Lockheed Martin/Boeing F-22 Raptor

265

Lockheed Martin/Boeing F-22 Raptor

offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 31404

ltcolonel ::

Mean maschine po mojim prilično pouzdanim informacijama iz italijanskih izvora stvari sa F-22 stvarno stoje ovako.
U Avinjanu postoje tri specijalna hangara u koja može da stane ukupno 6 lovaca F-22. ONI MORAJU DA BUDU U HANGARU. Ne smeju dugo da stoje ni na suncu ni na kiši jer strada oplata. Al pazi dalje mnogo važnije. Dok ostali avioni (F-15 ili F-16) mogu da imaju i po 5 ili 6 borbenih letova dnevno F-22 može da ima samo dva leta na tri dana. Al ni to nije najgore. Posle 30 sati naleta ili 10 borbenih letova ide na 48 časovno peglanje. A posle 100 sati naleta ili 30 borbenih letova ide na nedelju dana peglanja. Ili mu se drastično smanjuju Stelt karakteristike. I to drastično.
Ono što je najviše, u početku čudilo Italijane, to je da u NATO-u uopšte ne cirkulišu bilo kakva taktička pravila za upotrebu F-22 ili bilo kakve taktičke norme vezane za njega. Sve se to drži najstrožoj tajnosti čime je praktično u potpunosti onemogućena upotreba lovaca F-22 kao jedne komponente u PVO zapadne Evrope. Jer nije moguće bilo kakvo planiranje ni na taktičkom a još manje operativnom nivou.

Inače u tim specijalnim hangarima se održava stalna temperatura i stalna vlažnost vazduha jer takođe može da strada oplata. Nije predviđeno da se čuvaju u običnim hangarima.


A koliko je to dugo ? Sto stoje napolju na dezurstvu na Aljasci ? Ista stvar na Havajima ili Floridi i na kisi i na suncu, ima slika u temi...



Jasno je da to nije stara generacija lovaca i da je sigurno komplikovaniji i od 4. generacije + stelt premazi ali je prica prenaduvana... Indijcima su Rusi onomad rekli da ne treba Su-30 MKI da stoje na suncu previse jer im to steti elektronici. Posle je interno izbila afera sto nema uopste sklonista za avione i sto stoje napolju.

Sto se upotrebe tice on je namenjen za zastitu SAD, a njegov IFDL je zbog cuvanja stelt karakteristika, u svakom smislu, takav da mogu da dele podatke samo izmedju sebe, nemogu sa starijom generacijom, pa ne znam kako bi to Italijani da ga koriste zdruzeno...
Iako rade na tome, odnosno mogu ali nece, imaju to odavno, ali nisu hteli, moze da "prica" sa MADL na F-35.

Da je svakako bilo problema sa oplatom, premazima, jeste, mislim gle cuda problemi sa prvim ikad stelt lovcem... ili problemi sa B-2...



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Sim.a 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 29 Avg 2009
  • Poruke: 3040
  • Gde živiš: Zemlja čuda

Nije svako kao neki pa da plati skupo za svoje uslove a posle ostavi to na ledini da proba koliko mu treba da propadne. Da mi dobijemo sutra bilo šta novo od lovačke kako bi je čuvali? Najbolje što možemo (velika razlika između zemalja je šta koja može) ili bi ih ostavili na ledini da se vidi kako trpe uticaj vremena i svega što može da ih ošteti? Sigurno da ne bi bili stelt ali bi nam bili bitni. Bar se nadam mada možda neki misle da npr. novi MiG-35 Srbija treba da ostavi da se čvari, kisne, topi, mrzne a kamponire i hangare nećemo iz principa. Nek se vidi da imamo. U miru ima jedna praksa a u ratu, ne mislim na neke intervencije, ima neka druga koja bi se sama nametnula. Nadam se da nikad F-22 neće morati da izađe iz ove nežne rutine jer bi to bio znak da smo svi u problemu. SAD sebi mogu da dozvole klimatizovane hangare. Mi sebi ne možemo da dozvolimo ni akumulatore. Italijani nisu SAD. Kad i ako njima dođe F-35 videćemo kako ih čuvaju a onda će oni reći zašto to tako rade. A možda i neće ako su pametni. Posebna je priča što SAD neće da podeli neke stvari o F-22 sa svojim saveznicima. Ko bi od vas to uradio? Niko za takav avion koji i ne postoji nigde nego samo u njihovom vazduhoplovstvu. Koliko su podelili o B-2? Da li su Sovjeti delili sve sa svojim saveznicima? Nisu i neće nikad ni jedni ni drugi. Može im se i sami će odlučiti šta će deliti. Mi ostali možemo zavidno da pljuckamo na njih i parimo okice.
Nije prvi put ova priča i nije prvi put da se postavljaju slike odakle i iz kojih uslova lete u SAD i sve u krug pa opet Jovo nanovo.



offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12607

ltcolonel ::
Mean maschine po mojim prilično pouzdanim informacijama iz italijanskih izvora stvari sa F-22 stvarno stoje ovako.
U Avinjanu postoje tri specijalna hangara u koja može da stane ukupno 6 lovaca F-22. ONI MORAJU DA BUDU U HANGARU. Ne smeju dugo da stoje ni na suncu ni na kiši jer strada oplata.


Pre x godina kada su novinari kritikovali F-22, USAF je izaslo sa demantijem tih kritika cini mi se da su se ostvrnuli i na to da mu vlaga i kisa smetaju pa su rekli da u Guamu se koriste klasicni hangari a da je problem bio sa elektornikom a ne oplatom, sto je i logicno jer je zahtev USAF bio da Raptor nema problema sa vlagom i kisom posto su imali lose iskustvo sa prethodnim steltovima po tom pitanju.

Evo fotografije hangara F-22 u Guamu:


Koliko vidim prilicno vlazno vreme a hangar klasican.

A vidim da je Toni postavio fotografije dezurnih na Aljaski i to pokriveni snegom.

Sto se tice peglanja zmaja to mora da se radi jer je avion stelt. Stim sto je i tu tehnika napredovala pa umesto obicne baterijske lampe i prstiju danas koriste specijalnu opremu za proveru "ravnoce" upijajucih materijala pa je procedura dosta brza.

offline
  • Dicus  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 29 Okt 2008
  • Poruke: 3055
  • Gde živiš: Beogard

Te priče o specijalnim hangarima se pogrešno shvataju. Nema više aviona poput Mig-a 21, čak je i 29ka izuzetno osetljiva na vlažnost i vremenske prilike. Sa svakom novom generacijom aviona osetljivost na vlažnost je sve izraženija i to je prirodno. USAF je jednostavno shvatio da će smanjiti cenu eksplatacije letelice i održati veći broj aviona u letnom stanju ako ih adekvatno čuva.

Npr. Migov-i 29 na dežurstvu moraju da budu nakačeni na "kondišnere" ili ti uređaje za eliminaciju vlage iz aviona. Možete videti slike iz "Vranice" gde su se i 90ih koristili, a koristimo ih i danas. Slično je i sa F-16, smo ih oni u dežurstvu drže i pod naponom ako se ne varam.

Dakle i Rusija pati od istog problema, i priča o izdržljivosti ruske tehnike u lošim vremenskim uslovima više ne pije vodu (kada pričamo o najsavremenijim avionima).

Kamo sreće da naše 29ke imaju nekakve specijalne hangare...

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12607

@Dicus

Tacno. Problem je sto ljudi misle da je odrzavanje kod ruskih aviona i dalje nezahtevno tj. na nivou MiG-21, a da su avioni tehnoloski na nivou zapadnih. To jednostavno nije logicno jer je svuda digitalna elektronika ista tj. fizika je ista u Rusiji i u Americi.

Drugo je sto danas u ruskim avio bazama gledamo stvari koje sigurno nisu po PS i koje verovatno ne bi bile tolerisane u SSSR.

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13918

Toni ::Da je svakako bilo problema sa oplatom, premazima, jeste, mislim gle cuda problemi sa prvim ikad stelt lovcem... ili problemi sa B-2...
Čuj, bio je i F-15 prvi za svoje vreme. Smatram da je nivo raspoloživosti ključan, a ne da li ga čuvaju u jednim ili drugim hangarima. Mogli su postaviti nešto drugačije uslove ili poštovati struku prilikom odabira konstruktorskog biroa, a ne lične ambicje ili nekakve druge kompenzacije.

@...

