Da ne bude zabune: u pitanju su 4 aviona koje koristi cesko RV (dakle, polovni), kao i 11 aviona koji godinama stoje uskladisteni, konzervirani, na njima se nije letelo. Zato je i cena 2M/komad.
Regularna cena aviona L-159 (nove porudzbine) je oko 8-10M USD.
Srbiji je ipak prioritet nadzvucni avion.
Nema nikakve zabune ...mislio sam na konzervirane avione koje Cesi imaju prilican broj a zele da ih se rese...nisam sigurno mislio da treba naruciti nove...od 8mil
Nešto mi nenormalno niska cena. Mora da je avionima potreban i remont posle duge stajanke koji će se posebno naplatiti. Postavlja mi se pitanje dali su za tu cenu letelice opremljene sa Grifo radarom i osnovnim sistemima naoružanja?
Cena je takva da nema trenutno bolje ponude u svetu,
dobijes avion prakticno nov bez ijedne sekunde u letu i koji je u klasi sa Jak 130 i Masterom i jos sa jednim motorom koji pojeftinjuje eksploataciju i cenu leta i odrzavanja,''garaziran''za 30% cene novog.....
stvarno na prvu loptu da nepoverujes.....''kako primeti'' da je kompletan
Mora da je kompletan i sa Grifo radarom,
nego je caka sto nemoze svako da ih dobije nego samo Americki ''partneri'' i ''saveznici'' poput Iraka
Pažljivo sam pročitao svaki post od 1. do 14. stranice.
Tačno je da se ciljani - namenski avion gradi oko pouzdane i jake pogonske grupe ; Međutim u odnosu na prethodnika L-39 (MS) izgubio je puno u manevarbilnosti - agilnosti . Česi su morali imperativno da prvo guraju dvosedu verziju L-159 B u većem broju . Ono što što krucijalno nedostaje L-159 ALCI je napredna arhitektura krila sa iole naglašenim strejkovima i celopokretnim vertikarlnim repnim površinama. Ovako je aerodinamički nezavršen i pored toga što ga pogoni moćni Honeywel - F124-GA-100 potiska 28.15Kn ;
Nikako nemam nameru da apriori kritikijujem , naprotiv ! Govoriti da je L-159 ALCA u rangu sa dokazanim naprednim mlaznim trenažerima je daleko od realnosti iz jednostavnog razloga što i MITTEN i MASTER sve i bez radara ( mada nevidim nikakav problem ugradnje OSA radara u JAK-130) ... pogotovu Jak-130 MITTEN , zadržava visoku manevarbilnost i agilnost sa niskom svestranog podvesnog tereta i ispunjava 80% zahteva obuke koji traži savremeni višenamenski avion. Da li je to kod ALCE baš tako i gde se se može videti bilo kakav snimak ponašanja letelice sa podvešenim teretom ?
> Međutim kada se pročita samo deo , po meni najbitniji sa prve strane i te kako sam za opciju da naše vazduhoplovstvo u postojećem stanju nabavi u ovakvom odnosu cena/kvalitet okvirno 8-9 ALCI (najbrže moguće rešenje do modernog trenažera i jurišnika ; Ukoliko postoji ponuda L-159 B - dvoseda tim bolje) ; Postavlja se pitanje , da li je mudrije investirati u modernizaviju G-4-ke sa idealno 5. miliona evra po letelici na zmaju starom više decenija ili kupiti potpuno novi avion, naravno skuplje ali i te kako uz racionalan iznos u odnosu na to šta ALCA modernom avionicom , radarom ... i pogonskonskom grupom nudi ?
Slažem se sa kolegom @yazbar Citat:svako može da dobije kome SAD nema primedbe zbog ugrađene američke tehnike. Verovatno većina država na svetu. > U našem slučaju gotovo sam siguran da bi u paketu išla i slatkorečiva - politikansko - Nato presija tj. ponuda izraubovanih F-16-ca sa osakaćanenom avionikom .
Predivno izgleda TT opis na 1. stanici ... ( Avion poseduje sistem HOTAS, a raspored komandi je sličan onome u avionu F-16. Unutrašnje osvetljenje kompatibilno je sa naočarima za noćno osmatranje. Pilot sedi na domaćem izbacivom sedištu VS-2B (0-0), iza kojeg su ugrađena dva video rekordera koja snimaju sve parametre sa HUD-a i radio-komunikacija. Za preciznu navigaciju opremljen je pouzdanim INS-GPS uređajuma, a postoji i sistem za nadgledanje ispravnosti celokupne letelice sa mogućnošću snimanja / praćenje 256 parametra istovremeno, a sve je to integrisano preko magistrale podataka tipa MIL-STD-1553B.
Radar ugrađen u L-159 nosi oznaku Griffo-L i istovremeno može da prati osam ciljeva a radi u 5 V-V i 9 V-Z režima. Maksimalni domet prilikom detekcije cilja veličine lovca (5m2) je oko 60Km “u čelo”, a u režimu V-Z može raditi i pri jakim odrazima sa zemlje.
