Raptor u Nelisu su:
422d Test and Evaluation Squadron
433d Weapons Squadron
Zato toliko i lete, možda i najviše ali nisu operativni skvadrona.
Dopuna: 05 Mar 2018 16:36
Ne znam o kome avionu pričaš da je nevidljiv ali ako misliš na F-35 onda samo da ti kažem imaš američke vazduhoplovne časopise iz početka 1999. godine gde su tvrdili da je F-117 nevidljiv pa su nakon tog rata otpisali tri F-117 (zvanično priznato). Pored oborenog imaš dva oštećena sa prinudnim sletanjem. Za B-2 ne kažem da je oboren ali da je praćen i gađan to je 100% u ostalom nakon te noći kada je tvrđeno da je oboren po zvaničnim američkim podacima nije više izvršen ni jedan borbeni let nad Srbijom sa B-2.
Dakle to što njihovi piloti tvrde da je nevidljiv to ne znači ništa.
U stvari verovatno si u pravu čak ga ni ptice ne vide.
Samo jedna napomena ako je nevidljiv zašto Izraelci nameravaju SPOLJA da ugrade sredstva za PED. Očigledno je da više veruju dvojim sredstvima za PED nego "nevidljivosti" F-35.
ltcolonel ::
Ne znam o kome avionu pričaš da je nevidljiv ali ako misliš na F-35
Raptor pise o F-22, i pre svega misli na lovacke radare. Stelt tehnologija veliki problem za lovacke radare sto se i videlo kad su RAF-ovi Tajfuni i pored vrlo snaznog radara bili u nemogucnosti da detekuju F-22 tokom vizuelne borbe. Npr specijalni upijajuci materijali i premazi su izuzetno efikasni za milimetarske talase evo jedno starije rusko istrazivanje objavljeno krajem 2003god:
Citat: The ITAE team has developed and tested coating materials that meet these standards. A layer of RAM between 0.7mm and 1.4mm thick is applied to the ducts and a 0.5mm coating is applied to the front stages of the low-pressure compressor, using a robotic spray system. The result is a 10-15dB reduction in the RCS contribution from the inlets.
mean_machine ::ltcolonel ::
Ne znam o kome avionu pričaš da je nevidljiv ali ako misliš na F-35
Raptor pise o F-22, i pre svega misli na lovacke radare. Stelt tehnologija veliki problem za lovacke radare sto se i videlo kad su RAF-ovi Tajfuni i pored vrlo snaznog radara bili u nemogucnosti da detekuju F-22 tokom vizuelne borbe. Npr specijalni upijajuci materijali i premazi su izuzetno efikasni za milimetarske talase evo jedno starije rusko istrazivanje objavljeno krajem 2003god:
Citat: The ITAE team has developed and tested coating materials that meet these standards. A layer of RAM between 0.7mm and 1.4mm thick is applied to the ducts and a 0.5mm coating is applied to the front stages of the low-pressure compressor, using a robotic spray system. The result is a 10-15dB reduction in the RCS contribution from the inlets.
AmerIkanci tvrde da je manj RCS F35tice nego Raptora , ja ne znam dal da im verujem ili ne pišem to sto sam procitao nemam tajne podatke Pentagona nit mi radi stric u Nelisu :P Ja znam da ima takvih bisera ovde ali ja nisam jedan od takvih, ne mozemo da polemisemo o necemu sto ne znamo mozemo da baratamo samo cinjenicama koje imamo.
F-35 ima problem sto nosi samo cetiri AIM-120 i sto cesto nositi samo dve. Drugi problem je sto AIM-9 nema u stelt konfiguraciji i da je ima opet nicemu ne bi sluzila jer su vrata spremista velika i sporo se otvaraju plus stvaraju veliki otpor. Prosto je neverovatno da nece da naprave nesto slicno spremistima koje ima Su-57 za R-74.
Tako da ce F-22 biti taj koji se koristi za vazdusnu borbu a F-35 samo ako nema druge opcije, o ovome je inace i pisano kad je JSF nadmetanje usao u zavrsnicu ja to citao mislim u Flight magazinu (2001god) gde neki oficir USAF to lepo i kaze.
