Pa sad, Rafal ima mali broj prekidača prema Tajfunu ali ima više pokazivača, sa strana pilota pored tri glavna ima još 4 pokazivača a oni se obično izvode da daju mogućnost odabira nekih funkcija i menjanja prikaza po potrebama. Sad, što se tiče palica, leva je kontrola motora i njegove snage, desna je standardna palica za kontrolu leta aviona, a to imaju svi avioni, samo je kod Rafala oblik drugačiji pa se na levoj palici lepo vide svi dugmići i sl a na ostalim slikama je to teže videti. Samo da vidiš koliko ima prekidača na kontroli gasa na avinu F18 Sad, pitanje prekidača po kokpitu je pitanje većinom samih dizajnera aviona, i kako su se opredelili za izvođenje nekih stvari. Francuzi su očigledno išli na smanjenje svega što može da se kontroliše preko ekrana, pa je i broj prekidača znatno manji. Dali je to sigurnije ili ne, pa verovatno je manje sigurno, ali sa druge strane bilo bi sigurnije u standardnom avionu da za svaki prekidač postoji još jedan po mogućstvu sa druge strane, jer teoretski postoji mogućnost da avion bude pogođen sa jedne strane kokpita, da bude u letnom stanju ali su otkazali prekidači sa na primer desne strane. Malo preterivanje ali da pokažem šta mislim Verujem da su francuzi sve to imali u vidu i lepo proračunali. Meni se iskreno dopada kokpit, lepo i jednostavno, ne opterećuje pilota sa glupostima kada napada cilj, ili prikazima oružja kada sleće. Dakle, samo šta treba u datom momentu.
Dva pokazivača sa strane HLD su touch screen displeji što dovodi do toga da su izbačeni mnogi prekidači. na samim pokazivačima je moguće izabrati opcije koje bi se inače uključivale ili isključivale prekidačima.
Rafal C
Namena: lovac-bombarder, jednosed
Pogonska grupa: dva turboventilatorska motora SNECMA M88-3 potiska po 86,98 kN sa DS
Dimenzije: dužina 15,30 m,visina 5,34 m,razmak krila 10,90 m sa nosačima za rekate v-v, površina krila 46 m2
Masa: prazan 9.060 kg, najveća u poletanju masa 21.50 kg
Perfomanse: max. brzina na visini 11.000 m bez spoljašnjeg tereta 2.125 km/h, max. brzina na nivou mora 1.390 km/h, početna brzina penjanja 18.000 m/m, vrhunac leta 18.000 m, borbeni radijus u prodoru na maloj visini sa dvanaest bombi od 250 kg, 4 rakete MICA i 3 dopunska rezervoara sa 4.300 l goriva iznosi 1.093 km, odnosno 1.853 km u lovačkoj varijanti sa 8 raketa MICA i 4 dopinska rezervoara sa 6.600 l goriva
Naoružanje: top GIET-DEFA M791B kalibra 30 mm sa 125 granata, 6.000 kg ubojnih sredstava na 14 nosača.
Na međunarodnoj vayduhoplovnoj izložbi na aerodromu Burže kod Pariza 1983.godine Dessault je prikazao maketu ACX-a (Avion de Combat Experimentale), predlog za budući višenamenski evropski avion. Francuska je decenbra 1983.godine potpisala sa Velikom Britanijom, Nemačkom, Italijom i Španijom sporazum o zajedničkom projektovanju Evropskog lovca 2000. Ponuđena su 4 predloga, dva nemačka, britanski i francuski. Za spor koji je izbio zbog razlike u taktičko-tehničkom zahtevima nije pronađen kompromis, pa se Francuska aplila 1985.godine povukla iz projekta i vratila na ACX. Istovremeno je skraćenica zamenjena imenom Rafal.
