Zixo, to nije toliko bitno jer je on air dominance fighter i uvek ce imati par stratotankera za dopunu pa je to bezpredmetno. Kod aviona koji nemaju mogucnost dopune u vazduhu kao Su-27 to je od velike vaznosti koliki mu je radijus.
x9 ::e sada da li to vazi i za Ruske avione...pa neki se ubise ovde da objasne da mala brzina i kontrola nemaju nikakve koristi,ali samo dotle dok se o ruskim avionima radi.chim je to neki americhki ili evropski avion sve vazi..samo je kod Rusa puj pike ne vazi...polako ali sigurno se samodemantujete.kao i oni americhki piloti sa F22 .vasarski manevri ali ako ih izvodi F22 onda su to borbeno upotrebljivi manevri...how yes no
post stall nije upotrebljiv ako ga pilot ne uvezbava i ne zna kako da ga koristi, to je sustina. videli smo kako je su30 prosao zbog nedostatka snage protiv f15. sto kaze Besotted, ako je u pitanju grupna borba, male brzine su velik rizik, jer si laka meta i ne mozes da izbegnes protivnicku raketu.
ili mozda mislis na kobru kod recimo su27, koju izvodi pri 435 km/h? to niti je dovoljna brzina za dogfajt, niti je mala brzina, pa da se postize ne znam koja prednost u bliskoj borbi. ako ga neko juri, dok on uspori na 435 km/h, ode glava.
mislis da nije rizicno da brzinu smanjis na 400 km/h sa neke krstarece od 0,8-0,9 maha? druga prica je ako si brzinu izgubio tokom borbe,pa ti tvc daje prednosti postizanja visokog g-opterecenja na malim brzinama, zbog nedovoljne efikasnosti aerodinamicnih povrsina. ali, za tako nesto, moras imati velik odnos snage i potiska i zato odlicno ubrzanje, a to recimo su-30mki nema, priznali isami rusi.
sebab ne izvrci...videli smo kako je SU 30 prosao zbog neiskustva Indijskih pilota.ako avion nema dovoljno snage onda se nesto i ne radi.do sada nijedan Americhki avion nije mogao da uradi kobru ili tailslide pa nije ni radio.ja sam reagovao na izjavu Bessoteda gde on pise ono oko chega smo se mi mesecima raspravljali kod ruskih aviona i po nekima je to vasarski manevar.chim je F22 odradio tako nesto to je vec manevar uportebljiv u borbi.e to mi smeta.daj jednom ili je vasarski manevar ili nije ili cete i dalje po starom trla baba lan da joj prodje dan-istina ima dva lica i ne vazi za sve.
a za brzine:
ni za F22 ne znamo pod kojim brzinama izvodi ono sto izvodi.tvc ti daje mogucnost postizanja velikog G opterecenja ali te ne ubrzava od 400kmh do 1 mah u vremenskom roku od par sekudi da bi se izvukao iz kritichne situacije kada si jednostavno izgubio brzinu.po tome su isti svi.chim stojis laka si meta.mozda ne za onoga koga si nanisanio ili ga pratis okretanjem oko svoje ose uz pomoc TVC-a ali si zato za druge usijana tachka na ekranu koja samo cheka da popije raketu u zadnjicu.to vazi za sve.
Ljudi sto se opet vrtimo oko istog. Ako je vasarski za jednog, onda je i za drugog i tu nema dileme ali samo kod istih aviona (mislim na to da li imaju ili ne TVC). Su-27 se ne moze meriti sa Su-35, F-22 ili MiG-35 (sa TVC-om) i ako po imence radi "iste" manevre. Da ne ponavljamo opet razloge, a ako se lepo poslusa i Rusi i Ameri isticu UPRAVLJIVOST kao najbitniji faktor u svakom trenutku i to da je avion uvek pod kontrolom, sto bez TVC-a nije slucaj. Upravljivost i manevrisanje pri minimalnim brzinama ne moze biti na odmet, a to nema veze sa manevrom kao sto je Kobra koju je radio Su-27.
I mislim da ste svi u pravu, post stall je primenjiv prvenstveno 1-1, dok je u grupi to jako rizicno, cak mislim skoro sigurno pogubno. Sto se Indijaca tice, tu je glavnu ulogu igralo neiskustvo ali je cinjenica i da Su-30 po nekad izgleda kao da ostaje bez snage (ne tvrdim, vec samo tako izgleda). Ja jos nisam video neki snimak gde bilo koji od Sukhoja (sa TVC-om) stoji u vazduhu tako dugo kao F-22 pod velikim napadnim uglom, vec po pravilu gotovo odma propadaju ili se uzdizu.
Malo su smesni Ameri kad pricaju o F-22, prvo sve lepo isprica i objasni, zasto i kako, a onda ide zavrsnica u Americkom stilu: sa Raptorom mozemo otici i zakucati im na vrata... da, da, to do sad kao nisu mogli bez njega i kao nisu radili. Sad bas sa F-22 to mogu, posebno - Ameri ostaju Ameri, moraju na kraju da zacine svaki dialog na sebi svojstven nacin.
Wisdomseeker ::Kakvu elektronsku opremu ima F-22 koja mu omogućava "skeniranje" na daljini od 1180 kilometara?
Ako sam ja dobro razumeo naratora sa gornjeg video klipa na 1:55, ili je to opet greška naratora?
AN/ALR-94 radio prijemnik.
Dopuna: 18 Jan 2010 15:15
@x9
E dobro si rekao. Kada Su-37 izvede Kublut onda test pilot EF2000 kaze da je to glupo jer nema koristi u borbi. Bas me interesuje sta kaze kada F-22 odradi isti manevar?
Dobro sto je Wisdomsekeer postavio pitanje u vezi pasivnog skeniranja etra. To je jos jedan primer pristrasnosti.
Ranije su Ameri ismejavali Kolcugu/Tamaru i slicne ex-sovjetske pasivne sisteme koji su po gabaraitima stotinama puta veci od AN/ALR-94 prijemnika(samim tim i znatno sposobniji sistemi). Sad odjednom pasivni sistemi imaju smisla
Koliko sam ja razumeo, narator spominje vazdušni prostor "Airspace" što bi se odnosilo na pretraživanje radarom a ne na etar i "preslušavanje" radio frekvencija.
Ma nema teorije da moze radarom da detektuje ciljeve na toj daljini. Ali radio prijemnik moze da uhvati emisiju drugih radara ili komunikaciju izmedju letelica.
Posto Raptori lete u grupi mogu da pomocu triangulaciju odrede polozaj emitera.