@sebab
Na najnovijim avionima imamo obarajuće napadne ivice krila duž celog razmaha i njihov rad je potpuno automatizovan uz zakrilca radi izvlačenja maximalnih mogućnosti manevrisanja aviona u stolingu.
Predkrilca se postavljaju u zoni krila gde počinje slom aerodinamičke sile uzgona, tako da se pomeraju granice stolinga odnosno leta na graničnim režimima. Na Orlu se izvlače namenski, a taktička koja pominje Mix su ona koja se automatski izvlače na već pomenutim graničnim režimima pa omogućavaju komotnije upravljanje.
Znači taktička zakrilca bi se možda i mogla završiti, UPPO i UPSU da se unaprede.
Ostaje još izbor pogonske grupe. Izbor Spey 807 bez KDS avionu daje veću rezervu snage, ali teško i neku veću brzinu. Osim po protoku vazduha verovatno bi se uklopio u koncepciju po masi i dimenzijama. Sa eventualnom KDS već imamo avion koji bi bez problema gurao do pominjanih brzina.
Da li se isplati? Brazil je kupio jordanske F-5 i podvrgava ih dubokoj modernizaciji koja ih tehnološki dovodi na takav nivo da bez problema mogu parirati najnovijim lovcima radarom i raketama Pyton, Piranha i Derby. Brzina je ostala ista ali su pomerili period nabavke novog lovca uz kupovinu polovnih Mirage-2000.
ok, ja govorim da su potrebna manevarska pretkrilca - flaps, kako bi bio konkurentan f-16 i mig-29. za sada, receno je da je u dogfajtu ravnopravan mig-21, uprkos manjoj snazi, sto se verovatno kompenzuje prednoscu u zaokretu. uz one aerotunele, ne verujem da bi takva intervencija bila bog zna koliko zahtevna.
spey? ne znam, nekako mi je mator. ima za 0,8 m vecu duzinu od vipera mk633 sa ds, veci precnik, sto ne bi bio problem za nov trup, tj. noz zadnji deo, vecu masu za 750 kg (sto je vec problem) ali i potisak 9300 kg, sto je odlicno. uz masu praznog aviona od recimo za 1 t vise od orla, dakle oko 6700 kg, jos uvek bi bio u klasi sa drugim lovcima.
predlozio sam rb199, f404 ili rd33 zbog boljeg odnosa potiska i mase od skoro 8, a i radi se o mnogo kompaktnijim motorima, koji bi se lakse "ugurali" u postojece gabarite, pojednostavljuuci konstrukciju. doduse i cena je visa, ali mislim da bi cak i ove motore mogli dobiti bez nekih ogranicenja, jer ni oni nisu poslednja generacija, kao ej200, snecma m88 ili f414.
Sad sam nasao podatak o kome sam govorio greskom da su Amerikanci tadasnjoj SFRJ nudili licencnu proizvodnju F-20, a da je to SFRJ odbila radi proizvodnje Orla, naravno kasnije smo utvrdili moju gresku i da je F-20 odbijen iz razloga proizvodnje NA, nije bio u pitanju bio F-20 vec avion Jaguar.
Britansko-francuski konzorcijum SEPECAT je ponudio pocetkom sedamdesetih godina licencnu proizvodnju Jaguara Jugoslaviji, ali je to Jugoslavija odbila razvijajuci sopstveni program aviona tipa ORAO.
Izvor ovoga sam citirao iz knjige "Borbeni avioni" iz 2002.godine, Miroslav Lazanski.
Eto
Možda smo i mogli da dobijemo delimičnu licencu za Jaguara i to bez neke jake elektronike, ali za motore sigurno ne.
Uz to idu priče da smo se odrekli toga zarad samostalnog razvoja uz partnerstvo Rumunije. Navodno, Rumunija nije mogla da računa na transfer tehnologije kao članica VU, ali sa druge strane Rumuni su imali licencu za proizvodnju Alouete i Puma helikoptera.
Mislim da se tu prepliću planovi, razmatrane opcije i proizvoljne interpretacije.
Englezi su bili vodeći partner u razvoju Jaguara, a nabavka modernog NVO od njih traži ipak neki kontinuitet. Pa i u slučaju Francuza u to vreme sigurno ne bi bolje prošli zbog našeg stava u toku Alžirske krize.
Da, ali su nam zato i prodali slabije motore, tj. odustali su da nam isporuce jace motore za Orla. Orao bi bio mnogo bolji avion sa prvobitnim motorima koji su trebali da se ugradjuju.
Izgleda da smo mi (SFRJ) mnogo tih ponuda odbacili, a za uzvrat nismo bas nesto postigli sa svojim proizvodima.