offline
- Pridružio: 18 Dec 2007
- Poruke: 386
|
„Ласта” лети за Багдад
„Утва” се обавезала да за годину дана почне испоруку 36 тренажних авиона ирачкој и нашој армији – сваког месеца по један авион
Панчево – После две деценије, из панчевачке фабрике авиона ускоро ће изаћи прва комплетирана летелица. Тренажни авион „ласта”, о којем се ових дана писало јер су га за своје оружане снаге наручили Ирачани, коначно ће заменити чувену „утву 75”, авион који већ деценијама служи за почетну обуку наших пилота. Досадашње наруџбине показују да ће, већим делом за Ирачане а мањим за наше оружане снаге, од првог дана идуће године почети да се испоручује трећа, модификована „ласта”, која ће носити ознаку „ласта 95”.
Захваљујући Томиславу Бјелогрлићу, директору „Утвине” авио-индустрије који је допустио новинару „Политике” да завири у производне погоне панчевачке фабрике ваздухоплова, ексклузивно можемо обавестити читаоце о томе како напредују послови на комплетирању новог авиона. Иако су хале прохладне, екипа искусних „Утвиних” мајстора је задубљена у посао који би могао значити и опоравак фабрике.
Осим тога, после много година, пружила им се прилика да произведу нови авион, што схватају као личну сатисфакцију за дуге године чекања на праву прилику. Од понедељка, 14. јануара, на посао се враћају сви „Утвини” радници, па се очекује да посао још брже напредује.
Идеја о пројектовању оваквог авиона, каже за „Политику” Томислав Бјелогрлић, зачета је још почетком осамдесетих година прошлог века, када се дошло до сазнања да је обука војних пилота знатно јефтинија на клипним него млазним авионима. На основу тадашњих захтева војске, прва два прототипа „ласте” завршена су 1985. односно 1986. године. Ваздухопловство је тражило да то не буду само авиони за обуку пилота, већ да имају и две лансирне рампе за ракете, алтернативно за митраљезе или бомбе. Управо због упорног настојања ваздухопловаца да „ласта” буде наследник Г-4, што није била изворна замисао пројектаната, одужио се посао и на изради и тестирању авиона. Крајем осамдесетих година прошлог века, у кооперацији мостарског „Сокола” и панчевачке „Утве” („Соко” је направио крила, а „Утва” труп и начинила завршну обраду) урађени су ипак склопови за десет првих „ласта”. Шест их је комплетирано дочекало бомбардовање 1999. у „Утвиним” погонима. Првог дана бомбардовања, пет их је потпуно уништено, а једна, али исто тако тешко оштећена летелица из нулте серије, сада се налази у Музеју ваздухопловства.
Недуго потом, авион је репројектован. Уз мале измене, настала је „ласта 2”, која је требало да буде само тренажни авион, али како каже Бјелогрлић, ниједан прототип ове верзије није начињен. Свакако је интересантан податак који нам открива директор панчевачке фабрике авиона, да у другој половини деведесетих година двадесетог века, од овог пројекта умало нисмо дигли руке. У последњем тренутку, одустали смо да пројекат „ласта” продамо бугарској авио-индустрији.
Недавно је „ласта” је још једном „репројектована”, добивши сада ознаку „ласта 95”. Имаће „лајкомингов” мотор од 300 коња, у ваздуху ће моћи да остане три часа, авион лети брзином 340 километара на сат, а на захтев купаца, опет је остављена могућност да на тренажни авион буде монтирано и оружје. Трокрака елиса замењена је двокраком, авион ће бити нижи и елегантнији него у првој верзији. „Утва” је, каже Бјелогрлић, преузела обавезу да у року од годину дана заврши прототипове и испитивања и крене у серијску производњу. По његовој процени, без обзира на то што су се појавиле сумње у такву ефикасност наше авио-индустрије, то ће бити могуће јер је прва верзија „ласте” готово потпуно прошла тестирања, па ће сада бити потребно само проверити оно што је ново у актуелној варијанти летелице. Фабрика се обавезала да за годину дана почне испоруку 36 авиона ирачкој и нашој армији темпом један авион сваког месеца. Ирачани су приликом потписивања уговора изразили жељу да купе много већи број ових авиона, ако се летелица покаже као добра у ваздуху, а „Утва” као солидан партнер.
http://www.politika.rs/detaljno.php?nid=53749
|