offline
- mladen225

- Građanin
- Pridružio: 20 Okt 2009
- Poruke: 64
- Gde živiš: Sarajevo, B&H
|
Djurdevdan ::
nijedna optika i elektronika neće pomoć raketi da skrene pod 90 prilikom ispaljivanja ako je meta već toliko u odnosu aviona
Tako je! Ali ipak, situacije se znacajnije mjenja, jer nemoras vise postaviti metu u mali "kruzic" na HUD-u nego usmjeriti radar (ili ti kruzic) svojim "pogledom" (okretanjem glave) na metu.
mean_machine ::
A koje je onda bogamu svrha HMS ako to sve moze da odradi radar? Odluci se, da li metu prati radar ili optika? I opet je problem to sto kada F-22 ili F-35 otvori "stomak" pojavice se na radaru mete i meta moze da predvidi sta sledi i samim tim primeni kontramere.
Dakle HMD ti usmjerava radar, umjesto da ti je usmjeren uvjek naprijed (iako se i bez istog usmjerenje mjenja, ali ne WVR-u), a meta bi trebala znati da je postala plijen cim je "lovac" uhvati u zahvat, zato sto ti postoje uredjaji u avionu (pa, kod vecine), koji su namjenjeni detekciji radarskih zraka, pa tako znas daki te neko skenira ili cak zeli da ispali raketu natebe...
... inace samim "otvaranjem trbuha" F-22 (ili F-35) bi se fakat mogao pojaviti na radaru mete, ali time meta nece znati o kome je rjec, a kamo li da je u opasnosti.
mean_machine ::
Hm a zasto si tako siguran? Ako je penzionisan pukovnik koji je radio na F-23 izneo podatak da je F-22 stelt jedino u slucaju co altitude to znaci da tri F-16 mozes lepo postaviti u prostoru i jedna ce uvek da ima F-22 na svom radaru a zahvaljujuci data linku svi ce ga imati na radaru.
Pri tome su totalno zanemarili mogucnost ometanja npr. AIM-120 kao navodjenje koristi mali radar male snage. Ako se mogu ometati znatno veci radari sto je AIM-120 izuzetak?
Smanjenje RCS-a ti se postize uz primjenu 3 faktora:
- materijala
- oblikovanja letjelice
- taktike letenja
Materijali ce zbog svojih svojvsava imati ionako mal radarski odraz (pa, ako imaju malo ili nepostojece magnetno polje).
Oblik je takav da ako dodje do rasprsavanja zraka radara, da se iste usmjeravaju ka tacno odredjenim smjerovima, a tih smjerova ima ogranicen broj. Ako pogledas na F-22-ku vidjet ces da su joj vodece ivice krila, horizontalnog stabilizatora, usisnika zraka... svi paralelni, isto tako iti je i sa pratevim ivicama.
Taktika jetenja je sada posebno dobila na znacaju, jer je uistinu moguce pneopazeno prodrijeti u neprijateljski zracni prostor. Ista ti se, medjuti ve primijenjuje kojiko i sam RADAR. U osnovi sastoji se od toga da gledas i pazis na orijentaciju svoje letjelice u odnosu na radar. U zavisnosti od toga kog je tipa taj radar (CV ili puls-dopler) ti ces imati najmanji RCS ako letis tacno ka njemu (CV) odnosno ga tangiras (puls-dopler). S obzirom da znas (kod F-22 i F-35) u kojem ce smjeru biti odbijene ionako vec oslabljene zrake, ti mozes korigovati svoj smjer na nacin da te neprijatelj, nikad ne primjeti.
Primjer koji si mi naveo, sa koristenjem vise F-16-ki, je u osnovi dobar, ali imaj u vidu da njih f-22 sve vidi i to znatno prije nego sto bi oni nju mogli da vije, jer ima radar znatno veceg dometa, te tako je u prilici da koriguje svoj kurs na odgovarajuci nacin kako bi izbjegla otkrivanje.
mean_machine ::
To je koncept dok su planirali da pazare 800 F-22. Danas imaju manje od 200. Racunaj da je odredjeni broj na opravci i odredjeni broj je u nekoj fazi unapredjenja ostaje ti mali broj operativnih aviona. Na to dodaj znatno losiju spremnost F-22 u odnosu na F-15. Takodje ne treba zaboraviti i defekt materijala koji postoji u odredjenom broju Raptora pa ce oni znatno ranije biti povuceni iz upotrebe.
