Следећи подаци нису из књиге, али су додатак ономе што није обухватио аутор књиге.
Citat: Чињеница да је непријатељ током целе агресије остваривао апсолутну превласт на мору и у ваздушном простору, произвело је знатно ограничене могућности извођења противбродске борбе а тежиште дејстава Ратне морнарице је дато на противваздушну одбрану.
У току агресије снаге Ратне морнарице су дејствовале по непријатељским летилицама (авионима, крстарећим ракетама и беспилотним летилицама) сваки пут када су исте биле у домету нашег оружја.
На авијацију НАТО, беспилотне летилице и вођене пројектиле, јединице Ратне морнарице отварале су ватру 20 пута. У дејствима су учествовале четири ватрене јединице 40 мм Л-70, четри ватрене јединице 20 мм, три ракетне батерије противваздушне одбране С-2М и бродски топови (20-76 мм) са 18 бродова Флоте.
Према резултатима властитог осматрања, подацима са терена, ефикасност дејстава снага Ратне морнарице у противваздушној одбрани, била је следећа:
- Дејством система 57 мм са рактене топовљаче два авиона принуђена су на смањење висине и промену лета, што је омогућило ефикасно дејство лака батерија противваздушне одбране 40 мм 83. моторизоване бригаде са проценом да је дошло до обарања једног авиона у море, а другог на територији Републике Албаније. Нема материјалних доказа за ова обарања авиона.
– На један авион приликом прелета преко Тивта дејствовали су бродови Флоте.
Одлетио је према отвореном мору, са проценом да је погођен и да је вероватно пао у близини Дубровника. Нема материјалних доказа за ово обарање авиона а готово је мала вероватноћа да је до овог обарања дошло.
- Једна беспилотна летелица дејством лаког ракетног дивизиона противваздушне одбране 83. моторизоване бригаде, оборена је у рејону реке Бојана на територији Републике Албаније. Немаматеријалних доказа за ово обарање беспилотне летилице.
- Једна беспилотна летелица типа „Пионир“ (RQ-2 Pioneer)1, оборена је дејством лаког ракетног дивизиона противваздушне одбране 81. моторизоване бригаде дана 24.05.1999.године, дејством из рејона Грбаљског поља, након чега је пала у море јужно од острва Мамула. Летелица је пала са малим оштећењима и пронађена је од стране рибара (захваћена рибарском мрежом) после 2001. године. Иста је извађена из мора и предата надлежним органима Војске Југославије у Београду.
– Једна беспилотна летелица типа „Пионир“ (RQ-2 Pioneer), оборена је дејством лаког ракетног дивизиона противваздушне одбране 83. моторизоване бригаде дана 27.05.1999. године, у рејону Мавријана. Летелица је пала на падине Мавријана са малим оштећењима.
- Једна беспилотна летелица типа Хантер (IAI RQ-5 Hunter), оборена је дејством лард ПВО/81.мтбр дана 28.05.1999. године, у рејону Обостника. Приликом пада летилица је знатно оштећена.
- Једна беспилотна летилица оборена је дејством бродова Флоте (РТОП) у 22.40 часова дана 01.06.1999. године, у рејону Рисанског залива, Због пада у море или тешко проходни и неприступачни рејон Рисан – Леденице, још није пронађена.
Можемо закључити да су снаге Ратне морнарице сигурно обориле четри беспилотне летилице а постоји мала вероватноћа да је оборен један авион и још једна беспилотна летилица.
У односу на почетну количину муниције потрошено је просечно 0,1 % борбеног комплета муниције за противавионско наоружање.
Најбоље резултате у гађању показао је противавионски топ 4О мм Л-70, а слабије резултате од очекиваног показала је СТРЕЛА-2М, због сталне употребе мамаца НАТО авијације и због недовољне обучености послужиоца у правилном извршењу гађања.
Бродско наоружање за противваздушну борбу, пре свега топови на ракетним топовњачама (Mk-1 57 mm D-60 BOFORS) и топови на ракетним фрегатама АК-726 76,2 мм, нису показалу пуну ефикасност, јер нису коришћени у систему 9ЛВ-239 и 9ЛВ-202, који су делом били неисправни. Ракетни систем противваздушне одбране у наоружању ракетних фрегата, није коришћен због неисправности самог система и недостатка ракета РЗ-13.
Са аспекта борбених могућности радило се о дејствима на крајњим дометима па и преко крајњих домета оружја. Обарање ове четри беспилотне летилице представља високу ефикасност јединица противваздушне одбране, узимајући у обзир веома кратко време у којем су се непријатељски циљеви у ваздушном простору налазили у зони ефикасног дејтва оруђа.
http://www.klubgenerala.org.rs/?p=1674
|