Beriev A-50 - ruski AWACS

55

Beriev A-50 - ruski AWACS

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24208

Kaplar ::Ovde ima jedan detalj, koji je meni kao konstruktoru odmah prvi upao u oči. Prema opisu:

"Щелевая антенна — антенна, выполненная в виде металлического радиоволновода, жёсткой коаксиальной линии, объёмного резонатора или плоского металлического листа (экрана), в проводящей поверхности которых прорезаны отверстия (щели), служащие для излучения (или приёма) радиоволн."

Zaključujem da ova antena ima jednu ogromnu prednost, a to je kruti koaksijalni provodnik. Ko je učio iz elektromagnetike, može se setiti da je odnos prečnika unutrašnjeg i spoljašnjeg provodnika kod koaksijalnog kabela idealan kad je blizak broju e (e=2,71828). Kod krutog koaksijalnog provodnika, lakše je konstrukciono dobiti taj odnos, mada je tehnološki skuplje, ali je u praksi taj odnos održiviji od onog, koji ima elastični kabel. U takvom slučaju, kabel je otporniji na pojavu smetnji (zbog uopšte izbora koaksijalnog kabela), a signal koji se sprovodi kroz njega je mnogo više verodostojan.


Da li ova planarna antenska resetka sa proreznim talasovodima ( npr taj tip antene je imao radar N010 `Zhuk` na MiG-29M ) ima nekih tehnickih prednosti u odnosu na onu sa FAR ( fazirana antenska resetka ) ? Vidim da i americka AN/APY-1/2 ima isto planarnu antensku resetku a ne FAR kao sto mnogi misle

Citat:Antenna
Slotted planar array


Arrow [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Jos jedno pitanje ako pogledamo malo dostupne podatke o ovim planarnim i posebno onim sa PFAR veliko je pitanje da li je ovo sto se pominje za novi A-100 da ce imati antenu sa AFAR za koju se po iskustvima i tehnickim resenjima zna da obicno ima manju predajnu snagu od radara sa PFAR ( jedan centralni predajnik za razliku od AFAR gde imamo mnostvo manjih po snazi slabijih predajnika ).
Evo primer je indijskog A-50EI koji ima onaj izraelski AESA radar sa tri antene osmatrackog polja po120 stepeni ,no ocigledno je po javno dostupnim podacima da je takvo resenje dosta slabije u poredjenju sa Shmeljom i AN/APY-1/2 kad su daljine osmatranja tj zracenja u pitanju .



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Konstruktor
  • Pridružio: 01 Nov 2013
  • Poruke: 1243

Pa PFAR će brže pregledati prostor, ali je nemoguće bilo tada napraviti fiksnu antenu da sa svih 360 stepeni uvek ima isti domet. Možda da je gore bio postavljen na primer neki heksaedar, ili oktaedar, ali je to em skupo, em ne leti kako treba.

Sa druge strane, postavlja se pitanje: sa tada dostupnim tehnologijama i zahtevima, da li je A-50 trebao da osmatra i navodi letelice, ili da nišani? Eto, desilo se to da je A-50 već uspevao i da grupu aviona razlikuje. Dakle, ravna ploča od antene je radila dobar posao.

Sada sa AFAR-om, mislim da je sve postavljeno u neki kvadar, ili šestougaonik u osnovi i da snaga više nije problem, a ni hlađenje. Na 10-12km nadmorske visine pri -50 stepeni, ili -60 stepeni, pri navedenoj brzini krstarenja, sada se i AFAR može lako postaviti. Da će biti više benefita, to je sigurno.



offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24208

^

Hm ,cudno mi je to ,jer period razvoja Shmelja se poklapa sa vremenom razvoja Zaslona .Recimo da su mogli da ugrade u onu pecurku tri antene u obliku trougla kako to sad imaju Kinezi i Indusi na svojim A-50EI/EK (KJ-2000 ) .Polje osmatranja po 120 stepeni uz naravno el.skeniranje i to mozda jos tada po azimutu i mesnom uglu .
Ovo za rezime rada ,to je moglo biti samo osmatranje uz automatsko pracenje ,pored rezima identifikacije ali nikako nisanjenje ( zahvat ) jer se postavlja pitanje kako navoditi radarski navodjenu raketu V-V koja je predhodno ` literovana` sa racunarom -SUV aviona-nosaca .To je vec nemoguce,tesko prakticno resiti .

