^^^^Evo ih sa novom semom farbanja i obelezavanja.
Na linku ima i dva video snimka.
Citat:Row of 9 FLAF MiG-21s in Jamal Abdul Naser AB (Tubroq) in new camo and serials- F01, F02, F03, F04, F07, F09, F10, F11, F12
https://twitter.com/LuftwaffeAS/status/861834914660048896
Jednostavno ,svaka im cast ,piloti-pitomci ( tada zvani studenti ) 4te godine VA lasiraju Keca na Slatini .Nakon letova na Utvi,Galebu i Supergalebu usledilo je letenje na `Elovima` ,naravno za one odabrane ,elitu ,pitomce odredjene i sposobne za sluzbu u LA .Ono sto mi je da na kazem cudno, jeste taj `surovi prelaz` sa N-62 na NL-16/L-17 a da pri tom nisu okusili cari vecih brzina i ubrzanja kod Orla .Ovako ti mladi piloti su morali savladati tehniku pilotiranja `Elova` koji samo u prilazu za sletanje imaju brzinu 330km/h .Preci sa G-4 direktno na L-17 nije mala stvar .Sto rekose ,`misao ne prati radnju vec ide ispred nje`.
Eto nedavno su neki piloti RV-PVO VS imali priliku da predju sa G-4 na L-18 ali je kod njega recimo sletna brzina dosta manja nego li kod Keca .
Da ,sve je to bilo i ranije kao i ovo u vezi `Delti `
Delti,kao ni Lavova i Gromova vise nema .No i tada kad su nastajali svi ovi kadrovi nije bas cvetalo .U LA je sve bilo koliko toliko u redu do 1992g ,te godine uvodjenjem embarga SRJ ali jos vise stalnim odricanjem politickog rukovodstva od RV-PVO i VJ uopste pocinje jedan dugogodisnji period propadanja i srozavanja tog vida OS ,posebno LA.Secam sa kao da sad citam u VN jedan tekst ( 1993 ili 94 valjda ) o pilotima u LA i RV-PVO u kojem se navodi da su oni tada imali manje plate od vozaca u GSP ,da li je bilo tacno ili ne ali je ukazivalo na veoma lose stanje u tom vidu .
NATO agresija je opet ucinila svoja a danas imamo situaciju da je taj prakticno 25 godina dug period konstantnog umanjivanja ljudskih i tehnickih kapaciteta i potencijala LA dosegao vrhunac .Sa 3 lap u JNA,preko 2 lap u VJ se doslo do toga da imamo svega jedno i to mesovito` lao` ( lov-av. odelenje )
Sto Lazo nedavno rece a njegovi su kadrovi o `Deltama` cak i da dodje ovih 6 29tki iz RF sa 4 ovdasnja to opet nije citava lae ( obicno 16-20 lovaca ,u nekim VS-ma je od 20-25 cak u jednoj esk. ) .
Zato ovi kadrovi iz 90tih imaju tu neku dozu sentimentalnosti,nostalgije eto kao ,fino je sve to gledati ponovo .Posebno imponuje to sto obicno sve to u pozadini prati cuvena mjuza iz `TG` samo da su kadrovi cistiji i da prate glasove i ostalo posto je to redak slucaj ,montaza sta li vec ..
Ovo za pilote -pitomce ili studente kako ih zvase je zaista fascinatno bilo da su u 4toj godini lasirali tako mocnu masinu kao sto je `Kec` sa prelaskom na isti sa omalenog N-62.Nije mi poznato da li je ova praksa uvedena u VVA jel ono bi tokom 80tih radjena u drugim VS-ma sirom sveta ??? Sa 22,23 godine sesti u `krilatu raketu` sposobnu da leti preko 2000km/h je veliki podvig ( jedan nas probni pilot je na L-17 ,mislim bas 17101 `nagurao` oko 2400km/h ) .Dosta puta sam cuo, iz ugla pilota ( cisto tehnika letenja i upravljanja ) da je Kec daleko tezi za upravljanje od 29tke ,posebno do izrazaja dolazi faza sletanja kao najteza faza jel ,leta uopste ,izuzetno velika brzina prilaza ,cak i sa otvorenim koc. padobranom brzina protrcavanja je cini mi se 290km/h .