Zato je Lokid sav marketing posvetio F-35. Agresivno se reklamira kao lovac, dok je ranije bio predstavljen kao brzi i jeftiniji naslednik F-117, citao sam davno u "Flight" kako F-35 ce uvek gledati da izbegne borbu sa drugim lovcima jer nosi malo raketa i nije dovoljno okretan to je izjava cini mi se nekog test pilota ili nekog oficira iz USAF. Danas je naravno totalno druga prica pa se F-35 predstavlja kao terminator suhoja.
Iako ce ih biti srazmjerno mal broj obi ce ipak samostalno moci da ostvare svoje zadatke zbog znatne prednosti u BVR dijelu borbe. Nacin smanjenja RCS-a kod F-35 i F-117 nije isti, kod F-117 je primitivniji i salje nekontrolisano zrake u svim smjerovima sem ka izvoru.
Anubis ::
Problem je u tome sto ma koliko smesno zvucalo zapad nije u stanju izraditi TVC, i dok to ne rese, ovo resenje na motorima za F-22 ce biti nesrecno resenje.
Rusi ceo sistem vektorisanja potiska resavaju, usmeravanjem same mlaznice, tako da pri manevrima, kada je vektorisanje potiska izrazeno nema povecanja IC odraza.
Kod F-22 nije se moglo resiti vektorisanje, zasto i kako usa kasni za rusima u tom polju neznam, ono sto mi je receno je da se na kraju 2000. godine doslo do dve mogucnosti, ostvareno super krstarenje bez vektorisanja potiska; ili u celu konstruciju ubaciti jos 4 impulsna ili ramdzet motora i sa njima bacati avion u ostre manevre. Tada je osoba sa kojom sam kucni prijatelj izasla sa idejom pozajmljivanja gasova. Resenje je bukvalno nesrecno jel je dalo frankestajna od motora ali uz marketing je sve lepo pokriveno. Dodatno je povecana masa motora, povrsine koje su izlozene visokim temperaturama su enormno uvecane, bez dobre elektronske kontrole rada motora nebi se mogle izbeci velike oscilacije prilikom pozajmljivanja gasova, mnogo je keramike utroseno ali nisu postignuti zeljeni rezultati u smanjenju IC odraza. Rezultat ovakvog resenja je ~50% veci toplotni odraz aparata, osim kada aparat leti direktno na poziciju odakle se pokusava uociti.
Poredjenje ruski TVC vs reptorove mlaznice, kao sto sam rekao kod TVCa iz rusije vektor se postize promenom smera mlaznice, kod reptora pored glavne mlaznice motora postoje jes 4x2, dve sa strane i dve gore dole, stimd a svaka ima svoju finkciju usmeravanja u zeljenom pravcu, jednostavno da bi se postiglo vektorisanje angazuju se dodatne mlaznice, a to poveca povrsinu koja je enormno zagrejana.
I da dodam za reptorove mlaznice, one nisu sa promenjivim vektorom, vec su dodatne mlaznice fiksne ali pod odredjenim uglom u odnosu na glavnu mlaznicu. Reptor ima nesto sto se zove vektorisani potisak i samo lici na to, a manevre radi u unapred ogranicenim uglovima predvidjenim konstrukcijom samih mlaznica. Sto neznaci da nisu pretpostavljeni najpovoljniji uglovi da se ne prekorace ogranicenja u opterecenju.
@Anubis
PW-ov F119 nekoristi ramjet-ove za kao nacin ostvarenja TVC-a. On to radi isto kao i AL-37FU. Jedina je razlika u obliku same mlaznice. F119 ti koristi poseban oblik koji ima za cilj smanjenje IC odraza, a omogucava i veci ugao otklona mlaznice (od centra) u poredjenju sa AL-37FU motorom. Time ostvaruje znacajnu prednost u odnosu na ruske modele, pretpostavljajuci isti potisak.
A, napomenuo bih ti jos da su NASA iz SAD-a i DLR iz Njemacke tiko deveesetih vrsili ispitivanja TVC-a u projektu X-31. Nebih reko da su zaostali.
|