Dopuna: 05 Mar 2018 20:07
E sad to nije problem za Amere oni imaju F-22 i imace dosta F-35 ali zamisli nesretne Norvezane kad neki uzbunjivac iz njihovog RV krene da prica da preskupi F-35 koje su kupili imaju manje sanse protiv Su-35 od Gripena.
Ta poređenja su najčešće besciljna i bedna. Raspravljao sam se par puta i batalio.
Apsolutno te ne razumem?!
Sam si poceo sa poredjenjem F-22 i Su-35, a ja sam ti samo skrenuo paznju na to da do sada nismo registrovali to sto ti navodis.
Citat:Nisam rekao da je superioran. Ako neki manevar izvede sekund brže u 20 sekundi, gde će to biti superiorno. Problem u celoj priči je nerealno loženje na stranu Su-35. Gde F-22 i dalje ima svoje prednosti. Dok sam reč superioran koristio na strani Su-35 u kontekstu bliske vazdušne borbe na drugoj temi.
Upravo se o tome i radi, ako imas neki video zapis gde oba lovca izvode identican manevar a gde je F-22 brzi za neki sekund slobodno postavi.
Ja sam skrenuo paznju na to gde bi F-22 u teoriji trebao da bude bolji, a sto u praksi ipak nije slucaj i ako uzmes recimo u obzir da pri izvodjenju post-stall lupinga sekunda ili dve znace razliku izmedju zivota ili smrti, onda je jasno da to predstavlja superiornost. Kod svih drugih post-stall manevara koji se izvode u vise ravni Su-35S je drasticno superiorniji od F-22.
I sam Sergej Bogdan je rekao da su oni pre vise od jedne decenije sa Su-30MKI radili mnogo kopleksnije i zahtevnije manevre od onoga sto izvodi F-22, a Su-35S i PAK-FA su daleko bolji od MKI.
Citat:Heh, po pitanju "lifting body design" može se svašta na netu pročitati u kontekstu američki VS ruski avioni.
Da, sa tom razlikom sto se recimo u oficijalnom patentnu za PAK-FA navode prednosti prave "lifting body" konfiguracije u odnosu na resenje primenjeno kod F-22.
Dacu ti samo primer da je max Cl kod Su-27 1,8, dok je max Cl kod F-15 1,1. To je oko 1,6 puta veci koeficijent uzgona i kada uzmemo u obzir da je osnovna dizajnerska konfiguracija Su-27 i PAK-FA vrlo slicna, kao i ona kod F-15 i F-22, jasno je da resenje koje su rusi primenili ima svoje prednosti.
Citat:Više si posvetio vremena, koje nikako više nemam, te znaš detaljno gde je koji avion bolji. Kad se podvuče crta, mene zanima isključivo borbena vrednost i kako bi taj sistem funkcionisao u nekoj situaciji. Ponašanje Su-35 se menja sa količinom naoružanja i od značaju su manevri koji mu povećavaju šanse da preživi. Sve ostalo je manje relevatno. Mnoge prednosti nestaju. Stava sam da nema značajne razlike između Tajfuna, Rafala, F-22 i Su-35. Dosta toga zavisi od poimanja situacije.
Ako pricamo o bliskoj vazdusnoj borbi, dve ili cetiri rakete malogog dometa nece imati skoro nikakvog uticaja na Su-35S, ali ce zato mogucnost da koristi raketu malog dometa u sprezi sa nisanskom kacigom i u kombinaciji sa supermanevribilnoscu u velikom broju slucajeva odneti pobedu nad F-22 koji te mogucnosti trenutno ne poseduje.
A pravilo koje vazi za Su-35S vazi i za bilo koji drugi lovac cetvrte generacije (sto se tice uticaja podvesnog tereta na performanse aviona) s tim sto ce sa recimo istom kolicinom ubojnih sredstava avion koji je manji (kao sto je EF2000, rafal, F-18, F-16 utd.) imati vecu degradaciju performansi u poredjenju sa vecim i snaznijim avionom kao sto je Su-35S.
Citat:Kinematika jeste na strani ruskih aviona, ali ne vidim da su u svim segmentima bolji. Naprotiv mislim da negde rade na tome da sustignu zapadnjake. Miran san bi mi bio da Su-35 ima integrisan senzore na nivou Rafala. Ovako je itekako čupavo i tesno na obe strane. A mogu da zamislim scenario gde bi F-22 pripremio iznađenje. Samo je sreća što mora toliko prići da sam može postati lovina u roku od nekoliko desetina sekundi.
