Antonov An-26

177

Antonov An-26

offline
  • Pridružio: 25 Maj 2012
  • Poruke: 45

ATR 72-200 :YU-ALN, YU-ALO, YU-ALP
Boing 737-300 :YU-AND, YU-ANF, YU-ANH, YU-ANI, YU-ANJ, YU-ANK, YU-ANL, YU-ANV, YU-ANW, YU-AON

Ovo su ozbake JAT-ove flote...Meni nije jasno zasto AN-26, military,ima gotovo identicnu oznaku YU-XAA ?
Prefiks YU je isti a ,pretpostavljam ,da sufiks XAA odredjuje military pripadnost
YAF386 /Yugoslav air force/ kako Dinja kaze je jos ostao,verovatno iz praktickih razloga



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • dinja  Male
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 23 Jul 2008
  • Poruke: 688
  • Gde živiš: Beograd

Prefiks YU je ostao zbog toga što je Srbija insistirala na nastavku suvereniteta bivše SFRJ.
To je poznata priča o ambasadama, suđenjima za ratne zločine ,članstvima u raznim međunarodnim organizacijama i slično. Tako je i VS naslednica JNA.
Samo ukoliko bi se Srbija odrekla toga svega i postala neka nova samostalna država tek tada bi mogla da dobije svoj novi prefiks. Bar sam ja to tako shvatio, a i ne interesuje me previše. To je politika.

Na primarnom radaru kontrole leta može da se vidi samo pozicija aviona odnosno njegov pravac i udaljenost.
C-mod služi da sekundarni radar kontrole leta dobije informaciju o visini aviona. Sekundarni radar šalje upit avionskom transponderu i on odgovara na kojoj je visini.

Ukoliko je na avionu neispravan C-mod, ili ga avion uopšte nema, kontrolor vas često pita za visinu i gubi vreme sa vama.Tada vas vektoriše tamo gde nema drugih aviona da ne bi rizikovao. Naravno, to uvek bude negde dalje od vaše maršrute, i zato što vam ne radi C-mod ili ga nemate trajanje leta je duže i naravno više se goriva potroši. Danas je separacija po visini između aviona samo 1000 fita (300 metara) i zamislite da tamo ubacite avion za koga niste sigurni na kojoj je visini.


Naši vojni borbeni avioni se vode drugačije, vojnom kontrolom leta i nisu imali transpondere. Transponderi GTX-327 (sa C-modom) bi se ugrađivali samo pred odlazak na aeromitinge u inostranstvo (G-4, Orao) i posle bi se skidali.

An-26 fabrički ima transponder СОМ-64 (lep tekst o njemu http://oleg-tulin.narod.ru/index/0-27) koji je prilično robustan i komplikovan i ima i C-mod. Za to vreme kada je napravljen, bio je vrh. Naravno, neke opcije rade samo u SSSR. Od mnogo opcija koje ima, on može da šalje čak i informaciju o količini goriva zemaljskoj kontroli.
Vreme ga je pregazilo, elektronika pojeftinila i na našim An-26 su ugrađeni GTX-327 transponderi koji imaju C-mod http://tinyurl.com/p65z9mt i veličine su auto-radija i ne kvare se. Ti transponderi se koriste i na G-4, Orao, helikopterima po potrebi.
Na remontu i naši Mig-29 su dobili sličan transponder, ne znam tačno koji,mislim GTX-330. Njima je to preko potrebno zbog presretanja u vazdušnom prostoru, lako ga kontrola navede.
Naravno sa pojavom takvih jeftinih rešenja i mali civilni avioniči su dobili transpondere i nebo je postalo bezbednije.

Nešto kasnije naši An-26 su dobili malo savremeniji transponder GTX-330 koji ima i S-mod. http://sarasotaavionics.com/avionics/gtx-330

A oko moda S je priča posebna. S-mod može da predaje gomilu informacija. Najvažnija razlika između C-moda i S-moda je u tačnosti izmerene visine aviona. Tačnost izmerene visine C-moda je 30 metara a S-moda je 7,5 metara. U transponder koji ima S-mod ubacuje se i 24-bitni kod i zbog toga ti transponderi se ne smeju menjati sa aviona na avion kao GTX-327.
I sada se dolazi do sistema TCAS II. On je skup i njega imaju samo veliki avioni i postao je obavezan u civilnom saobraćaju.

To je sistem protiv sudara u letu. Ukoliko se dva ista aviona nađu blizu jedan drugoga, njihovi transponderi komuniciraju i komanduju jednom avionu gore a drugom dole. Nekoliko sekundi ranije transponderi šalju kontroli leta crveni signal o približavanju ALLERT. Tako da svi znaju šta se dešava.

