ltcolonel ::F-22 ima vrlo lošu aerodinamiku za dog fajt i zato je i dobio TVC. Bez njega bi i on bio leteća cigla. Međutim, pošto mu je aerodinamika loša on je dosta trom avion tj dosta sporo reaguje na komande.
F-22 ima sasvim solidnu aerodinamiku, cak sta vise vrlo dobru s`obzirom na to da se zahtevi za niski radarski odraz kose sa zahtevima vezanim za odlicne letne karakteristike.
Reci da je F-22 trom avion koji sporo reaguje na komande je u najmanju ruku podcenjivanje.
U dobrom delu letne anvelope F-22 i ne koristi TVC. Maksimalne vrednosti ustaljenih i neustaljenih zaokreta se postizu bez upotrebe TVC-a. Tek pri nizim brzinama i vecim napadnim uglovima TVC dolazi do izrazaja (takodje i prilikom supersonicnih zaokreta zbog redukciije "trim drag"-a).
Na ovom grafikonu mozemo da vidimo da YF-22 ima vecu brzinu valjanja od F-15 bez upotrebe TVC (sa upotrebom TVC ta razlika se dodatno povecava). To govori u prilog cinjenici da F-22 svakako nije trom avion koji sporo reauguje na komande i bez TVC.
Iz ovoga teksta mozemo da vidimo da F-22 ima oko dva puta brzi "pitch rate" od F-16. Doduse te vrednosti su dobijene sa upotrebom TVC-a, ali bez obzira na to F-22 je vrlo agilan avion.
Na ovom grafikonu vidimo koliko bolje karakteristike valjanja avion ima sa TVC, ali bi napomenuo da ruski avioni sa TVC recimo pri 60° AoA imaju otprilike dva puta brzu rotaciju od punih 360° dok je YF-22 ogranicen samo na 30°. Takodje, velika je verovatnoca da su operativni F-22 ograniceni na 60° AoA. Razlog za to je upravo smanjenje upravljivosti aviona izdnad tih vrednosti (sto i gore postavljeni grafikon demonstrira). Postoje i informacije da se na aeromitinzima ta granica pomera na 80° sto bi bio neki maksimum prilikom izvodjenja "flat spin" manevra (avion "propada" pod tim uglom). Samo da napomenem, do dan danas u javnosti nije prikazano izvodjenje "kobra" manevra na F-22 sto samo ide u prilog teoriji da operativni avioni imaju ogranicenje napadnog ugla (sto se ne moze reci za ruske letelice). To znaci da F-22 ne moze da eksploatise "post stall" zonu na nacin na koji to recimo Su-35S ili PAK FA mogu.
Sve u svemu, F-22 je vrlo solidan avion u bliskoj manevarskoj borbi, sa dobrim kinetickim karakteristikama (boljim od Su-30MKI) koji bi sa kvalitetnim pilotom predstavljao veliki izazov za svakog protivnika.
Neću da komentarišem dijagrame u kojima nema osnovnih podataka za bilo kakvu analizu. Sve ovo što si dao su potpuno neozbiljni dijagrami. Sa ovakvim dijagramima može da se dokaže šta god hoćeš.
Dopuna: 05 Sep 2015 14:49
Dijagrami koji se koriste za ozbiljnu analizu izgledaju sasvim drugačije. Ovde nemaš čak ni osnovne parametre.
Daj nam ozbiljne dijagrame i pokazi nam da je F-22 trom avion sa losim aerodinamickim osobinama.
Kao posmatrac, volim da vidim da je covek okacio sliku na koju se poziva i napisao detaljno svoje misljenje, od tebe slusamo samo pljuvanje
Dijagrami su skroz u redu i pokazuju relativne velicine, makar tocan dio envelope ostao nepoznat; a pljuvanje ostaje tek pljuvanje.
Koliko znam, jedini primjer 3D vektorskog potiska bio je na mig29ovt. Svi ovi su30/su35 imaju zapravo 2D vektorski potisak. Razlika je sto je kod ruskog rjesenja os oko koje se mlaznica vrti odmaknuta od linije paralelne s upravljackim povrsinama na krilima, a kod raptora je ona paralelna. U praksi pretpostavljam da to znaci da ce americko rjesenje na hipotetskom identicnom avionu dati bolji pitch rate a losiji roll rate, a rusko rjesenje ce dati bolji roll rate, ali losiji pitch rate. i rusko rjesenje bi teoretski donekle moglo biti koristeno umjesto kormila, no ili s cijenom istodobnog dizanja/spustanja nosa ili s cijenom da upravljacke povrsine kompenziraju dizanje/spustanje nosa sto bi u praksi vjerojatno ponistilo bilo kakvu beneficiju takvog kormilarenja.
Mercury nikad nisam rekao da imam ozbiljne dijagrame za F-22. Pozvao sam se na izjave pilota koji su leteli protiv F-22 na vežbama. A svako ko se iole razume vojni problematiku zna zašto su gore pomenuti dijagrami neozbiljni. Ja sam postavljao ozbiljne dijagrame za neke druge avione i davao tačne podatke iz praktičnih aerodinamika za većinu savremenih aviona (osim F-22, Tajfuna i Rafala za koje nemam praktične aerodinamike). Naravno nemam ni za F-35 (za njega verovatno nemaju ni Amerikanci).
Ali da bi se upuštao u ozbiljnu diskusiju samnom pročitaj neku od Metodologija za proračun borbenih mogućnosti aviona. Ima ih više na srpskom tj hrvatskom. Neke su originali nastali kod nas a neke su prevodi sa ruskog tj engleskog. Postoji i prevod sa francuskog al ga na žalost nemam ni u originalu (francuskom) ni u prevodu.
Dopuna: 05 Sep 2015 15:23
To isto važi i za tebe Eridan. Najpre nauči metodologiju pa se onda javi. Sa ovako urađenim dijagramamima možeš da dokažeš da je dvokrilac Hoker Fjuri bolji od Tajfuna. Ili šta god hoćeš.