Zdravstveni razlozi (ništa opako) sprečili su me da juče budem na sajmu knjige. Na taj način propustio sam ovu priliku da upoznam Danka (i Aramisa), ali sad neću propustiti priliku da napišem još koju reč, iz prve ruke, o ovom dragocenom izdanju.
Bibliografske podatke o knjizi naveo sam, na osnovu autorovih materijala, u prvom postu, a evo i mojih utisaka: reč je o, svakako, vrlo dragocenoj knjizi. Šta je sve to što je u njoj vredno i što je preporučuje vrlo širokom krugu čitalaca? Pisana je jezikom znalca, stručnjaka, ali na popularan način, što je kvalifikuje za to da je s jednakom pažnjom mogu čitati i stručnjaci , ali i hobisti pa i laici. Naša beletristika bogata je brojnim jedinicama iz ove oblasti, ali ni jedna knjiga do sada ne sažima na ovako očigledan način istoriju na jednom mestu. Tome je i podređena ukupna metodologija izrade ovoga rada i očigledno je autor dobro poznaje.
Odabran je hronološki metod, kada je reč o vremenskom pristupu, a stvarni (predmetni) metod je definisan odrednicom ''mlazni borbeni avioni'' i to samo u ratu. Dakle, autor se bavi reaktivnim letelicama koje su korišćene svrsishodno - za rat i prevlast u vazduhu. Od pojave mlaznih lovaca s kraja Drugog sv. rata do praktično zatvaranja rukopisa za štampu, obrađeni su, ukratko, svi sukobi u kojima su ove moćne i opasne mašine sudelovale. Vrednost tih odeljaka čini pre svega to što su pisani konciznim, jasnim jezikom i sa zajedničkim imeniteljima. U svakom od ovih odeljaka možemo se upoznati sa taktičko-tehničkim karakteristikama angažovane avijacije, kratkim istorijatom i opisom sukoba i, što je možda najvažnije, preciznim statističko-brojčanim pokazateljima sukoba.
Autor se ne bavi političkim i društvenim analizama sukoba, niti izvlači brzoplete ili pak pristrasne zaključke. Oslanja se jednim delom na brojke i fakta, a drugim delom pokazuje jednu osobinu koja je kod naših hroničara i poznavalaca sve ređa. O čemu je reč? Danko Borojević poštuje čitaoca i njegova predznanja i znanja! Ne nameće nam zaključke, ne bavi se spekulacijama, ne insinuira šta bi bilo kad bi bilo, ne ''navija'', jednostavno rečeno, za jednu ili drugu stranu, jednu ili drugu tehnologiju. U vreme kada čitamo ostrašćene tekstove raznih ''znalaca'' i nazovi-novinara , ovakav postupak je za svaku pohvalu: autor ostavlja čitaocu da , shodno svojim znanjima, izvlači svoje zaključke iz materijala koji su više nego dovoljni za takav postupak. Ovoj tvrdnji ide u prilog ne samo sažeta i pregledna tablica korišćenih aviona na kraju knjige, već i impresivna bibliografija.
Bibliografija ove po formatu i opremi skromne knjige je stvarno impresivna. Ona govori da se Danko naoružao i strpljenjem i odličnom, referentnom građom posle čijeg čitanja i pažljivom i nepažljivom čitaocu ostaje samo da s divljenjm klimne glavom i konstatuje da nije uzalud dao svoj novac.
Oprema knjige je varljivo skromna. Format knjige je poludžepni, priručnički. Da li zbog sredstva ili zbog ličnog afiniteta, autor nije napravio glamuroznu slikovnicu (fotografije su inače crno-bele što im daje i odgovarajući šarm) kakve su vrlo često danas prave; znamo da se iza tih slikovnica krije često površnost, ali i siromaštvo materijala. I ja sam se nekoliko puta prevario kupujući po inostranstvu skupocena, divotna izdanja, a kada bih ih otvorio video bih da sto odsto stranice zauzima već viđena, obično atraktivna fotografija i prateći tekst uvredljivo početničkog tipa. Sa svojih 189 stranica ova knjiga krcata je dragocenim podacima. Verujem da će biti odlično pomoćno štivo i za profesionalce, a za amatere i njihove biblioteke prava dragocenost.
Ovim rečima završavam ovaj skromni prikaz uz svesrdnu preporuku svima da se potrude da što pre u svoju biblioteku uvrste i ovu knjigu. Čestitam autoru na njegovim naporima i zahvaljujem se u ime svih članova našega foruma koji su do knjige došli ili tek nameravaju to da učine.
|