Ukoliko jedan avion ima TCAS II a drugi samo transponder sa S-modom, manevar gore ili dole pravi samo avion sa TCAS II. Ovaj drugi i ne zna šta se dešava ako ga kontrola ne obavesti jer nema instrument sa indikacijom situacije u vazdušnom prostoru, recimo IVA-81.

Evo takve slične situacije:

Vi ste plavi aviončić u sredini ekrana. Plavi krug oko njega je prostor od 2 nm. Ceo krug je 5nm. Malo ispred i desno od vas je intruder crvene boje koji nema TCASII i imate informaciju da je on na 1.2nm On se nalazi 300 fita ispod vas ali penje. Međutim, njegov transponder ne daje podatke o njegovim promenama kursa (TD FAIL).Dakle postoji neki problem i tada vaš kompjuter TCAS II vama naređuje preko zvučnika CLIMB;CLIMB (penji,penji) a na indikatoru IVA-81D vam pokazuje koji gradijent penjanja morate zauzeti da bi ga bezbedno preskočili. To je preko 1500 fita u minuti (7,5 metara u sekundi).

Druga situacija:

Ispred vas su dva intrudera, jedan 500 fita ispod a drugi 500 fita iznad vas. Drže svoju visinu stabilno. Niži intruder je 2nm ispred a viši 4nm ispred vas.Oba su tačno na pravcu vašeg leta.Vaš kompjuter TCAS II vam naređuje MAINTAIN VERTICAL SPEED, MAINTAIN (zadrži vertikalnu brzinu, zadrži). Na ekranu IVA-81D vam je obeležen zeleni sektor gde morate držati avion da ne bi došlo do sudara ni sa gornjim ni sa donjim intruderom.

Neke osnovne stvari o TCAS II:
Može da prati do 60 aviona, na ekranu prikazuje do 30 aviona i istovremeno može u režimu RA (razdvajanje, vertikalni manevar) da vodi do 3 aviona.
Daje posadi vreme od 5 sekundi za manevar, i dovoljno je raditi manevar sa malim opterećenjem od 0,25G da bi se izašlo iz opasnosti.
Kompjuter TCAS II procesira:
1. Razdaljinu između vašeg aviona i intrudera
2. Relativni položaj intrudera u odnosu na vas
3. Visinu i vertikalnu brzinu intrudera, ako ima C ili S-mod
4. Ostatak vremena do sudara između vas i intrudera

Kombinacija ima mnogo, sistem je odličan i mnogo je doprineo bezbednosti avio-saobraćaja.
Oba naša aviona imaju ovaj sistem. Tako da se na indikatorima i 364 i 386 vide svi avioni okolo na daljinama do 40nm (max.range). Kao mala kontrola leta.
Dakle, smisao S-moda je u TCAS II, a ne da bi se gledali avioni na flightradar24.com.
I ne mešati S-mod sa ADS-B, to su dve stvari za sada, od 2017. biće jedna stvar.
Takođe, svi borbeni avioni NATO i USAF imaju transpondere sa S-modom, da bi mogli preletati prijateljske zemlje bez problema. Po dolasku u zonu dejstva normalno ih isključuju jer bi dobili raketu u rep odmah. Svi njihovi transportni avioni imaju TCAS II.

Tema je interesantna i obimna. Ne treba neko veliko predznanje da bi se shvatio princip rada. Prilično je USER FRIENDLY.
Upotreba sistema u vazduhu je ozbiljna priča.

I ne služi taj sistem da bi se avioni jurili po nebu. To je samo krajnji mogući izlaz iz ozbiljne situacije. Gledao sam kako izgleda uživo kada naš An leti 400 km/č a u susret dolazi drugi An istom tom brzinom i pratio to na TCAS II. Kontrola leta nas je razdvojila po visini 300 metara. Bez tog sistema nema vremena za reakciju. Susretna brzina je 800 km/č, to je preko 200 metara u sekundi, nema tu vremena nizašta, ni da se jaukne. Sa sistemom ima vremena. A turbomlazni avioni su još brži.
Ukoliko se dođe negde do ozbiljne situacije u vazduhu, ona se u kompjuterima kontrole leta registruje i kasnije analizira tako ozbiljno skoro kao da je bio stvarni sudar u vazduhu. Žestoko se kažnjava onaj ko je pogrešio bilo kontrolor bilo posada nekog od dva aviona.

