USAF bi htela da dobije jos oko 60 x F-22 (minimum), znaci 243 ukupno....do nedavno trazili su minimum 381.....ali ostaje otvoreno pitanje da li ce dobiti i tih 60 i sve je u rukama nadolazece administracije.
Admiral Mullen je izjavio da je F-35 JSF buducnost Americke avijacije.
Citat:WASHINGTON, Dec 10 (Reuters) - The U.S. Air Force is seeking to buy about 60 more top-of-the-line Lockheed Martin Corp F-22 fighter jets, the chairman of the Joint Chiefs of Staff said on Wednesday, despite Pentagon efforts to end the program.
Adm. Mike Mullen said the Air Force chief of staff, Gen. Norton Schwartz, had talked about buying "60 or so" more of the radar-evading "Raptors" beyond the 183 now on order, which would bring the total to 243.
That is far less than the 750 the Air Force once planned to buy and well below the 381 the Air Force more recently has said it needs to guarantee air supremacy. But it is still more than the current administration's cap of 183 in production.
..........
Mullen said the U.S. military's future was with the F-35, but cautioned that new weapons systems often ran into schedule delays, which could fuel a need for additional F-22s.
"It's very important we have capability to bridge to that (F-35) system with respect to the broad range of capabilities for the country," Mullen said.
.......
But Lockheed's F-22 has drawn the ire of the Pentagon's top arms buyer John Young. Last month he criticized the performance of the F-22, saying the fighter jet needs more than $8 billion of upgrades to be made "capable and affordable to operate."
A kakav je F-15 u odnosu na F-16, zasto je F-16 iako slabiji bio kicma Americke avijacije. Ima tri razloga: novac, novac, i .... novac. F-35 se i razvija zajednicki sa drugim drzavama da bi mogli brzo da omoguce masovnu proizvodnju kao sa F-16.
Situacija sa novim izdvajanjima za F-22 je slicna kao sa drugim avionima iz proslosti i to ne samo kod Amerikanaca, vec i kod Rusa pa i nekada kod nas. Jedino danas imamo internet i mnogo transparentnije podatke (ali ne uvek).
Ova nova izdvajanja se verovatno odnose na pratecu opremu od "nevidljivih" rezervoara, oruzja, jednog dela avionike (ipak je proslo dosta vremena od poletanja prvog primerka, a u eksploataciji su sigurno imali neke zamerke), svako parce tehnike ima decije bolesti koje treba peglati, ne idimo u Ameriku, pogledajmo J-22, M-84 (M-84A) ...
Pa recesija je. Iz nekog razloga F-22 jos od pocetka predstavlja problematicno dete. Ukoliko krenu ka ostvarivanju onih zamisljenih 1600 F-35 onda ce cena tog aviona u vrhuncu proizvodnje iznositi isto koliko je sada cena F-18. Naravno tu mislim na vreziju za ARMY bez VTOL.
U tom slucaju proizvodnja F-22 ide pod katanac i to je kraj price. Nije ni cudo sto F-22 toliko kosta kad je projektovano da ce se proizvesti 800 aviona. A porudzbina se srezala na 180 i cena je skocila. Tehnologija treba sebe da isplati.
E sad postoji zelja da se kupi jos neka cifra F-22. I to je sad neko cinculiranje koliko jos F-22 mogu da proizvedu. Pa kolika ce cena F-35 biti na pocetku. Ukoliko ona bude oko 200 miliona. Tada vide sansu da se proizvede jos dodatnih 20 ili 40 F-22 jer bi mu cena bila manja od pocetne serije F-35 itd...
Amerika se razbacuje kako bi odrzala tehnolosku superiornost koja je upotpunjena superirnim treningom kao jednim od najbitnijih faktora.
Po meni krenulo se u razvijanje stelt lovaca preuranjeno. Ali ajde izadji na kraj sa EU konkurencijom i pitanje je da li bi Amerika onda dala Svedskoj sve sto joj je trebalo za razvoj Gripena.
Mislim da su mogli redizajnirati F-15 i udahnuti mu novi zivot i bazirati se na F-18 i njegovim derivatima. A ove ludorije sa F-35 ostaviti za 2020. Sad se dostize vrhunac 4 generacije i polako se uvodi stelt tehnologija.
--------------------
Dodao bi jos nesto. Cena US aviona uvek ce biti veca iz razloga sto se prizvode tamo. Radna snaga u Rusiji i Kini ne kosta toliko.
A drugi problem je kad oces stalno da budes glavna kera u celom selu. Pa sta je falilo da su se i drugi saveznici malo vise bacili na neke zajednicke projekte u proizvodnju aviona. Laki lovac u Francuskoj i Svedskoj...
Povezivanje industrija. F-15 i F-18 Amerika itd...
Kapitalizam je to. Gladijatorska borba na trzistu dozvoljenim i malo manje dozvoljenim sredstvima...
October 27, 2008: Despite signing bonuses of up to $125,000, the U.S. Air Force was unable to get many pilots to sign on for another five years (after they hit their eighth year of service, usually the mandatory service for someone to become a pilot). The bonus program did enable the air force to get 68 percent of pilots to extend their service, but the percentage that did so varied according to aircraft type. At the low end, only 43 percent of F-22 pilots stayed in. At the high end, it was 81 percent for rescue helicopter and F-15E pilots. The other signup percentages were, transport 71 percent, F-15C 68 percent, A-10 53 percent and F-16 51 percent.
Only the most skilled pilots are eligible for the high bonuses, when it comes time to sign on for another five years (or leave the service). Most pilots leave for a combination of reasons, mainly to spend more time with their families, and to make more money in a civilian job. Also, many pilots do not like the mandatory staff assignments, which mean spending several years flying a desk, instead of an aircraft. Meanwhile, the air force is still trying to figure out why so few F-22 pilots, and so many F-15E and rescue helicopter pilots, want to stay.
VLADA-M. ::The real F-22 Raptor - a high-flying Enron
To se sve vec zna ali zanimljivo je sve to videti i to lepo predstavljeno sa sve dokumentima iz kojih su podaci uzeti. Doduse cena i ne bi bila problem da je naruceno znatno vise aviona. Ali problem i dalje ostaje sa odrzavanjem i zastarelim konceptom elektronike koji ce biti promenjen tek kada stigne F-35.