Poslao: 21 Mar 2008 10:25
|
offline
- sebab
- Legendarni građanin
- Pridružio: 19 Dec 2007
- Poruke: 4233
|
mean_machine ::@sebab
Pa kao sto sam rekao AESA radar ima svojih prednosti: u slucaju kvara ili ostecenja jednog tela antene radar nastavlja da radi, multitasking, LPI. B1B je bombarder. Njemu treba odlican terenski radar kada leti nisko a ne treba mu radar dalekog dometa.
AESA ipak i dalje ima decije bolesti iako je vec preko 20 godina postoji. To mozes da procitas na zapadnih forumima od strane upucenih ljudi (cak i Amera). Kao sto rekoh zahtevi za hladjenje su enormni. Da su mogli Ameri bi F-22 ugradili mini AWACS radar (otkrivanje cilja velicine F-16 na 300km). Jednostavno to se ne moze postici na ogranicenom prostoru koji F-22 ima (delom zbog povrsine nosa ali vecim delom zbog sistema hladjenja).
Kao sto ti je poznato MiG-35 je dobio AESA radar. Veca varijanta moze da se ugradi i Su-35. E sada je pitanje zasto su Rusi izabrali PESA radar? Pa zbog snage. Ako kazu da je prosecna snaga 5kW (snaga radara na Su-30 je 1,6kW) onda ti je jasno koliko je taj radar mocniji (barem duplo). Inace u uskom segmentu moze da isporuci cak i 20kW snage. I da Irbis ima LPI dok radar Su-30 nema.
Ja cak mislim da ce u PAK-FA ici bas Irbis radar a ne veca varijanta Zhuk-AE. Sa AESA radarom PAK-FA ne dobija skoro nista u nadmetanju sa F-35 cak je vrlo verovatno da F-35 ima i bolji AESA radar (Amerima je ipak ovo treca generacija) dok sa zivotinjom kakva je Irbis dobija mogucnost detekcije i pracenja F-35 znatno pre nego sto F-35 detektuje njega.
@Kibo
Ameri su imali dosta propusta tokom postavljanja taktike sa prvi udar po SSSR. Eto ja sam pomenuo da je B1B uvek imao odlican terenski radar zbog prodiranja na maloj visini velikom brzinom. Teko kasnije je otkriveno (posle raspada SSSR) da je duz povoljnih marsuta za prodiranje SSSR imao gomilu pasivnih detektora za koje Ameri nisu znali. A jos ako uzmemo u obzir da su za Tomahawk i B-2 predvidjali isti pristup napada definitivno bi uleteli u klopu. Sa Rusijom je drugacije i ona je samo senka kolosa.
ja sam b1b naveo kao primer da i ameri naravno imaju tehnologiju pesa radara, kao i rusi, a da su isli na aesa ne zato sto je losiji, nego ima bitne prednosti.
ti su verovatno naisao na podatak da irbis moze da otkrije cilj velicine 0.01 m2 (sto bi trebalo da je kao f-35) na ~95 km? taj sam podatak i ja nasao, ali je tu rec ne o varijanti za mig35 vec su30 ili bese su35. podatak je dobijen od projektantskog biroa koji je radar i napravio. licno, tesko mi je da poverujem da je domet toliki, i to sa drugom generacijom radara sa elektronskim skeniranjem. koliki bi bio domet za tipican cilj velicine danasnjeg lovca od 3-5 m2? prema proracunu ispada na 400-470 km, sto je 3x vise od dometa sadasnjeg radara na su27 i 1,5x vise od dometa koji si ti naveo za avaks! iskreno, meni ovo opasno smrdi na propagandu i cini mi se da je ovo pokusaj da se ostvari neki izvozni posao, pre svega za indiju, gde su i ameri ponudili ako se ne varam f-35.
da je toliko jednostavno otkriti stelt i imati toliki domet radara protiv njega, a uz to, biti neotkriven je jednostavna prica za malu decu. zaboravljas da i kada se f-35 otkrije, treba lansirati neko oruzje na njega, jedino ako ne preslikaju anti-stelt radar (koji po meni jednostavno ne postoji, ili se sa karakteristikama bezobrazno preteruje) na rakete r-77. s druge strane, tu je aim-120d sa dometom 180 km, pa ti sad vidi...
