Flota F-22 dobija AIM-9X, što u prevodu znači da pomoću radara može iskoristiti 120 stepeni. Po 60 levo i desno.
Evidentno je da Rey s kime god ćaska u slobodno vreme vuče priču/filozofiju koja datira od MiG-21 u ulozi presretača u nekadašnjoj Jugi itd. Naravno da je to važno, ali kao da F-15 i mnogi drugi nisu pravljeni da zadovolje te potrebe još '60/'70 na zapadu. doduše nisu išli u ekstreme kao Rusi sa MiG-25/31.
Filozofija brže, dalje, višlje je dugo vladala. Došlo je vreme prvenstveno drugih finesa.
Mean samo mala napomena u vezi brzine sletanja za F-35A. Postoje tačni podaci za F-35C, tačnije postoje postavljeni uslovi koji važe na nosačima aviona za sve avione. E sad kod F-35C su dostigli zahtevanu brzinu sletanja ali još uvek nisu dostigli masu tako da F-35 može da sleće na nosač sa tom brzinom ali sa manjom masom od predviđene. Zbog toga, još uvek ne sme da poleće sa maksimalnim unutrašnjim gorivom već, čini mi se, sa samo 60%. Jer dok može da odbaci naoružanje, gotovo momentalno, treba mu vreme da ispusti gorivo. Ovo zbog prinudnog sletanja odmah nakon poletanja. Cifre o kojima ti govoriš za F-35 su sumnjive jer ispada da F-35A ima bolje karakteristike pri sletanju od F-35C što je najblaže rečeno malo verovatno.
Što se tiče francuskog teksta, prvo engleski prevod nije baš najprecizniji, a i potpis na fotografiji je izvučen iz konteksta celog teksta
Leonardo ::Flota F-22 dobija AIM-9X, što u prevodu znači da pomoću radara može iskoristiti 120 stepeni. Po 60 levo i desno.
Evidentno je da Rey s kime god ćaska u slobodno vreme vuče priču/filozofiju koja datira od MiG-21 u ulozi presretača u nekadašnjoj Jugi itd. Naravno da je to važno, ali kao da F-15 i mnogi drugi nisu pravljeni da zadovolje te potrebe još '60/'70 na zapadu. doduše nisu išli u ekstreme kao Rusi sa MiG-25/31.
Filozofija brže, dalje, višlje je dugo vladala. Došlo je vreme prvenstveno drugih finesa.
Oво за Ф22 је значајна новост,управо неопходност.
Што се тиче Реја,претпостављам да се односило на мене јер сам га поменуо.Није било чини ми се речи о Миг21,већ само о Миг29.Реј се био позвао на пост са вежбе Пољака са Немцима+Брити.Значи није ништа измислио.То што је тај авион бољи у неким сегментима од савремених авиона 4 генерације не значи да исти њега не превазилазе по питању новије опреме,долета,носивости ...што нико није спорио.
Миг31 заиста јесте феномен за себе.Непревазиђен до данас,и сумњам да ће и сами Руси успети да га поново ураде./по мени ништа приближно/.
*Ф15 јесте можда најспособнија Америчка платформа.Мене чуди да су одустали од производње нових./Док нове праве за извоз/Изгледа да су дали предност улагању у авион 5-те генерације.Видећемо је ли то био прави потез.У сваком случају врло корисно ,не морамо се у свему слагати.
Da dodam, F-23 je bio jos tromiji od F-22, ali znatno brzi.
Po navodima tadasnjih McDonnel Douglas-ovih inzenjera, a to su potvrdili kasnije i neki test inzenjeri, bilo je upravo suprotno, bio je pokretljiviji od F-22. Cak je za njega procenjeno da mu je nepotreban mlaznik za obe polusfere, i da ce sa zaokret mlaza na gore biti dovoljan. Time su jos vise dobili na steath karakteristikama aviona. A predpostavljam da je za to zasluzan bio pelikanov rep.
F-23 nema vektorsku mlaznicu:
Tokom Dem/Val programa YF-23 je postigao 25stepeni AoA dok je je YF-22 postigao 60stepeni.
Da je YF-23 bio solidno tromiji ali i znatno brzi to kaze i Nortrupov menadzer zaduzen za test program:
Citat:There were, in my opinion, only 2 areas where these aircraft had distinctly different capabilities in terms of flight performance: close range ACM/post stall manoevuring, and straight line speed. Obviously, with thrust vectoring, the YF-22 dominated in the former. But take one look at the 23's shape, and you'll acknowledge that it left the YF-22 in the dust as far as speed was concerned. This plane was officially stated to have been taken to 50,000 ft and Mach 1.8, but this aircraft was capable of alot more. "It was really fast. It went... much faster... than the YF-22." (Paul Tackabury, Northrop Manager of Flight Test).
Nije tacno, ima vektorsku mlaznicu, samo sto ima vektor otklona mlaza samo nagore. Procackaj malo vise, nedge ces i naci snimak upotrebe iste.
Sto se tice bolje manevrenosti, samo u post stal rezimu zahvaljujuci punom 2D mlazniku. S obzirom na americku filozofiju o upotrebi post stall manevara (govorili su "to je samo za aeromitinge" dok f-22 nije dobio slicne mogucnosti zahvaljujuci 2D vektoru potiska), to nije bio veliki problem. Prednost u samo jednom segmentu, u poredjenju sa celokupnim tt zahtevima, nebi trebalo da predstavlja problem.
Zato ces u videu o razvoju napravljenom 2001.-ve videti izjave da su u Northrop-u i McDonnel Douglas-u do poslednjeg trenutka smatrali da ce biti pobednika takmicenja, jer su imali sve podatke sa testiranja, i gotovo u svemu bili bolji. Gledano sa strane tt zahteva, imali su boljeg lovca. A gledano u kom je smeru MiG 1.41 isao, i sta je bio naglasak u njegovim letnim osobinama, bili su u pravu.