Da se doda da glomazna radarska i el. oprema ima tecno i vazdusno hladjenje .

Citat:Air and liquid cooling systems,the likes of which had not been seen in the USSR before ,were created ,as was a special electric system supplying power with highly stable parameters for the mission equipment.

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12619

Napisano: 02 Jun 2017 11:22

Ako bi ugradili vise antena u pecurku one bi bile manje sto odmah znaci i manji domet bez da razmatramo probleme koji mogu nastati po pitanju napajanja, hladjenja i obrade signala.

1980tih jedini AEW koji je imao 360stepeni stalnog zahvata je bio britanski Nimrod AEW3 koji je otkazan bas zbog problema sa hladjenjem i obradom signala.

Tek 1990tih se pojavljuju upotrebljivi AEW sa 360stepeni stalnim zahvatom.

Dopuna: 02 Jun 2017 11:27

Ameri i Rusi bas mnogo ne haju za 360stepeni zahvata, novi osmatrackih avioni E-2D i A-100 ima samo jednu AFAR antenu.

offline
  • Pridružio: 06 Nov 2010
  • Poruke: 11644
  • Gde živiš: Vranje

mean_machine ::

Ameri i Rusi bas mnogo ne haju za 360stepeni zahvata, novi osmatrackih avioni E-2D i A-100 ima samo jednu AFAR antenu.


Ali oni imaju dosta aviona i ogromne teritorije pa mogu da preklapaju zone osmatranja. Šta da rade oni koji nemaju dovoljno aviona da bi mogli da obezbede 360 stepeni osmatranja?

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12619

dobri covek ::mean_machine ::

Ameri i Rusi bas mnogo ne haju za 360stepeni zahvata, novi osmatrackih avioni E-2D i A-100 ima samo jednu AFAR antenu.


Ali oni imaju dosta aviona i ogromne teritorije pa mogu da preklapaju zone osmatranja. Šta da rade oni koji nemaju dovoljno aviona da bi mogli da obezbede 360 stepeni osmatranja?


Danas je to lako ako imas novca, razni proizvodjaci nude osmatracke avione sa 360stepeni konstantnog zahvata.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24208

Radar `Shmelj` koristi tzv. kvazi-kontinuirani rezim za osmatranje VaP ,otkrivanje i pracenje VC(vazd. ciljeva ) .Sta je to ,dobro je opisano u ovom tekstu ...

Coastal radar with quasicontinuous radiation “Obzor” (Produced by JSC “Rawenstvo”)

Citat:New technologies

New generation radar “Obzor” uses technology called “High-energy beam”. This new technology of receiving signals has never been used before in navigation radars. High-energy beam is emission of low-power but long duration signals, as a result that makes energy of the reflected from the target signal higher. This technology allows to increase the search area and makes the search process of small targets easier using over 100 times less power than traditional magnetron radars.

Solid-state transceiver

“Obzor” has fully solid-state transceiver and lacks magnetron and high-voltage modulator. Output device is transistor amplifier. Transceiver designed for outdoor using and has no regulatory components.


Arrow [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

РЕЗУЛЬТАТЫ ИССЛЕДОВАНИЯ РАДИОЛОКАЦИОННОЙ СИСТЕМЫ С ПОЛОЖИТЕЛЬНОЙ ОБРАТНОЙ СВЯЗЬЮ ЧЕРЕЗ ПРОСТРАНСТВО И ЦЕЛЬ.

Arrow [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Clutter suppression in quasicontinuous-wave nontraditional architecture radar
A Fedorov - 1996

Arrow [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 103750

Opet u Siriji...
Citat:RuAF A-50U just landed on Khmemeim AFB couple minutes ago, it was escorted by a RuAF Su-30SM
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]


offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24208

U vezi kvazikontinualnog ( neprekidnog ) rezima rada . Recimo sta pise za N019 `Rubin` ( precnik antene 0.7m ) .