Krajem godine je dovršen tehnološki demostrator Rafal A koji je naručen dve godine ranije. U aerodinamičkom oblikovanju primenjena je koncepcija "patka"-kanari na prednjem delu aviona i delta-krila sa produženom napadnom ivicom-strejkovima. Umesto planiranih Snecminih motora M88-2, koji nisu dovršeni, ugrađeni su američki GeneralElectric F404GE-400 potiska 71,2 kN. Maha na visini od 12.000 m. Francuzi su bili neizmerno zadovoljni kadu su već narednog meseca svoj novi avion predstavili svetskoj javnosi na "protivničkom terenu", vazduhplovnoj izložbi u Farnborou u V.Britaniji.
Pored uobičajnih ispitivanja ,Rafal A je prošao kroz proveru pogodnosti za službu na moru. Prva simulirana sletanja su izvedena na lažnu palubu na kopnu, a zatim na nosač aviona "Clemencau" (Klemenso). Tehnološki demostrator nije opremljen kukom za zaustavljanje i ojačanim stajnim trapom, pa nije izvedeno pravo sletanje , ali je utvrđeno da brzina u prilazu i upravljivost aviona zadovoljavaju mornaričke zahteve.
Francuski motor M88-2 je na tehnološkom demostratoru zamenio američke 1990.god. Ispitivanje Rafala A su završena 865. letom 24.01.1994.god.
Zamišljen kao razvojna varijanta za Francusko RV ,Rafal D (discret) je urađen sa smanjemom radorskom vidljivošću koja je postignut aboljim profilisanjem "Strejkova" i spoja vertikalnog repa i trupa, smanjenjem nosa, nanošenjem tankog sloja zlata na poklopac pilotske kabine i sivom bojom koja apsorbuje elektro-magnetno ztračenje. Istraživački centri firmi Thomson -CSF i Dassault Electronique su razvili prvi evropski radar sa elektronskim skeniranjem RBE2 koji omogućava istovremeno praćenje i napad na 8 ciljeva poluaktivno radarski vođenim raketama v-v MICA. Osim vođenim i klasičnim rakatema v-v , predviđeno je da Rafal bude naoružan i raketama sa nuklearnom bojevom glavom ASMP srednjeg i ASLP velikog dometa.
Osnovna borbena varijana u Francuskom RV biće dvosed. Iskustva iz borbenih akcija jednoseda Mirage F1 i 2000 u Zalivskom ratu , ukazala su na sve veću potrebu za udruživanje dva člana posade na dugim lovačkim patrolama i prodorima kroz PVO protivnika. Prvobitno projektovan trenežni dvosed Rafal B dobio je pune borbene sposobnosi , ali je masa povećana za 350 kg i cena za 3,5 posto u odnosu na jednosed Rafal C. Napravljen je samo jedan prototip Rafal C koji je poleteo 19.05.1991 godine. Prvih 14 Rafal M ukrcan je na novi nuklearni nosač aviona Charles de Gaulle (Šarl Degol) 2002.godine.
Na internet forumima pojavile su se informacije o izjavi grckog ministra odbrane da je Grcka napravila short-list tri borbena aviona koji ulaze u konacan izbor za nabavku.
To su navodno: F-16, F-18 i Typhoon.
Rafale je (opet) ispao iz igre.
Grcka vec ima solidan broj aparata F-16, a Rafal je odlican avion, e sad dal je cena u pitanju ili nesto drugo cim ga jos niko nije narucio, osim naravno Francuske ciji je i avion, ne znam.
Kai5erSo7e ::Wisdomseeker ::A Englezi sad hoće da nabudže EF2000 da bude sposoban da poleće i sleće i na nosače aviona.
cek
pa kaj nije i ta verzija bila predivdena
Englezi su predvideli 100 F-35 za svoja dva buduca hi-tec nosaca aviona.
Posto cena F-35 stalno osciluje, imamo ekonomsku krizu i najveci problem u programu F-35 predstavlja upravo VTOL zahtev Engleza. Oni sad razmatraju mogucnost prilagodjavanja Tajfuna za nosace aviona.
Na ovom Frame capture iz onog video klipa sa Aviapedie se vidi da je kabina podeljena između pilota i kopilota. Zašto je to urađeno, da nema veze sa mogućim katapultiranjem i zaštitom kopilota od dejstva piropatrona sa pilotovog sedišta?