Napisano: 13 Jun 2011 18:04
mikalano ::Aj da se vratimo na hrvatske F16. To bi bilo 12+2 ili 12+4. Koja verzija? 30 ili nesto bolje? kakvo naoruzanje? uzimali bi i harpoone, penguine? da li bi italija imala nesto protiv protivbrodskih raketa?
99% prema prijasnjim pricama po TV-u,gdje su pricali ljudi iz MORH-a i HRZ-a , mogao sam zakljuciti da nece biti vise od Block 30,tako da Block 30 ce biti maximum. Sad ostaje onih 1% koji mogu promjeniti sve..
Dopuna: 13 Jun 2011 19:34
Evo nesto o obuci pilota ... o mojoj diskusiji s djordjom
U 93. zb "Zemunik" u tijeku je niz letačkih obuka i preobuka. Jedna od njih je i temeljna obuka budućih pilota na avionu Zlin 242L. Obuku polaze kadeti 17. redovitog naraštaja kadeta pilota i 1. naraštaja učenika letača koji se školuju po novom modelu školovanja pilota. Riječ je o polaznicima u statusu časnika, vojnih stipendista i dragovoljnih ročnika iz sustava MORH-a i OSRH-a. Ukupno ih je devet. Svi su već uspješno svladali temeljno i akrobatsko letenje i na dobrom su putu da postanu novi piloti HRZ-a. S njima na obuci je i Dražen Matijević, pripadnik OS Bosne i Hercegovine koji se za vojnog pilota školuje u 93. zrakoplovnoj bazi na temelju bilateralnog sporazuma RH i BiH. Obuka je počela u ožujku, a trajat će do kraja lipnja. Sastoji se od temeljnog i akrobatskog, navigacijskog i grupnog letenja. Prije početka ove letačke obuke svi su polaznici zadovoljili standarde programa selekcijskog letenja tako da ovo nije njihov prvi susret s letenjem. Prvi razdjel obuke - temeljno i akrobatsko letenje je svojevrsna dogradnja selekcijskog letenja. U sklopu njega prati se njihovo snalaženje u avionu, praćenje ostalog zračnog prometa te uvježbavanje svih redovitih i izvanrednih postupaka do razine potpune samostalnosti. Poslije 12 sati naleta spremni su za prvi samostalni let. Nakon njega uvježbavaju osnovne akrobatske figure kod kojih se ocjenjuje uočavanje položaja aviona u prostoru, preciznost u izvedbi figura i sl. Taj prvi dio letačke obuke svi polaznici su uspješno svladali. Izveli su svoj prvi samostalni let i nastavili dalje s obukom. Težom i zahtjevnijom.
Drugi razdjel letačke obuke je navigacija. Teška, zahtjevna, zanimljiva, a pogotovo jer se s njom devetorica mladih pilota susreću prvi put. Navigacijsko letenje, traje mjesec dana tijekom kojeg treba ostvariti 21 sat naleta da bi se moglo pristupiti kontrolnom letu koji će pokazati mogu li dalje. Da je navigacija, barem do sada najteži dio letačke obuke, slaže se i poručnik Tihomir Grganić, učenik letač. Posebno je, kaže, u navigaciji zahtjevna priprema za let.
Bit ovog dijela obuke jest učenje navigacijskih načela, navođenje zrakoplova po navigacijskoj etapi, sigurno vraćanje i još niz drugih radnji, pojašnjava poručnik Ivica Majetić, jedan od šest učitelja letenja stažista koji rade s budućim pilotima. Majetiću kao i njegovim kolegama, poručnicima Juraju Kovačeviću i Darku Belančiću ovo je prvi naraštaj pilota koje podučavaju. S njima rade i četiri mentora te voditelj obuke, satnik Natko Kulić i njegov zamjenik, satnik Matija Vrđuka. "Dobri su. Dečki su posao ozbiljno shvatili. Došli su s namjerom da nauče, i tako se i ponašaju", kaže poručnik Belančić o svojim učenicima. Iako su neki polaznici obuke u istom činu i gotovo jednakih godina kao i njihovi nastavnici, poštivaju autoritet nastavnika i problema u odnosima nema. Uspjeh obuke i ostvareni rezultati ovise i o jednima i o drugima.
Svi koji prođu navigaciju ulaze u treći razdio obuke - grupno letenje. U desetak sati naleta upoznat će se s karakteristikama letenja u skupini i osposobiti za samostalno letenje u formaciji par. Voditelj obuke satnik Natko Kulić, zapovjednik 4. voda Eskadrile aviona zadovoljan je dosadašnjim tijekom obuke. "Za sada su dobri. No još je dosta zahtjevnih zadaća pred njima." Objašnjava kako su prvi razdjel, dakle temeljno i akrobatsko letenje piloti završili s minimalnim brojem dodatnih letova što znači da su brzo i u potpunosti udovoljili svim postavljenim standardima obuke. Inače, polaznici obuke su podijeljeni u dvije skupine. Kako ih nema mnogo, nastavnici letenja im mogu posvetiti dosta vremena za pripreme, mogu sa svakim detaljnije raditi, što se, prema riječima Kulića, i vidi tijekom letenja. "Obuka prolazi bez ikakvih problema. Zadovoljni smo. Sve ide svojim tijekom", zaključio je satnik Kulić.
|