^^ U principu,nikada necemo videti sukob F-22 i Su-35S,tako da je tu po meni kraj svake diskusije. Ti avioni ce obavljati posao koji ce im biti poveren,da obore po neki avion koji bi eventualno poleteo,u nekom eventualnom sukobu u buducnosti sa nekom manjom zemljom... Ako rese ovaj problem sa kiseonikom,mada je i to diskutabilno...
pa mozda ne SU-35 vs F-22 al onaj koji dodje posle F-22 i Su-35/T-50 veruj mi da ce ..tojest za jedno 20 godina mozda i manje..samo nek pocne globalna energetska kriza, i nek Rusi produze da se oslanjaju samo na nuklearni potencijal, doci ce ovi klonovi i tamo, kladim se u to !
Evo malo materijala za ,,Sivog sokola". Rekao bih da je americki avion u vecini elemenata pobedio, dosta je agilniji i po mojoj licnoj proceni vecinu elemenata je uradio par sekundi brze. Treba reci da avioni nisu iste generacije. Ocekujem analizu Sivog sokola!
miodrag2 ::Mean, Sivi Sokole, koliko se ja secam, za YF-23 je takodje bilo predvidjeno vektorisanje potiskom, ali samo u gornjoj polusferi. Uz mogucnost post stall manevara bez vektorisanog potiska, YF-23 je mogao sa VP da parira YF-22. Licno mislim da ga je ipak sahranila previse napredna koncepcija za to vreme.
Sve i da nisam u pravu, na par stranica ranije imali smo predlog Northrop-a sa Pelikanovim repom i VP-om. Postavlja se pitanje zasto on nije prosao?
Koliko mene pamcenje sluzi TVC nije ni bio predvidjen ATF programom tako da ga konstruktori YF-23 nisu primenili. Takodje su imali i druge prioritete pa se TVC tu nije bas najbolje uklapao.
Citat:In the YF-23A, Northrop elected not to use thrust-vectoring for aerodynamic control. This was done in order to save weight and to help achieve better all-aspect stealth, especially from the rear. All controls are by aerodynamic surfaces. The V-tails work in pitch, roll, and yaw. The wing trailing edge controls provide roll control and lift augmentation, but they also function as speedbrakes and rudders. For straight line deceleration, the control system commands the outer ailerons to deflect up and the inboard flaps to deflect down, thus producing a decelerating force but creating no other moments. Yaw control can be provided by doing this on one side only.
U svakom slucaju bio je aerodinamicki savrseniji od YF-22, ali eto taj TVC je izgleda odneo prevagu sto se tice manevribilnosti.
Na kraju krajeva, ko ce ga stvarno znati zasto je ustvari izgubio?!
BSD ::Evo malo materijala za ,,Sivog sokola". Rekao bih da je americki avion u vecini elemenata pobedio, dosta je agilniji i po mojoj licnoj proceni vecinu elemenata je uradio par sekundi brze. Treba reci da avioni nisu iste generacije. Ocekujem analizu Sivog sokola!
Svaka cast za postavljeni video i sve pohvale onom ko ga je sklopio
Pokusacu da dam neka svoja zapazanja po onom redosledu po kojem idu manevri na klipu.
"Take off"
Oba aviona ne krecu odmah u naglo penjanje posle odvajanja sa piste vec se krecu pravolinijski kako bi nakumulirali brzinu pa tek onda prelaze u propinjanje. Otezavajuca okolnost za procenjivanje je ta sto se penjanje ne snima sa iste pozicije. F-22 se posmatra iz profila dok se MKI posmatra odpozadi. Ljudi koji su u kadru kod F-22 onemogucavaju precizno pracenje putanje i ugla po kojem se on penje, pa u prvi mah izgleda kao raketa koja se lansira vertikalno, ali ako se malo bolje obrati paznja docicemo do zakljucka da je putanja vrlo slicna kod oba aviona. Takodje ne znamo ni brzinu ni jednog ni drugog aviona pri kojoj se krenulo u penjanje. Prednost bi ipak dao Raptoru ne toliko na osnovu snimka, vec na osnovu cinjenice da ima bolji odnos potiska i mase. Nemamo snimak takvog poletanja SU-35S koji ima daleko bolji odnos potiska i mase od MKI, tako da o njemu za sada ne mozemo komentarisati.
