Razmisljam da otvorim posebnu temu na temu 101 ... za sada par slicica. Da ce biti lep, 'oce, a da ce biti skoro - nece. Gledajuci koliko brzo radim ...
Pa da krenemo. Centralna mini radionica:
Ovako je krenuo 5-ti zavrsni trup, od kedrovog drveta:
Da bi sada izgledao ovako:
Ukratko, kalup je od segmenata drveta, obradjen, prevucen staklo-plastikom u 4 sloja, izbrusen, zavrsen tvrdim premazom, izbrusen, popravljen, nastimovan. Ali jos u 'rovitom' obliku. Tek kad se sve skocka sledi finish.
Izrada kalupa za staklo kabine:
Rad na horizontalcu:
Prototip zakrilca je od tvrdog drveta sa izlaznom ivica od Al koja je ostra kao noz-jer tako treba. Krilo je na kraju tanko, u razmeri treba da bude ostro sto je vrlo tesko sa plasticnom maketom u 1:72 ili 48 ... ali ovo je 1:16 pa se moze ...
Dopuna: 17 Jul 2010 2:06
Prethodno je nekoliko meseci staro. Posle nesto malo prckanja oko kabine, rama kabine itd, skoncentrisao sam se na gl trap.
Ranije je u nekoliko pokusaja uradjena grupa delova od mesinga koja ceka finis:
Trap na kraju treba da izgleda ovako:
Trebalo bi da bude pokretan, ali to nije lako i nije vazno za stojeci model, pa videcemo.
Radi se detaljno, pa na primer, ovo je original (gl trap, levo, kutija, napred):
Sledi crtez u razmeri:
Zatim priprema 'mastera':
Izrada kalupa od gume:
Potom sledi izlivanje smolom; plan je da se uradi barem nekoliko maketa.
U razmeri 1:16 bi bilo moguce da se uradi sve sto je vidljivo na pravom avionu ali opet uz odredjene aproskimacije.
Kao primer, za izradu ove ploce trapa, koristene su zakovice precnika 0.5mm. Za njihovu 'montazu' potrebno je izbusiti rupe 0.35mm; to je uradjeno na mini CNC masini. Prvi master je odbacen (buseno sa 0.5 umesto 0.35). Zakovice se ubacuju pincetom. Jedan deo je uradjen foto-nagrizanjem od lima 0.1mm. Ovaj se master odbacuje, ostaje samo kalup. Zakovice se koriste ponovo za drugi master. Nisu jeftine, svaka je 10c ... pa puta 500 ...
Foto-jetkanje iliti nagrizanje, se radi kucno, sa ink-jet stampacem. Za veliku razmeru prihvatljivo. Ovde je primer delova uradjenih sa limom 0.3mm sto bi otprilike bio maksimum. Sve deblje od toga ... ne valja.
Ovako izgleda komad pre nagrizanja:
Uz postovanje svih pravila, raditi kuci nije lako, pa je moralo da radi vodootoprni flomaster. Vrlo nezgodan proces, da se pogube zivci ...
Ovako izgleda poveci komad: oplata donjeg dela trupa izmedju tockova; otvori ce kasnije biti popunjeni poklopcima takodje od lima:
Isti komad na trupu, ovlas montiran:
Deo nosece ploce stajnog trapa u pre-master fazi, bez puno detalja:
Kad ti sve dojadi izadjes malo pored recice:
Toliko-bice jos-
Dopuna: 17 Jul 2010 2:57
Jos malo; detalj donjih vrata trapa-master:
masinica u radu:
Ponekad je brze 'rucno'; detalj udubljenje unutar kutije trapa (smestaj dela potisnog klipa):
Za eksponiranje stampe koristim UV LED diode; faza 1:
Vrlo cesto desi se katastrofa:
Ali kad uspe, nije lose:
Detalj stampe sa ink-jeta; detalj je dosta uvecan pa ne izgleda bog-zna-sta ali greske su manje od 0.05mm-uz pomoc profesionalno uradjenog filma mogu se dobiti jos bolji komadi. Radi orijentacije, crne debele linije (offset) su svega 1mm sirine. Kruzici su 0.3mm u precniku.
Uporedjenje profesionalne hobi stampe (chezhmaster, Mig29, 1:4 i moje kucne (plavo). Sa stampacem-ne moze bolje, ali opet vrlo dobro.
|