U cilju povećanja borbene žilavosti u avion je ugrađen sistem za upozoravanje od radarskog ozračenja Skyguardian koji na osnovu sopstvene baze podataka o većem broju poznatih radara daje podatke o tipu, smeru i udaljenosti potencijalne pretnje. U cilji automatske samozaštite ovaj sistem uvezan je sa dispanzerom IC i radarskih mamaca, a moguće je i aktivno ometanje ukoliko je podtrupno nakačen kontejner sa sistemom Apolo.
Naoružanje aviona predstavlja takođe kvalitativni skok u odnosu na predhodnike. Ukupno, postoji 7 linija za podvešavanje naoružanja, a 4 od njih su “mokre”.
Najbitnije : pogonska grupa > Honeywell/ITEC F124-GA-100 potiska 28.15Kn ; ) ... itd.
> Izvinjavam se na opširnosti posta. Znam da je oftotpik na ktartko. > Ovakva, kakava je G-4 vrteće se kao čigra figurativno rečeno oko L-159 ALCE ( a znam da napokon dolazi vreme modernizacije G-4-ke; U kojojoj meri videće se ) ; > Međutim u sadašnjem trenutku jer vremena više za pusta obećanja i čekanja nemamo, upravo nam je kamo sreće bez Nato uslovljavanja L-159 ALCA sa svim gornjim naprednim tehnohologijima neophododan. Zašto ? Koliko mi nedgovorno tagiljamo i zanemarujemo naše vazduhoplostvo vreme nepobitno govori a vazduhoplovstvo nam geometrijskom progresojom zastareva i maltene nestaje.
U današnje vreme nepostoji na svetskom tržištu avion ove katogorije a brzo - nov dostupan. Moderan glaskokpit, integrigrasan radar, HOTAS , FADEC , savremena avionika , pogonska grupa modularne izgradnje potiska 28,15 Kn ... 7 podvesnih tačaka su za naše uslove idealna zamena za vremešni J-22 ORAO čime bi dobili napokon i više nego solidni jurišni avion sa svestranom paletom naoružanja bilo naše, zapadne ili istočne pameti ) ; Za jurišna dejstva sasvim je dovoljna brzina ~750-800 kilometara i potom brzo napuštanje rejona dejstva ( + 900 Km) ; Savremeni glaskopoit + radar + vođena sredstva su trenutna misaona imenica za naše pilote .
Ključna mana L-159 ALCE je kako sam već rekao manevarbilnost i agilnost. Pogledajte sledeća 2 snimka gde je drugi svesno u pojedinim segmentima ubrzan i to bez i jednog podvesnog naoružanja. Ključna je greška napravljena u samom startu da bi se dobio suštinski napredni trenažer. A to je forsirati dvodesi L-159 B do kraja uz nužnu promenu arhitekture krila . Toliko značajno modernizovana avionika do pogonske grupe bez sihronog poboljašanja aerodinamičnosti puno je osiromašila potencijale koje ima. Zato i nečudi što toliko dugo jednostavno nema prođu uz mnogo potetnije JAK-130, M-346 .
Slaba manevarbilnost > (Snimak iz 2013 >
Nevešto ubrzanim snimkom "dočarava" se veća brzina penjannja , borbeni okret ... itd , doduše uz efektno izbacivavanje IC mamaca ; (Snimak iz 2014) >
Međutim za jurišna dejstva (ukoliko ne postoji i dvosedi L-159 B konzerviran na lageru ) sa postojćemom cenom i paketom koji nudi i više nego adekvatan avion za zemlje koje traže jeftinije rešenje ili nemaju vremena za čekanje za JAK-130 ili M-346 ;
Moderan glaskokpit :
Nedavni majski snimak L-159 ALCA :
Sasvim zadovoljavujuća platforma za jurišna dejstva a tek u dorađenom aerodinamičkom dvosedu L-159 B napredni mlazni trenažer.
SVEVID ::Ispade da za cenu jednog savremenog visenamenskog aviona poput MIGa 35 ,mozes da kupis eskadrilu od 24 Alke,,,stvarno jeftino a avioncic je ok...
Izgleda po stanju stvari i po onom kuda sve ovo vodi u RV ...bolje da i mi kaparisemo Alke na vreme dok ih jos ima na lageru...
To ce nam veliki brat i jedino dozvoliti da nabavimo kao i Iracanima...
Kad vec gasimo mlaznu avio industriju [bruka ]i ostajemo na klipnoj proizvodnji,Lasta i mozda turbo prop Kobcu i nismo u stanju da proizvedemo avion slicnih karakteristika[bruka]...
onda da kupimo avion od onih koji to mogu.....
Od modernizacije G4 nema nista ,pa da se bar zamene J22Orlovi kad se povuku iz RV...
Kad nismo sledili Ceski primer ...onda da sledimo
Iracki-Lasta-Alca159-TA 50
Ulaganje 5 miliona u G-4 bez promene motora se neisplati.
