I tada (a i sada je) u svetu bilo max 5 dražava koje su mogle da naprave mlazni avion komplet same (od prvog do poslednjeg šrafa), svi drugi koji su pravili (pa i rahmetli SFRJ) su bar ponešto morali da kupe sa strane za svoje avione. Prema tome ja tu ne vidim nikakav problem. Istina je da je SFRJ imala želju da ovlada sa što više delova/tehnologija, podigne tehnološki standard sopstvene industrije itd itd....
Ipak to je rađeno postpeno i planski.Prvo bi se u početku ugrađivala strana oprema (proverena rešenja renomiranih firmi), a onda bi se tražila firma koja kod nas može da naprave ekvivalentan proizvod samom originalu....tako je bilo i kod samog Orla. Samo ima tu jedan mali detalj....za razliku od Rumuna koji su zbog "manije skidanja spoljnjeg duga" gurali delove svojih proizvođača "na silu" (iako je tokom ispitivanja bilo jasno da isti još nisu "zreli" tj. spremni za ugradnju niti u potpunosti zadovoljavaju postavljene standarde), u SFRJ to nije bio slučaj...tražilo se da prozvođač ispuni zadati standard (i u 90% slučajeva) tek onda bi isti bio prihvaćen i kretalo bi se sa ugradnjom....samo jedna "mala razlika" između nas i naših istočnih komšija. Za neke skloplove bi se procenilo da se osvajanje licence isl. ne isplati (zbog male količine i velikih troškova) pa se tu nije ni tražilo osvajanje datog dela već se isti kupovao na tržištu.
Imam pitanje. Gdje bi trebalo da se postavi novi inercijalni navigacijski sistem u Orlu? Na slikama mi se čini jako velikih dimenzija. Zar ima mjesta u orlu za njega?
Glava rakete ce da trazi cilj i prenosi sliku pilotu prije ,,puska,, .
Ako moze 7 dana cackanja na sajmu moze i na avion ,prosla test ,VTI kupuj i ugradjuj .
Da pojasnimo novo naoruzanje za modernizovanog Orla.
PRM-200 >> VRVZ-200 >> VRVZ-200-A1
Povecana b/g sa 50 na 100 kg; napusteno buster + marsevski motor umesto toga stavljen jedinstveni raketni motor (verovatno dvorezimski); promena aerodinamickih povrsina (smanjeni kanari) i dodat treci par povrsina (isti raspored kao kod ALAS-a); raketa ostala pribliznih dimenzija kao i prethodna verzija; zadrzano TV i IC navodjenje; domet 40 km (sa 7 km visine)
S-24 >> VRVZ-240 >> E-24-A1
Zadrzan isti raketni motor; u trecoj verziji potpuno promenjene aerodinamicke povrsine (u drugoj verziji su bili dodati kanari i GSN ali zadrzane repne povrsine sa S-24); promenjen nacin vodjenja rakete sa TV/IC vodjenja na komandno radio linkom (sto je logicno jer nova verzija VRVZ-200 ulazi u istu kategoriju naoruzanja); zadrzana originalna b/g od 123 km; domet 20 km (sa 7 km visine)
Kosava 3 TM/RM
Dva projekta koji su blizanci (s obzirom na udeo istih segmenata dobar nacin da se umanji rizik razvoja) ali smatram da u slucaju da se TM verzija dokaze nema potrebe za RM koja je losijih karakteristika (120 umesto 150 km). Jedna me stvar kopka, odakle je b/g? Nijedna iz postojeceg arsenala se ne uklapa u date dimenzije 300 mm i 320 kg, tako da je verovatno u pitanju novi razvoj.
LVB/SAGR
Mozda i najjednostavnije novo naoruzanje za integraciju ali kako stvari stoje nece biti integrisano. Culi smo za TV i IC kameru kao i laserski daljinomer u nosu modernizovanog Orla, no zasto je bio problem staviti i laserski obelezivac?
P.S. Samo jos jedna napomena, drugi put zaredom na sajmu vidimo kopije Mk82 i Mk84 bombi u ponudi no najcudnija stvar je da ta ista firma ne nudi kopiju Mk83 bombe ciji ekvivalent ne proizvodimo a kojom bi bilo moguce naoruzati domace avione za razliku od mk84 koja je prevelika (i za Orla i za MiG 29).
S obzirom koliko je moje znanje o aerodinamici i ovo je dovoljno sto sam napisao. Onda se ti roleroni vrte oko rakete ili su fiksni?
No jedna druga stvar mi je cudna na toj novoj verziji, razumem da se malim povecanjem rakete (60 mm) i boljom optimizacijom dobije prostor za duplo tezu b/g (kod AGM-65 je to uradjeno bez promena dimenzija) ali kako su uspeli da smanje tezinu za 1 kg (154 u odnosu na 155 kod VRVZ-200), zato verujem da to nije tacan podatak.