offline
- Pridružio: 27 Nov 2006
- Poruke: 149
|
Supergaleb je projekat koji je zapocet sredinom sedamdesetih godina proslog veka kao zamena za G-2 Galeb, tj. kao novi tip mlaznjaka za naprednu i borbenu preobuku, sa sekundarnom ulogom jurisnika za pruzanje bliske vatrene podrske.
Avion je koristio provereni motor britanskog porekla Rolls-Royce Viper potiska 17,8 kN, bio je niskokrilac sa strelastim krilom i malim strejkovima, klasicne aerodinamicke koncepcije, sa potpuno pokretnim horizontalnim repnim povrsinama.
TT podaci:
Dimenzije (duzinaXsirinaXvisina): 11,34X9,88X4,28m
Motor: Rolls-Royce Viper Mk632 potiska 17,8 kN
Tezine:
- prazan: 3250 kg
- normalna tezina: 4760 kg
- maksimalna poletna: 6330 kg
- masa ubojnih sredstava: 1500 kg
Performanse:
- maksimalna brzina: 910km/h
- operativni plafon: 14.200 m
- dolet: 1700 km
- brzina penjanja: 2040m/min
Naoruzanje:
-1500kg ubojnih sredstava na cetiri podkrilne i jednoj potrupnoj podvesnoj tacki (moze se korisiti za kacenje kontejnera sa dvocevnim topom GSh-23, kalibra 23mm sa 250 granata)
Prikaz sklopova G-4 Supergaleba:
mycity.rs/must-login.png
U naoruzanje je uveden 1984. i ukupno je proizvedeno oko 90 komada za bivse Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo i Protiv Vazdusnu Odbranu do prestanka rada proizvodne linije u Mostaru 1992. Izvezen je i u Mjanmar (nekadasnju Burmu) - 6 komada. Nekoliko ih je oboreno za vreme gradjanskog rata 1990-1992, a jedan je bio pogodjen MANPAD-om u rep, i pored potpuno raznesenog zadnjeg kraja uspeo da se bezbedno prizemlji i njegov rep je danas izlozen u Muzeju vazduhoplovstva na Batajnici. Jedan primerak je leteo i u Republici Srpskoj, mada je nekoliko puta prijavljivan da je oboren, a sada se ne nalazi u letnom stanju. Do bombardovanja ih je bilo operativno oko 60, 1999. vise ih je unisteno na zemlji, pre svega u kaponiru podgorickog aerodroma Golubovci. Nakon NATO agresije, broj opada na oko 30-ak, dok sada lete samo oni primerci koji su u sastavu 252.mae "Kurjaci sa Usca" (znaci negde oko desetak komada). Ovim avionima kao uostalom i svima u nasem Vazduhoplovstvu isticu resursi, i oni maksimalno moci da lete do 2015. godine, mozda jos koju godinu posle toga. Nakon toga, nase vazduhoplovne snage ostaju bez operativnih aviona, a Supergaleb kao avion koji pokriva onu prelaska sa klipnih na lovacke avione predstavlja jedan od prioriteta u buducim programima modernizacije i remonta, kao i eventualne zamene avionima stranog porekla.
SuperGaleb:
mycity.rs/must-login.png
Supergaleb sa arsenalom ubojnih sredstava:
mycity.rs/must-login.png
Supergaleb na stajanci:
mycity.rs/must-login.png
Poletanje/sletanje:
mycity.rs/must-login.png
Varijanta 1: Modernizacija Supergaleba
Supergaleb je vec imao zapocet jedan program modernizacije, a to je G-4M, koji je zacet jos pocetkom devedesetih, nakratko ozivljen oko 2000. godine, pa potpuno zastao nakon toga, vec potpuno prevazidjen. On je predvidjao integraciju sa raketama vazduh-vazduh sa IC samonavodjenjem R-73 ruskog porekla, koje bi sluzile za samoodbranu i nosile bi se na sinama na krajevima krila, mogucnost nosenja TV-vodjenih raketa americkog porekla AGM-65A Maverick dometa 29km, ugradnju HUD-a, dispenzera za IC mamce, kao i signalizatora IC-ozracenja, novog radio-aparata, i neke sitnije modifikacije. Po nekim varijantama bio je predvidjan i za koriscenje laserski vodjenih bombi, ali je kao i projekat te bombe i slicni projekti izvidjackog kontejnera, sve ostalo na nivou prototipa.
Ako nameravamo da Supergaleb (p)ostane jedna efikasna i moderna ratna masina, modernizacija mora biti izuzetno temeljna i duboka. Uz sve gore navedeno, standardna oprema i mnogo manjih i slabijih aviona je postao GPS, NVG, magistrale podataka, kao i minimum dva MFD po kabini uz wide-angle HUD i kompjuter za planiranje misije integrisan sa magistralom podataka, novi radio-uredjaj, novi uredjaji IFF, signalizatori IC i radarskog ozracenja i dispenzeri odgovarajucih mamaca. Na sve to bi trebalo dodati i laserski daljinomer i obelezivac ciljeva (u nosu umesto reflektora), a i FLIR ne bi bio lose resenje pored kokpita. Pored laserski vodjenih bombi, trebalo bi ga integrisati sa recimo IC samonavodjenom varijantom Mavericka. Izbaciva sedista su marke Martin Baker, ali bilo bi dobro zameniti ih nekim novijim modelom (K36D "Zvezda" recimo). Na ovaj nacin Supergaleb bi bio barem delimicno integrisan sa "pametnim" oruzjem i imao vecu borbenu zilavost i predstavljao realniji prelaz na moderne lovce-bombardere IV i V generacije. Postavlja se pitanje isplativosti takve modernizacije kada se zna da jeoperativno 10-15 aviona, mada sa druge strane, s obzirom na stanje sa MiG-ovima 29 (pisano na forumu), starost MiG-ova 21, neisplativost Orlova, stice se utisak da bi upravo stedljivi Supergaleb mogao biti osnovni avion na kojima bi nasi piloti mogli da imaju nalet u ovim kriznim vremenima za SV i PVO. Ako je vec tako, bio bi red da im se omoguci da to malo naleta sto imaju provedu na najmodernijim (u nasoj situaciji) mogucim letelicama.