Sve su ovo morali da savladaju mladjani piloti koju se maltene tek `juce postali punoletni` .Za divljenje .
Ove 21ice dugo stoje tu,mislim da sam ih video i licno jednom prilikom iz daljine
Prvi put vidim da je tu i jedan Galeb verovatno
Za 21ice je zanimljivo da deluju kao da im je boja u potpunosti skinuta sto je bila praksa u Zmaju a verovatno i u Momi 90tih
Pitanje je i koji su im evidencijski brojevi?Svakako nisu iz poznatog niza onih koji su se vodili u VS zadnjih 15tak godina
Cak sam razmisljao da li postoji mogucnost da su ovo neki od Irackih
nebkv ::Ove 21ice dugo stoje tu,mislim da sam ih video i licno jednom prilikom iz daljine
Prvi put vidim da je tu i jedan Galeb verovatno
Za 21ice je zanimljivo da deluju kao da im je boja u potpunosti skinuta sto je bila praksa u Zmaju a verovatno i u Momi 90tih
Pitanje je i koji su im evidencijski brojevi?Svakako nisu iz poznatog niza onih koji su se vodili u VS zadnjih 15tak godina
Cak sam razmisljao da li postoji mogucnost da su ovo neki od Irackih
Vrlo vjerojatno da se radi o djelu od 42 aviona iz Zmaja.
Dopuna: 26 Maj 2017 19:47
Jedini u svijetu, još dva nova sa Pc-9M na Mig-21
Citat:U 91. zrakoplovnoj bazi HRZ i PZO-a u Velikoj Gorici, vojni piloti natporučnici Šime Alić i Krešimir Oštrić uspješno su izveli prvi samostalni let na borbenom avionu MiG-21 bisD, poznatom i pod NATO oznakom "Fishbed“.
Riječ je o iskusnim vojnim pilotima koji su do dolaska na obuku za borbenog pilota obnašali dužnost nastavnika letenja u Eskadrili aviona 93. ZB u Zemuniku. Nakon uspješno položenog ispita iz Tehničke učionice za nadzvučni avion MiG-21 u Središtu za obuku HRZ i PZO "Rudolf Perešin", obuku su nastavili u 91. zrakoplovnoj bazi, gdje su se upoznali s radnjama, postupcima i tehnikom pilotiranja na avionu MiG-21.
Za njihovu obuku zaduženi su nastavnici letenja iz Eskadrile borbenih aviona (EBA) bojnici Zvonimir Milatović i Mario Brajković, koji su im prenijeli svoja znanja, vještine i iskustvo letenja. Voditelj obuke za natporučnike Alića i Oštrića bio je zamjenik zapovjednika Eskadrile borbenih aviona bojnik Christian Jagodić koji je izrazio zadovoljstvo tijekom i načinom provedbe obuke. Najvažniji dio prvog razdjela obuke bio je prvi samostalni let na borbenom avionu MiG-21 bisD, među zrakoplovcima poznat kao "laširanje", kojem je prethodio kontrolni let za samostalno letenje na dvosjedu MiG-21 UMD s ispitivačem pukovnikom Željkom Ninićem.
Zapovjednik Eskadrile borbenih aviona pukovnik Ninić čestitao je, nakon laširanja, vojnim pilotima na postignutim odličnim rezultatima tijekom obuke, te nastavnicima letenja i zrakoplovnim tehničarima koji su profesionalno proveli postavljene zadaće i ispunili zajedničke ciljeve. „ Prvi samostalni let na novom tipu aviona za svakog pilota je prvi cilj koji sam sebi postavi. Ujedno, to je i let koji se nikad ne zaboravlja. Dodatno, prvi let na MiG-u nešto je što ostaje trajno zapisano u sjećanja svakog od nas, borbenih pilota, jer je to prvi let u borbenom avionu jednosjedu. Iskreno čestitam svima, pilotima Kreši i Šimetu, nastavnicima letenja, ali i cijeloj eskadrili i 91. ZB koji su uistinu dali maksimum napora da se ovaj, izuzetno važan korak sigurno realizira. Budite ponosni na to što ste postigli i čime smo dodatno obilježili proslavu 26-te obljetnice OSRH“ naglasio je pukovnik Ninić