Po svemu sudeci nivo integracije i fuzije senzora kod Su-35S je barem na istom nivou ako ne i superiorniji od onog na Rafalu sudeci po dostupnim informacijama.
Su-35S je prvi ruski lovac sa potpunom fuzijom senzora u pravom smislu te reci jer su se na njemu prakticno testirali mnogobrojni elektronski/kompijuterski sistemi koji su se posle ugradili u PAK-FA.
U ovim tekstovima mozes procitati o kom nivou intergracije se tu zapravo radi.
Sam posao oko integracije senzora je kompleksniji i zahteva mnogo vecu obradu podataka od sistema koji je primenjen kod F-22, jer Su-35S i PAK-FA imaju veci broj senzora koji trebaju da se integrisu u jednu jedinicu (radar, IC senzori, opticki senzori, ultraljubicasti senzori, laserski senzori, RWR itd.) i za razliku od F-22, Su-35S a pogotovo PAK-FA imaju mogucnost projektovanja video slike sa vise senzora u razlicitim svetlosnim opsezima sto zahteva veliku brzinu protoka informacija pogotovo kada se vrsi deljenje informacija u samoj borbenoj formaciji.
Recimo: "According to United Aircraft Corporation PAK FA just got a new IMA BK computer this winter. That computer has 24 cores and computing power of some 150-300 GFLOPS. Rafale's computing power is 16 GFLOPS according to public sources. And for example F-22 is on the 20 GFLOPS category."
Citat:The data exchange in the IMA BK is via fiber-optic lines. The transition from the copper cable to the fiber-optic one has boosted the data rate and throughput several-fold, slashed the weight of the cables by an order of magnitude and boosted the immunity to natural clutter and electronic countermeasures drastically. While the data transfer via the ubiquitous copper cable is at a rate of 10-100Mbps, it is almost 1,000 times higher via the fiber-optic cable - 8Gbps. The system’s networked structure increases the reliability of all instruments: if a computer malfunctions, the systems automatically switch over to another, and the introduction of the centralized processor has almost halved the device’s weight. The central digital computer’s performance has surged by more than 10 times and its fail-safety by over four times.
Su-35S i prvi bortovi PAK-FA su koristili "Baget digital computer system" i na osnovu gore navedenih podataka mozemo da vidimo da su performanse tog kompijuterskog sistema bile oko 10 puta slabije u odnosu na IMA BK sto je opet na nivou, ako ne i superiornije od onog sto koriste Rafal i F-22.
Trenutno je samo F-35 mozda za nijansu superiorniji na papiru od PAK-FA i namerno kazem na papiru jer vidimo da nikako ne mogu da se izbore sa softverskim problemima.
Sto se tice prakticne primene Su-35S, sam mozes da procitas u gore postavljenim tekstovima da su borbena iskustva iz Sirije demosntrirala izuzetne performanse celokupnog borbenog sklopa gde posebne zasluge idu upravo sistemu integracije elektronike.
Meni se cini da smo vec imali neke informacije od strane pilota koji su leteli na Rafalu da je dolazilo do "informacionog preopterecenja" upravo mozda zbog nesto losije fuzije senzora, dok od strane ruskih pilota koji lete na Su-35S u Siriji imamo maltene samo reci hvale.
Su-35S je recimo u proseku imao vise od 10 naleta po danu uz veliku preciznost po ciljevima prilikom izvodjenja borbenih letova, a borbena gotvost mu je uvek bila iznad 80% sto je izuzetan rezultat kada uzmemo u obzir uslove (vremenske i sve ostale) pod kojima se izvode borbena dejstva.