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
Poslao: 21 Mar 2008 16:40
|
offline
- mean_machine
- Legendarni građanin
- Pridružio: 23 Dec 2006
- Poruke: 12585
|
@sebab
Meni ovo pocinje da lici na gluve telefone.
Ja sam naveo prednosti i mane AESA radara. I ponovicu glavni problem je hladjenje.
Pa Indusi ne jedu bunike. Oni ce sigurno proveriti sve tvrdnje Rusa pre kupovine. Mislim da je neozbiljno tvrditi da Rusi lazu pogotovo oko podataka koji se lako mogu proveriti.
Koliko mi je poznato Irbis moze da vidi F-35 tek na 50km.
AIM-120D cekaju testovi. Ne mislim da Rusi sede skrstenih ruku sto se tice R-77M.
I da ja nisam rekao da je Su-35 bolji od F-35 u borbi na daljinu. Ja sam samo naveo da Irbis je trenutno jedini radar(za avion lovac) koji moze da detektuje stelt (klasicnom metodom) na nekoj prihvatljivoj udaljenosti.
|
|
|
|
Poslao: 22 Mar 2008 09:25
|
offline
- Pridružio: 24 Avg 2007
- Poruke: 998
|
Citat:Norveška tvrtka Kongsberg Defence & Aerospace i američki Lockheed Martin, uz australsku financijsku potporu, pripremaju za ovu godinu početak razvoja novog navođenog naoružanja, koje bi bilo dio arsenala na novom višenamjenskom borbenom avionu F-35 Lightning II. Riječ je o krstarećem projektilu JSM (Joint Strike Missile), koji se temelji na konceptu protubrodskog NSM (Naval Strike Missile) projektila nove generacije, što ga je razvio Kongsberg Defence & Aerospace i čija je inicijalna proizvodnja započela tijekom prošle godine.
Na JSM Kongsberg i Lockheed Martin gledaju kao na temeljni protubrodski projektil, koji bi se mogao rabiti i za napade na određene zemaljske ciljeve. Planira se da će se nositi u unutrašnjosti aviona, gdje bi mogla biti smještena dva JSM projektila. Poradi prilagodbe ugradnje na avion, JSM bi u odnosu na NSM imao određene strukturalne preinake, u smislu produljenja tijela projektila i njegova manjeg poprečnog presjeka, te dodatne preinake izvlačivih krilaca. JSM bi trebao nositi više goriva, što bi mu trebalo omogućiti domet od 160 nautičkih milja, a to je osjetno više u odnosu na domet NSM od 100 nautičkih milja. Sustav navođenja na bi se zasnivao na hibridnom sustavu na NSM-u (GPS/INS), uz vjerojatni dodatak laserskog sustava navođenja. Sustav pretraživanja i ciljanja temeljio bi se na infracrvenom tražilu u glavi projektila, a sama bojna glava (eksplozivno fragmentacijska) trebala bi biti teška kao i na NSM-u, 120 kg.