G-4M Supergaleb sa ubojitim arsenalom:
mycity.rs/must-login.png
Varijanta 2: Kupovina novog tipa skolsko-borbenog aviona inostranog porekla.
O mogucim opcijama je vec pisano na ovom forumu, ali u svakom slucaju bih naveo osnovne tipove koji su u ponudi:
1) British Aerospace Hawk (Britanija, dopuna uz Grippen ili Eurofighter)
mycity.rs/must-login.png
mycity.rs/must-login.png
2) Dassault Alpha Jet (dopuna uz Mirage 2000 ili Rafale)
mycity.rs/must-login.png
mycity.rs/must-login.png
3) MiG AT (dopuna uz MiG-29 ili Su-30)
mycity.rs/must-login.png
4) Yak/Aeromacchi 130 (kao i MiG AT)
mycity.rs/must-login.png
mycity.rs/must-login.png
5) T 50 (potencijalna dopuna uz F-16, F-35)
mycity.rs/must-login.png
mycity.rs/must-login.png
Varijanta nabavke novih aviona bi mozda cak bila i jeftinija nego da se razvija nas avion i ponovo ispocetka graditi liniju za proizvodnju sopstvene letelice.
Varijanta 3: Razvoj novog tipa skolsko-borbenog aviona domace proizvodnje uz kooperaciju sa stranim proizvodjacima vojne opreme.
U trenutku u kojem se SAI nalazi, najneralnija opcija. Sigurno je da kadra sa velikim iskustvom imamo, ali posle bombardovanja nije ostalo ni ono malo proizvodnih pogona citavo. Ulaganja bi u sustini morala da budu od nule (dakle velika), ali s druge strane ne bi mnogo morali da investiramo u kadar, sem nekih strucnih dosavrsavanja. Novi avion bi se bazirao na motoru koji bi pokretao i novi visenamenski lovac-bombrader, ili nekom njegovom derivatu, da bi se smanjili troskovi odrzavanja i unifikovala flota. To bi mogao biti F404, RD-33, AL-31, M88, EJ2000 samo bez komore za DS, potiska 40-60kN, sto bi dalo mnogo vise snage, samim tim omogucavalo novom avionu da ponese vece tezine borbenog tereta od postojecih tipova aviona u naoruzanju (G-4, J-22, MiG-21), dakle oko 3 tone, cineci taj avion jeftinom nadopunom u borbenim dejstvima skupoj jednoj eskadrili modernih lovaca.
Od dvosede varijante koja bi bila namenjena preobuci i bliskoj vatrenoj podrsci mogla bi se razviti jednoseda varijanta koja bi imala i neki manji radar pre svega za mod pracenja terana i napad na ciljeve na zemlji, sekundarno na ciljeve u vazduhu. Idealana uredjaj bi bio radar tipa "Koplje" (mislim da je oznaka Nk-57), koji Rusi ugradjuju na modernizovani MiG-21-93, dometa 60-ak kilometara koji moze da prati 4 cilja istovremeno i da dejstvuje po 2 paralelno. Dvoseda varijanta bi imala laserski daljinomer i obelezivac ciljeva u nosu, eventualno FLIR. Oba aviona bi imala modernu kabinu koja bi trebala da u sto vecoj meri bude kompatibilna sa kabinom buduceg lovca bombradera, u svakom slucaju 2-3 MFD-a, wide angle HUD, HOTAS komande, moderno izbacivo sediste, integracija sa NVG ili HMS...Satelitski link, magistrala podataka, signalizatori laerskog, IC i radarskog ozracenja, dispenzeri mamaca, ometaci (aktivni i pasivni), izvidjacki i iometacki kontejneri bi cinili samo deo arsenala koji bi taj avion posedovao, koji bi povecavali njegovu polivalentnost na bojistu i sanseda prezivi...TV, infracrveno, laserski vodjene bombe uz radarski samonavodjene projektile vazduh-zemlja cinili bi arsenal ovog aviona, paralelno sa IC samonavodjenim i radarski (samo)navodjenim raketama vazduh-vazduh i topom kalibra 30mm
Ovakav tip aviona bi mogao opremiti 2-3 eskadrile, uposliti nasu industriju na nekoliko godina, a u slucaju dobre reklame, mogao imati i nostrano trziste (Bliski Istok, Afrika, sto da ne i Istocna Evropa), gde ce vecina zemalja traziti zamenu za ostarele L-29 i L-39 i druge tipove aviona koji su pred samim krajem svog zivotnog veka.
|