Ja mislim da bi za sada ipak mogao mirno da spavas
Dopuna: 05 Mar 2018 20:39
mean_machine ::
Raptor pise o F-22, i pre svega misli na lovacke radare. Stelt tehnologija veliki problem za lovacke radare sto se i videlo kad su RAF-ovi Tajfuni i pored vrlo snaznog radara bili u nemogucnosti da detekuju F-22 tokom vizuelne borbe. Npr specijalni upijajuci materijali i premazi su izuzetno efikasni za milimetarske talase evo jedno starije rusko istrazivanje objavljeno krajem 2003god:]
Ta tvrdnja je najobicnija glupost sa kojom zele da stvore neki mit o F-22, dok je realnost sasvim drugacija:
I vise je nego jasno da Rafal nema problema da "zakljuca" F-22 u bliskoj vazdusnoj borbi, a takodje je u stanju to da uradi i u vizuelnom i IC spektru.
Sa ovim ne zelim da umanjim vrednost F-22 u borbi van vizuelnog dometa gde mu smanjena radarska (i IC) vidljivost pruza prednost, ali isto tako ne trebamo da verujemo svakakvim glupostima koje zapadnjaci plasiraju.
Citat:Dogfight: Rafale vs F22 (Close combat)
BloodyHawk
Subscribe414
118,112 views
Published on Jun 20, 2013
The french won this round.
I don't own any of this.
Category
Gaming
License
Standard YouTube License
Dopuna: 05 Mar 2018 20:58
Citat: [quote="FalcoPeregrinus]
..Sa ovim ne zelim da umanjim vrednost F-22 u borbi van vizuelnog dometa gde mu smanjena radarska (i IC) vidljivost pruza prednost,ali isto tako ne trebamo da verujemo svakakvim glupostimakoje zapadnjaci plasiraju.
ne treba, ne treba..
ali nisu samo zapadnjaci ...
FalcoPeregrinus ::I vise je nego jasno da Rafal nema problema da "zakljuca" F-22 u bliskoj vazdusnoj borbi, a takodje je u stanju to da uradi i u vizuelnom i IC spektru.
Mislio sam na vecim daljinama npr. 20km, konkretno pilot Tajfuna je mogao da vidi F-22 ali nije ga imao na radaru.
Sam si poceo sa poredjenjem F-22 i Su-35, a ja sam ti samo skrenuo paznju na to da do sada nismo registrovali to sto ti navodis.
Karakterišem ta loženja po netu, jer je jako smorno, nebitno i ne znam što gubiš vremen na njih.
Ono što sam postavio prvobitno je s ciljem da se F-22 ne potcenjuje. Preuveličati neke mogućnosti ruskog nikako nije dobro. Važno je razumeti realne probelme, ograničenja itd.
Citat:Da, sa tom razlikom sto se recimo u oficijalnom patentnu za PAK-FA navode prednosti prave "lifting body" konfiguracije u odnosu na resenje primenjeno kod F-22.
Lifting body sam samo nabacio u kontekstu tih smornih poređenja. Ko je napravio bolje rešenje itd. Nebitno ...
Citat:Ako pricamo o bliskoj vazdusnoj borbi, dve ili cetiri rakete malogog dometa nece imati skoro nikakvog uticaja na Su-35S, ali ce zato mogucnost da koristi raketu malog dometa u sprezi sa nisanskom kacigom i u kombinaciji sa supermanevribilnoscu u velikom broju slucajeva odneti pobedu nad F-22 koji te mogucnosti trenutno ne poseduje.
A pravilo koje vazi za Su-35S vazi i za bilo koji drugi lovac cetvrte generacije (sto se tice uticaja podvesnog tereta na performanse aviona) s tim sto ce sa recimo istom kolicinom ubojnih sredstava avion koji je manji (kao sto je EF2000, rafal, F-18, F-16 utd.) imati vecu degradaciju performansi u poredjenju sa vecim i snaznijim avionom kao sto je Su-35S.
A šta si ti sad ovde napisao a da se to ne vidi da već uveliko znamo? Ne mislim da mi je jedna poruka reper. Kao što sam pročitao brdo tvojih, pa već uveliko znam da znaš ovo što pišeš.
Sem ovog dela da 2 ili 4 rakete neće imati uticaja? Nije to po default da ih pilot izbegne.
Inače nikakv paritet još ne postoji, niti će se uspostaviti na način kao što je to bilo tokom Hladnog rata. Možemo citirati vrh Rusije.
