offline
- Khaless
- Legendarni građanin
- Pridružio: 08 Sep 2005
- Poruke: 5743
|
Полеће „ласта”
То је реинкарнација наше ваздухопловне индустрије, каже Чедомир Јањић, уредник „Годишњака српског ваздухопловства”
Прва фабричка испитивања у ваздуху савременог школског авиона за почетну и основну обуку пилота „ласта”, како се очекује, почеће пре Нове године на аеродрому у Батајници, а током јануара наставиће се у Ваздухопловном опитном центру, најавио је у генерал-мајор Драган Катанић у разговору за магазин „Одбрана”. Командант Ваздухопловства и противваздухопловне одбране се нада да ће, ако авион „ласта” испуни очекивања, у другој половини 2009. бити донета одлука о његовој серијској производњи, како би се ваздухопловство опремило са око 15 авиона овог типа. Он истиче да је овакав савремени авион неопходан за почетну и основну обуку пилота.
Да је „ласта” веома значајна за наше ваздухопловство потврђује и Чедомир Јањић, главни и одговорни уредник „Годишњака српског ваздухопловства”, чије је издање за прошлу годину управо објављено.
– Пројектовање, испитивање и израда „ласте” представља неку врсту реинкарнације и почетка обнављања наше ваздухопловне индустрије. То је домаћи пројекат, израђен у домаћим фабрикама, тако да су уједињене наше конструкторске и производне снаге. Ваздухопловци поздрављају овај пројекат око кога се очувало језгро стручног кадра – каже Јањић за „Политику”, додајући да данас нико у региону не може да направи такву летелицу.
Пројекат „ласта” означава пројекте под називом „ласта 1”, „ласта 2”, „ласта 95”. Идеја о овом авиону рођена је још осамдесетих година прошлог века, када су полетели прототипови тадашње верзије летелице, али су збивања на просторима бивше Југославије скоро у потпуности прекинула рад на „ласти”.
Према усвојеним тактичко-техничким захтевима, „ласта” је требало да буде прелазни авион између школског клипног авиона „утва 75”, и млазног Г-4 и да у процесу обуке војних пилота замени млазни авион „галеб Г-2”. Због тога се захтевало да авион има приближну опрему као „Г-4”, да је осећај летења сличан летењу на млазним авионима и да има велике брзине при слетању и полетању, наводи се у „Годишњаку српског ваздухопловства за 2007. годину”.
Након спроведених испитивања „ласте 1” Ваздухопловни опитни центар закључује да „авион није подобан за основну обуку”. Програм пројекта „ласта 2” подразумевао је израду два прототипа, статичку пробу, а након развојних и завршних испитивања и серију од 48 авиона, али је због дешавања у СФРЈ прекинут 1991. године. Даљи рад на производњи „ласте” одобрен је почетком 1995.
– Могло би се расправљати о томе да ли је „ласта” заиста идеална за савремене услове обуке пилота, али великог избора нема, јер нема новца. Наиме, „утва 75” на којој се водила селективна обука и почетна обука је пред истеком ресурса. Осим тога, постоји и проблем у „скоку” који студенти пилоти морају да направе са „утве 75” на Г-4 да би се обучили за летење на млазном борбеном авиону – објашњава Александар Радић, војни аналитичар.
Авион који ће летети над Србијом и над Ираком, али тамо у наоружаној верзији (Фото „Годишњак српског ваздухопловства”)
„По дефиницији”, то је, како каже, школски авион, али се пре рата очекивало да би могао бити лаки борбени авион. Од тога се одустало и ова садашња „ласта” је ненаоружана, јер је, између осталог, урађено и олакшавање крила, тако да не може да носи наоружање.
Прототип који се израђује по уговору са Ираком, који је наручио 20 авиона, према његовим речима, другачији је – има конструктивне и разлике у опреми.
– „Југоимпорт СДПР” је потписао уговор са Ираком и, по њиховом захтеву, „ласта” је требало да буде, не само школски, већ и лаки борбени авион и због тога се мора ући у пројекат новог крила – објашњава наш саговорник.
Да производња „ласте” није била једноставна сведоче и незгоде које су се дешавале приликом израде овог пројекта. Приликом пада авиона на Батајници деведесетих година прошлог века погинуо је пилот, а касније су се десила још два инцидента у којима није било повређених.
|