zixo
Pošto je 71364 proslavio 40-ti rodjendan nisam siguran za njega, a 71386 bi mogli još da iskoristimo, ipak je 10 godina mladji, tako da tipujem na njega ako se uopšte nešto šalje na remont.
Ако оде први, а мора ове године, отићи ће и други, догодине, можда већ на пролеће. А, ако не оде први, онда...
ГП Антонов је као конструктор дао сагласност за продужење века употребе за ОБА наша авиона. То је индивидуални програм продужења, везан за појединачне авионе, а у односу на њихов налет, годиште, опште стање као и одржавање авиона.
Ово је Инструкција о подржању пловидбености авиона Ан-26. Ту је максималан век 45 година.
http://www.antonov.com/media/archive/IPLG_An-26.pdf
Обзиром да је издата 2011.године, вероватно ће бити још продужења века за Ан-26, јер је 2014.године новом инструкцијом за Ан-24 век продужен на 50 година.
Проблем је тамошња тренутна политичка ситуација.
Пре неки дан је био састанак између Русије и Украјине у Бриселу. Без резултата, од недеље више не постоји чак ни авиосаобраћај између њих а камоли нека ваздухопловна сарадња.
дињо, шта је са осталим 26ицама? мислим да су још 3 биле читаве. у каквом су оне стању и вреди ли њима радити ремонт? (на страну може ли се финансијски, питам технички може ли)
71382 и 71371 технички би можда могли добити сагласност за ремонт и продужење. Наравно, морали би их детаљно прегледати страни стручњаци пре тога.
71362 и 71379 не могу проћи тим путем никако, не зато што је то немогуће, него зато што ту има превише посла а резултат није известан. То не би био класични ремонт, него тотална обнова и замена неких већих делова и склопова самог авиона. Има авиона на тржишту који су у много бољем стању од ова два.
Страни купац је припремио и прелетео 71366 у Африку 2008.године. Последњи лет пре тога тај авион имао је 1997.године. Намучили су се људи поштено да га спреме. Његово стање тада је упоредиво са садашњим стањем 71382 и 71371. Дакле, могуће је било тада. А и рационално, јер су тада биле једне цене ремонта и услуга.
Данас то није тако, цене су због политичке ситуације отишле у небо и малом остатку флоте Ан-26 који још увек лети широм света не пише се добро.
А има и друга, још тужнија страна ове приче. То је као када убијаш сопствено дете. И Украјина и Русија развијају замену за Ан-26. Украјинци раде на Ан-132 а Руси на Ил-114.