Ukoliko direktno predimo Su-35 i F-22 jasno je koji bi trebao da ponese više raketa. Više mogućnosti i potencijal za sjajnu završnicu u bliskoj borbi na strani Su-35, ali je jasno da će njegove performanse više trpeti. Rasčlanili su se mnogi nedostaci F-22. Od zastarelih računara, raspoloživosti i održavanja, preko ograničenja superkrstarenja, ralna brzina i daljina za lansiranje itd. Dok je kod Suške sve super. Jok dok ne dobije infonmaciju od VOJIN može se itekako desiti da se F-22 prilepi naopaženo.
Uostalom imaš neku od moji narednih poruka gde sam napisao da ruski avioni imaju bolju kinematiku. Aerodinamika takođe.
Dopuna: 06 Mar 2018 1:03
Citat:Po svemu sudeci nivo integracije i fuzije senzora kod Su-35S je barem na istom nivou ako ne i superiorniji od onog na Rafalu sudeci po dostupnim informacijama.
Su-35S je prvi ruski lovac sa potpunom fuzijom senzora u pravom smislu te reci jer su se na njemu prakticno testirali mnogobrojni elektronski/kompijuterski sistemi koji su se posle ugradili u PAK-FA.
Neću citirati ostatak.
Dosta toga navedenog će biti ili je u ovoj ili onoj fazi testiranja. Nešto se već ugrađuje. Zavisno da li je reč o Su-35 ili Su-57. Uostalom svako ima pravo na svoje mišljenje, gde se ko nalazi i koliko prednjači.
Na osnovu svega što sam našao i intezivno čitao do pre par godina, moje mišljenje bilo da će Rusi prihvatiti priključak kvantitetom i kvalitetom posle 2020, te da će do 2025 napraviti iskorake dalje.
Kad je reč o avionici, radar i senzori, F-35 će biti kompletniji, a Su-57 bolji tamo gde stave akcena.
Citat:Su-35S je recimo u proseku imao vise od 10 naleta po danu uz veliku preciznost po ciljevima prilikom izvodjenja borbenih letova, a borbena gotvost mu je uvek bila iznad 80% sto je izuzetan rezultat kada uzmemo u obzir uslove (vremenske i sve ostale) pod kojima se izvode borbena dejstva.
Nisam doveo u pitanje njegovu borbenu vrednost u Siriji.
Leonardo ::
Karakterišem ta loženja po netu, jer je jako smorno, nebitno i ne znam što gubiš vremen na njih.
Ne znam da li ti pises nerazumljivo ili ja ne umem dobro da protumacim to sto je napisano, ali u svakom slucaju doslo je do nesporazuma.
Sto se tice pisanja po forumima, svako ima svoje razloge zasto to radi i ne bi sada ulazio u to, ali da mi ne pisemo i ne dajemo svoje misljenje ovaj i svaki drugi forum bi nestao, a jasno je da je svako od nas nesto novo i korisno naucio kao clan ovog foruma ili bilo kog drugog gde postoji konstruktivan dijalog i analiza.
Citat:Ono što sam postavio prvobitno je s ciljem da se F-22 ne potcenjuje. Preuveličati neke mogućnosti ruskog nikako nije dobro. Važno je razumeti realne probelme, ograničenja itd.
Ja sam uvek za sto objektivniju analizu koliko nam to dostupni podaci omogucavaju i apsolutno ne zelim da podcenjujem protivnika, ali isto tako smatram da se neke tvrdnje trebaju podkrepiti barem nekim dokazima i upravo iz tog razloga sam odgovorio na tvoju konstataciju koja je i dalje nepodkrepljena necim konkretnijim od obicne tvrdnje.
Citat:Lifting body sam samo nabacio u kontekstu tih smornih poređenja. Ko je napravio bolje rešenje itd. Nebitno ...
Eto vidis, opet nisam razumeo u kom kontekstu si to pominjao u prethodnom postu.
Citat:A šta si ti sad ovde napisao a da se to ne vidi da već uveliko znamo? Ne mislim da mi je jedna poruka reper. Kao što sam pročitao brdo tvojih, pa već uveliko znam da znaš ovo što pišeš.
Necu ovo da komentarisem jer opet ne znam sta si tacno hteo da kazes.
Citat:Sem ovog dela da 2 ili 4 rakete neće imati uticaja? Nije to po default da ih pilot izbegne.