Citat:Avinonski radar ( BRLS ) predstavlja impulsno-doplerski radar koji radi u kvazineprekidnom rezimu uz primenu vremenskog strobiranja kanala i frekventne selekcije na bazi velikog broja doplerskih filtera ( 960 ) .Niz filtera prijemnog uredjaja odvaja signale odbijene od cilja .Signal referentne ( oslone ) frekvencije ,koji odradi zadati generator ,pojacan snaznim izlaznim pojacivacima koji rade u impulsnom rezimu ,formira se sondirajuci impuls i dovodi se u antenski sklop ,koji predstavlja dvoogledalnu antenu .Zavisno od rezima rada radara ,sondirajuci impulsi mogu da imaju visoku frekvenciju ponavljanja-VCP (za otkrivanje ciljeva u PPS ) i srednju frekvenciju ponavljanja -SCP (za otkrivanje ciljeva u ZPS ).


Kod njega je maks. snaga sondirajucih impulsa 5kW i radarska skala daljine je 150 km ( u PPS cilja ) ,kod Zaslona , precnik antene 1.1m , maks snaga impulsa je po nekim podacima 10-20kW i radarska skala daljine je cak 600 km u PPS .

Za poredjenje, `Shmelj` ima maks snagu tog sondirajuceg impulsa ( sondirajuceg signala u impulsu ) u rezimu VCP/ kvazineprekidni rezim, za otkrivanje VC preko 1MW ( 1000 kW sto je 50-100x jace od onog kod Zaslona ) .Sta reci ,mozemo samo predpostaviti kolika je zaista daljina zracenja( zona radio-lokacije ) tj domet radara u osmatrackom rezimu na patrolnoj visini 12 km .

Radi zastite clanova posade od visokofrekventnog zracenja,uopste, visokog intenziteta( veoma velikog nivoa ) EM-zracenja ,vidimo da su prozori kabine prekriveni pozlacenim prekrivkama, blokovi el.opreme su ekranizovani .

Citat:Для исключения вредного влияния высокочастотного излучения на экипаж предпринят ряд мер: всё представляющее в этом отношении опасность оборудование экранировано, а боковые и верхние окна пилотской кабины и иллюминаторы основного и аварийных выходов снабжены специальным металлизированным стеклом с золотистым оттенком.

Veoma moguce da je plafon tj gornjaka trupa aviona sa unutrasnje strane ekranizovana ,tj ima neku vrstu anti-radijacione izolacije .Koji materijal je mogao biti upotrebljen za ovu `ekranizaciju` ?

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24208

Bort br.41 crveni koji je ocigledno A-50M Izdelie-AM(2A)/ `Mainstay-B` s obzirom da ima one radio-prozracne horizontalne stabilizatore na gondolama gl. tockova ST .



na ru-wiki strani ima i njegova slika od 2011g .


Beriev A-50 on August 13th, 2011

U knjizi J.Gordona i D.Komisarova stoji da su Bort-ovi :30-43 crveni te 46-49 osnovna verzija tj A-50 `Mainstay-A` ( 19 aviona ) sa tim da je Bort br 44 crveni ,prototip A-50M i jos 5 aviona Bort-ovi :45,50,51,52 i 53 (dakle ukupno njih 6 ) jesu verzija M ( Izdelie-AM ).Po njima je pored 3 konvertovana prototipa bilo dakle 25 ser. aviona ( A-50 i A-50M ) .

Medjutim u istoj knjizi na slikama se uocava da pomenute stabilizatore imaju jos Bort-ovi 40 i 41 (mada nemaju pojedine detalje pravih A-50M ) .

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 956 korisnika na forumu :: 61 registrovanih, 5 sakrivenih i 890 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, Ageofloneliness, airsuba, arsa, Asteker, Bane san, Belac91, Bobrock1, bojank, Botovac, bukefal, cavatina, Chainsaw, cojapop, darkangel, dekiz, djuradj, Dr.Strangelove, Georgius, goxin, Jakonjveliki, jon istvan, Kobrim, komsija1, krkalon, Kubovac, Leteća Krofna, mačković, mercedesamg, milanpetkovicv, milenko crazy north, miljannis, misaru, mist-mist, Nemanjavasic, nemkea71, operniki, Paklenica, Papadubi, Parker, PedjaDikovic, pein, peranp, perko91, Povratak1912, Prečanin30, samojednoimeznam, SamostalniReferent, sarma, Shadow soldier, sixpac, sokars, SpeedyGonzales, stalja, theNedjeljko, vaci, VJ, vladao75, zmajbre, Zuna77, zziko