni zaklep i ležište topa da se ne menjaju, a STO je izraelcima prodavala oboje + cev.. sada neznam dali je to bilo samo testno, pa da se onda indijcima prodaje licenca za materijal... to je još zagonetka
pa stvarno nema sanse da ih isporuce iracanima jer tamo je sasvim drugi oblik borbe,zasjede,ceke nekakve itd,a kaze se vbr je namjenjen za unistavanje neprijatelja snaznim i brzim djelovanjima po grupnim i koncentrisanim ciljevima a bogami tamo ih kao takve nisam vidio vise bi koristili drugoj strani nego sada legalnoj irackoj vojsci,a i nase je skupo samo tako,zamislite da ima i kineza puno jeftiniji a i suprotna strana cak koristi te rakete.znaci to je boombas