RB-199
RB-199 je trovratilni dvostrujni turbomlazni motor sa komorom za dopunsko sagorevanje, uglavnom izrađen od legura otpornih na visoke temperature i titana. Kompresor niskog pritiska i srednji kompresor imaju po tri stepena i obrću se u smeru kretanja kazaljke na satu. Da bi se smanjio žiroskopski momenat, šetostepeni kompresor visokog pritiska se obrće u suprotnom smeru.
Komora za sagorevanje je prstenasta. Jednostepene turbine visokog i niskog pritiska imaju vazdušno hlađenje, a dvostepena turbina niskog pritiska je bez hlađenja.
Uređaj za dopunsko sagorevanje ima odvojen sistem za gorivo za sekundarni vazduh i za izduvne gasove generatora, kao i regulišući konvergentni mlaznik.
Motor RB-199 za avion Tornado ima integralni dvodelni revers potiska, koji se razvija u roku od jedne sekunde, pri bilo kojem položaju ručice gasa.
Ima digitalni sistem za upravljanje (FADEC), koji reguliše rad motora na osnovu signala o položaju ručice gasa i motorskih senzora. Ovaj sistem je udvojen i pri detektovanju otkaza obezbeđuje automatski prelazak na rezervni sistem za upravljanje.
- stepen dvostrujnosti = 1
- stepen sabijanja > 23
- odnos potiska i mase > 8
- maseni protok vazduha 70 kg/s
- temperatura na ulasku u turbinu 1600 K
- temperatura u komori za dopunsko sagorevanje približno 1900 K
- dužina motora 3,23 m
- maksimalni prečnik 0,87 m
Konstrukcija motora je modularna i sastoji se od 16 modula, koji su funkcionalno i mehanički zamenljivi, rotirajući delovi su prethodno balansirani i ne zahtevaju ponovno balansiranje u toku ugradnje.
Svi motorski agregati su ugrađeni sa donje strane motora, a time je omogućen lak pristup motoru i njegovo jednostavno održavanje.
Motor se održava prema stanju, a kompletno praćenje stanja motora u eksploataciji se vrši preko dijagnostičkih sistema ugrađenog u njegovoj konstrukciji.
izvor : Vojni avioni (čovek - tehnika - oružije)
Branko Puharić, Mato Siladić, Miomir Raščanin
Izuzetan motor za avione koji zadatke obavljaju na malim visinama.Niska specifična potrošnja, mali IC odraz, zbog FADEC-a mali dimni trag. Ni danas mi nije jasno žašto ga Italijani nisu ugradili u AMX u nekoj varjanti sa slabijim DS umesto one katastrofe od Spay-a.
Steta samo sto, bar za sada, nijedan NJ-22 nije operativan. Remontuju samo jednosede i to one koji nemaju motore sa DS. Sve naopako. Floti operativnih aviona skoro se pridruzio i 25155.
Dopuna: 01 Feb 2008 23:52
Moze li nam neko reci da li se u Orlove bez DS mogu naknadno ugraditi motori sa komorom za dodatno sagorevanje? I kakva je razlika u konstrukciji izmedju forsaznih i neforsaznih Orlova?
Predpostavljam da misliš na konstrukciju motorskog dela ...
ZDT (zadnji deo trupa) je u dimenzijama isti.
Spoljna vidljiva razlika je u dodatim pristupnim otvorima za Mikrodžet i zaštitnom limu ispod kontejnera kočećeg padobrana.
Unutra je već druga priča (nosači motora i elektro instalacija) uglavnom ne toliko složeno da se ne može uraditi modifikacija u forsažne.
Izvodljivo samo treba motora i para.
A ako misliš na ostale razlike opet treba "konkrevetnije" pitanje ...
Recimo postoji knjiga gde su navedene razlike između J-22 i NJ-22 od samo 370 stranica