Mislim da smo YU-XAA i YU-XAB dobili zbog toga što kada je prvo slovo X, to označava da je nešto probno ili eksperimentalno, vojno, kombinovano i slično.
Naš slučaj sa 71364 i 71386 je takav da imamo potrebne sisteme za civilni saobraćaj ali smo u vojnom vlasništvu i registracija aviona je uslovna.
Potpuna registracija aviona danas u Evropi zahteva mnogo toga. I oko toga ima mnogo GUZ - Glavom U Zid

Ako budemo imali sreće pa ono gore oko radara pročita vrabac koji je stručnjak za ovu oblast, on će ispraviti ako sam negde pogrešio, posebno oko primarnog i sekundarnog radara. A možete na forumu potražiti njegove postove u vezi radara, čovek je genije.



offline
  • fin 
  • Počasni građanin
  • Pridružio: 06 Nov 2012
  • Poruke: 732

dinja,
sekundarni radar se zove taj koji "hvata" podatke transpondera.

..a u vezi ostalog, uglavnom si sve oko tcas-a objasnio kao iz manual-a, nemam šta da dodam.
sedi, 5. Smile

offline
  • dinja  Male
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 23 Jul 2008
  • Poruke: 688
  • Gde živiš: Beograd

Hvala Mr. Fin, radio sam nešto drugo, spremam neki ispit i naravno pomešao sam primarne i sekundarne lončiće.
Prepravljeno.

A što se tiče same ugradnje i rada TCAS II, GNS-530 i EGPWS, to nam je u Rusiji objasnio sistem-inžinjer koji to ugrađuje za potrebe ANTK Antonov.
Dao nam je prezentaciju u PowerPointu na 266 strana koja je izvanredna. Nije sad tu najbitnije što se to ugradilo baš na AN-26 jer princip je isti. Važni su avionski inputi koji se moraju obezbediti za rad ovih sistema.Prezentacija je na ruskom ali dosta toga je i na engleskom.

Ako je neko zainteresovan da to vidi, neka mi se javi na pp. Poslaću e-mailom. Ali molim, nemojte je širiti, prepravljati, kopirati i slično ipak je to firmino vlasništvo.Kada savladate prezentaciju, morate pročitati pilot-manuale o tim sistemima, ima ih na internetu. Posle toga, možete pričati slobodno o tim sistemima sa drugima na forumima, u kafani, poslastičarnici, na slavi, na plaži, na drvetu ili već po nahođenju. Šalim se naravno....... Zagrljaj

Shvatićete da je jedan život kratak da bi se sve znalo ili naučilo o avijaciji, i da se ne vredi mnogo nervirati oko toga. Treba se samo malo iznervirati i tada pročitati nešto.
Ovo uvek dobro dođe:

offline
  • fin 
  • Počasni građanin
  • Pridružio: 06 Nov 2012
  • Poruke: 732

rusi su ti apsolutno broj 1 na svetu po količini ugrađenih tih tcas instrumenata u svojim starim avionima Mr. Green

..ne ozbiljno, skoro svaki, ama baš svaki "zeleni" kokpit kakvog starog iljušina ili antonova danas krasi uz redove i nizove analognih "podmorničkih" instrumenata i, obavezno, bar po jedan dodatni tcas lcd Smile

offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 101942

Ukrajinski u novom odelu...


offline
  • Pridružio: 25 Maj 2012
  • Poruke: 45

Dinjo hvala da objasnjenju...transporder u ..S..modu salje gomilu podataka ,a te podatke mora da negde procita..tj mora da je povezan sa gomilom avionskih uredjaja.TCAS sistem je postao obavezan i njegova upotreba ima pozamasan manual.Mene jos jedna stvar zanima...dali je nesto uradjeno oko usaglasavanja AUTO-PILOTA sa GPS-om i ILS-om ili je ostala stara prica letenja po radialu i po zadavacu kursa??pozz..

offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 31308

Делегација српског ваздухопловства на аеромитингу у Данској

http://www.vs.rs/index.php?news_article=9d78c3ba-fb0d-11e3-8cdc-00163e135009



offline
  • Pridružio: 25 Maj 2012
  • Poruke: 45

Lepo izgledaju Very Happy

offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 101942



^^^^^^^
Авиабаза Кача морской авиации Черноморского флота РФ

Arrow http://www.arms-expo.ru/photo/fotoreportazh/aviaba.....-flota-rf/

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1057 korisnika na forumu :: 23 registrovanih, 3 sakrivenih i 1031 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: anta, Bobrock1, darkangel, ddjxxi, dolinalima, draganl, Georgius, kenny74, kuntalo, kybonacci, Marko Marković, milenko crazy north, nebojsag, nemkea71, opt1, sabros, sasa87, savaskytec, t84dar, theNedjeljko, tubular, Zoca, šumar bk2