Ja sam komentarisao tvoju konstataciju da ce doci do degradacije performansi kod SU-35S kada se nakace rakete pa sam iz tog razloga naveo primer da dve ili 4 rakete malog dometa koje se postavljaju na krajevima krila i na nosace koji su odmah do njih nece imati skoro nikakav uticaj na povecanje otpora vazuha jer rakete koje su postavljenje na krajevima krila ustvari smanjuju idukovani otpor tako da ne dolazi do povecanja ukupnog vazdusnog otpora kada se nakace 4 rakete.
Videli smo da Su-35S nema nikakvih problema da odradi apsolutno bilo koji post-stall manevar sa dve R-73 i jednom R-27 koja je sama teska oko 350kg. To je ukupno skoro 600kg plus mozemo da vidimo da su svi nosaci za druge rakete prisutni koji sa svoje strane povecavaju vazdusni otpor i ukupnu tezinu.
Dakle, ja uopste nisam spominjao da se tu radi o nekom izbegavanju raketa, vec sam davao realan primer uticaja podvesnog tereta (koji je primeren za blisku vazdusnu borbu) na performanse aviona.
Citat:Ukoliko direktno predimo Su-35 i F-22 jasno je koji bi trebao da ponese više raketa. Više mogućnosti i potencijal za sjajnu završnicu u bliskoj borbi na strani Su-35, ali je jasno da će njegove performanse više trpeti.
To je vrlo diskutabilno.
Prvo, ako je Su-35S uspeo da udje u blisku vazdusnu borbu sa F-22 onda pretpostavljamo da su i jedan i drugi avion potrosili veci deo raketa srednjeg ili velikog dometa i ulaze u vizuelni duel sa najmanje dve ili mozda 4 rakete malog dometa u slucaju Su-35S. Vec sam komentarisao da to ne predstavlja nikakav problem za tako veliki avion kao sto je Su-35S. Pilot suhoja takodje ima mogucnost da odbaci bilo koji podvesni teret (koji nije iskoristen) ako smatra da za time ima potrebe kako bi poboljsao performanse aviona.
Drugo, F-22 koristi unutrasnje spremnike, ali sami spremnici u konfiguraciji koja je primenjena kod F-22 itekako povecavaju poprecni presek aviona i samim tim dovode do naslednog povecanja ukupnog vazdusnog otpora.
Drugim recima, ni jedan ni drugi avion nece imati znacajniju degradaciju performansi ako se budu nasli u bliskoj vazdusnoj borbi sa nekoliko raketa malog dometa.
Citat:Dosta toga navedenog će biti ili je u ovoj ili onoj fazi testiranja. Nešto se već ugrađuje. Zavisno da li je reč o Su-35 ili Su-57. Uostalom svako ima pravo na svoje mišljenje, gde se ko nalazi i koliko prednjači.
Ovo je uveliko netacno kada pricamo o Su-35S. Avion je potpuno kompletiran i na osnovu borbene eksploatacije po recima zvanicnika doci ce do manjih modifikacija koje su moguce zbog otvorene "arhitekture" avionike sto ce samo dovesti do poboljsanja ukupnih performasi aviona.
Sto se tice Su-57, izlisno je i komentarisati jer se ceo program i dalje nalazi u fazi testiranja.
Citat:Kad je reč o avionici, radar i senzori, F-35 će biti kompletniji, a Su-57 bolji tamo gde stave akcena.
Upravo je ovo ono o cemu pricam, konstatacija bazirana na licnom misljenju bez ikakvih dokaza za to.
Evo samo jednog primera sto se tice senzora, ni jedan lovac na svetu nece imati radarski kompleks kao onaj koji je primenjen kod Su-57. Zona osmatranja tog kompleksa ce daleko biti ispred onoga sto F-35 poseduje ili bilo koji drugi avion, a posto je radar i dalje primarni senzor to ce uveliko povecati SA (situational awareness) aviona.
Raspravljati o drugim senzorima je trenutno izlisno jer nemamo nikakve dostupne podatke o njihovim performansama, ali mozemo da komentarisemo o nekim primenjenim resenjima kao sto je resenje radarskog kompleksa kod Su-57 koje je bolje od bilo cega sto trenutno leti na nebu (sto se tice SA).