"Minimum radius turn with afterburner"
Odokativno ne mozemo da procenimo koliki je radijus zaokreta kod jednog i kod drugog aviona. Ono sto mozemo da uradimo jeste da izmerimo vreme koje je potrebno za odradjivanje zaokreta od 360° kako bi odredili ugaonu brzinu. Tu su ova dva aviona skoro ista, ali ako uzmemo primer obicne dvadeset sedmice ciji sam klip nedavno postavio, ustanovicemo da je ona odradjivala zaokret za drasticno krace vreme (14 sec. 25°/s) u odnosu na F-22 i SU-35S (oko 21 sec. 18°/s). U svakom slucaju ovde se nije radilo o max vrednostima ugaone brzine pri ustaljenom zaokretu kod oba aviona.
"Hamer head turn-stall turn"
I SU-30MKI i SU-35S odradjuju ovaj manevar brze i efikasnije od F-22. SU-35S se posebno izdvaja. Razlog za to lezi u cinjenici da F-22 nema mogucnost otklona vektora po horizontali niti mogucnost diferencijalnog otklona mlaznica. Iz tog razloga je on osetljiviji na dijapazon brzina pri kojima moze da udje u ovaj manevar, a takodje mora da vodi racuna i o napadnom uglu jer mu skretanje po horizontali zavisi od aerodinamickih kontrolnih povrsina koje pod ekstremnijim uslovima gube autoritet.
SU-35S nema tih ogranicenja jer mu je TVC efikasan po obe ravni (hor. vert.)
"Back flip-flat spin"
SU-35S ovaj manevar, koji se drugacije zove i "helikopter" odradjuje daleko brze i efikasnije od F-22. Razlog opet lezi u cinjenici da ima mogucnost otklona vektora po obe ravni. F-22 mora da nakumulira brzinu prilikom propadanja kako bi aerodinamicke upravljacke povrsine bile dovoljno efikasne za promenu smera rotacije. To znaci da ce pri gubitku visine suhoj biti u stanju da odradi veci broj rotacija i promena polozaja nosa od Raptora, a takodje ce biti u stanju brze da izadje iz manevra.
"Minimum radius loop"
Poredjenje nije objektivno jer F-22 odradjuje POST STALL zaokret, dok SU-35S odradjuje klasican luping. Dakle radi se o dva razlicita manevra.
"Tail slide"
MKI i SU-35S imaju bolje predispozicije za izvrsvanje ovog manevra, opet zbog mogucnosti sverakusnog otklona TVC sto im pruza bolju kontrolu pri POST STALL manevrima iako pilot F-22 na snimku "zvono" izvodi odlicno!
"High alpha pass"
Opet je nezgodno bilo sta reci, jer je snimak MKI previse kratak, ali bez obzira na to nema sumnje da je u stanju da leti pod slicnim okolnostima kao i F-22. To se pogotovo odnosi na SU-35S i program koji smo videli na MAKS-u 2011 gde se u jednom trenutku kretao upravo u ovom maniru.
"Quick turn"
Opet je tesko porediti dva manevra koja nisu identicna, jer se kod F-22 radi vise o instantnom zaokretu dok SU-35S izvodi nesto sto vise podseca na ustaljeni zaokret.
"Roll"
SU-30MKI, a pogotovo SU-35S rade valjanje pod daleko vecim napadnim uglovima od F-22, opet zbog sverakusnog TVC koji F-22 ne poseduje.
Eto, nadam se da sam bio od neke pomoci
P.S.
