Sigurno je moze ispaliti pri vecem rasponu podzvucnih i nadzvucnih brzina. u samom filmu pise da je ovo ispaljivanje bilo pri 0.9 macha te na 23.000 stopa. pocetna brzina rakete, u odnosu na avion, je sigurno nula.
Kad se filmic gleda po frejmovima vidi se sljedece:
prvi frejm: nista
drugi frejm: vidi se ispuh raketnog motora u punoj duzini, a sama se raketa pomaknula za mozda desetak cm. Dakle paljenje motora je bilo negdje izmedju prvog i drugog frejma, vjerojatno malo blize drugom fremu.
treci frejm: raketa se pomaknula za cca 60-70 cm od svog pocetnog polozaja.
cetvrti frejm: raketa se pomaknula za nekih 140-160 cm od pocetnog polozaja.
peti frejm: raketa je gotovo presla udaljenost svoje pune duljine, odokativno 290-310 cm.
sesti frejm: raketa se pomaknula za cca 4,5 metara od svoje pocetne pozicije.
Kako je snimka radjena 25 frejmova u sekundi, znaci da je raketa u prvoj petini sekunde presla cca 4 metra. Dakle u tom trenutku njena brzina je bila 20-ak metara u sekundi. Ta brzina svakako raste jos neki period.
Ne znam za micu, ali amraam, po stranicama proizvodjaca motora, ima jednopulsni motor. Po slikama ispaljenja, taj se motor gasi nakon cca 8 sekundi. Kad bi se iste brojke primijenile za micu (cisto ilustracije radi, ne tvrdim da je njen motor isti), ugrubo bi se dobila maksimalna brzina, gledana u odnosu na staticnog promatracana toj visini od cca 7 km, od oko 2,6 maha. Doduše, realno bi ubrzanje s vremenom slabjelo. No isto tako bi raketa mogla putovati u plitkoj balistickoj putanji i vec nakon samo nekoliko sekundi doseci vece visine gdje je otpor manji.
Al mozda sam i krivo racunao. Nek me netko ispravi.
|