janezek67 ::Oko modernizacije Mig21 i Indija i Romunija su imale vlastite remontne kapacitete, dobrog partnera za modernizaciju te dovoljni broj avijona te dosta para. Svega toga u Srbiji nema. A ni tvrdka Mig nije više ozbiljni partner za neku ovakvu modernizaciju.
Inače ugodan termin za modernizaciju Migo-va 21 su bile godine od 1995 - 2000. Sve ovo je samo delimično tačno, ili je netačno.
Pare: nije tačno, jer da su imali para kupili bi novo, pogotovo su Rumuni bili u stisci a Indijci i da i ne. Za Rumune ovo je bila najeftinija mogućnost da se unapredi avijacija i da se uhvati priključak sa modernim tehnologijama. Pa koliko bi koštalo 110 novih lovaca, bilo kakvih, pobogu? Naravno što se para tiče isto važi i za nas, ali i za bilo koga drugog.
Remontni kapaciteti: ne treba nam mnogo aviona pa ni neznam kakvi veliki remontni kapaciteti. Mi smo na Momi već uradili neku stvar sa MiG-21, pisalo je to u "Aeromogazinu", nešto kao petogodišnji produžetak resursa ili šta već a što ipak zahteva dosta veliki nivo znanja. A verovatno i postoji sva dokumentacija o održavanju koja je preneta iz zagrebačkog RZ Zmaj. Za remont ne treba bogzna kakvo inženjersko znanje već dobra dokumentacija i saradnja sa isporučiocem dok se posao ne uhoda. Mislim da za MiG-21 mi to znanje posedujemo, uostalom i stvari u Momi se menjaju na bolje. I da nemamo dobru dokumenataciju, Rusi bi nam to sada dali bez problema, to više nije aviona koji ih interesuje ili im nešto znači.
Tvrtka MiG: i to je delimično tačno, rekao bih da malo "usporeno" reaguju. To se vidi i na slučaju našeg dvosedog MiG-29 koji je dugo čekao na neki deo koji se pokvario a avion bio u garantonom roku. To se sa MiG-29 može rešiti (verovatno) kupovinom dodatnih rezervnih delova pa na tref da li će se nešto toga što imam u rezervi baš pokvariti ili ne. To je dodatni troša i rizik, ali ne verujem da bi Rusi dali da mi proizvodimo delove za MiG-29 koji bi bili viđeni kao mogući da se najviše kvare (to se može da odredi po statistici kvarova). Za MiG-21 bi takav dil mogao da se napravi.
Vreme: uvek je dobro vreme ako imaš potrebu da nešto uradiš i imaš budžet kakav imaš. Niko na forumu ne primeti da mi nemamo mogućnost iole ozbiljnijeg ugroženja iz vazduha te da bi u tom slučaju za svakodnevne poslove (tipa "air policing" i slične) MiG-21 bio više nego dovoljan. Najviše para treba da uložimo u modernizaciu G-4/J-22 i našu domaću avioindustriju.
Evo na primer šta su Rumuni dobili modernizacijom svojih MiG-21MF (tekst iz Aeromagazina od pre 1999):
a) u tehnološkom pogledu:
Rumunija je ušla u kooperaciju sa veoma poznatom i tehnološki veoma moćnom firmom;
u remontnom zavodu "Aerostar" je integrisan izraelski Cimatron CAD/CAM sistem;
uvedena je stroga kontrola kvaliteta i efikasna organizacija projekta, zahvaljujući kojoj je "Aerostar" već dobio sertifikat standarda ISO 9000;
rumunski stručnjaci su OSVOJILI INTEGRACIJU MODERNE AVIONIKE I NAORUŽANJA, čime su ostvarili značajan tehnološki napredak;
STVORENI SU USLOVI ZA DALJU MODERNIZACIJU RUMUNSKIH VAZDUHOPLOVA KAO ŠTO SU IAR-99 I IAR-93 ORAO, KAO I USLOVE ZA IZVRŠNJE MODERNIZACIJE ZA TREĆE ZEMLJE, A TO ZNAČI I NOVI PROFIT.
|