Razvoj JSM-a trebao bi biti okončan do 2012., kada bi trebala početi prva letna testiranja projektila. Uz ugradnju na F-35 Lightning II, Kongsberg planira ponuditi JSM kao dio arsenala za borbene avione Eurofighter Typhoon II i JAS 39 Gripen.
http://www.hrvatski-vojnik.hr/hrvatski-vojnik/Hrv_pages/tehnika.asp
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 24 Mar 2008 15:09
|
offline
- sebab
- Legendarni građanin
- Pridružio: 19 Dec 2007
- Poruke: 4233
|
zixo ::Ako vec neko nije postavio. Australijanci analiziraju Flankere. Ima nesto i o F-35.
http://www.ausairpower.net/APA-Flanker.html
Evo, upravo je ovo onaj sajt koji sam i ja pronasao, izmedju ostalog pise:
The performance increase in the Irbis-E is commensurate with the increased transmitter rating, and NIIP claim a detection range for a closing 3 square metre coaltitude target of 190 - 215 NMI (350-400 km), and the ability to detect a closing 0.01 square metre target at ~50 NMI (90 km). In Track While Scan (TWS) mode the radar can handle 30 targets simultaneously, and provide guidance for two simultaneous shots using a semi-active missile like the R-27 series, or eight simultaneous shots using an active missile like the RVV-AE/R-77 or ramjet RVV-AE-PD/R-77M. The Irbis-E was clearly designed to support the ramjet RVV-AE-PD/R-77M missile in BVR combat against reduced signature Western fighters like the Block II Super Hornet or Eurofighter Typhoon. Curiously, NIIP do not claim superiority over the F-22A's APG-77 AESA, yet their cited performance figures exceed the public (and no doubt heavily sanitised) range figures for the APG-77.
@mean machine,
necemo gluvih telefona..., ali meni se ipak cini da je ovih 90 km preterano (izgleda da je 50 km u stvari 50 nm, sto je 90 km)... prevelik je i domet protiv cilja 3 m2 od 350-400 km, s obzirom da je domet kineske varijante na su-27 protiv cilja te velicine mozda oko 100 km. kako se kaze, vazi za susretni kurs i za cilj koji je na priblizno istoj visini kao su-30/35, ali opet je mnooogo.
i ako je tacno, jsf ce su-30/35 ili kojeg god, moci da vidi na vecoj udaljenosti, s obzirom da se ne radi o malom cilju (sigurno preko 5 m2, narocito sa podvesnim naoruzanjem).
aim-120d je operativan, ali se vrse poslednja testiranja. to prakticno znaci da se naravno nigde nece koristiti u borbi, ali da je uvodjenje u operativnu upotrebu gotova stvar i usledice za jedno 1/2 godine. ni rusi ne sede skrstenih ruku, pripremaju ram-jet varijantu r-77. kada ce uci u upotrebu, videcemo... tu je naravno i daaaavno najavljivana r-172 dometa 400 km, koja ce se koristiti protiv awacs-a. najavljuju je vec 15-tak godina, sta ce biti i da li ista od toga biti, videcemo. to se sve ne moze porediti sa aim-120d koja ce ove godine postati operativna.
jos nesto treba dodati, nije dovoljno samo da su30/35 vidi jsf, vec da bi jsf bi oboren, treba da ga vidi i raketa i to sa neke pristojne udaljenosti, da bi jsf uopste bio u zoni soamtranja radara sa rakete. su30/35 nikakav problem nece biti za aim120d, cak i sa maksimalnih udaljenosti.
Dopuna: 24 Mar 2008 15:09
Kibo ::Sebab, F-117 je cak koristio i hladjenje izduvnih gasova pa mu nije pomoglo. Tako to kod F-22 nije apsolutno nikakva novina. Fora je u tome sto se mogu koristiti druge tehnologije da se to otkrije. I naravno, vidi ako ti sada sastavis jedan sistem za PEB i EO i uklopis sa jednom vrstom radara koja moze da otkriva stelt i jos dodas termoviziju, pa eto ti sistema za detektovanje stelta. Fora je u tome sto su jos ti sistemi preveliki i prekomplikovani ali u buducnost, kako tehnologija napreduje, to ce sigurno biti moguce uraditi i sa par mikrocipova i senzora. Sto se tice navodjenja raketa, tu je pitanje kakvim se nacinom navode. Obicno ide radara ali ce rusi, posto znaju za stelt, i tu isprobati i doci do drugog resenja.