Što se tiče 29-ki, činjenica da ni one nisu toliko robusne kako se želi misliti. Pre koliko godina je bila ona informacija o desetinama (možda 80-desetak) ruskih koje pate od korozije. Ukrajinske su se raspale o dobre nege. Možda mi nemamo neke specijane hangare, ali mi se čini da smo ih baš čuvali. Takođe, bivše Nemačke, a današnje Poljske se sigrno održavaju na najvišem nivou.

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12607

@Leonardo

Nije problem raspolozivost F-22 vec to sto avion nije radjen za dejstva po ciljevima na zemlji. To se ne bi promenilo ni da su izabrali Nortup F-23. Jedino da su otkacili stelt ATF u potpunosti i izabrali najbolje nestelt sa liste (Rokvel ATF) e onda bi imali dostojnog naslednika F-15E jer ne bi bio problem da spolja nosi nisanski kontejner niti mnogo bombi/raketa i rezervoare.

offline
  • Nebojša Đokić
  • vojni istoričar
  • Pridružio: 03 Jun 2010
  • Poruke: 4066
  • Gde živiš: Novi Beograd

Napisano: 13 Maj 2015 16:19

Sabirate babe i žabe. Naravno da F-22 može dok je na dežurstvu da bude na snegu ili kiši ili suncu. Jedna je stvar dežurstvo a drugo smeštaj. Jel vi znate šta je istureni aerodrom tj baza ili mi terate inat radi inata. Da i pokazali su fotografije hangara na Guamu mestu koje se sa Havajima smatra kao mesto sa najpovoljnijom klimom u okviru SAD (Guam se smatra američkom teritorijom). Slučajno ili ne Guam ima najidelaniju klimu za održavanje sportskih aviona, jahti i sličnog. Kad smo već kod Guama. Toliko.

Dopuna: 13 Maj 2015 16:23

I da li znate šta su taktičke norme jer ono što vi navodite nema veze sa taktičkim normama.

offline
  • Neimar i savremeni farmer.
  • Pridružio: 24 Nov 2010
  • Poruke: 11768
  • Gde živiš: U sremu voljenome...

мени се ово тотално допада, како су решили чување својих авиона амери. Овај хангар ,једноставне челичне конструкције, покривен церадом, да би био што лакши, одлично чува Ф-22 и остале авионе од временских прилика. Мене мука ухвати када видим како руски нови авиони стоје напољу, па после две три године изгледају ко да имају не 3 већ 23 године. не мгоу да верујем да не постоји неко ко би рекао људи, дајте макар ове нове авионе да сачувамо од временских прилика. Ем што имају мање АБ, мањи број авиона него СССР, јбг па ваљда су могли и коју десетину милиона долара да одвоје за прављење нових хангара.

хангар висине 10м и површине 25*20м кошта око 50 000 евра (у Србији, мој рођак направио себи за смештај механизације), челичне је конструкције, у поптуности, зидови рађени од лимених профила, кров такође (сендвич лим, стиропор, ради смањења температуре). Значи да би русиам требало за 500 летелица око 25 милиона евра за ове хангаре...ситница....


Ситнице попут ове много значе да се продужи ресурс авиона за пар година, а плус мање кошта његово одржавање током екпслоатације.

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13918

Imaju oni specijalizovane hangare u kojima ih čuvaju. Mislim da je cifra za njihovu izgradnju bila 150 miliona US $, a možda još 100 od gore.

Dopuna: 13 Maj 2015 18:27

mean_machine ::@Leonardo

Nije problem raspolozivost F-22 vec to sto avion nije radjen za dejstva po ciljevima na zemlji. To se ne bi promenilo ni da su izabrali Nortup F-23. Jedino da su otkacili stelt ATF u potpunosti i izabrali najbolje nestelt sa liste (Rokvel ATF) e onda bi imali dostojnog naslednika F-15E jer ne bi bio problem da spolja nosi nisanski kontejner niti mnogo bombi/raketa i rezervoare.

Ja to ne vidim kao problem, već navedeni broj sati održavanja po satu leta. Oni vide njegovo nekorišćenje kao bombardera kao problem. Pošto nemaju još uvek pravog protivnika, onda je očekivanje to da ga je vojska morala koristiti za bombarderske zadatke.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 766 korisnika na forumu :: 10 registrovanih, 3 sakrivenih i 753 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: cikadeda, Django777, ILGromovnik, mane123, mikidragi, milan47, Motocar, opt1, stalja, Tas011