Davne 1962 godine u jedinice ratnog vazduhoplovstva SFRJ stizu aparati, Sovjetske proizvodnje Mig-21 i to u verziji F-13.
Od tada kroz naoruzanje je prosao odredjeni broj (oko 261 aparat) razlicitih podtipova, od kojih su neki izvorno dosli, a neki prilikom promene namene prebacivani u izvidjace i slicno.
U svakom slucaju ovaj tip aviona nazalost imao je na ovim prostorima izvornu namenu, ali je koriscen za podrsku trupama na zemlji.
Nekoliko komada je oboreno u ratu na prostorima Hrvatske, od cega je smrtno stradao samo jedan pilot u 17152 Bis.
Avion pilota Emira Sisica raketom je oborio helikopter, koji je leteci u radarskoj senci UN helikoptera prenosio naoruzanje (a sva tri helikoptera su usla bez najave komandi), a od siline detonacije pao je i jedan helikopter UNa, tako da je to jedino potvrdjeno obaranje ovim tipom aviona u nas
Tokom agresije nato pakta na SR Jugoslaviju, vecina aviona ovog tipa je unistena na zemlji, ali te brojke netreba uzimati zdravo za gotovo posto je vecina tih aviona bila rashodovana i postavljena cela ili iz delova kao mamci za rakete protivnicke avijacije.
Postoji dosta slika unistenih aviona na aerodromima, ali ti avioni su mozda bili ispravni, ali sumnje su velike.
Dosta aviona je pogodjeno ispred ili u kaponirima, sto su potvrdile slike objavljene po novinama i sajtovima.
Danas Avioni tipa Mig-21Bis/ SAU LAZUR/Bis-K, UM lete, iako su toaparati koji su zadnji dosli 1983 godine, uz remont u VZ Moma Stanojlovic, lete i brane nebo Srbije, i branice jos koju godinu, posto im zbog isteka resursa zmaja aviona preti sudbina drugih tipova ovog aviona da budu povuceni iz naoruzanja.
Tako da ce vecina tih aparata biti poslata na secenje nekolicina u muzej ili postavljena kao spomenik.
U svakom slucaju ovi aparati su branili nebo i cuvali mir, pokazali se u ratu, i nadamo se da ce nastaviti dalje da lete bilo kao privatni avioni (ukoliko nasa vojska uspe to nekome od bogatasa da proda) bilo kao neki od modernizovanih na standard Mig-21-97 (usta cisto sumnjam, ali ima govorkanja i rasprava po forumima).
Nadamo se da ce odraditi jedan komad na kojem ce pisati 50 godina, a bilo bi lepo da ako muzej ima odrade jednu izlozbu sa svim podtipovima ovog aviona u upotrebi, recimo na sledecem aeromitingu da budu posebno poredjani po jedan tip F-13, U-400, U-600, PFM, R, US, UM, M, MF, BIS
|