Guizhou (GAIEC) JL-9 (JJ-7B)

3

Guizhou (GAIEC) JL-9 (JJ-7B)

offline
  • jazbar 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Dec 2009
  • Poruke: 16142
  • Gde živiš: Lublana

Konkurencija T-50 Golden Eagle?



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 16 Okt 2008
  • Poruke: 2260

U istoj su klasi, ali je T/FA-50 tehnoloski daleko napredniji.
Sa druge strane, Kinez je duplo jeftiniji.
Ima za sve, pa ko sta voli i koliko para ima.



offline
  • Pridružio: 07 Dec 2011
  • Poruke: 736

Na nekim tržištima, da. Neka borbena inačica teško da može biti jeftnija od zadnjih f-7 koje su kinezi izvozili. Jedina cijena koju nađoh, ona za Nigeriju, makar lišena konteksta što to sve uključuje, je ekvivalentna nekih 17,8 milijuna današnjih dolara po letjelici. (iako je to prosjek od 12 borbenih i 3 trenažne inačice, dakle borbena je još mrvicu skuplja)

Dakle neka današnja borbena varijnta jl9, poput te FTC2000, koštala bi isto ili nešto više. Pakistanski ministar obrane 2011. spomenuo je u interviju da ih jf17 košta od 20 do 25 milijuna tadašnjih dolara i to usporedio u istoj rečenici s 80 milijuna za f16 - osobno bi mi bilo logično da tu uspoređuje nabavne cijene za svoje ministarstvo. f16 tu dolazi s većom maržom prodavača, dok jf17 ima manju maržu jer je njega financirala domaća vlada. Također, cijena od 80 milja za f16 upućuje na gotovo goli avion, ali svakako sa svim porezima, kreditima itd. Nekakva slična izvozna prodajna cijena jf17/fc1 bi prije bila 25-35 milijuna današnjih dolara. Po toj logici pak nagađam da se i onih skoro 18 milijuna dolara za f7 odnosi na više manje goli avion.

S druge strane, borbeni FA50 prodavao se za jedno 37-47 milijuna dašanjih dolara po avionu, (gledajući filipinski i irački ugovor) što bi sugeriralo da je veća cifra neka s popratnim sadržajima, a 37 milijuna cifra bliža golome avionu.

Sam avion bi tako mogao biti ugrubo dva puta jeftiniji (previše toga ne znamo da bi se sad tvrdilo je li to 1.5 puta ili 2.5 puta)

Kolika je pak ukupna razlika u cijeni eksplotacije - tko ce ga znati. Piloti i zemaljsko osoblje bi logicki trebali biti slicni u cijeni ako se treniraju za slicne stvari, infrastruktura i odrzavanje iste bi trebalo biti slicno, dijelovi i odrzavanje samih aviona bi mozda moglo biti opet slicno razlici u cijeni samih aviona, ali zapravo nemamo podataka koji bi rekli trose li se mozda neki dijelovi vise na jednom ili na drugom avionu. I stvari poput goriva bi ugrubo opet trebale biti slicne.

tu je jos i cinjenica da KAI kaze da je T50 radjen za 8000 sati eksploatacije. Kineski J7 mozda jesu (iako to ne znamo) malo unaprijedili mig21 po tom pogledu, a jl9 je mozda to opet dalje unaprijedio, no osobno mi se cini da tu pocetnu cifru ipak nisu mogli povecati za tri puta. Ukupna razlika u eksploatacijskoj cijeni tijekom istog vremenskog perioda (dakle zajednicki nazivnik bi bio avion s duljim zivotnim vijekom) stoga bi mogla biti na strani FA50.

Osobno nagadjam da bi ukupna razlika u trosku eksploatacije, uzevsi sve navedeno u obzir, stoga mogla biti jedno 1.5 naspram 1 u koristi ftc2000, u slucaju slicnog zivotnog vijeka, pa eventualno i 1:1, dakle vrlo slicna cijena, ako ftc2000 ima zivotni vijek od jedno par tisuca sati leta manje.

Srbija je svakako u, relativno gledajuci, najboljoj situaciji od spomenutih europskih zemalja jer jos nije dio zapadnih integracija pa u teoriji podliježe manjem političkom pritisku da se opredijeli za zapadne sustave. Manji inicijalni troškovi također su dobra stvar za politički spin, pa je i s te strane kineski avion lakše prodati kao priču.

offline
  • Pridružio: 03 Jul 2014
  • Poruke: 1052

Slazem se da je Kina jedina sansa da dobijemo nove avione.
Narucito sada kada su Rusija i Zapad u klincu ,gde svako nabavljanje oruzija od druge strane znaci i za koga si,ako zelimo da odrzimo neutralnu poziciju Kina je jedini izbor.
Osim toga jedino oni imaju ler da daju velike kredite na bilo sta,trenutno u svetu.

Vec je bilo price da su nam nudili 48 komada fc 1 sa sklapanjem u Utvi.
To za sklapanje u Utvi je i najbolje,samo sto bi bilo po mom misljenju bolje da se uzme 24 aparata ji 9 a zatim kad situacija dozvoli 24 aparata j 10b,koji je vec ozbiljan lovac za prevlast ...
Sa tih 48 aviona mi bi stvarno delovali i izgledali "neutralno"...ovako...smo na penalu...