Ukupno gledano, YF-23 je bio bolji avion. Da li bi to bio danas, pitanje je, ali je isto tako pitanje i da li bi postojale sve platforme nastale posle raspada SSSR-a, i da li bi danas njegov protivnik bio Su-57 ili MiG 1.41.
Miodrage ako nadjes video posalji ja na crtezima i fotografijama motora ne vidim kako je moguce da ima otklon na gore, nemas hidraulicnih cilidara za to, mozda je to bilo u planu, F-23 bi bio dosta drugaciji od YF-23, duzi (da bi smestili dve aim-9 rkaete) i sa DSI uvodnikom da bi sakrili motor, a gondole motora bi bile znatno manje.
miodrag2 ::Nije tacno, ima vektorsku mlaznicu, samo sto ima vektor otklona mlaza samo nagore. Procackaj malo vise, nedge ces i naci snimak upotrebe iste.
Ukupno gledano, YF-23 je bio bolji avion. Da li bi to bio danas, pitanje je, ali je isto tako pitanje i da li bi postojale sve platforme nastale posle raspada SSSR-a, i da li bi danas njegov protivnik bio Su-57 ili MiG 1.41.
Miodraze i ja sam ranije mislio da je imao mogucnost otklona na gore ali kasnije, bas gledajuci dosta toga o YF-23, ispalo je da to nije bilo tacno. Nije imao mogucnost nikakvog otklona, tacnije vektorisanja sile u bilo kom smeru. Odgledao sam stvarno gomilu toga o Crnoj Udovici, bas iz razloga sto se dosta, i sve cesce pominjalo to da je mogao biti bolji avion od Raptora, da je izabran. Ono sto se ispostavilo tacnim, a nama dostupno, jeste da je imao bolje stelt karakteristike i nesto vecu brzinu krstarenja bez ukljucivanja dodatnog sagorevanja. Za ostalo je ipak ispalo da su malo nafilovane izjave. Mrzi me da trazim sad snimke, imas ih po netu dosta.
Ok, gledajuci neke slike pre neko vece, kada je Mena odgovorio na moj drugi post, izgleda da ste u pravu.
Ali, sve sto sam citao ranije, opet u tom clanku koji sam pominjao, je bilo da je za njega isto bilo predvidjeno vektorisanje potiskom, ali samo nagore. Da li se od toga odustalo, ili je to trebalo da dobije serijski avion, to je vec neka druga prica.
Mada, nije mi jasan onda oblik gornje mlaznice, kao ni dvostruko dno na donjoj mlaznici. Ali, to je neka drug aprica, a trenutno nemam vremena za neko dugo istrazivanje.
MB120mm ::Што се тиче Реја,претпостављам да се односило на мене јер сам га поменуо.Није било чини ми се речи о Миг21,већ само о Миг29.Реј се био позвао на пост са вежбе Пољака са Немцима+Брити.Значи није ништа измислио.То што је тај авион бољи у неким сегментима од савремених авиона 4 генерације не значи да исти њега не превазилазе по питању новије опреме,долета,носивости ...што нико није спорио.
Ma znam šta je pisao Rey i šta si ti, te šta si citirao/preneo.
Zaboravio sam detalje o toj vežbi. Ako imate neki link pošaljite.
Poslednjih decenija puno toga se promenilo. Uzmi samo koliko je mašinstvo bilo vrh za realizaciju MiG-25, a onda se prešlo na potpuno drugu ravan u pogledu automatizacije i sekundarnih karakteristika za MiG-31. Tako da ta priča "znaš za koliko sekndu se MiG-29 popne na ne znam koju visinu" je dobro pa šta. A cela ta priča mi vuče korene od nečijeg iskustva sa MiG-21. Vreme kad je bilo dovoljno natankati avion i ajmo nazad u akciju. Zato ga spominjem. Kao da zapdnjaci isto tako nisu razmišljali o brzini reakcije i karakteristikama koje treba da zadovolje F-14/15/22, Rafal, Gripen, Tajfun. Normalno je da će povećanje složenosti povećati cenu pojedinačnog aviona i da to vuče niz drugih problema, ali se gleda sveukupna dobit i povećanje borbene efikasnosti, te dobijene druge sposobnosti. Stvarno ne vidim nikakv problem da se zadaci presretanja obavljaju sa Tajfunom ili F-15/22.
Na video-snimcima sa prethodne stranice sam primetio da pilot 35-ce deluje više fokusirano na to da pokaže kako novi avion može jako lako da prikoči i ponovo ubrza, tj. jako lako je uspevao da "zbaci" brzinu i da je ponovo postigne, dok se nije previše upirao sa G-silama. Rafalov pilot je dao sve od sebe da pokaže svoju brzinu i okretnost.
Citat:The U.S. Government Accountability Office (GAO) has noted that the way the U.S. Air Force is operating its F-22 fleet leads to lower aircraft availability and less air superiority training for its pilots.The watchdog found that the stealth fighter is being used for exercises and operational missions that do not require the F-22’s unique capabilities. Jets based in Alaska and Hawaii also have to handle alert duties, which takes away the number of aircraft available for training purposes.
The GAO also found that units are struggling to have enough aircraft for missions at home when part of the squadron is away for deployment.
It recommends the service reevaluate the organizational structure of the F-22 fleet, which was last assess in 2010.
Citat:GAO report on F-22 also cites USAF cost figures per operational flight hour (FY16):
-- F-22 was $61,726
-- F-16 was $19,168
-- T-38 was $ 8,946