Jos bi samo dodao da je ovaj klip lep primer dominacije Suhoja pri izvodjenju manevara koji imaju elemente skretanja i po horizontalnoj ravni u odnosu na kretanje aviona. Iako F-22 bez problema parira u manevrima po vertikalnoj ravni, nemogucnost otklona vektora potiska u horizontalnoj ravni ga dovodi do toga da nije u stanju da uperi nos u svakom pravcu sa intenzitetom i brzinom sa kojom to izvode rusi. Taj detalj je vrlo bitan jer je recimo X-31 u velikom broju slucajeva pobedjivao upravo koristeci horizontalni momenat otklona vektora potiska u maniru koji je najslicniji "helikopter" manevru.
Pre smo vodili raspravu o tome da li postavka TVC u V kod suhoja ima neke prednosti u odnosu na klasicnu 2D postavku kao sto je to slucaj kod F-22 ili SU-37. Na osnovu ovog snimka se jasno mogu videti sve prednosti postavke TVC-a u V, jer ako avion kao sto je F-22 npr. izvodi POST STALL manevar u vertikalnoj ravni postoji mogucnost da avion koji cak nema TVC izbegne zahvat tako sto ce izaci iz vertikalnog zaokreta i preci u horizontalni ostavljajuci F-22 sa deficitom u kinetickoj energiji, a da pritom nema mogucnost da proprati protivnika "nosem" bez mogucnosti horizontalnog otklona vektora potiska.
Ono sto Raptoru omogucava 2D TVC jeste izuzetna kotrola kod "pitch up/down" momenta tako da on moze sa mnogo vecom slobodom da izvodi manevre po vertikalnoj ravni u odnosu na svoj pravac kretanja bez bojazni od pada u kovit u odnosu na avion koji nema TVC. Takodje je u stanju po potrebi i kada se ukazu povoljni uslovi da odradi daleko manji radijus zaokreta od bilo kog aviona koji nema TVC i "uperi nos" u njega.
Rusi su tu otisli korak dalje sa otklonom TVC i po horizontalnoj ravni sto svrstava te avione u red istinskih supermanevribilnih aviona.
Jedina stvar koja je diskutabilna je pitanje koliko je F-22 bolji u odradjivanju klasicnih ustaljenih i ne ustaljenih zaokreta od recimo SU-30MKI i da li je u tome uopste bolji od SU-35S i koliko bi recimo sverakusni TVC pomogao tridesetici u susretu sa Raptorom?
"Hamer head turn-stall turn"
Lepo se vidi da F22 ulazi u isti iz horizontalnog leta, ne bi li prikupio brzine ili energije, pa tek ond ide u high pitch...dok je suška30 u manevar ušla iz već "uradjenog" high pitch-a+što pravi skoro čistu rotaciju oko vertikalne ose...35 ne uporedivo, dok kod F22 to nije slučaj...Pun zaokret, po time'ngu filma suška30 radi brže a to se ne može ni porediti.....i dalje da ne filozofiram..kako kaže Sivi, ne rade iste manevre pod istim okolnostima...poredjenje je možda blizu, ali nije isto...tako da se dobijeni "rezultati" ne mogu direktno porediti.
Ako se dobro sjećam, yf23 također nije imao pretjerano velik prostor posvecen oruzju. (iako se po netu i forumima da procitati i megalomanska misljenja o golemom spremniku) Bio je svakako dubok i u teoriji bi dopustio f23 da nosi i teze i vece bombe nego to moze f22, no po pitanju brojnosti raketa bio je nesto ograniceniji od yf22. Jos je veci dio raketa ovisio o jedinstvenom nosacu koji bi ih pripremio za izbacivanje, dakle vece su sanse bile za kvar. I ostaje pitanje koliko bi aim120C na kraju nosio i kako...
Panetta Orders Air Force to Act on F-22 Safety Woes
Citat:The secretary also restricted Raptor flights to stay close to their airfields so pilots can land quickly should they experience problems with their oxygen system.
Citat:Sen. Mark Warner, D-Va., said seven more airmen who work with the F-22 have come forward to report cases of hypoxia-like symptoms — a couple of them flight surgeons who provide medical treatment to aviators and ground crews.