F-35 Joint Strike Fighter

240

F-35 Joint Strike Fighter

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12596

sremac983 ::По мом мишљењу једина грешка овог авиона је што нема два мотора и што нема нешто већа крила....био би дефинитивно бољи авион, бар што се тиче перформанси....

Mislim da je greska napravljena jos pre ulaska u ATF projekat. Nortrup je pocetkom 1980 odradio studiju lakog stelt lovaca koji bez problema dominirao nad nestelt velikim lovcima (F-14 i F-15). Ali USAF je htelo veliki stelt lovac (pre svega zbog nosivosti).

Evo kako je izgledao Nortrupov koncept:



ATF se pokazao kao preskup, jednomotorni ATF bi bio znatno jeftiniji pa bi danas umesto manje od 200 F-22 vrlo verovatno imali oko 500 steltova (mozda i vise) a umesto F-35A bi nabavili jos aviona.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • jazbar 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Dec 2009
  • Poruke: 16134
  • Gde živiš: Lublana

Northrop je bio klasa u proizvodnji i uvek pameću ispred američkih politićara i generala. Izgleda zbog svoje cost-effective politike jeftinih aviona nije bio po volji korumpiranih političara pa su mu otkazivali naruđbe u korist konkurencije koja je naduvavala troškove proizvodnje u plafon i potajno financirala politićare da su takav lopovluk tolerisali.
Nažalost stelt lovci su limitirani nosivošću zbog internog nošenja projektila više nego zbog motora i konstrukcije pa su neminovno potrebni i veči gabariti. Evo primer Gripena koji je laki multirole ali ni F-22 ni F-35 nemože interno prema broju projektila (mogu više jedino po samoj težini) nositi koliko ih može nositi puno natovaren Gripen. Ništa nebi smetalo da ima SAD u arsenalu laki i agilni jednomotorni stelt lovac kako ga je zamislio Northrop i veliki dvomotorni stelt lovac-bombarder, koji bi između na široko postavljenih motora kao što ih je imao F-14 imao mnogo internog prostora.



offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 31189

Nasli su nacin da srede kacigu http://www.defensenews.com/article/20120508/DEFREG.....dyssey=tab|topnews|text|FRONTPAGE

offline
  • Pridružio: 26 Okt 2011
  • Poruke: 1232

Jedno pitanje zna li se koliki je rcs F-35 i F-22 ???

offline
  • Pridružio: 30 Dec 2011
  • Poruke: 818

raptor1 sigurno se zna samo i novine i mediji objavljivaju sa pogleda spreda aviona a kao sto znas avion nemoze da leti bez manevrisanje pa kod zaokreta sigurno je veci a o tome cute.pa se prakticno delimicno zna.

offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 101147

Eglin AFB
Mart 2012

offline
  • Pridružio: 07 Dec 2011
  • Poruke: 736

Jedino što je svojevremeno bilo službeno rečeno od strane USAFA su vrijednosti rcsa ekvivalentne metalnim kuglama veličine pikule i golf loptice. to bi ugrubo bilo 0.00015 m2 za f22 i 0.0015 m2 za f35. Naravno da to ne daje nikakav kontekst. Mogli bismo npr pretpostaviti da se to odnosi na najbolju moguću situaciju, dakle sprijeda, i za konkretnu valnu duljinu protiv koje pojedini avion najbolje djeluje.

Avioni obično nemaju sprijeda najmanji odraz, no kod f22 i f35 je odraz planiran ovisno o očekivanjima, koje će kuteve ti avioni najčešće moći skrivati. I tu se ne radi o grubim kvadrantima već doslovno jedan stupanj razlike gledanja može značiti razliku između 0.001 m2 i valjda 10 m2. Dosadašnji avioni su imali relativno uniformiran radarski odraz, jače izražen s bokova, nešto manje sprijeda i straga, još manje između tih pozicija. Ali i pozicije s najmanje odraza opet su davale 1-10 m2, sasvim dovoljno za pošteno praćenje.

f22 i f35 su rađeni tako da se protiv malih valnih duljina (npr u radarima na raketama ili u ciljničkim radarima za navođenje raketa) pokrivaju materijalima koji neutraliziraju većinu odraza, odnosno premazima koji mogu pokrivati gotovo sve moguće kuteve. Za malo veće valne duljine, poput onih koje npr rabe radari na lovcima za pretraživanje ili čak awacsi, koriste se deblji slojevi materijala, odnosno čak navodno gdjegod i noseće strukture koje u sebi sadržavaju takve vanjske slojeve. No njih je praktično korisititi samo na određenim mjestima, npr napadnim rubovima krila, repa i slično. Tu su onda radari s još većim valnim duljinama, npr pretraživački zemaljski radari, protiv kojih materijali slabije funkcioniraju i tu je najbolje jednostavno pokušati što više ne pokazivati "loše" strane aviona u njihovom smjeru.
Na kraju imamo radare zbilja velikih valnih duljina, no tu se već radi o prilično velikim antenama koje nisu baš pretjerano mobilne i praktične, koje detektiraju rezonancu signala ovisno o duljini dijela aviona kojeg pogode i od njih nema previše skrivanja. (Iako je jedan b-2 recimo tu bolji od f22 ili f35 jer on skriva koliko može i takve dijelove, da se pogodi rezonanca b2 iz nekih kuteva trebale bi zbilja jako velike antene fisknih radara)

No otišao sam malo predaleko. Poanta je da protiv pretraživačkih radara i f22 i pogotovo f35 mogu biti viđeni i s velikih daljina, samo je stvar u poziciji. Oba su aviona rađena da sav onaj uniformirani radarski potpis 360 stupnjeva oko aviona preraspodjele u nekoliko (recimo tucet) jakih šiljaka, koji mogu nuditi i po 1-10 m2 odraza, ali koji su vrlo uski. Dakle dok god su ti avioni s nosem recimo na plus/minus 20 stupnjeva od smjera gledanja našeg radara, nudit će nam najmanji odraz. onda će, dok se kreću u zraku, u jednom trenutku to brzo narasti za npr 1000 puta, i odmah se potom početi brzo smanjivati tako da u roku od doslovno par sekundi mi počnemo nazirati nešto, to zasja jako, opet se smanji i posve nestane. I kad bi ti avioni i dalje prolazili pored našeg radara vjerojatno bismo dobili još jedan il dva takva šiljka.