Kazem, F-35 kao i F-22 nisu proizvodi hladnog rata vec pokazivanje arogancije i prodavanje sarenih laza ostalom svetu a pogotovo malim neposlusnim drzavama. To nece uzdrmati ni Kinu a ni Rusiju jer oni znaju vec od samog pocetka za razvoj Stelt tehnologije i sigurno su je lepo propratili tako da znaju sta ce uciniti i kako protiv toga.
Ostaju eto male drzave koje su prepustene same sebi i eto gledaju kako im neko mase stapom, pa ajd nemoj slucajno da ste neposlusni. To je moje misljenje o tim avionima, koji nose sigurno vrhunsku tehnologiju ali imaju i izrazenu simboliku iza sebe a ta je, gledajte mi smo najjaci. Ili ono, ne moze nam niko nista!
ja sam upravo i rekao da je najveci potencijal ruskih aviona protiv americkog stelta elektroopticki senzor.
za ostale vise politicke komentare koji nemaju mnogo utemeljenja u tehnickim argumentima osim onih koje zelis da cujes ja nemam komentar.
|
|
|
|
Poslao: 24 Mar 2008 16:00
|
offline
- mean_machine
- Legendarni građanin
- Pridružio: 23 Dec 2006
- Poruke: 12585
|
@sebab
Jasno je da je F-35 u boljoj poziciji ipak je to poslednja genracija stelta. Termovizija je glavni problem F-35. Meni ne deluje da on uopste maskira izduvne gasove. Postojao je predlog da se F-35A za USAF ugradi F-22 izduvna mlaznica koja bi povecala stelt karakteristiku zadnje perspektive aviona a i smanjila drasticno termalni odraz. Zbog cene i kompatibilnosti sa ostalim verzijama ovo je otpalo.
Pa sasvim je logicno da je Ibris znatno napredniji od od NIIP N001.
Ima 3,125 vecu snagu.
|
|
|
|
Poslao: 25 Mar 2008 01:50
|
offline
- Pridružio: 29 Feb 2008
- Poruke: 1491
|
...evo, da priupitam jednu stvar...
Mozda i nema mnogo veze sa sadasnjim realnim stanjem, al' da pitam jer me zanima...
Na ovoj celoj strani pricate o tome hoce li, ili nece moci da ga otkriju novi ruski radari na njihovim borbenim avionima...
Govorite o broju kilometara na kojoj bi mogao da ga otkrije i sl...
Zanima me, kako tu stoje zemaljski radari u sklopu PVO, ili u sklopu sistema koji se kod nas zvao VOJIN ?
Zna li se, ili moze li se naslutiti iz njihovih tehnickih karakteristika, kolika je verovatnoca da ga oni dovoljno daleko otkriju ?
Sve podatke o svom ''cilju'' avion ne mora sam da otkrije koristeci svoj radar, vec mu ti podaci stizu ''sa zemlje''...
To se redovno i radi...avion koji brani vazdusni prostor, pocetne podatke o svom cilju dobija sa zemlje...
Ok, razumem da ne moze sve da zavrsi sa tim podacima koje dobije od zemaljskih radara, ali mu mogu pomoci da npr. polje pretrage svog radara na avionu, usmeri bas u odredjenom pravcu, i odredjenoj visini...i da tako bolje iskoristi njegovu snagu, jer zna gde da trazi... Da li to uopste moze imati uticaja, ako znas gde da trazis svoj cilj...Moze li se na takav nacin bolje koristiti snaga koju tvoj radar u avionu ima ?
Ili mozda, na osnovu dobijenih podataka sa zemlje, bolje pozicionira svoj avion, da bude npr. na istoj visini kao njegov ''cilj'' i sl...pa da tako opet maksimizira pretragu svog radara u avionu...
Moze li se tako nesto, ili ovo sve nije moguce ?
|
|
|
|
|