Sam avion JL9 mi izgleda pristojno,sa dobrim radarom bi ce 80% fc1
zato sam za varijantu JL9 plus J10b

offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 101486

Jos jedna...

offline
  • flysky  Male
  • Zaslužni građanin
  • Nikola
  • Pridružio: 26 Dec 2012
  • Poruke: 513
  • Gde živiš: Srbija

Ovo je JL-9 preteča JL-9G sa ventral finom, znatno manjom površinom krila a i drugom arhitekturom, drugim rešenjem usisnika - ne DSI , kao i znatno manjim verikrtikalcem. I više nego solidan avion ali JL-9G viđen na slikama 2013 , koji 2015 ulazi u serijsku proizvodnju je znatno ozbiljniji aerodinamički iskorak .
Uzgred, shodno sadašnjom uslovima kamo sreće i da JL-9 ( koji je masovno uveden u kineske eskadrile) imamo u sastavu.
JL-9 :



Takođe JL-9 :





Ovo je već aerodinimački znatno izmenjen JL-9G :




LJ-9G ; Još uvek ima kuku za sletanje na nosač aviona koja kasnije nestaje. Vidne su razlike u odnosu na JL-9 vezano za arhitekturi krila, znatno većem vertikalcu, repnim površinama do DSI usisnika :



Ponovo fotografija starijeg JL-9 (bočni snimak) gde se vide u odnosu na JL-9G bitne razlike :

offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23392
  • Gde živiš: Beograd

Citat: Vec je bilo price da su nam nudili 48 komada fc 1 sa sklapanjem u Utvi.

Нема доказа да су нам то нудили. Мислим да је то ''патка''. Утва никако није способна да склапа било шта компликованије од Ласти.

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28760
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Za sklapanje svakog novog aviona se radi priprema, kao što je rađena i za Lastu. Nije nemoguće koliko god da mislimo da jeste. A inače nuđeno nam je svašta.

offline
  • jazbar 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Dec 2009
  • Poruke: 16142
  • Gde živiš: Lublana

To bi bilo izvedljivo samo uz pozamašan transfer tehnologije za sklapanje. Ulaganja ne bi bila velika ukoliko bi se samo sklapalo sastavne delove iz Kine i ništa drugo radilo. Sastavljati znači i usvojeno znanje za strateški vrlo važne samostalne remonte do nivoa zamene gotovih delova i manjih popravaka delova.

offline
  • Pridružio: 07 Dec 2011
  • Poruke: 736

Evo AVICovih promo postera s tehnickim podacima obje varijante.





Jos kad se to usporedi s podacima s CATICovog sajta o f-7mg ( http://www.catic.cn/indexPortal/home/index.do?cmd=.....taid=4262# ) dobije se nelos uvid u razvoj te familije i kako su razliciti prioriteti za kasnije inacice diktirali razlicita rjesenja te kako je to na kraju utjecalo na odredjene performanse.

J-7mg je recimo neka zadnja varijanta borbenog J7, avion kojemu treba poveca brzina za polijetanje i slijetanje, koji je, bez obzira na novo krilo, jos uvelike naslijedio optimizaciju za vece brzine naustrb perfomansi pri manjim brzinama od MiGa 21.

FTC2000 ostavlja krilo i aerodinamicke povrsine od J7, no pojednostavljuje sustav usisnika. S kracim i sirim usisnicima instalirana snaga motora pri malim brzinama vjerojatno je mjerljivo bolja nego kod j7 koji bi mogao, poput vecine borbenih aviona, tu gubiti i po 20ak posto nominalnog potiska. Ipak, takvi pojednostavljani usisnici tesko da ce dobro moci regulirati dotok zraka pri vecim brzinama pa je i maksimalna brzina aviona pala za cetvrtinu. (Tu su sigurno donekle odmogle i izmjene trupa, donekle stepenasta kabina za dvoje, mozda je i masa aviona patila, no to je bio manji faktor u odnosu na sustav usisnika)

FTC2000g, proizasao iz mornarickog jl9g, mijenja dizajn jos i vise. Tu su zahtjevi za dodatno smanjenim brzinama polijetanja i slijetanja, diktirali novi dizajn krila. To dodaje masu i otpor. Pa je stajni trap promijenjen, ojacan i izduzen radi zahtjeva mornarice, sto opet dodaje masu.

Steta sto u tablicama nema podataka o masi praznog aviona, da se to malo bolje ilustrira.
Iako DS usisnici sami po sebi nisu vjerojatno bitno utjecali na dotok zraka u odnosu na usisnike s FTC2000, dodatna masa na avioni i dodatni otpor utjecali su na smanjenje maksimalne brzine za jos 0,3 maha. S druge strane, a to je kineskoj mornarici osjetno bitnije, dobili su avion koji je upravljiviji pri malim brzinama i trebaju mu osjetno manje brzine za polijetanje i slijetanje. Zajedno s ojacanim stajnim trapom to su kvalitete bitne za operacije s nosaca. Zanimljivo je, doduse, da u zadnje vrijeme nema slika jl9g sa zaustavnom kukom. Bilo bi vrlo ironicno da je kineska vojska ulozila novac u novu inacicu s novim kvalitetama radjenim za opercije s nosaca, a da se ipak na kraju ti avioni ne koriste na nosacima. No mozda je jos prerano donijeti takav sud.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 749 korisnika na forumu :: 3 registrovanih, 1 sakriven i 745 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Outis, Penzula, wizzardone