Bitno je naglasiti da će operateri takvih aviona učiniti sve što mogu da se ne dovedu u takve situacije. Odnosno ako se i moraju dovesti da to bude što kraće i što sporadičnije.

Da se vratim f22 i f35, ako ću se voditi grafovima navodnog smanjenja odraza su27 naspram su35, koji su iz nekih smjerova smanjili odraz i na desetinu prijašnjega, onda bi se *možda* moglo pretpostaviti da bi i f22 i pogotovo f35 mogli s nekom redovitošću nuditi i 0.015 odnosno 0.0015 m2 nekom od radara koji se nalaze ispred njih u rasponu od 90 stupnjeva. Ali to ne mora biti tako lako kako se čini. Niti to vrijedi za sve valne duljine.

I naravno to sve pretpostavlja precizan i kontroliran, ravan let f22 i f35. U slučaju žešćeg manevriranja nudit će se još češćih bljeskova na radaru, al to je već situacija u koju se piloti tih aviona ne žele dovesti.

Kako bilo, smanjeni radarski odraz prvenstveno se po meni svodi na planiranje akcije i držanje rubnih područja neprijateljskog prostora. Ako se ti avioni namjeravaju zadržati u području, dakako. Jer ako se pokušaju zadržati u području gdje se dovedu u situaciju da su poluokruženi raznim radarima, ta druga strana će ih moći i pratiti, ako su pošteno umreženi, jedino će imati poteškoća ciljati ih raketama s velikih i srednjih udaljenostima.

A mogući su i neki ograničeni upadi u dubinu, protiv relativno nespremnog protivnika, jer je pitanje koliko bi brzo stigao protivnik reagirati, osim ako baš TAMO nema već avione u zraku.
Djelovanje SAMova su svakako moguća, no udaljenosti će protiv f22 i f35 u pravilu biti nekoliko puta manje.

Puno sam nadrobio, a malo toga rekao, znam. to je previše kompleksna tema koja jako ovisi o situaciji. Bitno je po meni voditi inicijativu i onda stealth postaje potencijalno ubojit. U grčevitoj obrani već je po meni manje koristan ali dalje može smanjiti učinkovitost protivničkih raketa, što može itekako pomoći.

offline
  • Neimar i savremeni farmer.
  • Pridružio: 24 Nov 2010
  • Poruke: 11709
  • Gde živiš: U sremu voljenome...

Амери се хвале да је радарски одраз Ф22 на нивоу од 0.0001м2, а да је код Ф35 0.0015м2...шта је од овога истина остаје само под великим знаком ?

И чувени Ф117 имао је РО од 0.01м2 па је био виђен на неких 35-40 км, а погођен на неких 10-12 км. иако по спецификацији за радар П-18 откривање Ф117 је могуће на неких 12-16км....

мислим да су те цифре много преувеличане.....

offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 101147

Finalizacija ugovora izmedju US i Japana oko nabavke cetiri F-35

Citat:The United States is making final arrangements with Japan for both parties to sign a contract next month for Tokyo's purchase of four F-35 stealth fighters, a top U.S. Navy officer indicated Tuesday.

Arrow http://www.japantimes.co.jp/text/nn20120510a9.html

offline
  • Pridružio: 30 Dec 2011
  • Poruke: 818

Napisano: 10 Maj 2012 16:55

eridan nisi ti puno nadrobio dobro si napisao da je ovo kompleksna tema. samo jos da dodam da ruski sistem S400 tako funkcionise da radar velikog dometa i duge talasne duzine prati samo cilj,a drugi prati sa izmenljivom talasnom duzinom/po nekoliko hiljada puta u sec/samo raketu a sa citavim sistemom upravlja racunar ogromne brzine,kada dovede raketu na dovoljnu daljinu raketa preuzima samonavodjenje,kada znamo brzinu rakete pilotu ostaje cirka 5-6 sec. da odreaguje manevrom.ovo su moje neke procene i naravno odnosi se na stelt ciljeve.ako si u mogucnosti nabavi AEROMAGAZIN 85 koja se bavi ovom tematikom.

Dopuna: 10 Maj 2012 17:00

sremac983 sa strane amera najverovatnije uvek su voleli prenaduvavati u svoju propagandu,isto je radjeno otkad se bavim avijacijom/1973/.

Dopuna: 10 Maj 2012 17:04

djox ovo sam napisao 7-og maja dobro je sad si i ti potvrdio.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1032 korisnika na forumu :: 35 registrovanih, 4 sakrivenih i 993 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: _Rade, A.R.Chafee.Jr., Apok, Ben Roj, bladesu, ccoogg123, Dannyboy, Doca, DPera, dragoljub11987, drimer, havoc995, JimmyNapoli, Koridor, Lazarus, Lucky_Bastard, m0nstrum_, mgolub, mikki jons, milenko crazy north, nazgul75, nemkea71, nextyamb, oldtimer, solic, SR-3m, Stoilkovic, theNedjeljko, vaso1, virked, Vlad000, Vlada1389, Wrangler, šumar bk2, Čivi