Rafale je "back in the game" na indijskom MMRCA tenderu.
Nakon dosta spekulacija vezanih za dalje ucesce Dassaulta na ovom tenderu, konacno je spekulacijama dosao kraj - Rafale ide u narednu fazu tendera.
Maratonski tender koji Indija sprovodi je u stvari jedina prava procedura koju treba da sprovode svi potencijalni kupci prilikom nabavke novih borbenih aviona (pa i Srbija): prvo se rpecizira budzet, a onda ide tehnicka evaluacija, realna ispitivanja, transfer tehnologija, pa tek na kraju ponudjena cena, kada se izbor suzi na 2-3 konkurenta. Indija je ovog puta mogla da sprovede tendersku proceduru kakvu je htela, obzirom na to da odjednom porucuje 126 aviona.
PARIS AIR SHOW: Dassault offers rocket pod-equipped Rafale for Afghanistan mission
Citat:Dassault (hall 2A) is exhibiting a French air force Rafale fighter with TDA 68mm rocket pods, providing a glimpse of a possible future equipment fit for operations in Afghanistan.
Three F2 production standard Rafales returned from Kandahar airfield last month after completing a four-month deployment - the third of its kind to the Afghanistan theatre since 2007.
"We are very happy from the third time we are in this environment," says Jean-Marc Gasparini, Dassault's vice-president military aircraft programmes. "NATO standards are evolving, so we have some adjustments to make. But there were no big technical issues."
A new software standard will be delivered before year-end, he says, with this including an air-to-ground gunnery mode - a valuable weapon in the close air support role. "Afghanistan is a very interesting test field, but they are performing an operational mission. We must not give them things that are not adapted for this context," he says.
Early test work has already been conducted with the new rocket pod fit, which uses the aircraft's third under-wing weapons station. "There is still a job to do," says Gasparini. "We are very imaginative, and we are trying to listen to our customer."
Dassault should receive a contract for around 60 F4-standard Rafales before year-end, and still expects to produce just under 300 for the French air force and navy over the life of the programme.
"Today the situation is very positive," says Gasparini. "Tranche 4 will give us five to eight years of visibility. It gives us a safe position, and puts us in the best position to enter the export market."
Na Forumu Strategypage-a mozete procitati prilicno objektivan tekst pod naslovom "What is wrong with the Rafale?", u kome autor iznosi razloge za Rafale-ov neuspeh.
aerodrom ::Na Forumu Strategypage-a mozete procitati prilicno objektivan tekst pod naslovom "What is wrong with the Rafale?", u kome autor iznosi razloge za Rafale-ov neuspeh.
@meanmachine
Autor teksta je izneo cinjenicu da su Francuzi jednostavno - stali.
Paket ugradjene elektronike u ovom trenutku jedva drzi korak sa F-16 Block 60 (npr. block 60 ima AESA radar i u upotrebi je kod UAE, Rafale ga nece imati do 2011). Klasican primer je UAE, ciji zvanicnici su izjavili da ce, ukoliko ga budu kupili, njihov Rafale morati da bude napredniji od francuskog.
Ono sta je krucijalni problem Rafala je to sto nije prodat u vecem broju i da troskovi razvoja nisu otplaceni. Dassault sada nema dovoljno para kako bi investirao u dalji samostalni razvoj Rafale-a, a novih kupaca niotkuda (Rafale je u najuzoj konkurenciji u Svajcarskoj, Brazilu, UAE, Libiji, ali to ne znaci da ce i biti porucen).
All-in-all:
Meni se Rafale jako dopada, takodje mislim da bi bio odlican izbor za nas, ali je preskup.
Sve podsisteme i naoruzanje proizvodi samo jedna zemlja, sto je veliki plus (tako nesto moze se dobiti jos samo kod Rusa ili SAD), a koliko mi je poznato, Dassault pruza prilicno dobru podrsku svim svojim kupcima.
Narednih par godina bice od kljucnog znacaja za ovaj avion:
- F-35 ulazi u serijsku proizvodnju, sa velikim porudzbinama
- Eurofighter vec ima veliki broj porudzbina i radi se na daljem ravoju
- Su-35 ulazi u serijsku proizvodnju, pruza mnogo za ulozeni novac (40M USD)
- Gripen NG je u fazi razvoja
- prototip PAK-FA je skoro gotov, moze se ocekivati da ce u narednih 5 godina krenuti serijska proizvodnja.
- kupci kojima predstoji nabavka novih aviona u narednih 5 godina svesni su da se situacija jos nije iskristalisala i mogu da sacekaju, kako bi dobili sto bolju ponudu.
da budem iskren i meni se povraca od ovakvih "strucnih" textova. ono sto recimo rafale ima u odnosu na f16 jeste prilicno manji rad.odraz sto je danas jako bitno. manevarske osobine su mu bolje, a radar, iako ne aesa, takodje odlican - bolji nego onaj na m2000, recimo rdy-3, dakle na nivou onog sa f-15 i su-30mki, sto uz manji rad.odraz daje odlican lovac. da ne govorim o raketama mica sa ic fpa senzorom, idealnim za dejstvo po stelt avionima.
f-35 ce biti znatno skuplji, a ef2000 vec jeste skuplji. rafale, iako je tu negde sa ef2000, od pocetka je bio projektovan kao visenamnski i vec je integrisano mnogo vodjenih bombi i krstarecih raketa. kada su-35 ulazi u proizvodnju i za koga (a ni cena od 40 mil $ nije realna - mozda za suv avion)? isto vazi i za gripen ng... rafale je vec odavno operativan. a pak-fa nije ni poleteo... rafale je tukao masinu kao sto je derivat i poboljsani f-15e u j.koreji i singapuru na polju na kojem nisam ni ja ocekivao, na integraciji avionike i upravljanju sistemima, tamo gde su ameri najjaci, ali zbog politicnog uticaja nije prosao, to su rekli i sami oni koji su testirali 2 aviona.
Tekst je glup i nema se sta dodati nego da ne k@ki.
Jeste francuzi su trebali pre Amerikanaca i Rusa da razviju stelt usisnike, izduvnike, vertikalac ...
Samo zasto onda F-16IN ne leti vec godinama i potrebna su dodatna, i to ne mala ulaganja, da bi ta verzija zazivela.
Problem Rafala je to sto iza njega stoji samo jedna zemlja. Da su englezi bili pametniji svi bi prosli jeftinije i bolje, a imali bi jedan avion koji bi se proizveo barem u 1500 do 2000 primeraka. Ovako je jednima i drugima malo teze.
Rafalu fali u odnosu na Tajfuni bolja elektronika i jaci motori. I to sto ce dobiti AESA radar 2011 nije strasno. Rusi ce imati PESA. AESA ide ukoliko zazivi u Mig-35 i u PAK-FA.