Ako moze da se nabavi ovaj avioncic za cenu ispod 5 miliona.
Gore sam to i obrazlozio,nismo u stanju da napravimo slican avion tj G-5,da ne ulazimo u detalje...zbog cega
Treba nam 24 komada da zamenimo J-22 i G-4.
Jednosedi mogu da se preprave u dvosede i ostavljeno je mesta za to.
12 dvoseda +12 jednoseda
Nema bolje ponude trenutno u svetu,brza dostava ,ima ih na lageru,vlasnik hitno hoce da ih utopi...
za nas idealno.
A vidim i da ste optimisti po pitanju Americke saglasnosti.
Ovo je da se razumemo iznudjeno resenje za Srbiju,nije idealno.
Trosi oko 2000 litara goriva po satu na punom "gasu"
https://www.youtube.com/watch?v=Y4Lo9UNXoS0
Jbg, sve sto bi htjeli od G4 je u l 159 od opreme, napredni trenazer,, laki jurisnik sa jakim motorom.
E,sad to nisu novi , nego nisu koristeni a to nama odgovara ( zbog cjene, inace bi ili prilicno skuplji)
Koliko bi nas kostalo odrzavanje ? motora? aviona? Mozemo li ih i remontovati?
da ne izadje na kraju kao jf 17 ?
I kolika im je cjena, spominajlo se od 2 miliona pa navise .
G-4 ima resurse, ima tehničku bazu, obučene pilote i zemaljsko osoblje. Remontni kapaciteti nisu idealni ali postoje. Procena cene digitalizacije je zasnovana na onoj od pre pet godina, trebalo bi napraviti novu, a za pogonsku grupu je dato nekoliko predloga sa različitim sumama.
Kupiti tuđ avion ukoliko imaš svoj je uvek pogrešan potez jer ko ne plati na mostu, platiće na ćupriji.
aramis s ::G-4 ima resurse, ima tehničku bazu, obučene pilote i zemaljsko osoblje. Remontni kapaciteti nisu idealni ali postoje. Procena cene digitalizacije je zasnovana na onoj od pre pet godina, trebalo bi napraviti novu, a za pogonsku grupu je dato nekoliko predloga sa različitim sumama.
Kupiti tuđ avion ukoliko imaš svoj je uvek pogrešan potez jer ko ne plati na mostu, platiće na ćupriji.
Srpska avijacija je Srpski ponos. Pogotovo kad je domace proizvodnje. Mi smo stali na Lasti sa proizvodnjom, ( sto je tuga , jera mislim da se mogao i Kobac zavrsiti, jer ima potrebe za takvim avionom, zbog same cjene obuke i zbog COIN operacije- to su moja realna ocekivanja) .
Zbog necega , Lasta stoji negdje napola , nazalost jedan od najboljih pilota je glavom platio.
Osim ponosa, jeftinije je na dugorocnom planu imati avione domace proizvodnje, odrzavanje, produzenje zivotnog vjeka.
Medjutim , sada smo u nekom corsokaku, nemamo avione za osnovnu obuku ( lasta je napola)
a i kad udje u upotrebu- zvanicno sa pecatom pravi se dvokorak na skolsko-borbeni G4, koji je vise skolski nego borbeni i on ostaje kao avion sa najvise resursa. - Kamo srece da su modernizovani bar na model G4M, sto je povecanje borbenih mogucnosti ( opet je slab motor, al moze GROM-ove ispaljivati- Macverike, i imA r60 )
Orlovi se jos bore ali dokad ce.
Iskreno mislim da ako se uradi G4 modernacija - G4 MDS , bice prekasno i izaci ce preskupo. Dobicemo preskupi G4 napredni trenazer koji bikostao kao jedan K8 novi.
Kad bi bilo srece i poiticke volje za proizvodnjom Kobca , kao COIN aviona i naprednog trenazera - jeftino odrzavanje i obuka. ( ili G3
I uzeti neki jeftiniji avion za Air policing/ Mlazni napredni trenazer/ Laki jurisnik - od kineskih Monutain Eagla, L15 ,Korejskih Golden Eagle-a ili supersonicni JAK 130 (- ako ga naprave) .
Posto je za sada realno da Srbija realno ima mogucnti i politicke volje da ima LASTU napola primljenu u RV , ocigledno je da mora ojacati ostali dio aviacije .
L 159 djeluje cjenom i mogucnoscu kao dobar izbor, da pomogne orlovima i G4 Ladjevcima a i kao napredni trenazer.
Mozdas ima jos nekih slicnih opcija?
Naravno LA je drugo pitanje , ovdje je problem napredni trenazer i LB.
Sad pitanje je moze li se na L159 kvalitetno obuciti za MIG 35 i koliko ce stvarno da nas kosta l 159 tokom zivotnog vjeka.
Srbija djeluje sve zbunjenije sto se tice RV-a, a trebaju i helikopter puno toga jos.
Samo naglas razmisljam izvinite zbg off topica